Προς το περιεχόμενο

Νεες Τσεχες ...κι ωραιες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σας πω εγω update εντυπωσεων:

 

 

Εγω λοιπον ενω εχω Τσεχα, τελε δεν ειμαι αρμοδιος να σας καλυψω για θεματα ζορισματος. Ειμαι κατα 90% bedroom player με την γυναικα μου και μαλιστα σε χαμηλες εντασεις διαμερισματος με μικρα παιδια.

 

Οι δικες μου εμπειριες ηταν οτι σε συγκριση με αλλες ακριβοτερες που ειχα, στεκεται και αυτη αξιοπρεπως για την δουλεια που την θελω εγω.

 

Δεν μπορω να την ζορισω με την εννοια του να παρει φωτια η ταστιερα, να της αλλαξω τα φωτα στα εφε για να βγει ακριβως ο ηχος που ψαχνω (τζιζας, σπιτι την ακουω μεσα απο εναν Spider...) , να εχω απαιτησεις να "φανω" πανω απο μπασα και αλλες κιθαρες (δυο ειμαστε ολοι και ολοι και εχουμε βρει τις ρυθμισεις μας και δεν μπλεκουμε) κλπ, αλλα κανω οτι μπορω παιζοντας καντροπραγματακια και τα κανει οκ. Κραταει το κουρδισμα της πολυ ικανοποιητικα (περισσοτερο εχει να κανει με το καλα κομμενο nut) ακομα και σε πραγματα που προσπαθω να παιζω που ο οριτζιναλ παικτης που τα επαιζε ειχε B η G bender και πονανε τα χερια μου απο τα διαδοχικα σηκωματα (σε αυτην την κιθαρα μαλιστα φοραω ακριβως επειδη την ξεσκιζω στο bend, πια 9αρες).

 

Εχω ξαναπει ομως οτι φαινεται στιβαρη κατασκευη, προσεγμενη σε φινιρισμα, εφαρμογη νεκ-ποκετ....

 

Στα αρνητικα παραμενει αυτο που παρατηρησα απο την αρχη, οτι δηλαδη μου τασταρει στο action που θα την ηθελα (στην λεπτη μι σε 2-3 σημεια) και ετσι την εχω ενα κλικ πιο πανω απο το δικο μου τελειο (που ειναι σχετικα χαμηλο ως γουστο) και θα ηθελα καποια μερα να τριψω ταστα (αν και στα λεφτα της ισως να ειναι υπερβολη, μπορεις να δωσεις κατι παραπανω να παρεις ενα μπρατσο πιο επωνυμο, να σου μεινει κιολας και το νεο και το παλιο για κατασκευες πειραματα).

 

Τωρα στο σωμα ...δεν ειμαι υπερμαχος της διαφορας της τονικοτητας των ξυλων στα ηλεκτρικα οργανα κλπ, οποτε καθε σωμα που ειναι ξυλινο (ειναι μαονι, αυτο φαινεται αφου το finish ειναι transparent), σχετικα ελαφρυ, ομορφο (για τα γουστα μου), με poly βερνικι (γιατι θελω να αντεχει και να λαμπιριζει δε γουσταρω βινταζιες αν μπορω να τις αποφυγω), με binding ειναι καλο. Η πρωτη μου επιλογη ηταν Japan Tele (εξαιτιας binding) και μετα rockinger (ομοιως). Τα λεφτα των δυο σωματων αυτων κανουν οσο ολοκληρη η τσεχοκιθαρα και ακομα περισσοτερα. Και οπως ειπα, δεν βλεπω τι παραπανω θα μου προσφερανε με τα μυαλα που εχω. Οποτε ουσιαστικα, ετσι σκεφτηκα και πηρα Τσεχια (πολυ πιο ομορφο σωμα kat' eme και απο Japan και Rockinger, 2-3 pieces, solid mahogany, απιστευτα πιο φτηνο)

 

Ηλεκτρικα για μενα ειναι fine. 2-3 μηνες και ακομα καμια σκεψη για αλλαγη μαγνητων, διακοπτων, knobs κλπ, πραγμα που στην affinity ηθελα απο την πρωτη στιγμη, το πρωτο ανεβοκατεβασμα του διακοπτη, το πρωτο ακορντο... Νομιζω οτι μου αρεσει ως εχει ετσι και αλλιως. Να σημειωθει οτι εχω καβατζα κατι US τριθεσιους, ποτενσιομετρα κλπ, δεν εχω καν μπει στον κοπο να τα βαλω.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαχα! και θα σε βγάλει άλλα 15!! Δεν είναι τυχαίο το ότι την Ibanez προσπάθησαν να την πετάξουν έξω από την Αμερικανική αγορά τη 10ετία του 90. Οι άνθρωποι έδιναν ό,τι και η Gibson, Jackson κλπ Αμερικάνικες φίρμες στα μισά λευτα και τα οργανάκια τους έπαιζαν και έπαιζαν ΚΑΛΑ!!

Ναι, ζόρικος Χειμώνας με live... και να σε πουλήσει το BACH και να μην έχεις backup μπάσο...γιατι βαριόσουν να φέρεις.... Τέλος πάντων.

εεεεεε φαντάζομαι πως το bach θα είναι το back up μπάσο... Εγώ πρώτη φορά θα κάνω λαίβ (μετά από πολύύύύ καιρό) χωρίς 2ο μπάσο και δεν ξέρω νοιώθω λίγο σφιγμένος!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεεεεε φαντάζομαι πως το bach θα είναι το back up μπάσο... Εγώ πρώτη φορά θα κάνω λαίβ (μετά από πολύύύύ καιρό) χωρίς 2ο μπάσο και δεν ξέρω νοιώθω λίγο σφιγμένος!!!

Κανόνας 1ος:

Πάντα σε live έχεις backup σε ο,τι μπορεί να χαλάσει (δηλαδή σε όλα ;D)

Κανόνας 2ος:

Μάθε καλά τον πρώτο κανόνα. ;D ;D

 

Εγώ μιλάω για την περίπτωση που ένα BACH σου φανεί τόσο τίμιο που του δίνεις προτεραιότητα σε μια "σοβαρή" κατάσταση αλλά ... έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και δε είσαι 100% καλυμένος σε περίπτωση πανικού. Ας είναι. Πάντως ο φίλος Evris πιστεύω ότι έδωσε ένα καλό στίγμα.

Bass, amps and R'n'R!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λογότυπο,η ιδέα πως ολοκληρώνονται κατασκευαστικά στην Ευρώπη και το γεγονός πως οι τσεχες θεωρούνται από τις ομορφότερες γυναίκες δίνει (δυνητικά) μια αίγλη στην εταιρία,όπως και να χει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανόνας 1ος:

Πάντα σε live έχεις backup σε ο,τι μπορεί να χαλάσει (δηλαδή σε όλα ;D)

Κανόνας 2ος:

Μάθε καλά τον πρώτο κανόνα. ;D ;D

 

Εγώ μιλάω για την περίπτωση που ένα BACH σου φανεί τόσο τίμιο που του δίνεις προτεραιότητα σε μια "σοβαρή" κατάσταση αλλά ... έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και δε είσαι 100% καλυμένος σε περίπτωση πανικού. Ας είναι. Πάντως ο φίλος Evris πιστεύω ότι έδωσε ένα καλό στίγμα.

Κοίτα με βάση τον πρώτο κανόνα... Θέλω 2η κεφαλή, 2η καμπίνα, 2η πεταλιέρα....

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα με βάση τον πρώτο κανόνα... Θέλω 2η κεφαλή, 2η καμπίνα, 2η πεταλιέρα....

Aν θα παίξεις με τα δικά σου.. ε μια εναλλακτική στην περίπτωση που θα σε κρεμάσει η κεφαλή σου τη θες. Επειδή όμως εμείς οι μπασίστες (μπασίστας κι εγώ όπως θα κατάλαβες) εκτός από δισεύρετοι ;D είμαστε και "ευκολοι" ηχητικά στην -πιθανή, όλα γίνονται- περίπτωση που θα σε κρεμάσει και η καμπίνα σου δίνεις το καλώδιο στον ηχολήπτη και σε βγάζει connect στο PA με χαμηλότερο volume βέβαια, αλλά τουλάχιστον δεν κοιτάς τους άλλους να παίζουν.

Bass, amps and R'n'R!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λογότυπο,η ιδέα πως ολοκληρώνονται κατασκευαστικά στην Ευρώπη και το γεγονός πως οι τσεχες θεωρούνται από τις ομορφότερες γυναίκες δίνει (δυνητικά) μια αίγλη στην εταιρία,όπως και να χει.

Πανω σε αυτο εχεις γενικα δικαιο. Αγοραζεις κατι που εχει αποκτησει αυτον τον ευρωπαικο αερα. Ειτε απο γεννησιμιου, ειτε εκ συναρμολογησεως, φινιρισματος... (εχω δυο, τον kwsta79 και τον marathon, που ο καθενας ειναι σιγουρος για την δικη του αντιδιαμετριη αποψη για καταγωγες κλπ)

 

Επαυξανω βαζοντας και την παραμετρο οτι τα περισσοτερα finish τους ειναι "επιπλοειδη", διαφανη over mahogany (σπανια επιλογη ειδικα σε τελε η στρατ), οποτε ειναι και αυτο αλλη μια ειδοποιος διαφορα που για μενα γερνει την πλαστιγγα υπερ τους (σε συγκριση με αδιαφανη κοκκινα σωματα απο καποιο tonewood, solid wood η συνδυασμο τους η καποιο μαλακοτατο-ευκολο σε μολωπες πρασινοειδους χροιας πευκο). Οποτε το οργανο (τελε) ειναι διαφορετικο απο σχεδον ολα τα επωνυμα και "ξεχωριζει"

 

Απο την αλλη, εγω προσωπικα "μασησα" και δεν πηρα κιθαρα που δεν ειναι bolt-on (μια SG ζαχαρωνα) απο τους Τσεχους, γιατι μετα απο συζητηση με αλλους εδω, κατεληξα οτι το ρισκο να μη σου κατσει η κλιση του νεκ που εχει δωσει ο κατασκευαστης και να τασταρει παντου και να εχεις ενα χαλια action δεν δικαιολογει την πολυ μικρη διαφορα τιμης απο την αντιστοιχη Epiphone SG (που θεωρω σαν την διεθνη παγκοσμια σταθερα στις φτηνες SG). Ειναι ετσι και αλλιως και οι δυο τους mahogany, ειναι ολοιδιες, δεν εχει κατι ξεχωριστο σε ξυλα, binding, κλειδια, γεφυρες κλπ η μια εκ των δυο, οποτε in this case i would go for the Epi

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θα παίξεις με τα δικά σου.. ε μια εναλλακτική στην περίπτωση που θα σε κρεμάσει η κεφαλή σου τη θες. Επειδή όμως εμείς οι μπασίστες (μπασίστας κι εγώ όπως θα κατάλαβες) εκτός από δισεύρετοι ;D είμαστε και "ευκολοι" ηχητικά στην -πιθανή, όλα γίνονται- περίπτωση που θα σε κρεμάσει και η καμπίνα σου δίνεις το καλώδιο στον ηχολήπτη και σε βγάζει connect στο PA με χαμηλότερο volume βέβαια, αλλά τουλάχιστον δεν κοιτάς τους άλλους να παίζουν.

 

(νομίζω πως το μαμήσαμε το ποστ!!!)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια την ειδα και επαθα. Και επειδη το ρευστο υπαρχει θελω να την τσιμπισω ΑΜΕΣΑ ! Με ποιο τροπο αγοραζουμε απο τον συγκεκριμενο εισαγωγεα? Αν θυμαμαι καλα διαβασα στα παλια ποστ κατι με τραπεζα. Κανω λαθος? Παρακαλω λιγη βοηθεια. Ευχαριστω!  Smiley

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ έχω να πω ότι καταστρέψατε το internet.

Αν ψάξεις πια στο google images για "τσέχες" βρίσκεις κιθάρες.

Παλιά ήταν καλύτερα. Δεν σκέφτεστε κι εμάς τους μεγαλύερους.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου