Προς το περιεχόμενο

Αντίο στον Michael Jackson.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

VAGTANPLAN, σε άλλες εποχές, το να χαρακτηρίζεις ένα σχόλιο μου ως "ηλίθιο θάψιμο" θα είχε τις συνέπειές του. Τώρα, πορεύσου προστατευμένος από τους μηχανισμούς προστασίας κάθε αυτιστικού αναλφάβητου που έχει αποφασίσει να συμμετέχει στο φόρουμ και να κατεβάζει το επίπεδό του επί καθημερινής βάσεως.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αλλα και παλι πραγματικα δε με απασχολει ....με ενδιαφερει και κοιταω το τι αφησε πισω σαν καλιτεχνης και οχι τι εκανε σαν ατομο με φοβερα κομπλεξ με το χρωμα του κλπ....

 

εμένα πάλι με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο ο άνθρωπος από ό,τι ο καλλιτέχνης

 

ιδιοτροπία μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπήθηκα πολύ που όταν έμαθα για τον θάνατο του Jackson.

Ήταν κάτι το μοναδικό...

Θέλω να πω και κάτι άλλο όμως.

Το να κρίνεις έναν καλλιτέχνη για την τέχνη του, είναι απολύτως λογικό, το να κρίνεις έναν καλλιτέχνη για την προσωπικότητά του και για τους ανθρώπους που τον περιβάλλουν δεν έχει καμία αξία...

Κανένας δεν είναι τέλειος...

Και κανένας δεν μπορεί να αμφισβητήσει το έργο που άφησε πίσω αυτός ο άνθρωπος...

Έφυγε απο την μουσική βιομηχανία όταν ήταν κορυφή...

Και αυτό θέλει αρ@@@δια...

 

Οh Lord...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει κάποιος να τον θυμηθεί και να τον αποχαιρετήσει με τον τρόπο του, ας πάρει το βινύλιο του Τhriller και του Bad, ας αφήσει τη βελόνα να κυλήσει κι ας αφήσει απέξω από τη σκέψη του οτιδήποτε άλλο. Αντίο...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ταλαιπωρημένη ψυχή...

 

 

 

 

 

Για την ιστορία, από το '93 είχε αναγκαστεί να δημοσιοποιήσει πως έπασχε από vitiligo και SLE.

 

 

 

 

Το μόνο που μπορώ να πω από τη μεριά μου είναι μια μεγάλη ΣΥΓΝΩΜΗ σε έναν άνθρωπο τον οποίο θυμάμαι να είναι πάντα γεμάτος καλοσύνη προς όλους. Σε έναν άνθρωπο που άντεξε όσο κανένας άλλος από την παιδική ηλικία κάτω από τα φώτα της κακής δημοσιότητας μα στο τέλος ποδοπατήθηκε. Σε έναν άνθρωπο που σχεδόν τίποτε δεν έμεινε ιδιωτικό και προσωπικό.

 

Συγχωρέστε με αλλά είμαι παρμένος εδώ και πολλά χρόνια με αυτήν την κατάσταση.

 

To rest in peace δεν μου άρεσε ποτέ να το χρησιμοποιώ σαν έκφραση. Σ'αυτήν την περίπτωση όμως, τίποτε άλλο δεν ταιριάζει περισσότερο.

 

Αντίο Michael. Ευχαριστώ.

 

+2112  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν θα ήθελα να πάει αυτό το thread σε flame war (δόξα τον MJ έχει πολλά στο forum για τη διασκέδαση όλων) για το τι ήταν ο Michael Jackson και τι δεν ήταν.

Νομίζω ΟΛΟΙ παραδέχονται πως έχει υπάρξει τεράστιος καλλιτέχνης, επίσης όλοι παραδέχονται πως ήταν θεοπάλαβος, αλλά από τη στιγμή που τραγουδάει και χορεύει στα σύννεφα, ίσως θα έπρεπε να μείνει απλά το ότι ήταν θεός.

 

 

Like A Comet

Blazing 'Cross The Evening Sky

Gone Too Soon

 

Like A Rainbow

Fading In The Twinkling Of An Eye

Gone Too Soon

 

Shiny And Sparkly

And Splendidly Bright

Here One Day

Gone One Night

 

Like The Loss Of Sunlight

On A Cloudy Afternoon

Gone Too Soon

 

Like A Castle

Built Upon A Sandy Beach

Gone Too Soon

 

Like A Perfect Flower

That Is Just Beyond Your Reach

Gone Too Soon

 

Born To Amuse, To Inspire, To Delight

Here One Day

Gone One Night

 

Like A Sunset

Dying With The Rising Of The Moon

Gone Too Soon

 

Gone Too Soon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή συμπτωματικά δεν κοιμήθηκα απόψε, παρακολούθησα πολλές αναλύσεις και αναφορές της είδησης σε παγκόσμιο επίπεδο. Έχει ενδιαφέρον ότι η αμφι-ταλάντευση ανάμεσα στον Jackson-άνθρωπο και τον Jackson-καλλιτέχνη, βρίσκεται στον πυρήνα προβληματισμού των περισσότερων reports, καθώς είναι μία από τις σπάνιες φορές που υπάρχει τόσο μεγάλη απόσταση ανάμεσα στις δύο αυτές υποστάσεις.

 

Συνεπώς, το πρωινό μου ποστ δεν είχε τίποτε πρωτότυπο: απλά "ζωγράφισα" αυτό το καθολικό προβληματισμό με τις προσωπικές μου (νεανικές) αναμνήσεις από την περίοδο που ακολούθησε το Dangerous (τότε, άκουγα MJ κάθε μέρα). Και μάλιστα, το έκανα με τη βεβαιότητα ότι υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι στο φόρουμ με παρόμοιες αναμνήσεις.

 

Δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω α) την προσπάθεια που έχει γίνει από ορισμένους να λένε ότι υποτίμησα την καλλιτεχνική αξία του καλλιτέχνη-MJ και β) την προσπάθεια που γίνεται από άλλους να εφαρμόσουν το ρητό "ο νεκρός δεδικαίωται" αντιδρώντας συναισθηματικά και μόνον.

 

Σαν άνθρωποι, είμαστε υποχρεωμένοι να διατηρούμε μία ισορροπία ανάμεσα στις συναισθηματικές και τις λογικές μας αντιδράσεις - σε τελευταία ανάλυση δεν χάσαμε κάποιο προσφιλές μας πρόσωπο. Δηλώσεις που υπαινίσσονται ότι "ακόμη και παιδόφιλος να ήταν, δεν με νοιάζει αφού ήταν τόσο μεγάλος καλλιτέχνης", δεν μπορεί παρά να γίνονται από ανθρώπους με πολύ περιορισμένη εμπειρία ζωής.

 

Όσον αφορά το καλλιτεχνικό έργο του θανόντος, αυτό θα μπορούσε να γίνει αντικείμενο μίας μελλοντικής συζήτησης (είμαι πολύ καλά ενημερωμένος), αν κάποιος έχει τη διάθεση και την σχετική υποδομή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εκτίθεσαι δημόσια οφείλεις να υφίστασαι την ανάλογη κριτική και σαν καλλιτέχνης και σαν άνθρωπος, για αυτό καλύτερα να έλειπαν τα σχόλια τύπου "τον καημένο που γνώρισε δημοσιότητα από την παιδική του ηλικία" και "ήταν γεμάτος μόνο καλωσύνη" λες και τον ξέρουμε προσωπικά... Επίσης "ηλίθιο θάψιμο" θα ήταν το να μην αναγνωρίζουμε την προσφορά του ως καλλιτέχνη όμως ηλίθιο είναι και το να εθελοτυφλούμε και να μην αναγνωρίζουμε την ελεεινή του παρακμή (όπως είπε κάποιος ΤΙΠΟΤΕ δεν αποδείχθηκε που σημαίνει ότι δεν έφτασε το μαχαίρι στο κόκκαλο ΟΧΙ ότι αθωώθηκε...). Και επειδή αυτό που μένει είναι το τι αφήνεις πίσω σου από τον Jackson ΔΥΣΤΥΧΩΣ κανείς δε θα θυμάται ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ το υπέρλαμπρο μουσικό του έργο από την τελική του κατάντια...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή αυτό που μένει είναι το τι αφήνεις πίσω σου από τον Jackson ΔΥΣΤΥΧΩΣ κανείς δε θα θυμάται ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ το υπέρλαμπρο μουσικό του έργο από την τελική του κατάντια...

 

Συμφωνώ ότι κάτι τέτοιο είναι πιθανό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου