Προς το περιεχόμενο

gary moore-the loner


ignantios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως τελικά εμείς οι κιθαρίστες είμαστε λιγάκι υπερβολικοί??

 

ΥΠΕΡΒΑΛΛΕΙΣ!  ;D ;D ;D

 

Δεν έχω πρόβλημα με τα σχόλια του καθενός, αλλά μου κάνει εντύπωση που συζητάτε κυρίως το feeling που είχε στο κομμάτι ενώ το βίντεο το ανέβασε για να ακούσουμε τον καινούριο μαγνήτη  :-\

Εδώ που τα λέμε ΙΜΗΟ όταν παίζεις κάτι από κάποιον ΓΙΓΑΝΤΑ του feeling όπως ο Gary (το σαλιγκάρι), δεν κοιτάς να τον αντιγράψεις το δικό του αλλά να αποδώσεις το ΔΙΚΟ σου feeling, όποιο και να είναι αυτό. Άντε, το είπα και ησύχασα  :P :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν ηταν για να ακουσουμε ΜΟΝΟ τον μαγνητη θα μπορουσε ΚΑΛΛΙΣΤΑ να παιξει πανω απο ενα jam backing track. ΤΟΣΑ υπαρχουν. Το να παιξει πανω απο ενα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ κομματι (και μαλιστα αυτο) κανει την συγκριση και τα σχολια και για το παιξιμο αναποφευκτη. Επισης ατυχης ειναι η χρησιμοποιηση εξωτερικης ηχογραφησης για να καταλαβουμε (ισως) τα χαρακτηριστικα ενος μαγνητη.

Οποιος εβγαλε συμπερασματα για τον μαγνητη απο αυτο που ακουσε (κι οχι επειδη τον εχει και εκεινος) παρακαλω να μας τα πει

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με την ουσία του ποστ σου. Αυτό λεω, ας επικεντρωθούμε στο αν καταφέραμε να ακούσουμε τομαγνήτη και μετά ας σχολιάσουμε το όποιο παίξιμο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακρίνω κάποια ένταση????

Γιατί δεν χαλαρώνουμε λιγάκι????

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να πω κατι τελευταιο και γενικα δεν ξανανεβαζω κομματι γιατι δεν εχω και τετοια καψα......οπως ειπε ο φιλος ΦΑΝΗΣ που προσωπικα δεν το ξερω το παληκαρι ...οχι δεν ειμαι recording freak......και τα 20 λεπτα που ειπες ηταν παρα μα παρα πολλα για την ασχολια μου με αυτο το κομματι......επισης....οχι δεν αντιγραφω κανενoς felling απολυτως γιατι δεν με ενδιαφερει να γινω κλωνος κανενος......εγω παιζω την κιθαρα ετσι οπως με κατεληξε σε αυτο τα 11 χρονια κλασσικης σε ωδειο...και τα υπολοιπα 14 μονος μου απο οτι ακουω σε cd.......και οχι καποια κατευθυνση που μου εδωσε καποιος δασκαλος......επισης για να τελειωνω το θεμα και με τον μαγνητη και να απαντησω και στον φιλο playloud.....οχι δεν εχω εξοπλισμο για να γραφω οπως γραφετε εσεις ...και επισης δεν θα σπαταλουσα τον χρονο μου για να κανω τετοιο πραγμα και μαλιστα κοψε -ραψε ωστα να παρουσιασω κατι αλανθαστο.....εγω παιδια παταω το record στο κινητο μου και οτι πιασει (λαθη-σωστα )αυτο παρουσιαζω....!!!!!Τωρα εαν αυτο σε καποιους ξυνιζει εμενα δεν με απασχολει....απο την αλλη playloud επειδη σε παραδεχομαι κιθαριστικα και το ξερεις  γι'αυτο και ακουω τα σχολια σου....αλλα δεν μπορω να ακουω αερολογιες περι feeling απο καποιον που δεν ξερω καν εαν ξερει τι λεει ή για να το πω πιο σωστα...δεν ξερω εαν εχει αυτος feeling για να μου δωσει εμενα να καταλαβω........(αναφερομαι στον stevie )

 

 

και για να τελειωνουμε και να μην το κουραζουμε πολυ γιατι δεν εχει τελικα νοημα.....θα πω παλι στον play ενα τελευταιο.....σε καποια live απο το μαγζια που ειχες ανεβασει δεν μου αρεσε ειλικρινα καθολου ο τροπος που απεδιδες το κομματι....μα καθολου.......αλλα αυτο τι σημαινει οτι δεν ξερεις να παιζεις? οτι δεν εχεις δαχτυλα? οτι δεν εισαι γνωστης?

? τι απο ολα....? εγω πιστευω τιποτα ...απλα δεν ηθελες ....δεν ειχες χρονο ...δεν γουσταρες ....ετσι σου βγηκε και το επαιξες.......στην προκειμενη περιπτωση τι επρεπε να κανω ...να βγω και να πω ''δεν το'χεις....δεν εχεις feeling'' ε τοτε θα κοριδευα τον εαυτο μου......

Εγω πιστευω οτι οταν γραφεις live εκει ειναι τα αγγουρια και οχι στο κοψε ραψε.....Εκει φαινεται και το παραμικρο ελαττωμα που καποιος εχει και που εγω εχω πολλα....Οι υπολοιποι που δεν εχουν θα ηθελα με ολο το σεβασμο να μου ανεβασουν απο ενα live παιγμενο κομματι τους ...οποιο θελουν με feeling και χωρις μια και εγω παραδεχομαι οτι δεν εχω φτασει παιχτικα σε τετοιο σημειο να καταλαβω ποσα χαρτομαντηλα εχει χαλασει ο καθε παιχτης οταν παιζει ενα κομματι ....και εαν αυτο που παιζει το νιωθει ή το εχει γραμμενο στα παπακια του.......

Εμπρος λοιπον οι απανταχου γνωστες...και συναισθηματιες να μου γραψουν ενα καλο τους κομματι γεματο απο feeling.....αλλα να το εχουν παιξει μια αντε το πολυ 10 φορες...και μετα θα βαλω εγω την διαισθηση μου που ποτε δεν με ξεγελα και θα γειωσω το feeling τους...... ;D

Απλα κατανταει λιγο χαζομαρα το ολο θεμα και κακως ανεβασα κομματι....και δεν προκειται να το ξανακανω (ξερω στεναχωριεστε πολυ ;D)

Περιμενω feeling πολυ feeling ...να κλαινε και τα πλακακια......

Σορρυ εαν γινομαι .....περιεργος αλλα το παρα........ξεφτιλισαμε το θεμα.....

Ναι δεχομαι οτι εκει που κανει το τελειο bend ο gary εγω εκανα το slide....και εκει που κανει το super duper slide εγω εκανα ασχημο bend.......προτιμω να εντοπισει καποιος αυτα παρα να μου λεει ......φουμαρα για feeling και αλλα τετοια που αμφιβαλλω εαν μπορει αυτος γενικοτερα να τα αποδωσει ή αμφιβαλλω εαν τα κατανοει....

 

 

αυτα και αγωνιστικους χαιρετισμους....η τελειοτητα για εμενα απεχει δυστυχως παρα πολυ αφηνω τοπο στους τελειους.... :)

 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χαλαρώστε ρε παιδιά λίγο για το loner μιλάμε. Γιατι τόσος έρωτας; Σίγουρα για τους αρχάριους είναι ο ύμνος ο θεικός γιατί μέχρι εκεί μπορούν να βγάλουν.  Απο εκεί και πέρα στον Ιγνάτιο τί είχε να δώσει αυτό το κομμάτι για να ασχοληθεί παραπάνω. Πάω στοίχημα ότι ασχολήθηκε το πολύ 20 λεπτά πριν να το γράψει. Και καλά έκανε. Τωρά τα περι feeling επίσης τα ακούω βερεσε. Δεν είδα κανέναν να μιλήσει όταν έπαιξε το Forgotten του Satriani που ήταν full στο feeling. Απ'οτι καταλαβαίνω ο Ιγνάτιος δεν είναι κανα home recording freak να χάνει την ουσία της μουσικής στους υπολογιστές. Του αρέσει να παίζει και αυτό κάνει. Αν εσείς θέλατε να ακούσετε το κομμάτι όπως ακριβώς είναι πάρτε το cd και ακούστε το original.

 

Ιγνάτιε σε παρακαλώ μην ξανανεβάσεις αργό κομμάτι. Άστο για τους τύπους που έχουν feeling και ξέρουν να κάνουν bends. Για τους τύπους που ξέρουν να κρύβονται πίσω απο τον υπολογιστή τους.

 

ΙΔΟΥ Η ΡΟΔΟΣ ΙΔΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΔΗΜΑ

 

Φιλικά Φάνης

 

 

ΦΑΝΗ ειλικρινα με καλυψες 100000% δεν εχω να προσθεσω απολυτως τιποτα.......

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτά τα περί feel είναι συζητήσεις που δεν μπορούν να οδηγήσουν ευκολα σε ασφαλή συμπεράσματα και σε όλες τις περιπτώσεις. Δεν είναι μαθηματικά η κιθάρα.

Μήπως τελικά και η έννοια του feel είναι και λιγάκι υποκειμενική??

Λιγάκι λέω ;D ;D

Μήπως τελικά εμείς οι κιθαρίστες είμαστε λιγάκι υπερβολικοί??

AFTO EINAI?

 

 

;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΦΑΝΗ ειλικρινα με καλυψες 100000% δεν εχω να προσθεσω απολυτως τιποτα.......

Απλά φίλε ignantios, δείχνεις ότι μπορεί να ξέρεις τη Ρόδο, αλλά δεν αντέχεις το πήδημα. 4 σελίδες για να καταλάβεις ότι έκανες λάθος επιλπγή demo. Next time

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιγνα μαλλον μυγιαστηκες και μπριζωθηκες ασχημα. Δεν το καταλαβαινω αυτο.

Ειπες οτι ανεβασες ενα κλιπ για αξιολογηση των μαγνητων και αυτο απλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ετσι οπως ηχογραφεις. Με γεια σου με χαρα σου να γραφεις ετσι αλλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ αξιολογηση ηχου απο το..... κινητο, σορυ, πως να το κανουμε δηλαδη, καταλαβε το.

Με τον τροπο που γραφεις, το πολυ πολυ να μπορεσει να σταθει ο αλλος ΜΟΝΟ στο παιξιμο, γιατι ΜΟΝΟ αυτο ξεχωριζει.

ΕΠιπροσθετα, για το παιξιμο, αμα ακουγες εσυ τον Stevie (παραγειγμα) να παιζει το Tin Pan Alley (που ειχες ανεβασει πρωτυτερα) και αντι να επαιζε σαν στο κομματι, να επαιζε τρεμολα γκαζια α λα Sykes και ελεγε "Παιδια, μην σταθειτε στο παιξιμο αλλα στους Xtra γκaζωμενους μου EMG", ΕΣΥ, δεν θα του ελεγες "Μεγαλε λαθος κοματι διαλεξες γιατι αυτο ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΕΤΣΙ"?

Φιλικα απο μενα, και το ξερεις

 

ΥΓ οσο για το δικο μου performance που δεν σου αρεσε 1. δεν πειραζει και 2. οταν σε τραβανε στο live δεν εχεις την πολυτελεια (οπως εσυ) να γραψεις και 2η και 3η και 4η φορα και να κρατησεις αυτο που σ αρεσει, ε? Αρα ΚΑΙ ΕΣΥ κανεις ενα (ψιλο) κοψε ραψε

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήξερα ότι θα δημιουργείτο τέτοιο θέμα πραγματικά δεν θα είχα ποστάρει. Και να σκεφτεί καποιος ότι δεν μου έκανε τόσο αρνητική εντύπωση το όλο πράγμα. Αν είχα ποστάρει απάντηση για κάτι ταξίδια στη Far East, τότε ω ρε μάνα!

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου