Προς το περιεχόμενο

Mε τα ματια του μαστορα...


yann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενταξει απο σημερα θα ειμαστε ΣΟΒΑΡΟΙ..

 

ΞΕΚΙΝΑΩ ΕΓΩ

 

serious-guy-tie.jpg

 

:)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από την άλλη, και εγώ αν ήμουν στη θέση του yann δεν θα αισθανόμουν άνετα να γράψω ο,τιδήποτε, διαβάζοντας απαντήσεις για κάστορες, τζάκια και λοιπές ανοησίες. Συγγνώμη, αλλά η παρατήρηση "έτσι είμαστε εμείς εδώ, χαβαλεδιάρηδες" δεν μου πολυαρκεί...  ::)

 

+ 1000 αλλά (για την τελευταία πρόταση) έτσι είναι. Το Noiz είναι φιλελεύθερο όσον αφορά στο (χαβαλεδο)παρεϊστικό "κλίμα". Κι εμένα με ενοχλεί - και για αυτό το λόγο έκανα την παρατήρησή περί Noiz. Αλλά έτσι είναι. Ούτε εσύ ούτε εγώ δεν μπορούμε να το αλλάξουμε αν δεν αποφασίσουν να αλλάξουν την πολιτική του φόρουμ οι υπεύθυνοι. Οπότε χαλάρωσε κι απόλαυσε το.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@kpeyos, αν θυμάμαι καλά, έχεις επαναλάβει μερικές φορές ότι έπαιξες 30 LP (κάποιοες custom shop) οι οποίες "δεν έπαιζαν" και τελικά διάλεξες ΜΙΑ historic "μετά από 2 ακόρντα".

 

Παρόλο που η ιστορία μου φαίνεται ακραία δεν μπορώ παρά να τη θεωρήσω 100% αληθινή.... αφού για τα δικά σου αυτιά και γούστα μιλάμε.

 

Όμως, δεν μπορούμε να λέμε ότι έτσι είναι η συνολική πραγματικότητα. Για παράδειγμα, εγώ (όταν διάλεγα τη δική μου) έπαιξα 6-7 (δίπλα-δίπλα) μου φάνηκαν στον ήχο όλες πολύ παρόμοιες και τελικά περιορίστηκα σ' αυτές που είχαν 60s neck (με βόλευε περισσότερο από τις άλλες στο χέρι), μετά περιορίστηκα σ' αυτές που ήταν σχετικά ελαφρύτερες, και μεταξύ των 2 τελικά πήρα αυτήν που είχε το ωραιότερο χρώμα. Με άλλα λόγια, για το δικό μου κριτήριο, όλες οι custom shop που δοκίμασα έπαιζαν μια χαρά (με μικρο-διαφορές στον ήχο). Καμία δεν θα μπορούσα να χαρακτηρίσω "καυσόξυλο".

 

Ποιά είναι λοιπόν "η αλήθεια"?

 

Η δική μου, η δική σου, ή του yann?

 

Η απάντηση είναι: Ολες. Υπό τις δεδομένες ιδιαιτερότητες, απαιτήσεις, γούστα και προσδοκίες του καθενός.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως ,οχι παντα,ειναι πιο σκουρο και πιο tight grained,ομως επειδη πολλες εταιριες τα...βαφουν με tint ειναι δυσκολο να το δεις με το ματι,γενικα σε κιθαρες παραγωγης μετα το 80 πολυ δυσκολα θα βρεις b.r μια και ειναι ουσιαστικα απαγορευμενη η κοπη του οποτε οι κατασκευαστες παιζουν με NOS.

 

 

ηχητικα στην ταστιερα της ηλεκτρικης σου κιθαρας φυσικα δεν υπαρχει καμμια διαφορα ;) απο τα αλλα rosewood

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Rosewood

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως καταλαβα εγω ,μπορει να κανω και λαθος , απο αυτο το θρεντ  , καποιος επαγγελματιας  εθεσε τις γνωσεις του στην διαθεση των μελων του φορουμ  (ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ το εχουν κανει , και μπραβο σε ολους ) για οποιαδηποτε απορια σε σχεση

με το αντικειμενο του .

Προφανως , λογω αντικειμενου , ειναι δυσκολο σε καποιον να κατσει να γραψει κατεβατα , μονολογοντας  για ξυλα , τροπους κατασκευης ,επισκευης και,και,και....

Τι πιο απλο απο το να πει  "πεστε μου τις αποριες σας , να τις συζητησουμε"

Σιγουρα θα υπαρχει και η προσωπικη αποψη του γραφοντα , αλλα αυτο συμβαινει παντα σε εξειδικευμενα θεματα , το θεμα ειναι ποσο ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ειναι αυτη η αποψη.....και σε αυτο το σημειο ,προσωπικα, προτιμω την "συζητηση"  με τον "χειροπιαστο" μαστορα , απο τα κατεβατα στο νετ των virtual μαστορων που γραφουν την αποψη τους , χωρις ομως να εχεις την δυνατοτητα "συζητησης".

Πιστευω οτι το θρεντ εχει τα φοντα για επικοδομιτικη εξελιξη  για οσους ενδιαφερονται  , για οσους θελουν πλακιτσα υπαρχει το ....περι ανεμων

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τιτλος του thread επρεπε μαλλον να ειναι:

"Σχεση μουσικων και οργανοποιων"-..μαστορων"-κατι τετοιο.

 

Αυτο ειναι και το πρωτο ποστ,και οπως ξαναγραψα υπαρχει ενα Π.Χ. που κατι σημαινει.

Και περιμενα αντιδρασεις για τα προ-πχ οχι για τα μετα-πχ (ξυλα δηλαδη)!

 

Τελικα ειναι ευκολο να ανοιξεις θεμα,αλλα δυσκολο να το κλεισεις!

Ο ενας χρωσταει απαντηση στον αλλον,και παει λεγοντας!

 

Τωρα,αν απαντησω θα υπαρξουν παλι ανταπαντησεις...

Αν δεν απαντησω,..καποιοι θα πουν αυτο,αλλοι εκεινο!Υπαρχει και η οδηγια,και ειναι σωστη!

Αλλα "χρωσταω" απαντησεις...

 

-Φιλε Superfunk (ως mod) αυτο με τον "ιντερνετικο λογο" δεν νομιζω να το μαθω ποτε,

και αν δημιουργει προβλημα η γραφη μου,θα προτιμησω την αποχωρηση απο την αλλαγη της!

Εχω μαθει τον ραδιοφωνικο λογο,και αφου ο δικος μου "περασε" για 4 χρονια σε καθε ηλικια,περναει και "ιντερνετικως" (δεν ξερω πως ομως,χεχε)!Το προβλημα μου ειναι οτι γραφω οπως μιλαω,αφου ετσι σκεφτομαι,και δεν μπορω να σκεφτω τον λογο ως γραπτο (αλλιως θα ημουν λογιος!).

 

ηχητικα στην ταστιερα της ηλεκτρικης σου κιθαρας φυσικα δεν υπαρχει καμμια διαφορα ;) απο τα αλλα rosewood

Αυτο χρειαζεται αποδειξεις....εγω εχω εμπρακτες για το αντιθετο!Οχι μονο μεταξυ παλισσανδρων,αλλα ακουσον-ακουσον: μεταξυ ιδιων κομματιων,απο τον ιδιο κορμο,στις ιδιες διαστασεις!Θα το πω λαικα:

Το ενα κομματι "μιλαει που σκοτωνει" ενω το διπλα του ειναι "μουγκα"...!

Εξηγησεις σε αλλο thread!(που δεν θα ανοιξω ομως εγω!)

 

 

 

Αγαπητέ yann, μάλλον νομίζεις ότι είσαι ο μόνος που έβλεπε "τα μάτια της Έλλης" - σε πληροφορώ λοιπόν ότι η απόπειρα για χιούμορ που έκανα, στηριζόταν ακριβώς στην αναγνώριση αυτού του υπαινιγμού. Πέραν αυτού, είναι ξεκάθαρο ότι η εγκυρότητα του thread αμφισβητείται από την πρώτη στιγμή: τουλάχιστον δύο παλαιά μέλη σου έχουν πει ότι δεν καταλαβαίνουν τι ακριβώς επιδιώκεται μέσα από αυτά τα ποστ, ακριβώς την ίδια στιγμή που σου αναγνωρίζουν την αυθεντία που σου αξίζει. Οπότε, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, σαφώς δεν έχει σχέση ούτε με το ίντερνετ, ούτε με nerds, ούτε με τους κάστορες.

Ναι, ΚΑΙ αυτό υπαινιγμός είναι.

-Χεχε..δεν εβλεπα "τα ματια της Ελλης"...το τρειλερ ειχα δει μια δυο φορες..!!

-Ως χιουμορ το αντεληφθην!Την επομενη παραγινε ομως,και υπηρχε αλλη οπτικη γωνια..

-Αν υπαρχει καποιο προβλημα,αυτο ειναι η ανωνυμια και ο κρυψινισμος...και εχει απολυτη σχεση

με nerds και ιντερνετ!Αυτο δεν ειναι υπαινιγμος!!

Επιστρεφω λοιπον στον πρωτο καστορα (που με εκανε να γελασω!) και αυτο "κραταω"!Ολα καλα!

 

Συμπαθη μου Harilatron!

Πχ τωρα,ετσι?..Το ηλεκτρικο ρευμα ουτε το ακουμε ουτε το βλεπουμε.Υπαρχει ομως!

("φυλαξε μου τη" για αλλο thread,ειπαμε να το κλεισουμε αυτο!)

 

Συμπαθατε με οι υπολοιποι...που να γραψω απαντησεις σε ολα!(με 2 δαχτυλα γραφω...)

Και το θεμα πρεπει να κλεισει!

 

Αν ανοιξει καποιος ενδιαφερομενος thread για τα εδω αναπαντητα,να βοηθησω ευχαριστως!

 

Χρονια πολλα,

 

Καλη και δημιουργικη χρονια σε ολους,

 

και ευχομαι του χρονου....να "πιανουν" ολοι οι μαγνητες ξυλο!! :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αυτο χρειαζεται αποδειξεις....εγω εχω εμπρακτες για το αντιθετο!Οχι μονο μεταξυ παλισσανδρων,αλλα ακουσον-ακουσον: μεταξυ ιδιων κομματιων,απο τον ιδιο κορμο,στις ιδιες διαστασεις!Θα το πω λαικα:

Το ενα κομματι "μιλαει που σκοτωνει" ενω το διπλα του ειναι "μουγκα"...!

Εξηγησεις σε αλλο thread!(που δεν θα ανοιξω ομως εγω!)

Ωχχχ... αυτό δεν θα περάσει έτσι απαρατήρητο.  ;D

 

Συμπαθη μου Harilatron!

Πχ τωρα,ετσι?..Το ηλεκτρικο ρευμα ουτε το ακουμε ουτε το βλεπουμε.Υπαρχει ομως!

("φυλαξε μου τη" για αλλο thread,ειπαμε να το κλεισουμε αυτο!)

Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπε ο κύριος καθηγητής του Πανεπιστημίου στη Φυσική a.k.a. Harilatron όταν έγραφε:

μέσω των αισθήσεων (όραση, ακοή κλπ) μπορεί να ποσοτικοποιηθεί.
Το ρεύμα πχ δεν φαίνεται, αλλά με την αίσθηση της αφής γίνεται αισθητό και κυρίως... μετριέται.

Αν δεν ίσχυε αυτό, τα πάντα θα ήταν στη σφαίρα της θεωρίας του καθένα μας.

 

Τεσπα (πολύ μ' αρέσει αυτή η ατάκα...)

 

Εδώ είμαστε για να κουβεντιάζουμε σεβόμενοι το γεγονός ότι πίσω από την ανωνυμία που αναφέρεις, μπορεί να βρίσκεται ένας άγουρος ρούκι που τα ξέρει όλα και δε βάζει... πλήκτρο μέσα του, ένας επιστήμονας ή ακόμα κι ο ίδιος μας ο δάσκαλός.

 

Χρόνια μας πολλά,

Πάω να φάω και να πιώ,

και αυριο πάλι θα σας δώ.

 

Happy New Year!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά με ικανοποιεί που κάποιος εδώ μέσα δηλώνει μάστορας και μάλιστα είναι πρόθυμος να απαντήσει σε ερωτήσεις και να μεταδώσει γνώση γενικότερα. Φαντάζομαι οτι απο αυτό το θέμα μπορούν να βγούν χρήσιμες πληροφορίες για όλους όσους απο εμάς ασχολούμαστε με το DIY ή και ακόμα με την οργανοποιία (έστω και ερασιτεχνικά). :)

 

Σε ικανοποιει? Εδω οι αγαπημενοι μας εισαγωγεις φερνουν τοσες πανεμορφες κιθαρες απο την Κινα που πρεπει να πουλησουν, αμα εχουμε και Ελληνες μαστορες τι θα κανουν αυτοι, κλεφτες θα γινουν?  ;D

Τι το περασαμε εδω, χαρμονυ σεντραλ να κανουμε γνωριμιες με μαστορες και να μαθαινουμε με πραγματα και να χρησιμοποιουμε τη δουλεια τους, θα πεσει η οικονομια της κινας  ;)  :P

 

Περα απο την πλακα τωρα, το θεμα εχει να κανει με την σχεση μαστορα/μουσικου. Αυτο πιστευω εχει να κανει αναλογα με τον μαστορα και αναλογα τον μουσικο. Υπαρχουν "μαστοροι" που πραγματικα γνωριζουν πολυ λιγοτερα απο καποιους μουσικους (ενω ειναι η δουλεια τους), υπαρχουν και αλλοι που ειναι πραγματικα εγγυκλοπαιδειες.

Οσο αφορα τους μουσικους, οσοι πραγματικα εχουν κατανοηση και ορεξη για γνωση, πραγματικα πλεων με το ιντερνετ, την παγκοσμιοποιηση κτλ εχουν την δυνατοτητα να αποκτησουν απιστευτες ποσοτητες γνωσεις, να κανουν και τα τεστ τους και να καταληξουν σε δικα τους συμπερασματα. Υπαρχουν βεβαια και αυτοι που ειναι αγνωμονες ή κουτοπονηροι, και πιστευουν (ή ΔΕΝ πιστευουν, αναλογα με την κατηγορια) σε διαφορα πραγματα που ακουν, χωρις να σκεφτουν και να ψαξουν αν οντως ισχυουν.

Καλος μαστορας + ενημερωμενος πελατης = επιτυχια

Κακος μαστορας + ασχετος πελατης = αποτυχια αλλα ευτυχια και για τους δυο  ;D

οι υπολοιποι συνδιασμοι δεν ειναι και οτι καλυτερο, γιατι καποιος θα χανει τον χρονο του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τιτλος του thread επρεπε μαλλον να ειναι:

"Σχεση μουσικων και οργανοποιων"-..μαστορων"-κατι τετοιο.

 

αν το ειχες  ξεκινησει  ετσι δεν θα υπηρχε κανενα "προβλημα" :) :)

 

 

Αυτο χρειαζεται αποδειξεις....εγω εχω εμπρακτες για το αντιθετο!Οχι μονο μεταξυ παλισσανδρων,αλλα ακουσον-ακουσον: μεταξυ ιδιων κομματιων,απο τον ιδιο κορμο,στις ιδιες διαστασεις!Θα το πω λαικα:

 

 

sorry αλλα σε αυτο ειμαι αμετακινητος....0,1 mm "φλυδα" ξυλου (γιατι μια φλυδα ειναι η ταστιερα) σε ενα ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ οργανο απλα ΔΕΝ (ναι με καμμια Παναγια ΔΕΝ) κανει ΟΥΔΕΜΙΑ διαφορα στον plugged in ηχο ... ;D ;D (και εχω αποδειξεις για αυτο ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου