Προς το περιεχόμενο

Mε τα ματια του μαστορα...


yann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τα αυτια του δηλαδη,

αυτα να δειτε τι εχουν ακουσει... ::)

 

Διαβασα διαφορα μεσα στο φορουμ,

και καταλαβα οτι ακουγεται αρκετα η μια πλευρα,

αυτη του παικτη (και ταυτοχρονα και κατι αλλο μουσικα-επαγγ/κα),

λιγοτερο αυτη του επισκευαστη-customiser,

και καθολου αυτη του κατασκευαστη!

(Και δεν πιστευω οτι το σαιτ δεν δεχεται επισκεψεις κατασκευαστων,απλα δεν γραφουν..)

 

Ετσι σκεφτηκα να εκπροσωπησω τον κλαδο μου,

ακομη και αν εχω διαφορετικες αντιληψεις απο συναδελφους και αναδελφους...

 

Εχουμε ομως ολοι οι κατασκευαστες-επισκευαστες-customizers,

το "κοινο" να αντιμετωπιζουμε το ιδιο...κοινο!

 

Απο αγνοια εως ημιμαθεια το μεγαλυτερο ποσοστο των παικτων...

 

Απο τσιγκουνια εως καρμιρια...επισης μεγαλο ποσοστο τους....ασχετως επιπεδου η επαγγελματισμου...!

 

Μη μιλησω για το κομπλεξ κατωτεροτητας που διακατεχει οχι μονο τους μουσικους αλλα την κοινωνια μας γενικοτερα,θα φυγω απ'το θεμα...

 

Ακουω βεβαια συνεχως παραπονα και για οργανοποιους,διασημους και μη...

αλλα δεν εχω δει κανεναν μαστορα να αντιλεγει...

(ισως φοβουνται δυσφημηση??)  :-X

 

Προσωπικα,δεν φοβαμαι καμμια δυσφημηση,αλλα ουτε χρειαζομαι και διαφημηση,

αφου δεν εχω δικη μου επιχ/ση (ακομη) και οταν γινει,ειναι τετοιο το αντικειμενο μου που απαιτει προσωπικη σχεση με τον "πελατη" μου που δεν ειναι πελατης,και αν οχι φιλος τοτε φιλος φιλου και τουλαχιστον συμπαθης,

και σιγουρα η καλυτερη διαφημηση ειναι ο αληθεις λογος!

 

Ετσι,νομιζω οτι ειμαι ο πλεον καταλληλος για αντιπαραθεση,

προς οφελος του καταναλωτη! ;D

 

Π.Χ. :

 

Καπου διαβασα ως παραπονο για custom κατασκευη οτι το μπρατσο εκανε ενα χρονο να "ζυγισει"...

-Φυσικα! Και νωρις "εστρωσε"...!Εξηγησεις σε επομενα ποστς! ;)

 

Αυτο το πολυπαθο το rosewood.... :'(

Δεν ειναι τιποτα αλλο απο Βραζιλιανικος παλισσανδρος,και ειναι μονο ΕΝΑ!! >:(

Βαπτιστηκε "τριανταφυλλια" λογω της μυρωδιας του κατα την κατεργασια,(το κατεργαρικο  ;D  )

και αυτη ειναι η βασικη διαφορα του (εκτος πυκνοτητας η αλλων που φαινονται μονο με μικροσκοπιο)

με αλλα ειδη παλισσανδρου του Αμαζονιου...

Τωρα, Indian rosewood....ειναι πολυ γενικος εμπορικος ορος,

και περιλαμβανει μερικες εκατονταδες υποειδη που μονο ιδιες ιδιοτητες με rosewood δεν εχουν...

..μυριζουν ομως και αυτα,μαλλον...κανελλα!! (spicy anyway)  ;D

 

Χε!..Μaple?..χεχε...θα τα πουμε και για την elite των μη εξωτικων...

 

Σε περιπτωση ερωτησεων,

δωστε μου λιγο χρονο,ο οποιος ειναι περιορισμενος για την "οθονη",

δεν ειμαι και "κομπιουτερακιας"...! ;D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για να καταλάβω (είναι αρκετά γενικά αυτά που λες) θες να σε ρωτήσουμε διάφορες απορίες για να μας απαντήσεις?

και αν ναι ως προς τι? θες να ακουσεις τα παράπονα μας για τους κατασκευαστες-επισκευαστες-customizers? θες να

διαλευκάνεις τους μύθους των μουσικών οργάνων? πραγματικά δεν κατάλαβα  ???

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλάβω (είναι αρκετά γενικά αυτά που λες) θες να σε ρωτήσουμε διάφορες απορίες για να μας απαντήσεις?

και αν ναι ως προς τι? θες να ακουσεις τα παράπονα μας για τους κατασκευαστες-επισκευαστες-customizers? θες να

διαλευκάνεις τους μύθους των μουσικών οργάνων? πραγματικά δεν κατάλαβα  ???

 

Λιγο απ' ολα!

Εσυ δεν θελεις?.. ;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα & χρονια πολλα yann.

Να κανω μια ερωτηση εαν θελεις να μου απαντησεις.

Πως ξεχωριζω το Brazilian απο το indian rosewood ?

 

Χμμμμ... με την όσφρηση?  ;D ;D ;D ;D

 

Σοβαρά τώρα φίλε Γιάννο, θα ήθελα πολύ να μάθω πόση διαφορά κάνει το Brazilian (...rosewood, να μην παρεξηγούμαστε...  :D). Εκτός από την αποψίλωση των rainforests εννοείται.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο απ' ολα!

Εσυ δεν θελεις?.. ;)

 

εννοείται ;D

 

λοιπόν να πω και εγώ κάτι σαν παιδί που είμαι

 

ποιός ο ρόλος των ξύλων στον ήχο ενός ηλεκτρικού οργάνου

δηλαδή πέρα από το sustain επηρεάζεται και το eq?

και κατα πόσο επηρεάζει τον ήχο του ζήλο του μπράτσου και της ταστιέρας

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ανυπομονώ να διαβάσω και από την πλευρά του yann που είναι ειδικός,μερικά μυστικά των υλικών που απαρτίζουν μια κιθάρα.Ας απομυθοποιήσει επιτέλους κάποιος όλη αυτή την πλύση εγκεφάλου που πλασάρουν περιοδικά/νετ/φόρουμς/μαγαζιά.Οκ,σίγουρα καλό είναι να έχεις καλά ξύλα αλλά μην πεταχτει και πει κανείς οτι ακούει διαφορά απο rosewood vs maple μανίκι για την ίδια κιθάρα απο τη στιγμη που ΟΛΟΙΔΙΑ μοντελα της ιδιας κιθαρας ακουγονται διαφορετικα πολλες φορες.Και για να μην αναφέρω πως ολων μας εδω μεσα η ακοη εχει ξεφυγει (απο τις εντασεις/εκθεση σε πολυωρη μουσικη)αρκετα απο το ιδανικο 16Hz-20kHz που εχει ενα μωρο οταν γεννιεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Πως ξεχωριζω το Brazilian απο το indian rosewood ?

 

Βρε συ ffmakis .. .τίπτε δεν έχεις μάθει τόσο καιρό στο noiz? Από την προφορά τα ξεχωρίζουμε.  :)

 

yann, συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία, απλά θα ήθελα να κάνω κάποιες επισημάνσεις που σχετίζονται με την ευρύτητα της συζήτησης.

Καλό είναι να κρατήσουμε κατά νου ότι οι περισσότεροι μιλάμε για κιθάρες παραγωγής και για όταν λέμε μανίκι (οι περισσότεροι -όχι όλοι) εννοούμε bolt on. Επομένως.... η custom κατασκευή που θέλει 1 χρόνο να στρώσει.... ξέρεις.... δεν έχει σχέση με την πραξη. (Π.χ. αυτές που συναμολογώ εγώ από χόμπυ θέλουν 3 μέρες να ηρεμήσουν, μετά ξαναρυθμίζω το trussrod και μετά δεν τα ξαναπειράζω ΠΟΤΕ.)

 

Επομένως, καλό είναι να διατηρήσουμε τη συζήτηση στο μέτρο της λογικής και της καθημερινότητας και πριν πούμε ότι το "Χ" κατασκευαστικό στοιχείο παίζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο να θυμόμαστε να αναφέρουμε και "το πλαίσιο", τις ιδιαίτερες συνθήκες και το πραγματικό μέτρο αυτού του ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ.  :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ ffmakis .. .τίπτε δεν έχεις μάθει τόσο καιρό στο noiz? Από την προφορά τα ξεχωρίζουμε.  :)

Ναι ...εβαλα τον σκυλο μου να μυρισει τις κιθαρες  ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονια πολλα σε ολους :) :)

 

εγω πιστευω οτι ειναι κατα 90% απο αυτα που εχω διαβασει και καταλαβει ως τωρα ειναι

 

1)οτι ειναι θεμα καθαρα εμπωρικων/οικονομικων-τιμων των ξυλων ποσο ακριβα ειναι δηλαδη

 

2)θεμα καλοπησμου-ομορφιας-εμφανηαης ενος οργανου που αλλαζει την τιμη στο οργανο

 

απο την μικρη μου εμπειρια πηγενοντας απο 24 XJfrets 12 radius bolton rosewood σε  24 XJfrets 12 radius ebony neck through με τον ιδιο μαγνητη jb/b το μονο που βρηκα διαφορετικο στον ηχο ηταν το sustain που πιστευω ειναι θεμα bolt on/set trough

 

any way ο φιλος yann αφου τα ξερει θα ματα πει και απο την μεσα μερια που αν θελετε δε φτανει η ματια μας

 

αναμενουμε

 

 

 

 

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου