Προς το περιεχόμενο

Διαφορές ανάμεσα σε 5 tubescreamers και άλλες προτάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

είμαι στο ψάξιμο, πριν 2-3 βδομάδες έδωσα το maxon..κατά πάσα πιθανότητα θα αγοράσω ένα ctc ziggy, το οποίο μου έχει κάνει πάρα πολύ καλή εντύπωση  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κ εγω κατι σχετικο,

Προσφατα αγορασα (απο μια αγγελια απο εδω) ενα TOKAI TMD-1 το οποιο ειναι tubescreamer-οειδες.

Με το πεταλι ειμαι πολυ ευχαριστημενος εχει πολυ ωραιο ηχο και ενα εξτρα knob "BRIGHT" σε σχεση με τα Tubescreamer που κυκλοφορουν.

 

Ηθελα να ρωτησω αν εχει κανεις υποψη το πεταλι και αν ξερει αν το κυκλωμα του ειναι οντως ιδιο,παραπλησιο η εστω τι διαφορες εχει με το TS808?

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπες οτι κανει την ιδια δουλεια. Στα απειρα Ωτα σου,ισως.

 

Ειμαι ο Κωστας κ τελειωσααα  :)

 

Ρε Κωστάκη σε πείραξε κανένας και χώνεσαι σε άτομα που δεν ξέρεις;Ασε τα τα άπειρα και τα φτου σου κτλ χαζά....Στο θέμα μας.Ένα ts με ένα Bad Monkey την ίδια δουλειά δεν κάνουν;Overdrive και μάλιστα συγγενικά δεν είναι;Που σκαλώνεις;Αν σου αρέσει το ts μπράβο σου,και εμένα μου αρέσει αλλά συγκριτικά με το bad monkey κατα τη γνώμη μου δεν αξίζει τα extra πολλά λεφτά μη σου πω το προτιμώ λόγο του eq του.Στην αρχή και γω έλεγα οτί πρόκειται για πατάτα για να κοστίζει τόσο λίγο ενώ τα άλλά κοστίζουν από 100 και πάνω και επέμενε ένας φίλος να το ακούσω.Είχα ακούσει διάφορες υλοποιήσεις αλλά όταν ακουσα το BM καμία δεν μου δικαιόλογησε τα extra λεφτά και ειδικά για την δουλειά που το ήθελα(ένα απλό μαλακό overdrive που κάνει και για boost).Και οι κριτικές στο συγκεκριμμένο πεταλάκι είναι πολύ καλές παντού για να το σνομπάρει κάποιος.Στα λινκ που παραθέτω το περιγράφουν μια χαρά.Και σε όλο το νετ τα ίδια γράφουν.

 

http://guitargear.org/2008/02/10/review-digitech-bad-monkey/

http://www.recordingreview.com/articles/articles/87/1/Digitech-Bad-Monkey-Overdrive-Guitar-Pedal-Review/Page1.html

 

Όσο αφορά το τόπικ,κατέληξες σε αυτά τα δύο έπειτα απο δοκιμές δικές σου η απο clips κτλ;Από τη στιγμή που θα τα σκάσεις πάνε και παίξε με όσα πιο πολλά μπορείς.Αν καταλήξεις σε ts9 δες και τις υλοποιήσεις απο JAM που είναι true bypass και είναι και ομορφούλικα.Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω οτι αυτοι κάνουν και custom πετάλια ανάλογα με το τι θες.Αν ξέρεις ακριβώς τι θες στον ήχο σου για στείλε τους ένα mail.Δεν έχεις να χάσεις κάτι.

 

 

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Κωστάκη σε πείραξε κανένας και χώνεσαι σε άτομα που δεν ξέρεις;Ασε τα τα άπειρα και τα φτου σου κτλ χαζά....Στο θέμα μας.Ένα ts με ένα Bad Monkey την ίδια δουλειά δεν κάνουν;Overdrive και μάλιστα συγγενικά δεν είναι;Που σκαλώνεις;Αν σου αρέσει το ts μπράβο σου,και εμένα μου αρέσει αλλά συγκριτικά με το bad monkey κατα τη γνώμη μου δεν αξίζει τα extra πολλά λεφτά μη σου πω το προτιμώ λόγο του eq του.Στην αρχή και γω έλεγα οτί πρόκειται για πατάτα για να κοστίζει τόσο λίγο ενώ τα άλλά κοστίζουν από 100 και πάνω και επέμενε ένας φίλος να το ακούσω.Είχα ακούσει διάφορες υλοποιήσεις αλλά όταν ακουσα το BM καμία δεν μου δικαιόλογησε τα extra λεφτά και ειδικά για την δουλειά που το ήθελα(ένα απλό μαλακό overdrive που κάνει και για boost).Και οι κριτικές στο συγκεκριμμένο πεταλάκι είναι πολύ καλές παντού για να το σνομπάρει κάποιος.

Μην μου εξαπτεσαι :D Θες κακο πιθηκακι? Κακο πιθηκακι it is. Μουατς  :D

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ρίξε μια ματιά στά πεταλάκια του jam.Exει πολλές custom παραλλαγές των tubescreamer.Εκει θα βρείς και περισσότερες πληροφορίες.www.jampedals.com

 

Εγώ πάντως έχω πάρει το tubedreamer 58 το οποίο είναι πιστή αντιγραφή του 808 να μη σου πώ και καλλύτερο. Αξίζουν .Ρίξε μια ματια.

 

Η διαφορά ανάμεσα στα tubescreamers είναι ότι χρησιμοποιούν διαφορετικά τσιπάκια στα κυκλώματά τους ,και αυτό συνεπάγετε διαφορά στη χροιά του ήχου.Πχ το ts9 εχει περισσότερο gain,ενώ το 808 έχει πιο vintage και πιο στρίγγυλο ήχο.Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι προτιμησα τη λυση της μοντας...

Πηρα ενα Boss SD-1 και το μετετρεψα σε GT μεσω οδηγιων του Monte Allums...

Αποτελεσμα:asymmetrical+symmetrical clipping(Boss style+Ibanez style),εξτρα gain(δε χρειαζεται καθως το χρησιμοποιω σα boost αλλα υπαρχει) οπως και μεγαλη βελτιωση τoυ πεταλιου σε ολους τους τομεις(καθαροτητα,διαυγεια,θορυβος,ποιοτητα,ενταση)...

 

http://www.monteallums.com/pedal_mods.html#bosssd1GT

 

27E μου βγηκε(+ 40 το πεταλακι)

not bad lads....

Αλλωστε να μην γελιωμαστε ρε παιδια...το κυκλωμα που χρησιμοποιουν ολα τα overdrive ειναι απλουστατο και φτιαγμενο με απλουστατα επισης υλικα που βρισκονται και αλλαζονται ευκολα...το να δωσει κανεις 200Ε για ενα τετοιο κυκλωμα για μενα ειναι ατοπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ προτείνω Maxon γιατί μπορεί να κάνει το TS-9 thing και κάτι παραπάνω.Βέβαια αυτό είναι η προσωπική μου άποψη.

antonio536 δοκίμασε όσα περισσότερα μπορείς και μη βασίζεσαι στη γνώμη κανενός.Στο κάτω κάτω....

"Οne man's bogner ecstasy is another man's peavey bandit"

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου