Προς το περιεχόμενο

Η ηλεκτρονικη μουσικη σημερα


harisexp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O πρώτος "συνθετητής" δεν ήταν καν ηλεκτρονικός. Τo 1863 ο von Ηelmholtz είχε φτιάξει μια ηλεκτρική συσκευή που βασιζόταν στους λεγόμενους Helmholtz resonators και ήταν μια πρωτόγονη υλοποίηση της additive synthesis (το τι είναι: http://physics.kenyon.edu/EarlyApparatus/Rudolf_Koenig_Apparatus/Helmholtz_Resonator/Helmholtz_Resonator.html, το ποιος ήταν: http://en.wikipedia.org/wiki/Hermann_von_Helmholtz, και η - άγνωστη σε πολλούς - ιστορική συσκευή: http://physics.kenyon.edu/EarlyApparatus/Rudolf_Koenig_Apparatus/Fourier_Synthesis/Fourier_Synthesis.html)

 

Eννοείται βέβαια πως ακόμη κι αυτή η ιδιοφυία δεν στόχευε να... μιμηθεί φυσικούς ήχους αλλά να συνθέσει καινούργιους βάσει ορισμένων μαθηματικών θεωριών. Oύτε αυτός, ούτε οι υπόλοιποι που ακολούθησαν.  ::)

 

 

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου βρείς έναν τρόπο που χρησιμοποιήται από τα σύνθ, που να μήν υπάρχει στην φύση;

Εγώ μέχρι σήμερα αυτό που έχω αντιληφθεί είναι πως παρατηρούν την φύση και εφαρμόζουν τις παρατηρήσεις τους στα μηχανήματα.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάπου εκεί συνειδητοποίησα (εγώ που ασχολιόμουν αποκλειστικά με τον Cave) πόσο κάλπικη μπορεί να είναι αυτή η σχέση στις συναυλίες.

 

Με δύο λόγια: με τη κατάλληλη ατμόσφαιρα, το κατάλληλο τσιγάρο (Μάρλμπορο) και τον κατάλληλο κορίτσαρο αγκαλιά... ακόμη και ο Ιωαννίδης μπορεί να φανεί σημαντικός καλλιτέχνης... βάλ' τον όμως στο πικάπ την ώρα που είσαι μόνος σου και θες να ακούσεις μουσική και θα θέλεις να πουλήσεις αυτόν στην αγορά της Βαρβακείου (οποία πεζότης)....

 

Εδώ διαφωνώ κάθετα αλλά επειδή είναι μεγάλη συζήτηση και off topic, δεν θα προχωρήσω...

 

Ιχνηλάτη, για εκατομμυριοστή φορά: όταν ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ να τυραννάς τα θρεντ του Νόιζ ΑΡΝΟΥΜΕΝΟΣ να παραδεχθείς ότι σοβαροί και διαβασμένοι άνθρωποι έχουν κάνει ΣΚΟΝΗ τα γραφόμενά σου (δεν μιλάω για μένα), πόσο μάλλον όταν αυτό φαίνεται εύκολα, και όταν συνεχίσεις μια συζήτηση χωρίς να χορεύεις γύρω-γύρω όλοι με τα ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ σου παραβλέποντας βολικά όλα τα αυταπόδεικτα επιχειρήματα που κατέρριψαν τις αράδες σου, τότε θα είναι μια μεγάλη μέρα για το φόρουμ.

 

Τίποτα άλλο - αν έχω κάτι να προσθέσω στην ωραία συζήτηση (μέχρι ΠΡΟΤΙΝΟΣ  ::) ::) :-X), θα το κάνω, χωρίς να ασχοληθώ με αυτά της παραπάνω παραγράφου.

 

Όσον αφορά στο τι υπάρχει στη φύση και τι όχι, αναλογίσου ότι προσπαθείς μάταια να προωθήσεις σοφιστικά την ιδέα ότι όλα προέρχονται από αυτήν, και ότι όλοι προσπαθούν να την μιμηθούν, λες και δεν έχουν την δική τους φαντασία που μπορεί να τους κατευθύνει σε κόσμους μη υπαρκτούς. Μα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι μια γ&*&%)#$νη ΚΥΜΑΤΟΜΟΡΦΗ υπάρχει στη φύση - είναι μια ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ απόπειρα για ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ αυτού του κύματος/φυσικού φαινομένου/τυχόν ήχου. Τώρα ΠΟΥ είναι το πρόβλημά σου;

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ διαφωνώ κάθετα αλλά επειδή είναι μεγάλη συζήτηση και off topic, δεν θα προχωρήσω...

 

Ιχνηλάτη, για εκατομμυριοστή φορά: όταν ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ να τυραννάς τα θρεντ του Νόιζ ΑΡΝΟΥΜΕΝΟΣ να παραδεχθείς ότι σοβαροί και διαβασμένοι άνθρωποι έχουν κάνει ΣΚΟΝΗ τα γραφόμενά σου (δεν μιλάω για μένα), πόσο μάλλον όταν αυτό φαίνεται εύκολα, και όταν συνεχίσεις μια συζήτηση χωρίς να χορεύεις γύρω-γύρω όλοι με τα ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ σου παραβλέποντας βολικά όλα τα αυταπόδεικτα επιχειρήματα που κατέρριψαν τις αράδες σου, τότε θα είναι μια μεγάλη μέρα για το φόρουμ.

 

Τίποτα άλλο - αν έχω κάτι να προσθέσω στην ωραία συζήτηση (μέχρι ΠΡΟΤΙΝΟΣ  ::) ::) :-X), θα το κάνω, χωρίς να ασχοληθώ με αυτά της παραπάνω παραγράφου.

 

Όσον αφορά στο τι υπάρχει στη φύση και τι όχι, αναλογίσου ότι προσπαθείς μάταια να προωθήσεις σοφιστικά την ιδέα ότι όλα προέρχονται από αυτήν, και ότι όλοι προσπαθούν να την μιμηθούν, λες και δεν έχουν την δική τους φαντασία που μπορεί να τους κατευθύνει σε κόσμους μη υπαρκτούς. Μα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι μια γ&*&%)#$νη ΚΥΜΑΤΟΜΟΡΦΗ υπάρχει στη φύση - είναι μια ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ απόπειρα για ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ αυτού του κύματος/φαινομένου/τυχόν ήχου. Τώρα ΠΟΥ είναι το πρόβλημά σου;

 

 

 

...

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μπορεί ο Eye να μην άκουσε από κάποιον ότι κάποτε ήταν αυθεντίες... απλά να το έζησε. Δεν ξέρω, λέω εγώ τώρα... (Ίσως η υπόθεση σου να ήταν βιαστική.).

2. Αν έχεις σοβαρές αντιρρήσεις μπορείς να τις πείς! Γιατί μέχρι τώρα επιχειρηματολογείς χώρις να προβάλεις επιχειρήματα!  :P

 

Λατρευτέ συνομιλητή,είδες πόσο με δικαιώνεις?

Μου ζητάς επιχειρήματα για να σε πείσω για κάτι που διαφωνείς εκ προοιμίου κάθετα !!! ???

Τόνισα ότι αναφέρομαι στους πιτσιρικάδες που δεν έζησαν κάποια πράματα,άλλα έχουν την ευκαιρία να ζήσουν πολύ καλύτερα!!!

Δεν έχει νόημα να σου παραθέσω ποιους εννοώ,γιατί διαφωνείς ούτως ή άλλως,κι θα προσπαθήσεις να μου βγάλεις τα δικά σου καλύτερα!

Γεγονός είναι πως οι πιτσιρικάδες -ευτυχώς- και ψάχνονται και υπάρχει και υλικό απείρως καλύτερο απο Βαγγέληδες και Γιάννηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το παράδειγμα με το "ας προσπαθήσουμε να κατασκευάσουμε έναν άνθρωπο", αποτελεί βαθύ σκοταδιστικό επιχείρημα εδώ και μερικές δεκαετίες. Η ιδέα είναι ότι "αφού ρε, δεν μπορείτε να φτιάξετε έναν άνθρωπο, άρα κάπου υπάρχει Θεός που γελάει με τις προσπάθειές σας, άρα καλά θα κάνετε να είσαστε φρόνιμοι".

 

Καλώς.

 

Μέχρι βέβαια να κοιτάξεις γύρω σου και να δεις τι ακριβώς γίνεται με τις διάφορες εκφυλίστικές παθήσεις, τους πολέμους, τη τρομοκρατία, τη παιδοφιλία, τα ναρκωτικά κλπ, οπότε αρχίζεις να έχεις (εύλογες) απορίες για το αν υπάρχει καν, αυτό που (και καλά) δεν μπορείς να φτιάξεις.

 

Μέχρι να κοιτάξεις το ημερολόγιο και να θυμηθείς ότι όπου να'ναι (αν όχι ήδη) θα έχουν τη δυνατότητα να κλωνοποιούν ανθρώπινα πλάσματα, άλλωστε ήδη χρησιμοποιούν γενετικό υλικό για την αντιμετώπιση ασθενειών που δεν θα μπορούσαν να τιθασευθούν χωρίς αυτή την εξέλιξη. Και τι θα λέτε όταν όντως επιτευχθεί η κλωνοποίηση; Ότι "ναι, τελικά τα καταφέρατε, αλλά η ψυχή... τι θα κάνετε με την ψυχή...;"

 

----

 

Ιχνηλάτη, ο μόνος Θεός που αναγνωρίζω είναι ακριβώς αυτός που ήταν δίπλα μου ακριβώς την ώρα που "ανακάλυπτα" την sine κυμματομορφή που αυτός έχει κρύψει μέσα σε άλλα αινίγματα.

 

Αν υπάρχει κάπου ένας Θεός που γελάει με αυτά που κάνω, τότε τον ενημερώνω ότι γελάω και εγώ μαζί του.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ διαφωνώ κάθετα αλλά επειδή είναι μεγάλη συζήτηση και off topic, δεν θα προχωρήσω...

 

Άνοιξε ένα νέο thread να πορωθούμε.

Θα ενδιαφερθούν και άλλοι.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το παράδειγμα με το "ας προσπαθήσουμε να κατασκευάσουμε έναν άνθρωπο"

Αυτό το κάνουμε αιώνες τώρα...ξέρετε βάζουμε το...μέσα στο...της κοπέλας...για όποιον ενδιαφέρεται ας ανοιχθεί ένα καινούργιο thread να ενημερώσουμε τον κόσμο...Θα ενδιαφερθούν και άλλοι

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα θα πιάσουμε και τα θεολογικά ζητήματα ... μετά θα λέτε πάλι οτι τρολάρω ...  :(

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το μέλλον της ηλεκτρονικής μουσικής καλά ήρθα?

Τι έγινε ρε, λίγο έκανα μια άλλη δουλειά και όταν επέστρεψα εδώ... πήγα και να γράψω κάτι, αλλα τώρα?

Δεν θέλω να ακουστώ άσχετος με το θέμα, αλλά κόλησα με 2-3 πράγματα που διάβασα εδώ και θέλω να πω την άποψή μου...

1. Δεν υπάρχει λόγος για "κόντρα" μεταξύ φυσικού και ηλεκτρονικού ήχου, ορισμούς και θεωρίες σου βρησκω πολλές, στο τέλος και τα δύο ήχος είναι! Το ιδανικό είναι να συνδιαστούν και τα δύο και να κάνουν μουσική, γιατί αυτός είναι ο σκοπός: ΜΟΥΣΙΚΗ και όχι μόνο sound design.

2. Γιατί κάποιοι τα βάζουν με αυτούς που ασχολούνται με τη μουσική (και με τον ήχο) χάρη σε ένα PC? Αυτοί καταστρέφουν την ηλεκτρονική μουσική? Αυτοί πουλάνε το ίδιο synth απλά σε άλλο πακέτο? Και αν φταίνε αυτοί, ποιοί τους ακούνε? Μήπως είναι οι ίδιοι που όταν ο Jarre έβγαζε το oxygen αυτοί ακούγαν τα παπάκια?

3. Δεν μπόρεσα να καταλάβω ποτέ αυτούς τους μουσικούς που στο όνομα μίας πιό "ψαγμένης" μουσικής, ποιό "ψαγμένου" ήχου προσπάθησαν να αφυπνήσουν τα αυτιά του κόσμου και αφού δεν τα καταφέρανε, βαφτίσαν τη μουσική τους πειραματική ή avant garde κτλ.

 

Τελειώνω αναφέροντας περιστατικό με φίλο που όταν μου έβαλε να ακούσω την ηλεκτρονική μουσική που του άρεσε, του είπα οτι το πλυντήριο μου έχει περισσότερο ενδιαφέρον, αφού αυτό που άκουγα δεν ήταν ηλεκτρονική μουσική αλλά ηλεκτρονική σκέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πρώτος "συνθετητής" δεν ήταν καν ηλεκτρονικός. Τo 1863 ο von Ηelmholtz είχε φτιάξει μια ηλεκτρική συσκευή που βασιζόταν στους λεγόμενους Helmholtz resonators και ήταν μια πρωτόγονη υλοποίηση της additive synthesis (το τι είναι: http://physics.kenyon.edu/EarlyApparatus/Rudolf_Koenig_Apparatus/Helmholtz_Resonator/Helmholtz_Resonator.html, το ποιος ήταν: http://en.wikipedia.org/wiki/Hermann_von_Helmholtz, και η - άγνωστη σε πολλούς - ιστορική συσκευή: http://physics.kenyon.edu/EarlyApparatus/Rudolf_Koenig_Apparatus/Fourier_Synthesis/Fourier_Synthesis.html)

 

Eννοείται βέβαια πως ακόμη κι αυτή η ιδιοφυία δεν στόχευε να... μιμηθεί φυσικούς ήχους αλλά να συνθέσει καινούργιους βάσει ορισμένων μαθηματικών θεωριών. Oύτε αυτός, ούτε οι υπόλοιποι που ακολούθησαν.  ::)

 

Λίγο αργότερα (to 1897), ήρθε και το Telharmonium (http://en.wikipedia.org/wiki/Telharmonium).

 

Σπύρο, ναι, τα γνωρίζω αυτά.  :) Ετεροχρονισμένα ο Tadeus Cahill επινόησε την λέξη synthesizer, αλλά και πάλι ούτε το Telharmonium, ούτε οι προηγούμενες προσπάθειες του Gray είναι synthesizer με την έννοια που είναι ευρύτερα αποδεκτή. Το πρώτο (ή τουλάχιστον από τα πρώτα αν όχι το πρώτο) synthesizer (στυλ VCO-VCF-VCA, controllable και δεν συμμαζεύεται) είναι του Hugh Le Caine. Δεν θυμάμαι το ακριβές έτος, νομίζω 1930-40, πολύ πριν το Mark I της RCA, πολύ πριν Moog, Buchla κ.λ.π. Anyway.  :)

 

Σας λέω λοιπόν πως όλα τα σύνθ του κόσμου να βάλεις μαζί, δεν μπορούν να τα βάλουν με ένα μπαγλαμαδάκι, ή ένα αφρικανικό μονόχορδο ή ακόμα με ένα κομμάτι καλάμι.  ;D

 

Τι να βάλουν ρε συ Ιχνηλάτη, ειλικρινά αδυνατώ να σε παρακολουθήσω... ::)

 

Το πχ sine wave είναι μια κυματομορφή που υπάρχει στην φύση "κεκαλυμμένη".

Η φύση δηλαδή την χρησιμοποιεί σε πιο σύνθετες μορφές …

Όταν την ακούμε από ένα  σύνθ αποκομμένη, νομίζουμε ότι δήθεν κάτι νέο κάναμε …. Αλλά δεν …

Όταν την διαμορφώνουμε με LFO, VCO κλπ, πάλι νομίζουμε ότι κάτι νέο κάναμε αλλά πάλι δεν … 

Ο Θεός γελάει …  ;D

 

Ποιά φύση ρε συ Ιχνηλάτη;; το μπαγλαμαδάκι και το αφρικάνικο μονόχορδο είναι της φύσεως δώρα; Και αν θεωρείς ότι είναι του Θεού δώρα τότε τα synthesizers γιατί να μην είναι;

 

ΕΛΕΟΣ.  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου