Προς το περιεχόμενο

"Eμβόλιο ανοσίας"


gkou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Gkou, δε ξηγιέσαι καλά (σόρυ για την αργκό).

Τόσο καιρό δημοσιεύεις στίχους και έχεις αντιμετώπιση εξ' απαλών ονύχων.

Σημερα (για διάφορους λόγους), έχεις κάπως αυστηρότερη κριτική - αμέσως σπεύδεις να "παραιτηθείς";

 

Δράττομαι της ευκαιρίας να επισημάνω την κακή χρήση της έκφρασης "εξ' απαλών ονύχων" η οποία αρχικώς είχε την έννοια του παλαιόθεν, ενδελεχούς, από την ηλικία που ήμουν μικρό παιδί με μαλακά νύχια και όχι του επιφανειακού. Ασχετα πως έχει φτάσει να παραφράζεται

 

Το "δεν μου λέτε λόγια όμορφα γι αυτό και γω φεύγω και δεν σας μιλάω" το μετέφρασα μελόδραμα. Μπορεί και εσφαλμένα. Αμφιβάλλω.

Η καλύτερη (αλλά όχι εύκολη) αντιμετώπιση είναι και αυτή του χιούμορ.  ;)

 

Gommer, τώρα που θα βάλω και πέτρα πηλιωρήτικη στη καράφλα μου, όχι μόνο γραφικός αλλά και διατηρητέος / προστατευμένος θα γίνω. Θα πεινάσεις νεκροθάφτη...

 

Gkou, προς Θεού μην πας στον Marathon. Να βάφει μόνο ξέρει...... περίεργα  ;D

 

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Gkou, προς Θεού μην πας στον Marathon. Να βάφει μόνο ξέρει...... περίεργα  ;D

 

...μέντες, έτσι!!!!! ΔΗΛΩΝΩ ότι θα αρχίσω να ασχολούμαι ΚΑΙ με την ενορχήστρωση πάσης μορφής "Εμβολίων"

απλά δεν είμαι έτοιμος-ψυχολογικα- ακόμα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενέλαε, πολύ λάθος συμπεράσματα έβγαλες για μένα.Ποιος σου είπε ότι συμπαθώ ή αντιπαθώ ανάλογα με την κριτική που μου ασκεί κάποιος;Οφείλω να πω ότι με προσέβαλες με αυτήν την εντελώς άστοχη παρατήρησή σου, κάτι που εγώ προσωπικά αποφεύγω, ειδικά με άτομα που δε γνωρίζω τόσο καλά  ώστε να βγάζω τόσο σοβαρά συμπεράσματα.Το ότι οι στίχοι μου δεν έχουν ανταπόκριση (οι συγκεκριμένοι πάντα) με οδηγεί στην απόφαση να μην ποστάρω, πού είδες κάτι περίεργο;Εσύ δλδ θα συνέχιζες να στέλνεις κάπου, αν διαπίστωνες κάτι τέτοιο;Και τέλος πάντων, εγώ δεν είμαι εσύ και δεν τα βλέπω όπως εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Αθετείς το ότι δεν θα ασχολείσαι με τα ποστ μου όπως και εγώ με τα δικά σου.

 

Ελπίζω ότι δε φαντασιώνεσαι ότι υπάρχει κάποια συμφωνία ανάμεσά μας. ΑΝ υπήρχε όμως, εσύ θα την είχες αθετήσει, οπότε πλέον δεν ισχύει. Χαρακτήρισες ειρωνική τη κριτική μου (δεν υπήρχε άλλη στο thread), οπότε πήρες την προβλεπόμενη απάντηση. Και - ναι - είσαι δειλός, διότι αντί να απαντήσεις σε εμένα, ας έκανες τη δική σου κριτική. Βλέπεις όμως, η κριτική έχει ένα μειονέκτημα: δημιουργεί virtual αντιπάθειες και θέλει σθένος και γερά νεύρα διότι - εκτός από τον θιγόμενο - πρέπει κανείς μετά να απαντάει και σε 70άρηδες σαν εσένα.

 

-

 

Gkou, άμα δε θες μην ξαναποστάρεις. Αλλά δεν σε προβληματίζει ότι οι στίχοι σου δεν αντέχουν σε λίγη νηφάλια σκέψη, ότι μπορούν να εισπραχθούν μόνο σε ένα συναισθηματικό επίπεδο, όπου καλείς το ακροατήριο να συμφωνήσει με μία σειρά αυθαίρετων και ατεκμηρίωτων συμπερασμάτων πολιτικού χαρακτήρα;

 

Οι στίχοι σου (αυτοί του συγκεκριμένου thread) με ενόχλησαν διότι είναι δημοσιογραφικά αποφθέγματα (και μάλιστα κακού και μη-ενημερωμένου δημοσιογράφου), ενώ εμένα και πολλούς άλλους μας ενδιαφέρουν οι προσωπικές εξομολογήσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάουλ στο πρώτο ποστ του Eye. nono.gif

 

Eπί του θέματος, ούτε εμένα μου άρεσαν οι στίχοι, λίγο "στρατευμένους" και απλοϊκούς θα τους χαρακτήριζα... επίσης, γιατί δεν ξεφεύγεις από το σφιχτό έμμετρο με τις ομοιοκαταληξίες? Και μια ιδέα πιο προσωπικό στυλ θα ήταν καλή ιδέα - πρέπει να "εκτεθείς" περισσότερο με τα γραφόμενά σου...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χοντρά πράγματα γράφουν κάποιοι για ..απλή κριτική.Ούτε ο Θεοφάνους πια :P Ηρεμήστε , η gkou αποχωρεί από το ποστ, βρείτε άλλο να βγάλετε τα...απωθημένα σας.Καλό μεσημέρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι έλληνες είναι ένας από τους πιο παχύσαρκους λαούς στο κόσμο. Δεν πεινάει απολύτως κανείς.

 

εισαι φασιστας & ξερολας.

 

ειναι γνωστο σε ολους φιλος,οτι ακριβως επειδη ειναι παμπτωχοι τρωνε μονο Μερεντα που ειναι φθηνη  και ασπρο μπαγιατικο ψωμι σε τεραστιες ποσοτητες για να κρατηθουν στη ζωη.

 

Για αυτο εχουν γινει σα μοσχαρια,απο την αλλη πλουσιοι λαοι οπως οι Ιαπωνες ειναι στυλακια γιατι τρωνε μονο σουσι που ως γνωστον δε παχαινει και ας κοστιζει μια περιουσια.

 

Και οι Μεξικανοι & οι Ινδοι πεινανε αλλα δεν εχω δει κανεναν φτωχο πρωταγωνιστη σε ταινιες τους που να μη μοιαζει με λαχανοντολμα,ενω οι παμπλουτοι Αμερικανοι ηθοποιοι ειναι ολοι στεκες....

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάουλ στο πρώτο ποστ του Eye. nono.gif

 

Μπαρδόν;

 

Μεταξύ μας τώρα...κανονίστε!!!!

Όπως τον παλιό καλό καιρό...

Αυτό εννοούσα ;D ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου