Προς το περιεχόμενο

Μειξάρετε και κερδίστε - Η ώρα της κρίσης!



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν εγώ ψήφισα αφού τα έχω λιώσει παντελώς όλα. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω πια ψήφισα ,αν ειναι πειτε μου να πω.

Το πρώτο που ψήφισα ήταν το πιο ισσοροπημένο σε όλα τα στοιχεία του, καθαρό, δυναμικό, τα είχε όλα απλά άψογα.

Το δεύτερο που ψήφισα ήταν το πιο ροκ. Βασικά ήταν το μοναδικό που τόλμησε να δώσει περισσότερο ροκ ήχο στο κομμάτι.

 

Τέλος να πω ότι υπήρχε και ένα ακόμα που ήθελα και μου άρεσε. Ο λόγος ήταν το ότι ήταν το μόνο που έβγαλε μπροστά τα δεύτερα φωνητικά τα οποία είναι πολύ ωραία και δεν είδα γενικώς να παίρνουν την πρέπουσα σημασία..

 

Σαν γενικό συμπέρασμα δεν άκουσα καθόλου ψηλά στα κομμάτια, σε συντριπτική πλειοψηφία τα κομμάτια ήταν μουντά ή ας πούμε δεν είχαν αρκετό αέρα.

Επίσης στην πλειοψηφία ένιωσα ότι τα ντραμς δεν είχαν τον χώρο τους.

Τέλος η φωνή και το μπάσο γενικός ήταν κάτι που το πετύχαν όμορφα οι περισσότεροι αλλά το σόλο μετά το ρεφραίν έφαγε αρκετή κακοποίηση.  ;D

 

Θα πείτε τώρα μίλησε ο άσχετος αλλά έτσι μια γνώμη να πω. Δεν έχω ιδέα βασικά αν μπορούμε να λέμε γνώμες η αν πρεπει να περιμένουμε να λήξει..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 152
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους είχαν -και υλοποίησαν- αυτήν την ιδέα. Δεν έχεις συχνά τη δυνατότητα να "δουλέψεις" με υλικό στο οποίο συνήθως έχουν πρόσβαση μόνο επαγγελματίες.

Είμαι όσο πιο αρχάριος γίνεται στο mixing, και στους λίγους μήνες που ασχολούμαι δεν είχα μιξάρει ποτέ πάνω από 7-8 tracks ταυτόχρονα, οπότε φαντάζεστε τι εμπειρία ήταν αυτή για μένα! O.o

Προσωπικά δεν συμμετείχα στο διαγωνισμό -αν και σκεφτόμουν να στείλω κάτι εκτός συναγωνισμού- κυρίως γιατί δεν είχα μόνιτορς διαθέσιμα, το pc μου δεν σηκώνει ούτε με freeze πάνω από 15-20 κανάλια με τα πολύ βασικά (eq-compression), αλλά και γιατί φοβόμουν μην ρίξω πολύ το επίπεδο lol!!! Να φανταστείτε μίξαρα κάθε bus ξεχωριστά (drums, bass, guitars vocals) σε stereo  και μετά προσπάθησα να τα "κολλήσω" όλα μαζί! Πάντως, έμεινα πολύ ικανοποιημένος απ'την προσπάθειά μου!

 

Τα κομμάτια τα κατέβασα και τα ακούω σιγά-σιγά. Πότε μπορούμε να πούμε τα σχόλια μας; Πρέπει να τελειώσει η ψηφοφορία πρώτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν έχω ιδέα βασικά αν μπορούμε να λέμε γνώμες η αν πρεπει να περιμένουμε να λήξει..

Και βέβαια μπορείτε, αλλά ο στόχος είναι να διατηρηθεί η ανωνυμία των συμμετεχόντων μέχρι το τέλος.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok , ολοκληρωσα και εγω την πρωτη μου επιλογη αφηνωντας εκτος τα 2/3 των συμμετοχων..Για περεταιρω ακροαση κρατησα τα εξης:

(1) Mix με αρκετη ισορροπια χωρις εξεζητημενα πραγματα

(10) Παλι καλη ισορροπια στις σταθμες των οργανων,λιγο πιο πριμαριστο

(11) Καλη ισορροπια,θα ηθελα τα τυμπανα λιιιγο πιο μπροστα

(12) Αρκετα compressed και αρκετα πλαστικο αλλα μου αρεσει,ειναι πιο modern προσεγγιση

(13) Αν και λιγο μουντο εχει ωραιες ιδεες απο αποψη παραγωγης

(19) Αν και το νοιωθω λιγο ψοφιο εχει καλη ισορροπια..θελω να το ξανακουσω.

(20) Ειναι ισως ο μονο που εχει τοσο μπροστα τις κιθαρες..εχει ενδιαφερον σαν αποψη

(21) Αντιστοιχα το μονο που εχει τοσο μπροστα τυμπανα και μπασο..Παλι ακουγεται ενδιαφερον

(29) Ισως το mix που μου εκανε την μεγαλυτερη εντυπωση σε πρωτο ακουσμα...Ωραιες ιδεες και πολυ καλη overall ισορροπια..My favourite σε πρωτη ακροαση.

 

Τωρα τα υπολοιπα που αφησα εκτος ειναι τα περισσοτερα η πολυ μουντα,η πολυ πριμαριστα,η δεν εχουν καθολου καλη ισορροπια οι σταθμες των οργανων μεταξυ τους..εκτος απο αυτα που εχουν τα τραγικοτερα λαθη:

 

(3) Φιλε μου τα λογια ειναι μισο μετρο πισω απο την μουσικη..μαλλον σου εφυγε κατι καθως το κουνουσες δεξια ή αριστερα

(5) Υπερκομπρεσσαρισμενα ολα,πολυ μπασαριστο,απιστευτα πολυ βαθος και delay ειδικα στα φωνητικα..Ισως ειναι αποψη , απλα εγω δεν συμφωνω μαζι της..

(15) Πραγματικα κακοηχο,τελειως λαθος χρηση εφε και levels

(17) Δεν εχει ουτε μπασα,ουτε πριμα,ουτε punch...Κακο μιξ

(25) Ισως το χειροτερο ολων...Σε καποια σημεια η φωνη ειναι πισω απο το τεμπο.σε καποια μπροστα.Σε καποια σημεια τα τυμπανα φλαμαρουν μονα τους...Κακο time stretching,κακογουστο σαν ιδεα και ακομα χειροτερο σαν υλοποιηση..

(27)Το απολυτο συχνοτικο χαος (καλα περιμενα πως και πως να την χρησιμοποιησω αυτη την φραση)..Ενα απο τα λιγα που δεν αντεξα να ακουσω μεχρι το τελος...

 

Θα επανερθω σε καμια δυο μερες για τα 9 που εμειναν...Καλες ακροασεις σε ολους

 

Υ.Γ. Η κριτικη μου ειναι απολυτα ειλικρινης και καλοπροαιρετη..αλλωστε αυτος πιστευω πως ειναι και ο λογος αυτου του thread.Περιμενω κατι αντιστοιχο και απο εσας..

Cheers!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ήταν το πιο ισσοροπημένο σε όλα τα στοιχεία του, καθαρό, δυναμικό, τα είχε όλα απλά άψογα.

20) ήταν το πιο ροκ. Βασικά ήταν το μοναδικό που τόλμησε να δώσει περισσότερο ροκ ήχο στο κομμάτι βγάζωντας τις κιθάρες μπροστά

 

Τέλος να πω ότι υπήρχε και ένα ακόμα που ήθελα και μου άρεσε. Ειναι το 28. Ο λόγος ήταν το ότι ήταν το μόνο που έβγαλε μπροστά τα δεύτερα φωνητικά τα οποία είναι πολύ ωραία και δεν είδα γενικώς να παίρνουν την πρέπουσα σημασία..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Τέλος να πω ότι υπήρχε και ένα ακόμα που ήθελα και μου άρεσε. Ειναι το 28. Ο λόγος ήταν το ότι ήταν το μόνο που έβγαλε μπροστά τα δεύτερα φωνητικά τα οποία είναι πολύ ωραία και δεν είδα γενικώς να παίρνουν την πρέπουσα σημασία..

 

 

 

....αχ ρε tugito  ::)......αυτά τα "δεύτερα φωνητικά" για τα οποία λες και ξαναλές δεν υπάρχουν στα tracks.....είναι προιόν της έμπνευσης και της επεξεργασίας του συγκεκριμένου διαγωνιζόμενου......αυτό βέβαια δεν μειώνει σε τίποτα την ιδέα και το αποτέλεσμα (το αντίθετο μάλλον ;))....αλλά σημαίνει ότι δεν πρέπει να προσάπτεις στους υπόλοιπους ότι δεν "έδωσαν την πρέπουσα σημασία" σε αυτά....γιατί απλά δεν υπάρχουν :)

 

...αυτά......προς αποφυγή μπερδεμάτων....

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....αχ ρε tugito  ::)......αυτά τα "δεύτερα φωνητικά" για τα οποία λες και ξαναλές δεν υπάρχουν στα tracks.....είναι προιόν της έμπνευσης και της επεξεργασίας του συγκεκριμένου διαγωνιζόμενου......αυτό βέβαια δεν μειώνει σε τίποτα την ιδέα και το αποτέλεσμα (το αντίθετο μάλλον ;))....αλλά σημαίνει ότι δεν πρέπει να προσάπτεις στους υπόλοιπους ότι δεν "έδωσαν την πρέπουσα σημασία" σε αυτά....γιατί απλά δεν υπάρχουν :)

 

...αυτά......προς αποφυγή μπερδεμάτων....

 

 

εγώ ακούω 2α φωνητικά και στο 10 και στο 1 (και σε πολλές απο τις μιξεις είναι ολοφάνερα)

κατα το ρεφραίν, υπάρχει ενα "ψάχνω να σε βρω" φωναχτο και ένα σε χαμηλότερη οκτάβα απλα ο 10 τονισε το μπάσο και ο 1 το άφησε σαν υπόβαθρο

 

αυτα τα αναφέρω για να καταλάβω για τι μιλάμε όταν λεμε 2α φωνητικα, γιατί εγώ παρατήρησα να βγαίνει ο "μπάσος" πιο μπροστα στο 10 και μου άρεσε σαν ιδέα..

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά. Αν και γίνεται πολύς λόγος πέρι μίξης θα ήθελα να κάνω μια τεχνική ερώτηση στον Νικόδημο σχετικά με την ηχογράφηση. Απότι θυμάμαι τα   tracks    των Τομ αλλα και του ταμπούρου ήταν πολύ καθαρά χωρίς καθόλου spill. Πως επιτεύχθηκε αυτό? Επίσης πια είναι η λογική χρήσης ενος PZM room mic?

 

Αυτά προς το παρόν. Αν και έχω πάρει μέρος στον διαγωνισμό ομολογώ πως δεν έχω το κουράγιο ή το χρόνο να ακούσω προσεκτικά 29 εκδοχές (οπότε και δε θα ψηφίσω) αναμένω όμως με ενδιαφέρον τις κριτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

....σε όλο σχεδόν το κομμάτιυπάρχουν 2 φωνές με διαφορά οκτάβας μεταξύ τους....κάποιοι έχουν επιλέξει να χρησιμοποιήσουν και τις 2 άλλοι όχι, άλλοι συνδυασμό κλπ κλπ.....

 

 

στο 28 υπάρχει μια ακόμη φωνή , προιόν επεξεργασίας (δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς,αλλά υποθέτω κάτι σε Antares ή melodyne) η οποία είναι μια τρίτη πάνω (απ'ότι θυμάμαι....)

 

...σε αυτήν αναφέρεται ως 2η φωνή ο tugito

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 28 επεξεργαστηκε τα "ψαχνοντας ευρω" του ρεφραιν και τα ανεβασε 1 τριτη επανω...εκανε δηλαδη μια " δευτερη φωνη" απο την πρωταρχικη φωνη του τραγουδιου σχηματιζοντας ετσι μια αρμονια..ωραιο ειναι και σαν ιδεα, και σαν υλοποιηση...περι ορεξεως που λεμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου