Προς το περιεχόμενο

Mε τα ματια του μαστορα...


yann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ορισμενοι κατασκευαστες εχουν φροντισει να εχουν αποθεματα σε ξυλεια.

Ετσι λενε δεν ξερω αν ειναι αληθεια.

http://www.hailwood-guitars.de/assets/s2dmain.html?http://www.hailwood-guitars.de/00000098b409eab02/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παρατίθεται βαρυσήμαντος δικτυακός σύνδεσμος:

 

http://www.forumsamerica.com/site/features/feature.aspx+rn+71338+Forum+Crafts+ArticleCode+355+V+N

 

Πληροφορίες για την παρασκευή και κατανάλωση μεσκάλ, θα ακολουθήσουν σύντομα.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

για να καταλαβω δηλαδη,τα λινκ που παρεθεσα ισχυουν η δεν ισχυουν? γιατι ηδη στη Γερμανια απαγορευεται η εισαγωγη κιθαρων με brazilian rosewood αν ειναι καινουργιες και οχι vintage.

 

 

Εννοούσα φυσικά ότι δεν υποστηρίζει την δική μου άποψη. (Τα ελληνικά είναι δύσκολα).

 

Η εξαγωγή του παλίσανδρου συνεχίζεται παράνομα, κι όλες οι Αμερικάνικες εταιρείες δηλώνουν ότι έχουν pre ban stock.

 

Απλά η τιμή του όπως και με ότι εξάγεται παράνομα (και άρα η ζήτηση του αυξάνεται κατακόρυφα) από τις χώρες τις Λατ. Αμερικής έχει φτάσει στα ύψη.

 

Για να μη φτάσει η συζήτηση στις θεωρίες συνομωσίας για το ποιός επωφελείται από αυτό το παρεμπόριο (μόνο αυτός που έχει τα κονέ και την αποκλειστική διάθεση) και μπούμε στα πλαίσια της πολιτικής συζήτησης (που μετά έτσι κι αλλιώς θα γίνει χάος) σταματάω εδώ.

 

΄Oποιος θέλει πιστεύει εμένα, όποιος θέλει διαβάζει wiki.

 

Η Γερμανία είναι απλά μια χώρα (άραγε να ξέρουν που πέφτει οι Αμερικάνοι;). Όταν πουλάς μια κιθάρα 5-10k απλά έπειδη έχει μια φλίδα από br. rosewood, όταν υπάρχουν χώρες με εκατομύρια συλλέκτες (βλ. Ιαπωνία), δεν ξέρω τι σχέση έχει η αναφορά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι σχέση έχει η αναφορά σου.

 

εννοουσα οτι δεν εχω ακομα καταλαβει αν ειναι η δεν ειναι ειδος προς εξαφανιση,το γεγονος οτι μια ευρωπαϊκη (και αλλες απο οτι μαθαινω) απαγορευουν την εισαγωγη του με προβληματισε απλα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Γερμανία είναι απλά μια χώρα (άραγε να ξέρουν που πέφτει οι Αμερικάνοι;)

 

Τώρα αυτό ελπίζω να μην το εννοείς...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το forum αφορά κυρίως μουσικούς και όχι μαραγκούς / επιπλοποιούς / χονδρεμπόρους ξυλείας, ας δοθεί από τους ειδικούς μια εξήγηση για τις ηχητικές ιδιότητες του συγκεκριμένου ξύλου που το καθιστούν τόσο περιζήτητο για τις ακουστικές κιθάρες (και όχι προς θεού για τις ...ταστιέρες των ηλεκτρικών :lol:  :D :wink: ? ;D :rofl: :o OMG).

 

Προς το παρόν θα παραθέσω τα παρακάτω (από το site της Santa Cruz Guitar Co.)

 

Brazilian rosewood

Highly sought after by generations of luthiers and players for its unmatched beauty. Brazilian helps to impart warmth and darkness to the tone of the guitar. Tonal differences between Brazilian and Indian Rosewoods are subtle and consideration should be based on aesthetics, rarity, future value, and collectibility.

 

Ιndian rosewood

Like Brazilian, Indian Rosewood keeps the guitar at the warm dark end of the tonal spectrum. While not as visually striking as Brazilian, Indian Rosewood has an elegant appearance and should not be considered inferior to Brazilian on any account.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χωρίς να παίρνω το μέρος κανενός, με κάθε σεβασμό, να πω ότι το θέμα έχει καταντήσει τελείως αχταρμάς, παρά τις ενδιαφέρουσες έως και πολύτιμες πληροφορίες που παρέχονται.

 

Για το λόγο αυτό θα πρότεινα, είτε να διασπαστεί σε επιμέρους θέματα, είτε να ανοιχτεί καινούργιο/-α. Αυτό θα βοηθούσε πολύ την ουσία της συζήτησης αλλά και την συνοχή του forum.

 

Επίσης θα ήθελα να επαναλάβω την προτροπή (που έγινε και από πολλούς άλλους) στον yann να ανοίξει εξειδικευμένα και σαφή θέματα για οποιαδήποτε πληροφορία/γνώση πιστεύει ότι θα μπορούσε να προσφέρει.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι τότε στην Αμερική χρησιμοποιούσαν βραζιλιάνικο παλίσανδρο γιατί η Βραζιλία έπεφτε πιο κοντά απο οτι άλλα τροπικά μέρη και τους έβγαινε μικρότερο το κόστος μεταφοράς

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...διολου απιθανο και αυτο...παντως ειναι λιγακι τραγικη ειρωνια το γεγονος οτι σχεδον πολλα απο τα κατασκευαστικα specs των vintage οργανων που τοσο εκθειαζουμε και "ακουμε" ολοι,στην πραγματικοτητα διαμορφωθηκαν τοιουτοτροπως απλα και μονο γιατι ετσι τους βολευε καλυτερα,προκειμενου να πεφτει το κοστος και να επιταχυνονται οι ρυθμοι παραγωγης οσο το δυνατον περισσοτερο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Νομιζα οτι το thread θα σταματουσε!

Ετσι στο τελευταιο μου ποστ δεν απαντησα

οπως θα ηθελα,αλλα οπως-οπως για να κλεισει το thread...

 

Kαι πως εγραψα πριν,δεν τολμω να ανοιξω αλλο!

Χρειαστηκα λιγες...ωρες για να απαντησω στα 2 τελευταια ποστ,

και δυστυχως,δεν μπορω να διαθεσω πανω απο 1-2 ωρες τη μερα στο pc...με λιγες εξαιρεσεις!

 

Εγω νομιζω οτι το θεμα καλα κρατει,ξεφευγει ευκολα σε καθε thread,απο τη στιγμη

που καποιος "πιανεται" απο μια ασχετη ατακα ενος σχετικου ποστ,και απανταει καταλληλως!

(Η αυτος που το ανοιξε τα μπρδψε (ΛΙΓΟ!) απ'την αρχη..)

Εχει και καλα "νουμερα"...(αμα ηταν καναλι..!)

 

Δεν πηγε εκει που ηθελα,..στα ξυλα πεσαν ολοι!

Ενταξει λοιπον,σχεση μαστορα-μουσικου ειναι και αυτη!

Και εξηγουμαι:

 

Υπαρχουν χιλια-μυρια αρθρα στο ιντερνετ

για οτι και αν γραψουμε εδω...ολα με μικροδιαφορες!!(Οσοι γιατροι τοσες γνωμες)

 

Καμμια φωτογραφια (εκτος συγκριτικες μικροσκοπιου) δεν μπορει να δειξει τη διαφορα

αναμεσα σε υποειδη που μοιαζουν ιδια (χρωματα,ποροι,κτλ).

 

Υπαρχουν πολλοι τροποι αναγνωρισης της ξυλειας,

αλλα τελικα δεν ειναι αυτο που παιζει ρολο...οι ιδιοτητες της ειναι ομως!

 

Γενικα,η σωστη επιλογη ξυλειας μπορει να γινει μονο απο ατομο με πολυχρονη πειρα,

και δεν "μαθαινεται" απο κανενα αρθρο η tutorial!

 

Οποτε καλο ειναι να μη θεοποιουμε εμπορικες ονομασιες,

αφου εκτος τις μηχανικες η "γενικες" ηχητικες ιδιοτητες των ειδων,

υπαρχει και ο παραγων "μοναδικοτητα" του καθε κομματιου του κορμου ενος δεντρου...

που συνεχιζει να παραγει "ατομα" σε οσα κομματια και αν κοπει.

 

Που σημαινει οτι το καθε κομματι εχει το δικο του ηχητικο χαρακτηρα,

το δικο του εκουαλαιζερ,πες το ετσι!(δεν εχει κουμπακια ομως)

 

Οποτε,ποιο "rosewood" ποιο "maple"...

και πως και αν αραγε ακουγονται στις κιθαρες σας...

 

Πως διαλεγω ξυλα εγω?,...χεχε...!Αυτο ειναι "πριβε"!

Ρωτηστε με καλυτερα τι χρωμα εσωρουχο φοραω!

 

Παντως,οχι με θεωρια,ουτε με σερφαρισμα..!

Ναι,και "φουρνισμενα" αλλα μπαινουν "καβα" για (αρκετα) αργοτερα!

 

Για οσους αμφισβητουν την ταυτοτητα μου ως κατασκευαστη:

 

DSC01177edited.jpg

 

DSC01233edited.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου