Προς το περιεχόμενο

Μειξάρετε και κερδίστε - Η ώρα της κρίσης!



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Γειά χαρά. Αν και γίνεται πολύς λόγος πέρι μίξης θα ήθελα να κάνω μια τεχνική ερώτηση στον Νικόδημο σχετικά με την ηχογράφηση. Απότι θυμάμαι τα   tracks    των Τομ αλλα και του ταμπούρου ήταν πολύ καθαρά χωρίς καθόλου spill. Πως επιτεύχθηκε αυτό? Επίσης πια είναι η λογική χρήσης ενος PZM room mic?

 

Αυτά προς το παρόν. Αν και έχω πάρει μέρος στον διαγωνισμό ομολογώ πως δεν έχω το κουράγιο ή το χρόνο να ακούσω προσεκτικά 29 εκδοχές (οπότε και δε θα ψηφίσω) αναμένω όμως με ενδιαφέρον τις κριτικές.

 

....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!.....είχα αρχίσει να πιστεύω ότι δεν θα το παρατηρήσει κανένας ;D ;D ;D ;D

 

.....λοιπόν ήρθε ή ώρα για μια αποκάλυψη........τα τύμπανα είναι programming και τα δείγματα από το BFD.......

 

....βέβαια στο snare υπάρχει spill, αλλά όντως τα τομ όπως και τα crash είναι "καθαρά".....στην αρχή ξεκίνησα να τα βρωμίσω όλα (όπως έκανα στο hihat το οποίο επίσης είναι default καθαρό στο BFD) αλλά μετά σκέφτηκα ότι θα είχε ενδιαφέρον να δω πόσοι θα το παρατηρήσουν  :).....

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 152
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ήμουν πολλές φορές στο τσακ να το ρωτήσω αυτό για το BFD. Είχα πάει στο website του studio σου nikodemo και είδα οτι έχετε το BFD σαν μέρος του εξοπλισμού. Επίσης, εάν θυμάμαι σωστά, ένα άλλο giveaway ήταν το σημείο που μπαίνει για λίγο το ride cymbal, δεν μπαίνει ακριβώς σε αλλαγή μέρους, μπαίνει ένα μέτρο αργότερα... και βγαίνει εξίσου άκομψα... γενικώς μου φάνηκε σαν κάτι ξεκάρφωτο που δεν θα έκανε ένας drummer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....λοιπόν ήρθε ή ώρα για μια αποκάλυψη........τα τύμπανα είναι programming και τα δείγματα από το BFD.......

 

αυτο το ειχα καταλαβει (το..παιξιμο ειναι εντελως...αντιντραμιστικο ;D ;D) αλλα "ντεν ιτελα να το πο" ;D...& ....ρε παιδι μου αυτο το hi hat με τη...μυτη της μπακετας ( Ο απαισιος ηχος... ;D) τι το ηθελες?τοσα hi hat με το πλαϊ της μπακετας εχουν τα bfd... ;D ;D ;D

 

παντως ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον και χρησιμο ολο αυτο το Thread & θα ξανα-ηθελα να σε ευχαριστησω για το χρονο και τον κοπο σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...σχετικά με τα PZM , όπως λέει και το όνομα τους είναι ουσιαστικά "αισθητήρες" που αντιλαμβάνονται τους κραδασμούς με αποτέλεσμα να έχουν πολύ πιο έντονο αλλά και γρήγορο response στο πιο χαμηλό συχνοτικά μέρος ενός drum set κάτι που συνήθως λείπει από ένα απλό ζευγάρι room mics, ειδικά όταν αυτά είναι LDC's τα οποία λόγω τρόπου λειτουργίας στην συγκεκριμένη θέση τείνουν να έχουν ένα αρκετά έντονο LF roll off και ειδικά σε ότι αφορά την "απεικόνιση" κάθε τμήματος του σετ......ο συνδυασμός των 2 δίνει μια σαφέστατα πιο λεπτομερή εικόνα  του χώρου τόσο συχνοτικά όσο και σαν levels.....ενώ σε συνδυασμό και με ένα σωστά τοποθετημένο ζευγάρι OH's μπορούν ουσιστικά να αποτελέσουν ένα ολοκληρωμένο ηχητικά σύνολο.....  

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...όλα τα τύμπανα

 

το είναι ουσιαστικά κάποια σετ ηχογραφημένα με το spill τους  (στα περισσότερα tracks) και έναν συνδυασμό αλληλοκαλυπτόμενων δειγμάτων από διαφορετικά μικρίοφωνα....δηλαδή όταν ηχογραφούν το βασικό δείγμα του snare (top) ταυτόχρονα ηχογραφούν δείγματα από όλα τα υπόλοιπα μικρόφωνα του σετ (spill) , τα OH αλλά και τα 2 ζευγάρια room mics και όλα αυτά βέβαια για πολλά διαφορετικά (νομίζω 95 ) velocity layers.....και όλα αυτά μετά χρησιμοποιούντε ταυτόχρονα....δηλαδή σε κάθε χτύπημα του snare "παίζουν" ταυτόχρονα 10-12 samples....

 

 

..τώρα σχετικά με το ρεαλιστικό του παιξίματος και του ήχου, θα μου επιτρέψετε να μην το σχολιάσω και να μην το συζητήσω....

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..τώρα σχετικά με το ρεαλιστικό του παιξίματος και του ήχου, θα μου επιτρέψετε να μην το σχολιάσω και να μην το συζητήσω....

 

Τα περισσοτερα δειγματα τα αλλαξα με drumagog...το παιξιμο δεν καταφερα να το αλλαξω ομως με τιποτα...Το μισο groove του κομματιου χανεται απο τα κατα την γνωμη -που εχω πει και ηδη αρκετες φορες στον Νικοδημο και τσατιζεται- κακοπαιγμενα τυμπανα..δεν με χαλανε τα δειγματα,ουτε το BFD..το παιξιμο ειναι μη ντραμιστικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..τώρα σχετικά με το ρεαλιστικό του παιξίματος και του ήχου, θα μου επιτρέψετε να μην το σχολιάσω και να μην το συζητήσω....

 

 

φυσικα αρχηγε μου ;),αλλωστε εκει παιζει πολυ το "περι ορεξεως" :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

....λοιπόν ανεβάζω την δική μου κρίση και σχολιασμό για τα μισά περίπου (για αρχή) κομμάτια.....στο τέλος από κάθε σχόλιο υπάρχουν και 2 βαθμολογίες από το 0 έως το 5. Η πρώτη (Α) αντιπροσωπεύει μια πιο ψυχρή, αντικειμενική και τεχνική κρίση (rms level, peak level, clipping points, bit resolution & export format, freq responce, stereo image, phase problems, dynamics κλπ κλπ κλπ) ενώ η δεύτερη (Β) την δική μου υποκειμενική προτίμηση.

 

Θα ήθελα να σας θυμίσω πως τα αρχεία που έχουν ανέβει προς ψηφοφορία έχουν έρθει στο ίδιο περίπου μεταξύ τους level κι είναι όλα στα 16bit.....έτσι σχόλια που αφορούν τα export χαρακτηριστικά του κάθε mix δεν θα είναι άμεσα αντιληπτά παρά μόνο από τους ίδιους τους "δημιουργούς" τους.

 

Επίσης θα πρέπει να ξεκαθαρίσω πως προσωπικά αντιμετώπισα όλα τα μιξ με ακριβώς τον ίδιο τρόπο ασχέτως ηλικίας και γνώσης των διαγωνιζόμενων (πχ ένας 19χρονος κιθαρίστας και ένας 40άχρονος ηχολήπτης)....και αυτό είναι το πιο τίμιο IMO.

 

Σχολιάζω εκτενέστερα αυτά που βρήκα καλύτερα και πιο ενδιαφέροντα και πιο επιγραμματικά αυτά που μου φάνηκαν χειρότερα γιατί θεωρώ πως είναι καλύτερα όλοι να επικεντρώσουμε και να αναλύσουμε τα θετικά στοιχεία και όχι να αναλωθούμε στο να "κράζουμε"....

 

...τέλος να ξεκαθαρίσω πως πολύ ευχαρίστως θα συζητήσω και θα δικαιολογήσω τις απόψεις που παραθέτω αλλά καλό θα ήταν να γίνει σε ένα γενικό και απρόσωπο επίπεδο και επ'ουδενί να μην μετατραπεί σε κάποια αντιπαράθεση.....δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να αισθανθεί κάποιος θιγμένος και φυσικάδεν είναι υποχρεωμένος να λάβει υπ'όψην του την γνώμη μου

 

....τέλος μην ξεχνάτε πως μιλάμε απλά για μια ακόμη γνώμη ;)

 

 

....τα νούμερα είναι ανακατεμένα γιατί απλά έτυχε ;D ;D ;D ;D ;D

(9)

Αρκετά καλό μέσο level και οριακά καλά peak..λάθος επιλογή φορμάτ(16bit).....συχνοτικά είναι εντελώς άνισο με υπερβολικά τονισμένη την μεσαία περιοχή ή καλύτερα ανύπαρκτα ψηλά και προβληματικά χαμηλά και χαμηλά μεσαία....αυτό μεταφράζεται και σε άνιση ενέργεια σε ότι αφορά την στερεοφωνία στα ψηλά μεσαία με πολλά προβλήματα φάσης και προβληματικό mono compatibility ειδικά στις κιθάρες. Οι αναλογίες είναι μάλλον πρόχειρες αν και όχι κακές αλλά όχι κάτι πάνω του μετρίου....ως επεξεργασία η χρήση και επιλογή reverb είναι πολύ κακή ενώ συχνοτικά τα πράγματα είναι αρκετά  βρώμικα και θολά σε όλα τα tracks ενώ η κατάσταση είναι ιδιαίτερα προβληματική στα χαμηλομεσαία (+-200) ειδικά στις φωνές, τύμπανα και μπάσο. Το κομμάτι έχει ροή αλλά δεν έχει γίνει σχεδόν τίποτα από πλευράς άποψης και editing (είτε για καλό είτε για κακό).

 

OverAll: Γενικά μέτριο αποτέλεσμα με σοβαρά συχνοτικά προβλήματα και πολύ κακούς χώρους.

A: 1.5/5  B: 1.5/5

 

 

(12)

Καλό μέσο level με αρκετά υψηλά peak αλλά όχι υπερβολικά....το φορμάτ δεν είναι η καλύτερη επιλογή (16bit) . Σαν στερεοφωνία είναι πολύ καλά δουλεμένο ενώ συχνοτικά αν και σαν εικόνα στο spectrum analyzer δείχνει πολύ ισοροπημένο, σαν άκουσμα μου ακούγεται λίγο κοφτερό στα ψηλά μεσαία και εντελώς άδειο στα χαμηλά μεσαία,,,,αυτό έχει να κάνει μετην γενικότερη συχνοτική προσέγγιση-άποψη , η οποία είναι ένα σαν ένα μοίρασμα του κάθε οργάνου σε έναν συγκεκριμένο χώρο...για την δική μου λογική λίγο ακραίο και υπερεαλιστικό σαν αίσθηση.....γενικά σαν μιξ έχει πολύ συγκεκριμένη άποψη και κατεύθυνση την οποία υπηρετεί πολύ επιτυχημένα αν και πρέπει να ομολογήσω πως είναι πέρα από τα δικά μου γούστα.....σε ότι αφορά την επεξεργασία έχει γίνει πάραπολύ καλή δουλειά τόσο σε ότι αφορά το κάπως πιο διακπαιρεωτικό μέρος (editing, clicks, eq, panning) όσο και στο πιο δημιουργικό...σαν αναλογίες είναι πολύ προσεγμένο με μόνη εξαίρεση την κάσα που ακόμη και γι'αυτό το στυλ είναι λίγο υπερβολική....μάλιστα έχω την εντύπωση πως η κάσα είναι που δίνει την ψευδαίσθηση της τονικής ισοροπίας στα χαμηλά,ενώ σε ένα γρήγορο real time analysis φαίνεται πως ουσιαστικά δεν υπάρχουν και πολλά άλλα πράγματα κάτω από τα 200. Σαν ροή το κομμάτι κυλάει πολύ ωραία και μου άρεσε ιδιαίτερα η παρέμβαση στην γέφυρα.....θα προτιμούσα να υπήρχε λίγο μεγαλύτερη παρουσία στα χαμηλομεσαία τόσο στις κιθάρες όσο και στο μπάσο και ένα "πατηματάκι" στο σύνολο που θα το έκανε λίγο πιο εννιαίο....και φυσικά την κάσα πολύ πιο κάτω. Ομολογώ πως μου άφησε πολύ περίεργη γεύση η συγκεκριμένη δουλειά.....δεν μου αρέσει καθόλου το γενικό αποτέλεσμα (ως γούστο) αλλά μου άρεσε πολύ η ποιότητα της δουλειάς που έχει γίνει και δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω το υψηλό επίπεδο της προσέγγισης....

 

OverAll: Πολύ προσεγμένη και επιμελής δουλειά με πολύ συγκεκριμένη άποψη και στυλ, τα οποία αν και δεν είναι κοντά στα δικά μου γούστα, είναι αν μη τι άλλο ενδιαφέρουσα προσέγγιση.

A: 3.5/5  B: 1.5/5     

 

(14)

Απαράδεκτο format (mp3) , πολύ υψηλό level και clipping.....συχνοτικά το σύνολο είναι άνισο με πολύ τονισμένα μεσαία....οι αναλογίες και η επεξεργασία πολύ πρόχειρα, με ενοχλητικές κιθάρες και κακούς χώρους....γενικά πολύ πολύ μέτριο δεν βρίσκω να σχολιάσω κάτι συγκεκριμένα.

 

OverAll: Πολύ μέτριο με άπειρα τεχνικά μείον και χωρίς κάτι ιδιαίτερο αισθητικά

A: 0/5  B: 1/5

 

(29)

Σωστή επιλογή φορμάτ και καλό μέσο level, όχι τόσο ισοροπημένο συχνοτικά, ίσως λίγο στενό με τονισμένα τα ψηλότερα μεσαία μεταξύ 800 με 2Κ (χωρίς να είναι απαραίτητα άσχημο αυτό) και γενικάχωρίς σταθερή εικόνα σε όλη την διάρκεια του κομματιού  .....ενδιαφέρον και χρηστικό editing με συμβολή (καλή αλλά και κακή) στην ροή του κομματιού, αρκετοί αυτοματισμοί ειδικά σε κιθάρες και φωνές αλλά κάποιοι λίγο επαναλαμβανόμενοι και υπερβολικά προβλέψιμοι......σαν αναλογίες ενδιαφέρον αλλά και λίγο πρόχειρο....με άποψη στα κουπλέ, μου τα χάλασε λίγο στα ρεφραίν που το πράγμα γίνεται λίγο συγκεχυμένο και "παλιοροκάδικο" σε σχέση με τα ιδιαίτερα κουπλέ...έχω την εντύπωση πως οι φωνές πάνε αρκετά πίσω στα ρεφραίν χωρίς προφανή λόγο.....σαν επεξεργασία είναι αρκετά προσεγμένο και με άποψη αλλά με αρκετές αδυναμίες...... μόνη πραγματικά σοβαρή ένσταση η υπερβολική παρουσία των μεσαίων μέσα από το snare & drive κιθάρες οι οποίες κάποιες στιγμές τείνουν προς το ενοχλητικό αλλά και αλοιώνουν και τις ισοροπίες στο σύνολο ανάλογα με την ενέργεια της κάθε φράσης.....θα προτιμούσα και την ύπαρξη (δεν μπόρεσα να καταλάβω αν υπάρχει ήδη) ενός εύηχου mixbus compression με ελάχιστο gain reduction απλά να αμβλύνει τις μύτες που θα αναδείκνυε λίγο περισσότερο τα χαμηλομεσαία αλλά θα έβαζε και το drumset πιο πειστικά στον χώρο και θα δικαιολογούσε πιο πολύ των τονισμένων ψηλομεσαίων. Το βασικό πρόβλημα του κομματιού είναι πως κάπου ακούγωνται ασύνδετα τα μέρη μεταξύ τους.....μεμονωμένα όλα πλην του ρεφραίν είναι ΟΚ....στην ένωση όμως κάτι συμβαίνει ενώ και το φινάλε ήθελε λίγο δουλειά περισσότερο (το άρπισμα κλείνει κάπως άδοξα)

 

OverAll: Αρκετά καλό μιξ, δουλεμένο με καλές ιδέες και σωστές βάσεις....απλά νομίζω πως χάνει σε συγκεκριμένα σημεία, ίσως και λόγω υπερβολικής προσπάθειας σε κάποια άλλα.....πιθανότατα το αποτέλεσμα να ήταν ακόμη καλύτερο αν είχαν γίνει 2-3 ακροάσεις ακόμη πριν την ολοκλήρωση του.

A: 2/5  B: 2.5/5

 

(11)

Σωστή επιλογή φορμάτ, αλλά αρκετά υψηλό μέσο level και 2-3 clipping points...αρκετά καλή στερεοφωνική εικόνα αν και λίγο ακραίο το panning στις κιθάρες και αρκετά ισσοροπημένο freq response με εξαίρεση τα κάπως θολά και "βρώμικα" χαμηλομεσαία. Τα levels & panning είναι αρκετά πετυχημένα δίνωντας μια πιο alternative χροιά ειδικά στα τύμπανα και στις (ίσως λίγο υπερτονισμένες) κιθάρες.....γενικά όμως είναι ξεκάθαρη η άποψη και η κατεύθηνση. Μοναδική εξαίρεση οι φωνές που ακούγονται φτωχές και παράταιρες με εξαίρεση το double tracking στα ρεφραίν...γενικά όμως αρκετά θολές χωρίς παρουσία και θέση στο μιξ. Σε ότι αφορά την δομή δεν μου άρεσε που και πάλι η γέφυρα είναι το πιο άδειο σημείο του κομματιού ενώ θα έπρεπε να είναι το peak. Κάποια προβλήματα με την στερεοφωνία και το mono compatibility υπάρχουν , κυρίως εξαιτίας της in your face άποψης στην κιθάρα αλλά δεν είναι και τραγικά....σίγουρα θα μπορούσε να είναι καλύτερα τα πράγματα.

 

OverAll: Αρκετά καλό μιξ με συγκεκριμένη κατεύθηνση και άποψη την οποία υπηρετεί πετυχημένα (πλην της φωνής) αλλά με αρκετά τεχνικά μείον....

A: 2.5/5  B: 3.5/5

 

(13)

Σωστό φορμάτ και καλό μέσο level......συχνοτικά είναι πολύ άνισο με υπερβολικά και ανεξέλεγκτα χαμηλά και μια τρύπα στα ψηλά μεσαία κάτι που επιβαρύνεται και από το μέτριο και σε κάποιες στιγμές υπερβολικό bus compression. Σε ότι αφορά τις αναλογίες μεταξύ των tracks αυτές είναι καλές με αρκετά καλή και εμπνευσμένη επεξεργασία με καλές ιδεούλες που βοηθάει και στην συνολική ροή του κομματιού. Βασική εξαίρεση και πάλι οι φωνές που είναι θολές και χωρίς καλή παρουσία αλλά και το μπάσο που χάνεται (όχι ως ένταση αλλά ως παρουσία) στα γενικώς προβληματικά χαμηλά.....τυπικά καλή στερεοφωνική εικόνα χωρίς υπερβολές αλλά αρκετά αποτελεσματική σε mono compatibility. Το συγκεκριμένο mix καλώς ή κακώς χαρακτηρίζεται κυρίως από την κακή συχνοτική εικόνα στην χαμηλομεσαία περιοχή που καλύπτει την αρκετά καλή δουλειά που έχει γίνει στους υπόλοιπους τομείς. 

 

Over All: αξιοπρεπής προσπάθεια που χωρίς να υστερεί σημαντικά κάπου και χωρίς κάποια χοντρή ατέλεια με (καθοριστική) εξαίρεση την κακή χαμηλοσυχνοτική περιοχή....δεν ξεφεύγει από τα όρια του μετρίου προς καλού ακριβώς γι'αυτόν τον λόγο

A: 2/5  B: 2.5/5

 

(2)

Καλό προς χαμηλό μέσο level και αρκετά προβληματική στερεοφωνική εικόνα σε ότι αφορά προβλήματα με την φάση αλλά και απλά στις αναλογίες ειδικά στα τύμπανα......συχνοτικά το αποτέλεσμα είναι λίγο "μεσαίο" κάτι όχι απαραίτητα κακό αλλά η ανύπρκτη HF περιοχή δίνει την αίσθηση του θολού και πολύ δύσκολα θα μπορούσε να διορθωθεί.....οι αναλογίες είναι μέτριες προς  καλές αλλά δεν έχει δωθεί σχεδόν καθόλου βάση στο συχνοτικό περιεχώμενο και έτσι το σύνολο είναι αρκετά "βρώμικο" ειδικά στην πάντα επικύνδηνη χαμηλομεσαία περιοχή......αρκετές καλές παρεμβατικές ιδέες (ειδικά το ρυθμικό άδειασμα στο 2ο ρεφραίν και η αλλαγή της φωνής) που εμπλουτίζουν την ροή του κομματιού, αλλά αναγκαστικά έρχοντε σε δεύτερη μοίρα. Τέλος το editing αν και ενδιαφέρον έχει κάποια ακουστά clicks 

 

OverAll: αρκετά άνιση προσπάθεια σε ότι αφορά το μοίρασμα ανάμεσα στο καθαρό mixing και στην παρεμβατική επεξεργασία μετο βάρος να πέφτει πιο πολύ στο δευτερο....με λίγο πιο πολύ προσοχή στο πρώτο το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ πολύ καλύτερο.

A: 1.5/5  B: 2.5/5

 

(28)

Καλό μέσο level αλλά κακή επιλογή φορμάτ....συχνοτικά είναι προβληματικό στα χαμηλά με ανεξέλεγκτη την περιοχή από 200 και κάτω.....αρκετά ενδιαφέρον το editing και η επεξεργασία ενώ και οι αναλογίες με εξαίρεση το kick drum είναι αρκετά καλές.....στα μείον είναι το κακό compression που επιδεινώνει το πρόβλημα στα χαμηλά....πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα η προσθήκη της φωνής στα ρεφραίν αλλά νομίζω ότι θα ήταν ακόμη πιο αποτελεσματική αν έμπαινε στα τελευταία και όχι από την αρχή ενώ έχει και κάποια ακουστά artifacts από την επεξεργασία....τέλος η ροή του κομματιού είναι καλή αλλά μου ακούγοντε λίγο ασύνδετα η γέφυρα και το φινάλε

 

OverAll: Καλή σε γενικές γραμμές προσπάθεια με άποψη αλλά και αρκετά εμφανή προβλήματα και στο τεχνικό μέρος αλλά και γενικά στην όλη προσέγγιση

A: 2/5  B: 2/5       

 

(1)

σωστή επιλογή φορμάτ, πολύ καλό μέσο level αλλά αρκετά υψηλά peak....αρκετά δεμένη στερεοφωνική εικόνα αλλά και λίγο υπερτονισμένα άκρα (συχνοτικά)...ειδικά σε ότι αφορά τα χαμηλά είναι ίσως λίγο too much για mixdown. Αρκετά ομαλό freq response με τονισμένα άκρα και πολύ ομαλό roll off τόσο στο low όσο και στο upper end.....αν και θα προτιμούσα τα ψηλά να ρολάρουν αρκετά πιο πάνω και το boost αντίστοιχα να μην άγγιζε τα ψηλότερα μεσαία.....λίγο με ξενίζει η τονισμένη περιοχή μεταξύ 5 με 10Κ και η κάπως υπερβολική παρουσία των χαμηλώνγύρω στα 100Hz....δίνουν αρκετά εντυπωσιακό αποτέλεσμα αλλά θα προτιμούσα να γίνουν στο mastering. Τα levels και το panning είναι πετυχημένα, απλά και χωρίς υπερβολές δίνουν την σωστή αίσθηση του κομματιού, όπως και το eq των οργάνων και της φωνής (με εξαίρεση το κάπως υπερβολικό de essing και ίσως τις λίγο γενικότερα λεπτές φωνές)....μοναδικές μου ενστάσεις το kick drum και το snare drum που μου φαίνονται να έρχονται σε πλήρη αντίθεση μεταξύ τους (πολύ σφιχτό kick με bright αλλά χαλαρό snare βασισμένο κυρίως στο bottom mic) κάτι που φαίνεται στο σόλο που αδειάζει το κομμάτι...σε ότι αφορά την δομή το κομμάτι κυλάει πολύ καλά με μόνη εξαίρεση την γέφυρα που "αδειάζει" ενώ θα περίμενα να είναι η κορύφωση....πολύ ωραία ιδέα το "άδειασμα" του ρεφραίν μετά το σόλο καθώς σπάει την μονοτονία της συνεχούς επανάληψης του μονολεκτικού ρεφραίν.....αρκετά καλό over all compression αν και νομίζω ότι με λίγο διαφορετικό kick drum θα μπορούσε να είναι πιο "αποδοτικό". Καλή στερεοφωνική εικόνα, "ανοιχτή" αλλά χωρίς υπερβολές και με ελάχιστες απώλειες σε mono compatibility.

 

OverAll: Καλό μιξ με έμφαση στο σύνολο και χωρίς υπερβολές, με  ίσως λίγο πιο τονισμένα άκρα από ότι θα έπρεπε αλλά γενικά με σχεδόν απροβλημάτιστη ροή και καλή συνολικά αίσθηση.'Ισως υπερβολικά poppy και κάπως λεπτό στην μέση για τα γούστα μου 

A: 3.5/5    B: 3.5/5

 

(25)

Κατ'αρχάς μιλάμε για λάθος επιλογή φορμάτ (16 bit) απαράδεκτα υψηλό μέσο level και το χειρότερο απ'όλα συνεχές και εύκολα ακουστό digital clipping.....από εκεί και πέρα έχουμε μετριότατο έως κακό levelling μεταξύ των tracks , φτωχό και άνισο freq response τόσο συνολικά όσο και σε κάθε όργανο συγκεκριμένα και μηδαμινή επεξεργασία σε ότι αφορά το panning και γενικότερα την στερεοφωνική εικόνα και την τοποθέτηση στον χώρο.....σε ότι αφορά το editing θα το χαρακτήριζα υπερβολικό, άκομψο και ανούσιο έως καταστροφικό....το κομμάτι δεν έχει ειρμό και ροή, αρχή και τέλος ενώ το "κόψε-ράψε" είναι κάκιστο με έντονα clicks & pops...υπάρχουν κάποιες ιδέες που θα μπορούσαν να είναι ενδιαφέρουσες αλλά χάνωνται μέσα στο γενικότερο χάος.....

OverAll: μάλλον ο φίλος μπέρδεψε την έννοια της μίξης με το remix-δισκευή.......σόρρυ αλλά είναι πολύ κακό το αποτέλεσμα

A: 0/5   B: 1/5

 

(3)

Καλό προς δυνατό μέσο level το οποίο όμως δείχνει να αποτελεί αποτέλεσμα limiting με ακουστό ψαλίδισμα ....έτσι ενώ τα peak δεν ξεπερνάνε τα - 4,5 dbfs σαν αίσθηση αλλά και σαν γράφημα οι κορυφές είναι ψαλιδισμένες....συχνοτικά είναι ισοροπημένο με εξαίρεση την περιοχή 800 με 2Κ που ξεχωρίζουν σαν φυσικό επακόλουθο της έντονης παρουσίας της κιθάρας στην μίξη....οι κιθάρες και πάλι προκαλούν αρκετά προβλήματα στην στερεοφωνία σε σχέση με προβλήματα φασης σε mono compatibility......σαν μιξ οι αναλογίες είναι αρκετά καλές με μόνη ένσταση την κάπως υπερβολική παρουσία της κιθάρας και το κάπως πρόχειρο panning......σε ότι αφορά την ιδέα-ατύχημα....προσωπικά την βρίσκω ατυχέστατη και σε συνδυασμό με την ύπαρξη θορύβων θα έλεγα πως γενικά το editing δεν είναι το δυνατό σημείο της συγκκριμένης μίξης.

Σαν επεξεργασία των μεμονωμένων τα tracks τα πράγματα είναι αρκετά καλά με μόνη σοβαρή ένσταση το υπερβολικό de essing στην φωνή αλλά και την κάπως επιπόλαια επιλογή τηςστερεοφωνικής θέσης για κάθε τρακ.

 

OverAll: Κάτα έναν περίεργο τρόπο η συγκεκριμένη μίξη παρά τα προβλήματα της μου δίνει την εικόνα ανθρώπου που ξέρει τι θέλει να κάνει και τον δρόμο για να το πετύχει αλλά τουλάχιστον στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν το κάνει καθώς δείχνει υπερβολικά βιαστικός και απρόσεκτος.

A: 2/5  B: 1.5/5

 

( 8 )

Αρκετά καλό μέσο level με οριακά καλά peak level....συχνοτικά τα πράγματα είναι κάπως περίεργα...υπάρχει απίστευτα μεγάλη παρουσία και ενέργεια στην περιοχή 100 και κάτω με αποτέλεσμα η αρκετά ισσοροπημένη υπόλοιπη περιοχή να ακούγεται λίγη......υπερβολικά μπάσσα....οι φωνές μου φαίνονται λίγο θαμένες και το συνεχές φίλτρο/ντραιβ τις κάνει αρκετά κουραστικές....όπως και το υπερβολικό de essing........πάντως συνολικά η επεξεργασία έχει πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία ενώ και τα levels είναι καλά ......αλλά καλύπτονται από τα ανεξέλεγκτα και υπερβολικά χαμηλά.....μου άρεσαν τα τύμπανα και οι κιθάρες αρκετά. Το κομμάτι σαν ροή κυλάει ομαλά χωρίς ασύνδετα μέρη αλλά και χωρίς κάποια έντονη κορύφωση.

 

OverAll: δύσκολη περίπτωση καθώς η χαμηλοσυχνοτική απόκριση δίνει μια τελείως λανθασμένη εικόνα του συνολικού αποτελέσματος....αλλά αυτή η εικόνα μένει τελικά

A: 2/5  Β: 2/5 

 

(23)

Πολύ υψηλό level, κακή επιλογή φορμάτ και υπερβολικό compression (ισως και έντονο soft clipping)......συχνοτικά είναι άνισο και αρκετά χοντροκομμένο τόσο στο σύνολο όσο και στα μεμονωμένα tracks......οι αναλογίες είναι πολύ μέτριες και δεν δείνουν μια συγκεκριμένη μορφή στο κομμάτι ενώ και η επεξεργασία είναι αρκετά πρόχειρη χωρίς να βοηθάει ούτε στην παρουσία των οργάνων ούτε στην συνολική εικόνα......

 

OverAll: sorry αλλά είναι υπερβολικά πρόχειρο και χοντροκομμένο....σαν κακό roughmix

A: 0.5/5  B:1/5 

 

(21)

Καλό μέσο level, με κάποια χαμηλοσυχνοτικά peak αλλά όχι σωστή επιλογή φορμάτ.....στο σύνολο είναι σχετικά ισοροπημένο συχνοτικά με μόνες εξαιρέσεις τα κάπως άνισα τονισμένα χαμηλά (από το kick drum) και αρκετά σκληρά ψηλά μεσαία.....βέβαια και τα 2 φαίνεται ότι είναι προιόν επιλογής-άποψης παρά λανθασμένου χειρισμού......σαν στερεοφωνική εικόνα είναι τυπικά καλό. Οι αναλογίες ανάμεσα στα όργανα είναι καλές δίνωντας μια συμπαγή εικόνα μπάντας όπως και η τοποθέτηση τους στον χώρο αν και λίγο χαρντροκίζουσα για τα δικά μου γούστα.....μοναδική ένσταση η ένταση του kick drum το οποίο είναι αρκετά εκτός μιξ και το κάπως χαλαρό αλλά έντονο μπάσο.....από πλευράς επεξεργασίας έχει γίνει καλή και προσεκτική δουλειά, ειδικά στα τύμπανα....αυτό που δεν μου άρεσε είναι λίγο το panning και γενικά η τοποθέτηση στην σχέση overheads-crash η οποία επιβαρύνεται και από τα σκληρά ψηλάμεσαία.....σαν ροή το κομμάτι κυλάει ομαλά χωρίς κάποια ακραία αλλαγή....επεξεργαστικά δεν μου άρεσε καθόλου το έντονο ressonance στο εισαγωγικό bass synth το οποίο μου χαλάει την τονική εικόνα (ως fundamental νότα).

 

OverAll: καλή προσπάθεια , λίγο άνισα επικεντρωμένη στο ρυθμικό κομμάτι (μπάσο τύμπανα) με ωραία γενική εικόνα αλλά και αρκετές home αναφορές......αισθητικά είναι λίγο πέρα από τα δικά μου γούστα

A: 2.5/5  B: 2.5/5

   

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου