Προς το περιεχόμενο

Mε τα ματια του μαστορα...


yann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και το πραμα εχει πάει στα περι ταστιερας να κανω και εγώ μια ερωτηση... Με το snakewood (δεν ξέρω την ελληνική του ονομασία) τι πάιζει? Εχω διαβάσει σε κάποιο παλιό Guitarist ότι πρόκειται για πολύ σκληρό ξύλο και είναι ενδεδειγμένο για χρηση σε ταστιέρες. Σπανιότατα όμως το βλέπω να χρησιμοποιείται, ακόμα και από μικρούς κατασκευαστες εξωτικών οργάνων. Γιατι? Ειναι πολύ ακριβό? Ειναι σπάνιο? Εχει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία στην κατεργασία του? Η μηπως απλά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο οπότε "κλαϊν"...

 

Ειναι πανεμορφο ως ξυλο, αλλα δεν το εχω πιασει ποτε στα χερια μου για να ξερω τις ιδιοτητες του. Σπανια χρησιμοποιειτε στην οργανοποιία, γι'αυτο και ειναι δυσκολο να το βρεις απο τους παραδοσιακους δινομεις ξυλιας για οργανα, ειδικα σε μεγαλα μεγεθη που να μπορεις να τα κανεις ταστιερες κτλ.

Εγω δει κιθαρα που ειναι ολοκληρη φτιαγμενη απο αυτο το ξυλο, αλλα συνηθως χρησιμοποιειτε σαν μερος του μπρατσου σε 5-piece necks κτλ, καθως και σε μικρα σημεια για διακοσμηση.

Απο την στιγμη που δεν υπαρχει ζητηση και ολοι θελουν μειπλ, μαονι, εβενο κτλ, λογικο ειναι να μην χρησιμοποιειτε, ειναι και οντως πιο σπανιο να το πετυχεις σε σχεση με τα παραπανω ξυλα, ειδικα τεμαχισμενο σε καταλληλες διαστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειναι πανεμορφο ως ξυλο, αλλα δεν το εχω πιασει ποτε στα χερια μου για να ξερω τις ιδιοτητες του. Σπανια χρησιμοποιειτε στην οργανοποιία, γι'αυτο και ειναι δυσκολο να το βρεις απο τους παραδοσιακους δινομεις ξυλιας για οργανα, ειδικα σε μεγαλα μεγεθη που να μπορεις να τα κανεις ταστιερες κτλ.

Εγω δει κιθαρα που ειναι ολοκληρη φτιαγμενη απο αυτο το ξυλο, αλλα συνηθως χρησιμοποιειτε σαν μερος του μπρατσου σε 5-piece necks κτλ, καθως και σε μικρα σημεια για διακοσμηση.

Απο την στιγμη που δεν υπαρχει ζητηση και ολοι θελουν μειπλ, μαονι, εβενο κτλ, λογικο ειναι να μην χρησιμοποιειτε, ειναι και οντως πιο σπανιο να το πετυχεις σε σχεση με τα παραπανω ξυλα, ειδικα τεμαχισμενο σε καταλληλες διαστασεις.

Nα συμπληρωσω,

οτι οτι ναι μεν κανει για "κοντρες" στα μπρατσα,

αλλα δεν το συνιστω για ταστιερες,γιατι ειναι πολυ πορωδες!!(και με καποια μαλακα σημεια,οπως και το wenge).

 

Υπηρχε και "μοδα" (!), που ειχε δημιουργησει μαλλον ο Ιταλος EKO,

με wenge στις ταστιερες,και πολλοι (λανθασμενα) ακολουθησαν...

αφου και το wenge και το snakewood και πολλα αλλα τροπικα ξυλα,

εχουν πολυ μαλακη "σαρκα" αναμεσα στα σκληρα νερα τους!Το αποτελεσμα...αναγυφες ταστιερες!!

(Μετα απο χρονια βεβαια.Καποιοι κατοχοι παλιων Εκο,η μπουζουκιων με wenge,ξερουν καλα τι λεω)

 

Και αντε να αλλαξεις ταστα σε τετοια ξυλα!...αστο τωρα αυτο,χεχε!! ;D

 

Οπως μου ειπε ο Paul Doyle (Ιρλανδος κατασκευαστης),snakewood μονο σε πολυ μικρα κομματια πλεον!

Ειναι πολυ σπανιο και ουτως η αλλως "κανει" μικρο κορμο το δεντρο,

ειναι μαλλον θαμνωδες,και "απλωνει" κλαδια απο χαμηλα,

οποτε ας το αφησουμε για λαβες μαχαιριων η αντικειμενα τεχνης...

 

Μια και μιλησα για wenge,το χρησιμοποιω επισης για "ζεσταμα",

πριν κοψω τις σχισμες των ταστων σε μια εβενινη (η αλλο δυσκολο ξυλο) ταστιερα!

Ακριβως επειδη εχει και σκληρα και μαλακα νερα,το πριονι "μαγκωνει" και δυσκολευει την κινηση...

Μετα απο αυτο,ο εβενος φαινεται σαν (σκηρο μεν) βουτυρο (δε!) και το χερι παει "χαρακας"! ;D

P1010018edited.jpg

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Yann

Για πες λίγα παραπάνω για το Wenge σε μπράτσο.

Στη Warmoth ορκίζονται στο όνομα του και το σκεφτόμουν για μια custom κατασκευή (με ταστιέρα έβενο).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Yann

Για πες λίγα παραπάνω για το Wenge σε μπράτσο.

Στη Warmoth ορκίζονται στο όνομα του και το σκεφτόμουν για μια custom κατασκευή (με ταστιέρα έβενο).

Mην το σκεφτεσαι...!

Ο εβενος ειναι το ξυλο με τις καλυτερες γενικα ιδιοτητες για ταστιερα!

Υπαρχουν βεβαια ποιοτητες,και "μαιμουδες" (βαμενο sapwood,το εξωτερικο

μερος του κορμου που ακομη δεν μαυρισει...φυσικα,εμποτιζεται με διαφορα...)

εχουν ομως διαφορα και στη σκληροτητα και στο χρωμα!

 

Τσεκαρε επισης αν υπαρχει κατι με Macasar!

 

Η Warmoth ειναι παραγωγικη εταιρια,και το wenge εν αφθονια!

Ειναι συνηθως kiln dried,φουρνισμενο δηλαδη.

Χρειαζεται χρονο αποθηκευσης πριν τη χρηση,και αν η Warmoth το εχει λαβει υπ'οψιν,

θα δειξει το μελλον.Ο Εκο παντως,το μετανιωσε!

 

Ειναι χρησιμο στην οργανοποιεια,αλλα σαν μερος του συνολου,

πχ για "κοντρες" στα μπρατσα (η κυριως οπως στο μπασσο μου με 2 κοντρες Σερβικο κελεμπεκι),

ειτε για καπακια σε ηλεκτρικα,αν τα νερα ειναι σωστα και το καπακι με καμπυλες,

ειναι πανεμορφο!

 

Για μπασσο-σκαφη μονο του,στερειται καλης αντιδρασης στις "μεσαιες",

οποτε πρεπει να συνδιαστει με κατι αλλο για να το "γεμισει"!

Εκτος και αν προκειται για οργανο με slap προσανατολισμο!(εχουν "βγει" και κατι αστερια!)

Και φυσικα δεν εχουν ολα τα κομματια τις ιδιες ιδιοτητες,

ουτε τα ιδια..."νερα"!

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως στο 6-χορδο μου εχω βαλει wenge ταστιερα  ;D μεχρι στιγμης ολα τελεια!

Και το zebrano  που εχω στο τσαμπε-αταστο μου μια χαρα ειναι για ταστιερα. Και αυτο το βαζουν πιο σπανια στα οργανα (οχι οσο σπανια βαζουν το σνεικ-γουντ βεβαια), αλλα αυτο υπαρχει σε αυθονια, καλες τιμες και μεγαλα κομματια.

Να φανταστεις εβλεπα κατι φοτο απο εναν σπιτι στην Αυστρια και το ματι μου πηγε με τη μια στο... zebrano, με το οποιο ειχαν καλυψει ολους τους τοιχους στα υπνοδωματια  ;D

Και αλλα ξυλα που θεωρουμε σπανια, στις ΗΠΑ φτιαχνουν γραφεια και σκαλες με αυτα... αμα εχεις χρημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως στο 6-χορδο μου εχω βαλει wenge ταστιερα  ;D μεχρι στιγμης ολα τελεια!

Και το zebrano  που εχω στο τσαμπε-αταστο μου μια χαρα ειναι για ταστιερα. Και αυτο το βαζουν πιο σπανια στα οργανα (οχι οσο σπανια βαζουν το σνεικ-γουντ βεβαια), αλλα αυτο υπαρχει σε αυθονια, καλες τιμες και μεγαλα κομματια.

Να φανταστεις εβλεπα κατι φοτο απο εναν σπιτι στην Αυστρια και το ματι μου πηγε με τη μια στο... zebrano, με το οποιο ειχαν καλυψει ολους τους τοιχους στα υπνοδωματια  ;D

Και αλλα ξυλα που θεωρουμε σπανια, στις ΗΠΑ φτιαχνουν γραφεια και σκαλες με αυτα... αμα εχεις χρημα....

-Φτου,φτου!! :D

Αμα τα "νερα" ειναι πολυ "κλειστα" ειναι πολυ δυνατοτερο,

αντεχει για ταστιερα δε λεω,ομως το μαλακο (ανοιχτοχρωμο) μερος του φθειρεται σχετικα ευκολα,

και γινεται αναγλυφο!Οσο ποιο ανοικτα τα νερα,τοσο ποιο πολυ!

Σε αλλαγη ταστων,εξαρταται απο το ποσο σφιχτα ειναι τοποθετημενα και ποσο "δοντι" εχουν,

για το ποσα κομματακια θα πρεπει να κολλησεις στη θεση τους!

Γινεται ομως,..υπομονη!! ;D

-Το ζεμπρανο συντομα θα "σκαφτει" απο τις χορδες,

και θα θελει παλι "στρωσιμο" αλλιως θα "τριζεις" και θα χασεις sustain.

Και τον καλυτερο εβενο να εχεις,παλι χρειαζεται,απλως κραταει (πολυ) περισσοτερο.

Ουτως η αλλως η ταστιερα στα αταστα οργανα ειναι "αναλωσιμη"...! 8)

 

-Οι Αμερικανοι εχουν μεγαλη μουσικη παραδοση....ολων των αλλων λαων!! ;D

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου