Προς το περιεχόμενο

"Eμβόλιο ανοσίας"


gkou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αθήνα 2009

 

Σκελετωμένα κορμιά

μες' τους δρόμους ψοφάνε

μα γιατί να πεινάνε

αφού είναι παιδιά

 

Το ψωμί λιγδιασμένο

φρεντουτσίνο θαμπός

ίσως ήρθε ο καιρός

να με πάρει το τρένο

 

Αθήνα δυο χιλιάδες ενιά

όλα είναι νιανιά

και ο Gommer αλέθει

 

Αθήνα δυο χιλιάδες ενιά

τα εκλέρ τηγανιά

σου τα λέω με μέθη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αθήνα 2009

Σκελετωμένα κορμιά

μες' τους δρόμους ψοφάνε

μα γιατί να πεινάνε

αφού είναι παιδιά

 

Το ψωμί λιγδιασμένο

φρεντουτσίνο θαμπός

ίσως ήρθε ο καιρός

να με πάρει το τρένο

 

Αθήνα δυο χιλιάδες ενιά

όλα είναι νιανιά

και ο Gommer αλέθει

 

Αθήνα δυο χιλιάδες ενιά

τα εκλέρ τηγανιά

σου τα λέω με μέθη

;D ;D :D :D :o :o :o ;D ;D ;D ;D

είδες άμα θέλεις!!!!!

Πές μου ότι δεν το έγραψες τώρα, αλλά το είχες έτοιμο......

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πέραν της πλάκας και του χαβαλέ (καθώς και εγώ δεν είμαι υπέρ της ειρωνίας στην προκειμένη περίπτωση) οφείλεις να καταλάβεις κ εσύ gkou ότι μας γράφεις συνεχώς διάφορους στίχους σου, δε γίνεται να περιμένεις ούτε ότι θα αρέσουν σε όλους ούτε ότι θα σου λένε όλοι μπράβο. Βγάζεις τα συμπεράσματά σου για τον καθέναν εδώ γύρω, καταλήγεις ποιους συμπαθείς και ποιους όχι, ποιες γνώμες σε ενδιαφέρουν και ποιες όχι και αναλόγως συνεχίζεις (ή δε συνεχίζεις). Τέλος πάντων η συμπεριφορά του καθενός μας περιγράφει τον ίδιον, οπότε μπορείς να συμπαθείς/αντιπαθείς/μπλοκάρεις από το οπτικό σου πεδίο όποιον από εμάς θέλεις.

Συμφωνώ και επαυξάνω.

 

Παραπέρα θα ήθελα να προσθέσω ότι στο Noiz ότι ανεβαίνει (μουσική κυρίως) συνήθως σχολιάζεται, "για να διορθωνόμαστε". Λίγεες είναι οι φορές που κατι ανεβαίνει για να προβληθεί σαν τελειωμένο αποτέλεσμα και φυσικά τότε τα σχόλια είναι ανάλογα και πολλών κατευθύνσεων.

 

Από τη μια λοιπόν αυτός που εκτίθεται, θα πρέπει να είναι έτοιμος να δεχτει την κριτική που προκύπτει από την δημοσίευση και από την άλλη, η κριτική αυτή πρέπει να γίνεται καλοπροαίρετα και όχι ειρωνικά. Πολύ απλά στη συγκεκριμμένη περίπτωση μπορεί κανείς να συζητήσει το περιεχόμενο και το θέμα αν έχει να προσθέσει κάτι και όχι για να το καθηλώσει, μηδενίζοντας το. Δεν είμαστε όλοι άριστοι πάντα.

 

 

 

ΥΓ Ποιός είπε ότι εδω μεσα γραφουμε ροκ;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας αφήνω "γεια" λοιπόν, με κάποιους πιο έντεχνους στίχους μου..αφιερωμένο σε όλους σας με πολλή αγάπη. :)

 

"Ξοδεμένες αντοχές"

Σκορπίστηκες στα μάταια, ροκάνισες τα χρόνια,

ως κι ο καθρέφτης που κοιτάς δε δείχνει πια συμπόνια.

Οι έρωτες δραπέτεψαν… και στης καρδιάς τ’ αμπάρι

σκαλίζεις τα αδιέξοδα ,μα χάρτινο το φτυάρι.

 

Οι ξοδεμένες σου αντοχές άρχισαν να απειλούν

πως τη σιωπή που τις κρατά θα σπάσουν κι έξω θα βγουν.

Θα πέσουνε σα λαίλαπα να κάψουν το παρόν σου,

θολό μέλλον θα αφήσουνε και άδειο το παρελθόν σου.

 

Σε μάγευε ο κίνδυνος ,δε δείλιαζες μπροστά του,

τώρα χαζεύεις το μυαλό στο ξανακύλημά του…

να ταξιδεύει στα παλιά, να νυχτοπερπατάει

σα μεθυσμένος που ,θαρρείς, μόνος παραμιλάει.

 

Οι ξοδεμένες σου αντοχές άρχισαν να απειλούν

πως τη σιωπή που τις κρατά θα σπάσουν κι έξω θα βγουν.

Θα πέσουνε σα λαίλαπα να κάψουν το παρόν σου,

θολό μέλλον θα αφήσουνε και άδειο το παρελθόν σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D :D :D :o :o :o ;D ;D ;D ;D

είδες άμα θέλεις!!!!!

Πές μου ότι δεν το έγραψες τώρα, αλλά το είχες έτοιμο......

 

Εννοείται ότι το έγραψα τώρα, ενώ τηλεφωνούσα σε ένα φίλο μάλιστα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενέλαε, πολύ λάθος συμπεράσματα έβγαλες για μένα.Ποιος σου είπε ότι συμπαθώ ή αντιπαθώ ανάλογα με την κριτική που μου ασκεί κάποιος;Οφείλω να πω ότι με προσέβαλες με αυτήν την εντελώς άστοχη παρατήρησή σου, κάτι που εγώ προσωπικά αποφεύγω, ειδικά με άτομα που δε γνωρίζω τόσο καλά  ώστε να βγάζω τόσο σοβαρά συμπεράσματα.Το ότι οι στίχοι μου δεν έχουν ανταπόκριση (οι συγκεκριμένοι πάντα) με οδηγεί στην απόφαση να μην ποστάρω, πού είδες κάτι περίεργο;Εσύ δλδ θα συνέχιζες να στέλνεις κάπου, αν διαπίστωνες κάτι τέτοιο;Και τέλος πάντων, εγώ δεν είμαι εσύ και δεν τα βλέπω όπως εσύ.

 

Ώπα, ώπα, κάτσε: παρεξήγησες. :) Δεν είπα ότι είναι κακό να μην ποστάρεις. Ούτε είπα ότι συμπαθείς ή αντιπαθείς άνάλογα με το αν μας αρέσει το τραγούδι σου :)

 

Είπα ότι αν κάποιος βλέπεις ότι σε ειρωνεύεται και ότι γενικώς δεν τον πας λόγω της συμπεριφοράς του, ανάλογη βαρύτητα να δίνεις και σε αυτά που γράφει. Καθώς εδώ έιναι ένα φορουμ, σιγά σιγά γνωρίζομαστε λίγο πολύ (μέσω των posts μας): έτσι λοιπόν, την άποψη κάποιων θα τη μετρήσω πολύ, ενώ την άποψη άλλων όχι και τόσο. Αν λοιπόν θεωρείς ότι κάποιος δε συμπεριφέρεται σωστά στους στίχους σου και τους γελοιοποιεί για χαβαλέ απλώς μην ασχολείσαι με τα posts του ;) Δεν είπα ότι σχηματίζεις γνώμη για εμάς ανάλογα με το αν η κριτική μας είναι καλή ή κακή, είπα ότι ΕΓΩ σου προτείνω να δίνεις βαρύτητα στην κριτική του καθενός μας ανάλογα με τη γνώμη που έχεις για μας. Αν πχ εμένα με θεωρείς ξερόλα και ηλίθιο μην ασχολείσαι με την κριτική που θα σου κάνω. Αν πχ από την άλλη τον bloody_sunday πχ τον θεωρείς πιο ενδιαφέρων και αξιόλογο συνομιλητή μέτρα περίσσότερο αυτά που θα σου πει. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να παίξω τάβλι με τον eye, φέρε συ αλεσμένο φραπέ :P

 

Gkou μην το παίρνεις τόσο βαριά το θέμα, μεσα από τα τόσα που ειπώθηκαν σου είπαν και κάποια πολύ σωστά. Στην τελική δεν άρεσαν σε 3 που δεν τους ξέρεις; σιγά, μπορεί να αρέσουν σε άλλους 3.

Τώρα που εκτίθεσαι εδώ τουλάχιστον προσπάθησε να κερδίσεις και από ότι ακούσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι το έγραψα τώρα, ενώ τηλεφωνούσα σε ένα φίλο μάλιστα.

Και τι μουσική σκέφτεσαι να του βάλεις?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθήνα 2009

 

Σκελετωμένα κορμιά

μες' τους δρόμους ψοφάνε

μα γιατί να πεινάνε

αφού είναι παιδιά

 

Το ψωμί λιγδιασμένο

φρεντουτσίνο θαμπός

ίσως ήρθε ο καιρός

να με πάρει το τρένο

 

Αθήνα δυο χιλιάδες ενιά

όλα είναι νιανιά

και ο Gommer αλέθει

 

Αθήνα δυο χιλιάδες ενιά

τα εκλέρ τηγανιά

σου τα λέω με μέθη

 

 

Έχουμε χάσει την μπάλα... Πραγματικά... Δεν είπε κανείς πως είναι στην Αθήνα σκελετωμένα κορμιά στους δρόμους... Ούτε ότι πεινάει το 90% του πλυθισμού της Ελλάδος... Αλλά αν δεν κάνουμε κάτι ΤΩΡΑ θα φτάσουμε εκεί... Δηλαδή θεωρείς μειοψηφία τους ανθρώπους που παίρνουν σύνταξη 300 και 400 ευρώ ε? Μειοψηφία τους ανθρώπους που παίρνουν μισθό 700 ευρώ? Εντάξει μην κοροιδευόμαστε... Ξέρω τι θα μου πεις, ξέρεις τι θα σου πω αυτή η κόντρα δεν οδηγάει πουθενά... Αν θεωρείς ότι με το να κοροϊδεύεις τις απόψεις του άλλου είσαι καλύτερος από αυτόν τότε ΕΓΩ είμαι καθυστερημένος και το χαίρομαι γιατί αν μη τι άλλο σέβομαι τις απόψεις του άλλου αρκεί να είναι διαλλακτικός και όχι είρων!!! Ας μην συνεχίσουμε άλλο τις πολιτικές κόντρες...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου