Προς το περιεχόμενο

Mε τα ματια του μαστορα...


yann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Π.χ. αυτές που συναμολογώ εγώ από χόμπυ θέλουν 3 μέρες να ηρεμήσουν, μετά ξαναρυθμίζω το trussrod και μετά δεν τα ξαναπειράζω ΠΟΤΕ.)

 

σε αυτο δεν εχεις και αδικο....10-15 ΧΡΟΝΙΑ εχω να..ρυθμισω το μπρατσο στις περισσοτερες απο τις κιθαρες μου και ποτε μου δεν καταλαβα πως σε εναν τοσο ΙΔΑΝΙΚΟ κλιματολογικα μερος οπως η Αθηνα τοσοι πολλοι παραπονιουνται για μπρατσα που...παιρνουν ;D ;D  τωρα αν μενεις διπλα στη θαλασσα οντως μπορει και να χρειαζεται... ;D

 

οσο για τα ξυλα δεν ΑΝΤΕΧΩ αλλη κουβεντα....ειμαι γέρος και αρρωστος... ;D ;D

 

 

η custom κατασκευή που θέλει 1 χρόνο να στρώσει.... ξέρεις.... δεν έχει σχέση με την πραξη.

 

οντως εδω μεσα οι περισσοτεροι ακολουθουμε την ρηση του Leo Fender "εμεις οι βλαχοι οπως λαχει" ;D ;D (με λαμπρα βεβαιως αποτελεσματα ;)) και ασχολουμαστε με... lego κατασκευες (οπως αλλωστε και ο Leo) απο οτι φαινεται ειμαστε και πολυ τυχεροι γιατι οι...custom  ;Dπρομηθευτες μας (warmoth,usacg,all parts,rockinger) μας εχουν προσφερει..απροβληματιστα μπρατσα για πολλα χρονια...(πρεπει να εχω συναρμολογησει τουλαχιστον 50 partscaster τα τελευταια χρονια χωρις ουτε ΕΝΑ προβλημα μπρατσου,εκτος απο ενα musikraft στο οποιο το trussrod εσφιγγε anticlockwise & ξεσφιγγε clockwise :D το οποιο ομως κατα τα αλλα παραμενιε τυφεκιον εδω και χρονια....)

 

παντως απο το rosewood η μονη μου απαιτηση ειναι να ειναι.... σκουρο-σκουρο (και ας ειναι και βαμμενο,οπως κανουν πολλοι κατασκευαστες) ;D ;D  δεν του ζηταω και..διαβατηριο ;D....αν και μετανιωνω πικρα που δεν εβαλα τον αγαπημενο μου εβενο στις κιθαρες που εχω συναρμολογησει  και στις οποιες..ταιριαζε η σκουροχρωμη ταστιερα... χρωματικα (ο μοναδικος παραγοντας που με ενδιαφερει οταν ταιριαζω μπρατσα και σωματα   :)) γιατι οταν τις εφτιαχνα πιστευα τις μπουρδες περι "σκληροτητας" του ηχου του εβενου :) :) :),αλλη χλιδα ο εβενος μαγκες & αποκλειστικη μου επιλογη στις μελοντικες μου κατασκευες οταν το χρωμα του σωματος απαιτει "μαυρη" ταστιερα..δεν παιζ'ς κιθαρα..βιλουδο παιζ'ς..... ;D ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Εκτιμώ την πρωτοβουλία σου yann, αλλά το πλαίσιο που έθεσες το θέμα είναι όντως πολύ γενικό. Δεν θέτουμε θέμα του στυλ: Ρωτήστε ότι θέλετε (εκτός απο Πυρηνική Φυσική) και θα σας απαντήσω... και ιδιαίτερα εκπροσωπώντας μια επαγγελματική κάστα.

 

Καλό είναι να γνωρίζει ο κόσμος αυτό που αναφέρεις ότι είσαι, κατασκευαστής / οργανοποιός δηλαδή, ώστε να λαμβάνει υπ' όψη του την ιδιότητα σου όταν απαντάς μελλοντικά.

 

Ενα τέτοιο θέμα όμως δεν θα καταλήξει πουθενά (από την πείρα μου στο φόρουμ τα τελευταία 8 χρόνια) καθώς κι εσύ έχεις υποκειμενικές απόψεις που εξελίσσονται με τον καιρό αλλά και την πείρα που διαθέτεις, ενώ τα θέματα είναι σχεδόν άπειρα, αν λάβεις υπ'οψη τις ιδιαίτερες απαιτήσεις στην αναζήτηση του Αγίου Δισκοπότηρου, αφου ο καθένας το φαντάζεται με τα δικά του οράματα.

 

Για τις ιδιότητες του rosewood ή του koa ή οποιαδήποτε νομίζεις σοβαρή διευκρίνηση που σε εκφράζει, άνοιξε διακριτά θέματα.

 

Φιλικά,

yameth

Χρόνια πολλά. ;)

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! :D

 

Yameth,ως στρατηγο,

εσενα πρεπει να ακουσω πρωτο!

Επρεπε να εχω διαχωρισει το ποστ: απο το "ΠΧ" και κατω

αναφερομαι γενικα εχεις δικιο,αλλα πριν απο εκει ειναι το θεμα!

 

Η σχεση κατασκευαστων-μουσικων γενικοτερα,και κυριως...

τα χτυπηματα κατω απ'τη μεση! (εδωσα και εγω ενα για να δουνε πως ειναι!);D

 

Σκεφτηκα ομως οτι ισως μπορω να "χωρεσω" και αλλα παρεξηγημενα (οπως τα ξυλα) εδω,

γιατι τα θεματα "τρεχουν" στο φορουμ,και δεν τα προλαβαινω!Εχω λιγο χρονο και ακομη αρκετη αγνοια για ολα τα "ψιλα γραμματα" της οθονης!(Ειναι πολλη η πληροφορια για καποιον με μικρη πειρα στο ιντερνετ,και καθε σαιτ ειναι μια εγκυκλοπαιδεια!!) :o

 

Χρονια πολλα και δημιουργικα! :)

 

 

 

 

Καλημερα και σε ολους!Οφειλω απαντησεις εδω!

Δεν προλαβαινω ομως πριν το βραδακι...ειναι εργασιμη σημερα! Smiley

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα & χρονια πολλα yann.

Να κανω μια ερωτηση εαν θελεις να μου απαντησεις.

Πως ξεχωριζω το Brazilian απο το indian rosewood ?

Θα ανεβασω φωτο!

Ειναι εντελως διαφορετικα για το εμπειρο ματι,για το απειρο ομως βοηθουν μονο τα

εντονα χρωματα οπως μωβ η κοκκινωπο για καποια indian

(που ειναι μερικες δεκαδες υποειδη και προερχονται...γενικα απο την νοτια Ασια)

Χμμμμ... με την όσφρηση?  ;D ;D ;D ;D

Σοβαρά τώρα φίλε Γιάννο, θα ήθελα πολύ να μάθω πόση διαφορά κάνει το Brazilian (...rosewood, να μην παρεξηγούμαστε...  :D). Εκτός από την αποψίλωση των rainforests εννοείται.

Χωρις πλακα,καποια υποειδη μοιαζουν τοσο που μονο με την χαρακτηριστικη τους μυρωδια (κατα την κατεργασια υποτιθεται) τα ξεχωριζεις,η πραγματικα,(ακομη και ειδικοι)με το μικροσκοπιο! 

 

Την διαφορα δεν την κανει το Brazilian η καποιο αλλο ξυλο,αλλα καθε κομματι απο μονο του!

Τα ξυλα εχουν επιλεγει ως ειδη με τα χρονια,και "ειδικευτει" για συγκεκριμενες θεσεις λογω

συγκεκριμενων ιδιοτητων πχ σκληροτητα για τις ταστιερες.

Κανενα indian δεν πλησιαζει τη σκληροτητα η πυκνοτητα ενος (μεγαλου σε ηλικια δεντρου)

Βραζιλιανικου παλλισανδρου.(γιατι ολα τα rosewoods αυτο ειναι...μια οικογενεια!)

Απ'την αποψιλωση,...εγω προτιμω "να βγω στον τακο"! ;D

 

ποιός ο ρόλος των ξύλων στον ήχο ενός ηλεκτρικού οργάνου

δηλαδή πέρα από το sustain επηρεάζεται και το eq?

και κατα πόσο επηρεάζει τον ήχο του ζήλο του μπράτσου και της ταστιέρας

Αυτο πρεπει να το κανουμε αλλο θεμα!(ετσι καταλαβαινω δηλαδη!)

 

Εγώ πάντως ανυπομονώ να διαβάσω και από την πλευρά του yann που είναι ειδικός,μερικά μυστικά των υλικών που απαρτίζουν μια κιθάρα.Ας απομυθοποιήσει επιτέλους κάποιος όλη αυτή την πλύση εγκεφάλου που πλασάρουν περιοδικά/νετ/φόρουμς/μαγαζιά.Οκ,σίγουρα καλό είναι να έχεις καλά ξύλα αλλά μην πεταχτει και πει κανείς οτι ακούει διαφορά απο rosewood vs maple μανίκι για την ίδια κιθάρα απο τη στιγμη που ΟΛΟΙΔΙΑ μοντελα της ιδιας κιθαρας ακουγονται διαφορετικα πολλες φορες.Και για να μην αναφέρω πως ολων μας εδω μεσα η ακοη εχει ξεφυγει (απο τις εντασεις/εκθεση σε πολυωρη μουσικη)αρκετα απο το ιδανικο 16Hz-20kHz που εχει ενα μωρο οταν γεννιεται.

Passive...active thanx, :)

και καλα τα λες!Πρεπει να "χτυπησουμε" και τα μεταλλα καποια στιγμη...

Οσο για τη "vs" διαφορα,θα ειναι ακουστη μονο αν τα δυο κομματια ειναι πολυ διαφορετικα ηχητικα.

(και ναι,μπορει 2 ειδη ξυλων στις ιδιες διαστασεις να ακουγονται "το ιδιο"!)

 

Βρε συ ffmakis .. .τίπτε δεν έχεις μάθει τόσο καιρό στο noiz? Από την προφορά τα ξεχωρίζουμε.  :)

yann, συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία, απλά θα ήθελα να κάνω κάποιες επισημάνσεις που σχετίζονται με την ευρύτητα της συζήτησης.

Καλό είναι να κρατήσουμε κατά νου ότι οι περισσότεροι μιλάμε για κιθάρες παραγωγής και για όταν λέμε μανίκι (οι περισσότεροι -όχι όλοι) εννοούμε bolt on. Επομένως.... η custom κατασκευή που θέλει 1 χρόνο να στρώσει.... ξέρεις.... δεν έχει σχέση με την πραξη. (Π.χ. αυτές που συναμολογώ εγώ από χόμπυ θέλουν 3 μέρες να ηρεμήσουν, μετά ξαναρυθμίζω το trussrod και μετά δεν τα ξαναπειράζω ΠΟΤΕ.)

 

Επομένως, καλό είναι να διατηρήσουμε τη συζήτηση στο μέτρο της λογικής και της καθημερινότητας και πριν πούμε ότι το "Χ" κατασκευαστικό στοιχείο παίζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο να θυμόμαστε να αναφέρουμε και "το πλαίσιο", τις ιδιαίτερες συνθήκες και το πραγματικό μέτρο αυτού του ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ.  :)

Harilatron,καλα θα ηθελες,και χρησιμες! ;D

Πρεπει να το εξηγησω,θα προσπαθησω απλα:

Ο καθε σωστος κατασκευαστης,μαζικος η οχι,κραταει μια εσκεμενη καθυστερηση στην παραγωγη του.

Τα περισσοτερα οργανα δεν αφηνουν τον τοπο παραγωγης τους πριν τον ενα χρονο απο την διαμορφωση

του οποιου κομματιου.Εκτος και αν ο κατασκευαστης εχει σιγουρη...καβα!Δηλαδη ξυλα 5ετιας (στα δικα του χερια) κυριως οταν ειναι με..τη βια αποξηραμενα!

Ετσι και οι επωνυμοι part makers δεν ρισκαρουν "twisted necks" και κακη φημη.(Οχι και ολοι!)

Επισης,οι βεργες δεν ειναι πλεον οι κλασσικες που συμπιεζαν το ξυλο στα "σοκορα",

και χρειαζονταν "στρωσιμο",αλλα διαφορες νεες κυριως "τυπου Martin" (με το "Π" γυρω απο τη βεργα που

πιεζει την ταστιερα προς τα εξω) η τις "διπλες" που σχεδον κοβουν το μπρατσο στα 2...,

αλλα ειναι σταθερες!!(α,εγω το λεω "μπρατσο",μου'χει μεινει απ' τα 80s!)

Και οσα μπρατσα εχουν traditional trussrod ειναι συνηθως πιο "σοβαρα" λογω δυσκολοτερης τοποθετησης απο τις νεου τυπου,και συνηθως φευγουν "στρωμενα" ωστε να μπορεις εσυ να το σεταρεις σε 3 μερες,

να μεινεις ευχαριστημενος,και να παρεις κι΄αλλο! ;D

Αυτη η custom κατασκευη ειχε μαλλον φτηνο μπρατσο που δεν ειχε ακολουθησει τις προδιαγραφες "ασφαλειας",

ακομη και αν ειχε "σιγουρη" βεργα...οτι πληρωσεις παιρνεις!

Επισης πολλοι χρησιμοποιουν τον ξενικο ορο "custom",και για χειροποιητες κατασκευες οποτε δεν μπορει κανεις να ξερει τι εννοουσε ο ποιητης,αφου δεν μας εξηγησε!!

Σε καποιο ποστ θα εξηγησω γιατι τα ξυλα πανε και ερχονται,και τι συμβαινει μεσα τους.

-Χεχε,δεν τα ξαναπειραζεις ποτε γιατι δεν εισαι πειραχτηρης! ;)

 

χρονια πολλα σε ολους :) :)

εγω πιστευω οτι ειναι κατα 90% απο αυτα που εχω διαβασει και καταλαβει ως τωρα ειναι

1)οτι ειναι θεμα καθαρα εμπωρικων/οικονομικων-τιμων των ξυλων ποσο ακριβα ειναι δηλαδη

2)θεμα καλοπησμου-ομορφιας-εμφανηαης ενος οργανου που αλλαζει την τιμη στο οργανο

 

Χρονια Πολλα funkysoul! :)

Αυτο θελει τη δικη του αναλυση!

 

οσο για τα ξυλα δεν ΑΝΤΕΧΩ αλλη κουβεντα....ειμαι γέρος και αρρωστος... ;D ;D

  Οποτε,...τωρα χρειαζεσαι τη ζεστασια τους!Ετοιμαζε το τζακι! ;D  ;D

 

 

εκτος απο ενα musikraft στο οποιο το trussrod εσφιγγε anticlockwise & ξεσφιγγε clockwise :D το οποιο ομως κατα τα αλλα παραμενιε τυφεκιον εδω και χρονια....)

Σ'αυτο ηταν λαθος τοποθετημενη η βεργα!(Το πανω-κατω!)

 

:) :) :),αλλη χλιδα ο εβενος μαγκες & αποκλειστικη μου επιλογη στις μελοντικες μου κατασκευες οταν το χρωμα του σωματος απαιτει "μαυρη" ταστιερα..δεν παιζ'ς κιθαρα..βιλουδο παιζ'ς..... ;D ;)

:D :D :D :D :D :D :D

 

θα πεσει πολυ ...ξυλο!!!  ;D ;D ;D

Χρονια Πολλα!

Θελεις σκληθρο,εσυ!! ;D ;D ;D

 

..και καλα!

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω οι φωτο που λεγαμε:

 

Brazilian rosewood:

brazrose002a.jpg

 

brazrose003a.jpg

 

brazrose005a.jpg

 

 

 

Indian rosewood:

indrose002a.jpg

 

indrose011.jpg

 

Και η θεωριτικη ηχητικη αποδοση γνωστων ειδων,που ομως εγω δεν υποστηριζω:

spectrum_backwood.jpg

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεύει ότι το brazilian ρίχνει βέλη με φυσοκάλαμο ενώ το indian με τόξο?

Γι'αυτό όλα τα μπράτσα με brazilian που έχω δει είναι ολόισια εν αντιθέσει με κάποια που έχουν indian?

Tα Black Arrows του Joey DeMaio από τι ταστιέρα προέκυψαν?

 

 

 

 

(sorry, δεν κρατιόμουν.... :-X :-[ :P )

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτα περι trussrod αλλα και καποια αλλα πραματα που ανεφερε ο yann ειναι πιο γενικα νομιζω και επεκτεινονται και σε ηλέκτρικα όργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου