Προς το περιεχόμενο

Μας φάγανε οι φλόγες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιθανόν άσχετο, αλλά πολύ θα ήθελα να δω την αντίδραση του Noiz (των χιλιάδων μελών) σε μια πιθανή πρόταση (και υλοποίηση) συλλογικής αναδάσωσης.

 

Για να μην ρωτήσω πόσοι από μας αναρωτιούνται για την προέλευση αυτού του υπέροχου αφρικανο/βραζιλιάνικου ξύλου με τα καταπληκτικά νερά που κοσμεί το καμάρι μας.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κώστα, δυστυχώς η αναδάσωση στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι αδύνατη για τα επόμενα 1-3 χρόνια και είναι και κάτι εξαιρετικά δύσκολο σαν υλοποίηση. Έχει δημιουργηθεί μια εικόνα οτι αμα χώσουμε κάμποσα δεντράκια στο χώμα κάναμε κάτι. Δυστυχώς δεν είναι έτσι τα πράγματα.

 

Η επαναφορά του συγκεκριμένου οικοσυστήματος σε σύντομο χρονικό ορίζοντα 10-15 ετών χρειάζεται κάτι ανάλογο των national parks που υπάρχουν στην Αμερική. Σκληρή και συνεχής ΔΟΥΛΕΙΑ και ΦΡΟΝΤΙΔΑ αλλά με ΣΧΕΔΙΟ που στηρίζεται πάνω σε ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ και ΟΧΙ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ.

 

Για να γίνω και κυνικός, και αναδάσωση του...μώλου να κάνουμε πάλι θα εξαφανιστούν στην προγραμματισμένη φωτιά του μεθεπόμενου καλοκαιριού.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα, δυστυχώς η αναδάσωση στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι αδύνατη για τα επόμενα 1-3 χρόνια και είναι και κάτι εξαιρετικά δύσκολο σαν υλοποίηση. Έχει δημιουργηθεί μια εικόνα οτι αμα χώσουμε κάμποσα δεντράκια στο χώμα κάναμε κάτι. Δυστυχώς δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Εχεις δίκιο. Η συμμετοχή όμως σε οργανωμένες αναδασώσεις (και δεν μιλάω για το συγκεκριμένο σημείο ή από το δήμο κατω Ξερολιθιάς που τα κανε πλακάκια με τον έμπορο που φέρνει σε μέρος άσχετο τα φύσει καταδικασμένα δεντράκια προκειμένου να βγεί στις ειδήσεις) οι οποίες κατευθύνονται από επιστημονικές ομάδες (ξέρω, ξέρω υπάρχουν και άλλες 5/6 διαφορετικές θεωρίες), δεν τυγχάνουν ανάλογης αντιμετώπισης.

 

Σκληρή και συνεχής ΔΟΥΛΕΙΑ και ΦΡΟΝΤΙΔΑ αλλά με ΣΧΕΔΙΟ που στηρίζεται πάνω σε ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ και ΟΧΙ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ.

Κάτι που στην πολυάσχολη καθημερινότητά μας είναι δύσκολο να παρέχουμε.

Τα ίδια έλεγα και γω ως ξερόλας έφηβος για τις "καταδικασμένες να αποτύχουν μπούρδες" που κάναν στα Τουρκουβούνια. Διαψεύστηκα πανυγηρικά.

 

Για να γίνω και κυνικός, και αναδάσωση του...μώλου να κάνουμε πάλι θα εξαφανιστούν στην προγραμματισμένη φωτιά του μεθεπόμενου καλοκαιριού.

 

Αρα (κυνικά σκεπτόμενος) ας πάω και γω να αγοράσω τώρα που είναι φθηνά αφού στην τελική κάποιος θα αγοράσει.

 

Αφήστε το ρε παιδιά. Αφού δε φταίμε εμείς. Και φόρους πληρώνουμε, στη κυβέρνηση δεν συμμετέχουμε, δημόσιοι υπάλληλοι δεν είμαστε και καταπατητές δεν γίναμε. Εμείς θα βγάλουμε το φίδι από την τρύπα;

Ασε ρε, για κορόϊδα ψάχνουνε ;

 

Στην απάτη όμως του 2004 τρέχανε όλοι σαν τρελλοί να γραφτούνε για να συμβάλλουν. Για την Ελλάδα ρε γαμώτο.

 

edit :Jase επειδή καταλαβαίνω τι θες να πεις και δεν διαφωνώ απόλυτα.

Απλώς λέω ότι κάτι πρέπει να κάνουμε πέρα από το να συζητάμε συνέχεια.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και έχεις δίκιο, αλλά μάλλον εννοεί το γενικότερο φταίξιμο που έχει κάποιος και κάνει την χώρα σκατά, είτε έιναι για φωτίες, για χιώνια, για νερά, για ήλιο, για ότι στο Δια είναι στραβο σε αυτή τη χώρα. Το θέμα είναι να κάνει ο καθένας αυτό που μπορεί για να βοηθήσει και να αλλάξει αυτή η καταραμένη νοοτροπία που μας κάνει έτσι.

Αυτή η νοοτροπία που αναγκάζει το κράτος να δημιουργεί ΑΠΟΛΥΤΟΥΣ άρχοντες στο πρόσωπο των δημοσίων υπαλήλων (που δεν απολύονται. Ευτυχώς δηλαδή που δεν περνάει η δουλεία τους απο μάνα σε κόρη, κληρονομικά...), είναι εκει, γιατί αλλιώς δε θα μοιράζαναι 10,000 θέσεις κάθε εκλογές αλλά 110,000... Δυστυχώς, φυσικά, γιατί ελπίζω να καταλαβαίνεις πόσο υπέρ είμαι της αξιοκρατίας.

 

Τέλος πάντων... (φυσικά τα συζητούμενα στο ποστ μου δεν απεφθύνονται στον ΑΪ, αλλά γενικά ;))

 

Μπράβο φίλε Nikolas είσαι ο μόνος που κατάλαβες τι εννοώ διότι ασφαλώς δεν απαλάσσω κανέναν από τις ευθύνες του ιδιαίτερα τους εκπροσώπους του συστήματος, απλώς εφιστώ την προσοχή σε ότι αφορά και την ευθύνη του καθενός μας που δεν τους φτύνουμε και δεν τους πιέζουμε αρκετά... Αυτή είναι η ευθύνη μας φίλε Wow! (και όσοι έσπευσαν να χαιρετίσουν το σχόλιό σου) την αποδέχεσαι δεν την αποδέχεσαι εφ' όσον βέβαια είσαι Έλληνας πολίτης... Όσο για την ταμπέλα νεο-χριστιανικο-σοσιαλιστικές απόψεις klain main on the line...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επαναφορά του συγκεκριμένου οικοσυστήματος σε σύντομο χρονικό ορίζοντα 10-15 ετών χρειάζεται κάτι ανάλογο των national parks που υπάρχουν στην Αμερική. Σκληρή και συνεχής ΔΟΥΛΕΙΑ και ΦΡΟΝΤΙΔΑ αλλά με ΣΧΕΔΙΟ που στηρίζεται πάνω σε ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ και ΟΧΙ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ.

 

 

Το ερώτημα είναι μπορούμε εμείς να κάνουμε κάτι από αυτά και αν ναι τι;

 

 

Στην απάτη όμως του 2004 τρέχανε όλοι σαν τρελλοί να γραφτούνε για να συμβάλλουν. Για την Ελλάδα ρε γαμώτο.

 

δε συγκρίνεται το ένα με το άλλο, μιας και ήμουν μέρος της "απάτης"

Εκεί πήγαινες να κάνεις τη διασκέδασή σου για 10-15 μέρες σε κάτι που εκτιμάς.

 

Και τουλάχιστον από μένα ευχαρίστως αν μπορούσα κάπως να βοηθήσω πριν καεί και το τελευταίο ίχνος ευαισθησίας που μου έχει απομείνει. Ακόμα δεν έχω πάρει χαμπάρι πόση καταστροφή έχει γίνει. ΜΑ ΠΟΣΑ ΔΕΝΤΡΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΠΙΑ Σ ΑΥΤΗ ΤΗΝ Κ*^%ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ;;;;;

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που έγραψες - μάλιστα θα πω ότι είσαι η πρώτη γυναίκα που συναντώ και τα έχει καταλάβει αυτά τα πράγματα.

Thanks :) αλλά κακώς με διαχωρίζεις, ένας σκεπτόμενος άνθρωπος είναι σκεπτόμενος άνθρωπος ανεξαρτήτως φύλου.

 

Παρ' ότι το έγραψα ιδιωτικά σε ένα μέλος, προκειμένου να μην κατηγορηθώ ότι πολιτικοποιώ το ζήτημα, τώρα το γράφω και δημόσια ότι η συγκεκριμένη φωτιά (και ίσως όλες οι προηγούμενες και επόμενες) είναι έγκλημα που έχει ως ηθικό αυτουργό έναν δημόσιο υπάλληλο.

 

Έχουμε λοιπόν το κωμικοτραγικό φαινόμενο:

α) Δημόσιοι υπάλληλοι να φταίνε για τα ελλειπή μέτρα πυροπροστασίας

β) Δημόσιους υπάλληλους να μην μπορούν να σβήσουν τη φωτιά

γ) Δημόσιους υπάλληλους να προσπαθούν να συντονίσουν αυτούς που δεν μπορούν να σβήσουν τη φωτιά

δ) Δημόσιους υπάλληλους να δίνουν άδειες από την πολεοδομία (την πιο διεφθαρμένη υπηρεσία του ελληνικού δημοσίου σύμφωνα με επίσημη στατιστική) για το κτίσιμο σπιτιών και την παροχή ηλεκτρικού (άλλοι δημόσιοι εκεί).

 

Αίσχος.

 

+1000 άλλες τόσες υπηρεσίες οι οποίες κάνουν πάσα ευθύνες η μια στην άλλη.

 

Επί του πολιτικού του θέματος, ειπώθηκε πολύ ωραία από το Μενέλαο και τον Michelle αν θυμάμαι καλά (διορθώστε με αν όχι) ότι αποτελεί θέμα της πολιτείας και δεν πρέπει να υπάρχει θέμα συζήτησης ανεξαρτήτως κομματικοποίησης.

Εφ όσον αποδεδειγμένα (βλέπωντας το επίπεδο της συζήτησης εδώ) μπορούμε να συζητήσουμε χωρίς να τασσόμαστε κάτω από κάποιο χρώμα, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να συνεχίσει η κουβέντα, κατα τη γνώμη μου πάντα.

 

Για τους πολιτικούς λές?

Μπορεί τους δημόσιους υπάλληλους σαν σύνολο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εδω στο νησι (Ζακυνθος)  , "καιγομαστε" μεχρι χθες.

 

οτι απεμεινε απο αλλες χρονιες καηκε φετος....  :'( :'( :'( ....

 

(χαλασε και ο ενας ελικας σε καναντερ , πριν κατι μερες και εκανε αναγκαστικη προσγειωση.  ευτυχως κοντα στο αεροδρομιο)

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Στο Πόρτο Γερμενό, είχε από τα πιο όμορφα δάση που έχω δει στην Αττική. Ακόμα όμως δείχνουν και λένε  κυρίως για Διόνυσους κλπ. Τυχαίο μάλλον.

 

Αυτό το δάσος ακούω πως μέχρι στιγμής δεν έχει καεί και πραγματικά τρέμω μην πάθει κάτι... Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για τις λάθος προτεραιότητες στην ενημέρωση, αλλά (δεν ξέρω αν εννοούσες κάτι τέτοιο) δεν νομίζω ότι το ζήτημα τίθεται σε βάση "περιοχές με σπίτια πλουσίων" αλλά σε βάση "περιοχές στις οποίες μπορούμε να βρούμε πλάνα με ανθρώπους να κλαίνε γιατί έχασαν τα σπίτια τους". Πάντως η αλήθεια είναι ότι σήμερα ευτυχώς και στο ραδιόφωνο και στην τηλεόραση και από τον κόσμο γύρω μου όλο για Βίλια και Πόρτο Γερμενό ακούω, και βασικά χαίρομαι γιατί ως τώρα λένε ότι το δάσος είναι ακόμα γερό και προσπαθούν να το σώσουν...

 

Γενικώς την ιστορία "να καούν 10 εκατομύρια στρέματα για να σωθεί ένα σπίτι" τη θεωρώ παντελώς γελοία. ΙΔΙΩΣ όταν πρόκειται για ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ, τα οποία θα επαναλάβω πως κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε ΕΠΙΣΗΜΩΣ να τα αφήνουν να καίγονται, δηλαδή ΕΠΙΣΗΜΩΣ να δηλωθεί ότι ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΚΤΙΣΜΑΤΑ. Βέβαια τι συζητάμε. Εδώ έχουμε ένα δισεκατομύριο τετραγωνικά αυθαίρετο στη μέση της Αθήνας, οι γελοίοι....

 

Πρόλαβα τη Ζάκυνθο λίγο πριν την κάψουν... Το πιο όμορφο νησί που έχω δει ποτέ. Ελπίζω η καταστροφή να μην ήταν τόσο τεράστια.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ότι αφορά και την ευθύνη του καθενός μας που δεν τους φτύνουμε και δεν τους πιέζουμε αρκετά... Αυτή είναι η ευθύνη μας φίλε Wow! (και όσοι έσπευσαν να χαιρετίσουν το σχόλιό σου) την αποδέχεσαι δεν την αποδέχεσαι εφ' όσον βέβαια είσαι Έλληνας πολίτης... Όσο για την ταμπέλα νεο-χριστιανικο-σοσιαλιστικές απόψεις klain main on the line...

 

Ποιους δεν φτύνουμε και δεν πιέζουμε αρκετά; Αυτή είναι η πραγματική ερώτηση.

 

Από το πρωί, ακούω στα ραδιόφωνα μία διαρκή γκρίνια: για την κυβέρνηση, για τον άνεμο, για οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς ΕΚΤΟΣ από τους πραγματικούς υπεύθυνους, δηλαδή τους ανθρώπους που στελεχώνουν τη δημόσια διοίκηση (ή αλλιώς, τους δημοσίους υπαλλήλους).

 

Δεν είναι θέμα προσωπικού μίσους μου προς τη συγκεκριμένη ομάδα πολιτών... κάθε άλλο. Απλά, είμαι υποχρεωμένος να είμαι οξύς, ακριβώς διότι κανένας (μα κανένας) δε θίγει το συγκεκριμένο ζήτημα, το οποίο θα παραμείνει ίδιο και απαράλαχτο και με την επόμενη και με την μεθεπόμενη κυβέρνηση.

 

Οπότε, αγαπητέ relayer, επαναλαμβάνω ότι δεν έχω και δεν αποδέχομαι κανένα μερίδιο ευθύνης, διότι απλούστατα εγώ δεν έχω καμία σχέση με τη δημόσια διοίκηση. Αν εσύ έχεις, τότε καλώς αποδέχεσαι ένα μερίδιο ευθύνης. Αν δεν έχεις, τότε.. δεν μπορώ να σε καταλάβω.

 

Δεν θα φάω το παραμύθι ότι όλοι φταίμε διότι δεν φταίμε όλοι - φταίνει πολύ συγκεκριμένοι άνθρωποι που σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του δυτικού κόσμου θα τους είχαν τιμωρήσει ήδη.

 

Τώρα, όσον αφορά την ταμπέλα "νέο-χριστανο-σοσιαλιστικός", δεν είχα καμια πρόθεση να την αποδώσω σε εσένα προσωπικά, διότι δεν σε γνωρίζω. Άλλωστε, είναι γνωστό ότι μεγάλη μερίδα ανθρώπων υιοθετεί (και επαναλαμβάνει) ιδέες των οποίων την προέλευση δεν γνωρίζει. Σε ενημερώνω λοιπόν ότι η ιδέα της συλλογικής ευθύνης για θέματα δημόσιας διοίκησης είναι σοσιαλιστικής / κομουνιστικής προέλευσης, ήτοι απουσιάζει από τη νομοθεσία των κρατών του δυτικού κόσμου. Η δε αποδοχή της (της ιδέας) προϋποθέτει - σε κάποιο βαθμό - νεοχριστιανικά συμπλέγματα. Αν δεν είσαι νεο-χριστιανό-σοσιαλιστής, πρέπει σοβαρά να προβληματιστείς τι ακριβώς σε έχει γοητεύσει στις ιδέες που επαναλαμβάνεις δημόσια. Ίσως, έχοντας καλύτερη εικόνα για την προέλευση και το σκεπτικό τους, να προτιμήσεις να τις αναθεωρήσεις.

 

Φιλικά

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit :Jase επειδή καταλαβαίνω τι θες να πεις και δεν διαφωνώ απόλυτα.

Απλώς λέω ότι κάτι πρέπει να κάνουμε πέρα από το να συζητάμε συνέχεια.

 

Το ερώτημα είναι μπορούμε εμείς να κάνουμε κάτι από αυτά και αν ναι τι;

 

We can wake up and smell the coffee, έτσι για αλλαγή.

 

Εγώ οτι είναι να κάνω το κάνω εδώ και χρόνια και δεν περίμενα τη φωτιά ή τα προηγούμενα αίσχη.

 

Ο καθείς ας αναλάβει τας ευθύνας του (copyright καθηγήτριας Αρχαίων). Αλλά αυτή η λέξη είναι ΑΓΝΩΣΤΗ εδώ...

 

 

 

(χαλασε και ο ενας ελικας σε καναντερ , πριν κατι μερες και εκανε αναγκαστικη προσγειωση.  ευτυχως κοντα στο αεροδρομιο)

 

Πάλι καλά που πλέον έχουμε Canadair με turbo-prop μηχανές...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου