Προς το περιεχόμενο

Ηacker στο noiz!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το οτι εχω το www.debian.org ως υπογραφη, δεν σημαινει οτι ειμαι ψυχακιας με το security, και φυσικα, περα απο την ασφαλεια υπαρχουν αλλοι 200 λογοι για να εχει κανεις debian και φυσικα το οτι ασχολουμαι με το Linux 1 χρονο δεν σημαινει οτι εμαθα php, sql κλπ.....ομολογω φιλε roybatty οτι δεν καταλαβαινω τον υπαινιγμο σου.

 

αυτο που ισχυει στην τελικη αναλυση ειναι οτι δεν παθαμε ΤΙΠΟΤΑ!!!!!και μονο που υπαρχει το noiz ειναι πολυ για μενα...και μια μερα να επεφτε το site θα παθαιναμε τιποτα???? απο την ωρα που μπηκε ο yameth στο site χθες, σε μια ωρα ειχε λυθει το προβλημα.

 

και κατι τελευταιο. φυσικα και κατηγορησες τον yameth για αμελεια, εκτος και αν ειχε καποιο βαθυτερο νοημα το post σου :idea:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ όταν πιάνω ιο δεν ψάχνω να ευχαριστήσω κανέναν
Πάντως... όταν "πιάσεις" κόρη, θα ευχαριστείς το Θεό. Πίστεψε με, i know.

 

Υ.Γ. Ας ξεκολήσουμε. Δεν έγινε τίποτε σημαντικό, ευτυχώς.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....ομολογω φιλε roybatty οτι δεν καταλαβαινω τον υπαινιγμό σου

 

και κατι τελευταιο. φυσικα και κατηγορησες τον yameth για αμελεια' date=' εκτος και αν ειχε καποιο βαθυτερο νοημα το post σου :idea:[/quote']

 

Μιας και ασχολούμαι με το linux 7 χρόνια,μια συμβουλή έχω για σένα:

Μάθε να σκέφτεσαι.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....συγνώμη Wow!...εννοούσα όταν δέχομαι.....cross-site scripting attack.

 

...και αν πιάσω κόρη και όχι υιό τα πρόβατα μου ποιός θα τα φυλάει;

 

Καλό ήταν πάντως και γέλασα, μη νομίζεις ότι τα λέω με κακία ή τίποτα τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λαμβανοντας υποψιν μου την παραπανω συμβουλη του roybatty, αποφασισα αυτο να ειναι και το τελευταιο Post μου πανω στο topic αυτο.

 

οχι οτι σας νοιαζει και πολυ, αλλα η εξελιξη της κουβεντας μου με τον roybatty εδω μεσα υποτιμα την νοημοσυνη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το ότι θα γίνεται αυτό όταν θα το θελήσει κάποιος κακόβουλος τύπος, νομίζω πως είναι δεδομένο. Εστω και για λίγο.

Roybatty έχεις δίκιο εν μέρει αλλά όπως είπες είναι σκριπτάκηδες και ουσιαστικά τίποτα παραπάνω. Κάποιος θα πρέπει να ασχολείται επι 24ώρου για να τους προλαβαίνει καθώς αυτά κυκλοφορούν πολύ συχνά και ιδιαίτερα για μια πλατφόρμα σαν αυτή.

Το νετ προσφέρει πολλά for free αλλά και πολλούς... μαράκες. (for free δυστυχως κι αυτοί...)

Ουδέν καλό αμιγές κακού κι ανάποδα.

Κάπου στην μέση είναι η λύση όπως λέει κι ο φίλτατος mechmg93.

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας :D !

Θα προσπαθήσω να κρατήσω το Noiz online όσο μπορώ, με νύχια και με δόντια.

Από αύριο κιόλας θα δείτε και σημαντικές βελτιώσεις που θα το κάνουν πολύ πιό εύχρηστο.

Πάντως για την ώρα δεν τα 'χει πάει κι άσχημα...

Απο το '98 είναι στον αέρα με λίγες μόνο ώρες offline που μετρούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλαρώστε βρε παιδιά... δεν έγινε και τίποτα! Αυτά συμβαίνουν...

Εντάξει, το nuke είναι λίγο τρύπιο άλλα τι να γίνει... τα hack kits κυκλοφορούν για όλα τα έτοιμα πακέτα, και για το phpbb ακόμα (αν και ναι, ενημερώνεται πιο συχνά και είναι και πιο καλογραμμένο).

Ουσιαστικά όμως ο μόνος τρόπος προστασίας είναι ένα 100% custom σύστημα. Αυτό όμως έχει πάρα πολλές προϋποθέσεις και απαιτεί αρκετό χρόνο.

Προσωπικά έχω φάει πολλές νίλες με το nuke, αλλά τελικά τη λύση δεν τη βρήκα από τα updates. Τη βρήκα με το να αλλάξω την δομή της βάσης του και τον τρόπο που λειτουργεί σε μερικά σημεία ώστε να μην με πιάνουν τα γνωστά scripts. Και αυτό φυσικά είναι προσωρινή λύση. Μέχρι την ολοκλήρωση του δικού μου cms (με κλειστό κώδικα).

Πάντως από τη στιγμή που κανένας δεν έπαθε ζημιά και ήταν απλά ένα defacement δεν υπάρχει λόγος να ασχολούμαστε παραπάνω. Δίνουμε αξία σε μερικά script kiddies που νομίζουν ότι γίνανε hacker κάνοντας 2 κλικ με το ποντίκι τους...

www.pramnos.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Roybatty έχεις δίκιο εν μέρει

ΠΑΝΤΑ έχω δίκιο :wink:

 

οχι οτι σας νοιαζει και πολυ' date=' αλλα η εξελιξη της κουβεντας μου με τον roybatty εδω μεσα υποτιμα την νοημοσυνη μου.[/quote']

Την ποιά;; :lol:

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι κρίμα... γίνεσαι επιθετικός χωρίς λόγο.

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι έχεις (πάντα!) δίκιο εν μέρει... :lol:

Φιλικούς χαιρετισμούς στη Βόρεια Ελλάδα και ευχαριστώ για την χείρα βοηθείας. :wink:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Roy, γιατί φέρεσαι με αυτό το τρόπο; Το παιδί δεν είπε τίποτε που να προβοκάρει τέτοιες αντιδράσεις εκ' μέρους σου. Με λύπη μου σε ενημερώνω ότι κάνεις λάθος από την πρώτη στιγμή και όσον αφορά τους υπαινιγμούς σου για αμελείς αναβαθμίσεις του λογισμικού για το site και όσον αφορά την προσπάθεια σου να πατρονάρεις τον mechmg93 με το φοβερό σου επιχείρημα ότι ασχολείσαι 7 χρόνια με το Linux. Προσωπικά σου εύχομαι να τα χιλιάσεις, αλλά μένω κατάπληκτος για το ότι χρειάστηκαν επτά ολόκληρα χρόνια για να καταλάβεις πόσο ανώτερος είσαι από εκείνους που δεν ξέρουν Linux. Εκτός αν το ήξερες από την πρώτη στιγμή, ή αν είσαι μόνο 7 ετών.

 

Ελπίζω ότι απλώς περνάς μία δύσκολη εβδομάδα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου