Προς το περιεχόμενο

stereo ήχος από combo + καμπινα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βγάλω stereo ήχο απο 1x12 combo και μια 1χ12 καμπίνα?

Το ρωτάω αυτό γιατί σκέφτηκα το εξής:

για να είναι true stereo πρέπει ο διαχωρισμός του σήματος να γίνει ΜΕΤΑ και την τελική ενίσχυση του ενισχυτή. Οποιαδήποτε αλλή σύνδεση πριν αυτής μόλις πάει στην τελική ενίσχυση θα έχει mono αποτέλεσμα.

Αρα θα πρέπει το stereo πετάλι μου ( εχω gmajor, dl4, είτε κάποιο αλλο αποκλειστικά στερεο πετάλι για αυτή τη δουλειά) να μπει μετά την τελική ενίσχυση και πριν  το ηχειο.

Οπότε αν συνδέσω το τελικό σήμα απο τον ενισχυτή (το καλωδιάκι που παέι για το jack plate του μεγαφώνου) στο input του πεταλιού και απο το στερεο output δώσω left στον combo και right στην καμπινα, τότε θα έχω το αποτέλεσμα που θέλω?

 

Δεν εχω δοκιμάσει τπτ ακόμα γιατί φοβάμαι μήπως κάνω καμιά γκάφα και καταστέψω κανα μήχανημα. Μπορεί να μου πει κανείς αν μπορεί να λειτουργήσει το παραπάνω?

 

 

(την αληθεια να πω ακομη δεν εχω παρει την καμπινα και γιαυτό δεν μπορω να πειραματιστώ  :()

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις αυτό που λες, στην καλύτερη θα διαλύσεις το πετάλι, ή οτιδήποτε βάλεις ανάμεσα στον τελικό και τα μεγάφωνα.. Ότι εφφέ/πετάλια/πεταλιέρες/μπιχλιμπίδια βάζεις είναι είτε στο input είτε στο send return του ενισχυτή.. Από τον τελικό στα μεγάφωνα πάει μόνο attenuator.. Με τον εξοπλισμό που έχεις τώρα (και με την προσθήκη της καμπίνας) δε νομίζω πως μπορείς να έχεις stereo ήχο.. Πάντως περίμενε καμιά συμβουλή και από κάποιο πιο έμπειρο πριν κάνεις οτιδήποτε.. ;)

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον τελικό στα μεγάφωνα πάει μόνο attenuator

 

και speaker emulator. Πρακτικά ΜΟΝΟ ότι προορίζεται ΡΗΤΑ για σύνδεση στην έξοδο μεγαφώνου.

 

Κατατάλλα αυτά που έχεις δε σου φτάνουν για stereo  :-\

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεκτον. :(

γιατί όμως? μπορεις να μου εξηγήσεις???

 

οχι! δεν ειναι απλα πραγματα αυτα κ δεν τα ξερω! προς το παρον δεξου οτι αλλο το σημα της κιθαρας (πολυ χαμηλο ρευμα) & αλλο η εξοδος του ενισχυτη (πολυ υψηλοτερο) ! αλλη λοιπον η δουλεια του πεταλιου το οποιο ειναι φτιαγμενο να δουλευει με το σημα της κιθαρας

 

μονο με μια κεφάλα ακομη θα κανεις τη δουλεια σου , προφανως ως εξης:  κιθαρα-->πεταλι-->Left στον combo, Right στο ν ενισχυτη->καμπινα

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα..

οπότε στέρεο ήχος από combo και καμπίνα δεν είναι εφικτός με κανένα τρόπο.

 

πάντως αν γνωρίζει κάποιος κανένα εξάρτημα (και τρόπο) που χρησιμοποιείται για αυτή τη δουλειά ας βοηθήσει..

 

 

 

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλαμε για κιθαρα , τι σημαινει 'στερεο' ηχος ??  αφου το σημα της κιθαρας σου

ειναι  μονο  ,  τι να σου διαχωρισει ?

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ υπάρχουν εφέ που το κάνουν stereo όπως τα delay ping pong  ;D ktl

 

δεκτον. Sad

γιατί όμως? μπορεις να μου εξηγήσεις???

 

γιατί θα βγάλει καπνούς και θα μυρίσει άσχημα  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου