Προς το περιεχόμενο

Διαφορές ανάμεσα σε 5 tubescreamers και άλλες προτάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια άλλη πρόταση που θα έκανα είναι το mxr του wylde το οποίο είναι πολύ καλό.

 

δε ξέρω για αυτό το πετάλι, για να είμαι ειλικρινης δε το έχω ακούσει απο κοντά, αλλά απο τα βίντεο και τα ντέμο στο youtube μου φάνηκε πολύ μονοπλευρο και με υπερβολικά πολύ gain για τα γουστα του antonio

 

to styl ine jazz blues all time classic rock.

 

όπως το ακούω είναι φτιαγμένο για να βρωμίζει ήδη βρώμικους ενισχυτές και στις low gain ρυθμίσεις (αυτές μάλλον μας ενδιαφέρουν πιο πολύ) πάσχει απο πάρα πολύ "thin" ήχο (όπως όλα τα mxr drives ;D ;D)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

δε ξέρω για αυτό το πετάλι, για να είμαι ειλικρινης δε το έχω ακούσει απο κοντά, αλλά απο τα βίντεο και τα ντέμο στο youtube μου φάνηκε πολύ μονοπλευρο και με υπερβολικά πολύ gain για τα γουστα του antonio

 

 

λίγο μονόπλευρο ίσως να είναι το Mxr Zakk Wylde αλλά δεν νομίζω ότι έχει πολύ gain!!! Παρά το brutal image του φίλτατου Ζακκ, το συγκεκριμένο πετάλι είναι αρκετά 'λεπτεπίλεπτο' θα έλεγα.

 

Δεν θα το πρότεινα μόνο του ως drive αλλά πραγματικά μου αρέσει πολύ για να boostάρεις ήδη βρώμικο κανάλι!!! Είναι σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό transparent και δίνει όσο ακριβώς extra γκάζι χρειάζεται κάποιος...

 

Πάντως μην το συγχέεται με το look του ίδιου του Zakk!!!!

 

Καμία σχέση απολύτως....  ;) ;) ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως μην το συγχέεται με το look του ίδιου του Zakk!!!!

 

 

 

να τα και τα ωραία.... Αρχίσαμε να μπερδεύμουμε και φωνές!!!  ;D

 

διορθώνω... Πάντως μην το συγχέετε με το look του ίδιου του Zakk!!!!

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω πηρα προσφατα το maxon od-9 απο συμφορουμιτη μας

και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος  :)

 

(Eβαλα και μια AT στο Varidrive

και το πεταλι πεταξε στα υψη  :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του wylde το έχει ένας φίλος που είναι στο πιο κλασσικό ροκ ο ήχος του και ακουγεται πολύ ωραία και μάλιστα μας έκανε εντύπωση και το συζητούσαμε.Βέβαια έχει και έναν Screamer.Δεν μου έρχεται τώρα ποιος αλλά είναι και ένας πολύ γνωστός μπλουζίστας που το χρησιμοποιεί.Τώρα για τζαζοπαιξίματα ιδέα δεν έχω αλλά εκει μεγαλύτερο ρόλο παιζει η κιθάρα και ο ενισχυτης κατα τη γνώμη μου.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2 μπορουν να βγαλουν μεγαλο ευρος ηχων.

 

Αν μπορουσα να περιγραψω την διαφορα τους στον τονο, το ibanez ειναι λιγο πιο μουντο απο το maxon.Εγω θα χτυπαγα maxon.Εχω βεβαια το 808 και παιζω πιο χεβι πραμματα, αλλα σε δοκιμη που εκανα σε μπολικα απο αυτα τα μηχανηματα του διαβολου ;D τα maxon νικησαν.Για τα δικα μου γουστα παντα 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα Maxon είναι πράγματι καλά πετάλια.

Σε σύγκριση ανάμεσα σε παρεμφερές πετάλια, συνήθως υπερτερούν.

 

Άλλωστε, αν θυμάμε καλά, η Maxon έφτιαξε το tube screamer για λογαριασμό της Ibanez.

Οπότε μάλλον, ξέρουν πολύ καλά τι φτιάχνουν... αν και γενικά, είναι κάπως ακριβούτσικα.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα σε Maxon OD-9 και Ibanez TS-9, το Maxon μου ακουγόταν πολύ καλύτερο. Βασικά μου ακουγόταν καλύτερο από όλα τα tubescreamers που είχα ακούσει (ts-9, ts-808, visual sound route 66, ts-9dx, SD-1, BD-2, digitech hardwire) πριν το αγοράσω (και το visual sound είναι ωραίο και έχει και τον κομπρέσορα) . Το πούλησα πριν λίγο καιρό επειδή έφτασα στο συμπέρασμα μετά από έξι μήνες μαζί του, ότι τελικά δεν μου αρέσουν και τόσο τα συγκεκριμένου τύπου πετάλια  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ τι τα θες...είσαι αφελής όμως δεν μπορείς να πεις....

Τέσπα...δεν είπα οτί είναι καλύτερο.είπα οτι είναι είναι φτηνό και κάνει καλά τη δουλειά του. 

 

αν για σένα την κάνει άσχημα μπράβο σου πες οτι δεν σ'αρέσει οτι είναι τζάμπα λεφτά και τέλειωνε.

Ειπες οτι κανει την ιδια δουλεια. Στα απειρα Ωτα σου,ισως.

 

Ειμαι ο Κωστας κ τελειωσααα  :)

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου