Προς το περιεχόμενο

Νεες Τσεχες ...κι ωραιες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από ημι-ιδιωτική συνομιλία με τον ένα εκ των 2 ιδιοκτητων της B&CH έχω να δηλώσω τα εξής;

 

Ο άνθρωπος κόβει τα @@ του ότι τα όργανα ΔΕΝ φτιάχνονται στην Κίνα. Hardware έκ Κορέας. Με τις υγείες σας (μας).

Και εσύ τον πίστεψες...και σε είχα για έξυπνο. Κίνα-Κορέα ποιά είναι η διαφορά? Μάλλον ξεχνάτε τι διαβάζετε σε προηγούμενα posts. Έλεγε ο Κινέζος ότι έχει Κορεάτη ποιοτικό έλεγχο, που πρίν δούλευε για τη Gibson...ανάθεμα εάν ο Τσέχος ξέρει που κατασκευάζονται, μέχρι τη Messe πήγε και έδωσε παραγγελία (όπως και πολλοί άλλοι)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Οσο για τα εγχωρια σιγα μην εβλεπα στη Τσεχια μουσικα οργανα. Την βλεπω να βαζω κολληριο καθε μερα απο αυτα που θα δουν τα ματακια μου απο γυναικες

 

 

ως ανθρωπος που γυρισε πριν λιγο καιρο απο τσεχια και που εμεινε εκει αρκετες μερες, σου λεω να μην περιμενεις και πολλα!!!

 

οι γυναικες που δουλευουν σε μπουτικ και κυριλε μαγαζια και μπαρ και τετοια ειναι θεες.

αλλα ολες οι υπολοιπες στον δρομο και τετοια ειναι καπως...  οχι προσεγμενες! και καπως...80's!!!

 

δηλαδη, πιο πολλες ομορφες βλεπεις σε μια βολτα στην ερμου, παρα στους δυο κεντρικους εμπορικους δρομους της πραγας!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ημι-ιδιωτική συνομιλία με τον ένα εκ των 2 ιδιοκτητων της B&CH έχω να δηλώσω τα εξής;

 

Ο άνθρωπος κόβει τα @@ του ότι τα όργανα ΔΕΝ φτιάχνονται στην Κίνα. Hardware έκ Κορέας. Με τις υγείες σας (μας).

 

Από προσωπική μου συνομιλία με τον ίδιο κύριο (Roman λέγεται):

 

"BaCH guitars are made partly in Czech and the machine job is done in a Korea factory. We in Europe are not able to pay all expenses to 100% make and sell guitars at these prices." (με πολύ μικρό edit στα αγγλικά του :) )

 

 

Λοιπόν, αν ο evris έπαιρνε 1€ για κάθε μια ΒaCH που εμφανίζεται στο noiz θα ετοιμαζόταν και για τρίτη κιθάρα!!

 

Εγώ πήρα μια tele η οποία ήταν εντυπωσιακή! (πολύ σύντομα θα ακολουθήσουν και φωτογραφίες).

 

H ποιότητα κατασκευής είναι πάρα πολύ καλή και το σώμα από μονοκόμματο (παρακαλώ) μαόνι + flame maple top.

 

Επίσης, η κιθάρα παίζει τέλεια χωρίς να ταστάρει πουθενά (με action χαμηλότερο από τα fender specs)

 

Γενικά νομίζω δεν έχει καμιά σχέση με όσες κινέζικες έχω παίξει τελευταία και κατά την γνώμη μου, εφάμιλη ποιοτικά με πολύ ακριβότερα όργανα. Τώρα ως προς την προέλευση, σίγουρα είναι κοντύτερα σε κορεάτικα ποιοτικά στάνταρντ παρά σε κινέζικα..(ο θεός και η ψυχή τους από εκεί κ πέρα)

 

Το παραπάνω όμως δεν περιλαμβάνουν τους μαγνήτες+ηλεκτρικά. Η ποιότητα ήταν χαμηλή (οι μαγνήτες μάλιστα είχαν την κλασική φθηνή κατασκευή με τον μαγνήτη-μπάρα κολλημένο κάτω από το πηνίο) και η κιθάρα είχε πάρα πολύ βόμβο και στατικό ηλεκτρισμό σε σημείο που σχεδόν δεν παιζόταν.

 

Πιστεύω όμως ότι η κιθάρα έχριζε αναβάθμισης, οπότε έβαλα Dimarzio Twang Kings + cts/crl ηλεκτρικά και τώρα είναι όλα μια χαρά. Επίσης, αναγκάστηκα να αλλάξω και την γέφυρα γιατί ο bridge Dimarzio δεν έμπαινε (οι τρύπες για τις βίδες ήταν σε λάθος σημείο).

 

Τελικά όμως το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό και τώρα πραγματικά δεν θα είχα πρόβλημα να παίξω οπουδήποτε με αυτή την κιθάρα (σε είδη μουσικής που την σηκώνουν εννοείται!!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ειμαι ο μονος που ασχοληθηκε με Bach και επικοινωνησε μαζι τους πριν απο 2 χρονια και ακομα να παρει τιποτα?

Τι διαολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε είχα για έξυπνο.

 

Ποτέ δεν δήλωσα έξυπνος, κάποιοι με φθονούν και λασπολογούν ακατάπαυστα.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να παρω αυτο το μπασο

http://www.bachmusik.com/en/p101068/bach-jb-01-ma-sb-relic/

σε σχεση με τα squier ποια τα συν και ποια τα μειον αν υπαρχουν διαφορες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αν ο evris έπαιρνε 1€ για κάθε μια ΒaCH που εμφανίζεται στο noiz θα ετοιμαζόταν και για τρίτη κιθάρα!!

Για την ακριβεια μου δινουν 4.5 ευρω για καθε μια πωληση στην Ελλαδα. Οποτε, με τις πρωτες 3 πωλησεις αγορασα τη φιρμα τους και τωρα μου ανηκουν ολες!

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου