Προς το περιεχόμενο

Μας φάγανε οι φλόγες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator
Το να έχω άλλη άποψη σε ένα συγκεκριμένο θέμα και να διαφωνώ, δεν σημαίνει αυτομάτως ότι προσβάλλω κάποιον. Επίσης δεν μου φαίνεται ότι ο οποιοσδήποτε σε οποιαδήποτε κοινωνία να έχει το αλάθητο (εκτός από τον πάπα φυσικά). Τους κανόνες του φόρουμ τους έχω αποδεχτεί και όταν κάποιος μου κάνει υπόδειξη ότι τους παραβαίνω, με δικαιολόγιση φυσικά, θα το δεχτώ. Όμως από την άλλη θα έχω απαίτηση να ισχύουν για όλους ανεξαιρέτως. Δεν υπάρχει κανένα υπονοούμενο στα λεγόμενα μου. Ότι βλέπεις λέω.
Χαζός δεν είμαι. Κρίνω ότι απευθύνεσαι προσωπικά όπως αναφέρεις και παραπάνω ο ίδιος και με εμπάθεια. Και κυρίως επειδή βλέπω αυτά που λες... όπως λες. Η μια περίπτωση είναι να κλειδώσω το θεμα εξ αιτίας σου. Η άλλη είναι να σου ζητήσω να αλλάξεις τόνο όχι γιατί διαφωνούμε (που είδες την άποψη μου γι αυτά που γράφεις; ) αλλά για να συνεχιστεί η κουβέντα σε κόσμιο κλίμα. Αν έχεις παραπονα για τη διαχείριση σε πμ σε παρακαλώ και όχι εξυπνακισμούς στα θέματα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παιδιά να αφήσουμε λίγο κατα μέρος το ζήτημα του πώς πρέπει να προσλαμβάνονται/κρίνονται/αμοίβονται/απολύονται κλπ οι ΔΥ και να δούμε λίγο το πράγμα βάσει αυτού που συμβαίνει; Αν κάποιος θεωρεί ότι είναι ευθύνη των ΔΥ η κατάσταση που επικρατεί ας συζητήσουμε επ'αυτού και όχι για θέματα μισθών και αριθμού ΔΥ γιατί νομίζω θα χαθούμε πάλι σε άλλες συζητήσεις και όχι στο θέμα μας, δηλαδή φωτιές, τι έπρεπε να γίνει, τι έγινε, τι δεν έγινε, πού φταίει ποιός κλπ. Άλλωστε αν πχ ένας δασονόμος δεν κάνει σωστά τη δουλειά του έχει σαφώς ευθύνη για τέτοιες καταστροφές ανεξαρτήτως του καθεστώτος προσλήψεων, απολύσεων, μισθοδοσίας κλπ κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3.Αν γίνεται λοιπόν αναφορά της κατάργησης της μονιμότητας, θα πρέπει συγχρόνως να θιχτούν και άλλα θέματα. Όπως το ωράριο εργασίας. Οι μισθοί. Που μόνο και σαν ΕΕ να το πάμε, έχουμε από τους κατώτερους, την στιγμή που έχουμε μια από τις πιο ακριβές χώρες. Θα πρέπει να θιχτεί το θέμα του πόσο εύκολα μπορεί να σε απολύσει κάποιος. Με "δικαιολογία" την κρίση, απέλυσαν κοντινό μου πρόσωπο 50 χρονών που είχε κάμποσα χρόνια στην δουλειά(10ετία σίγουρα), το οποίο έκανε σωστά την δουλειά του και κράτησαν μια νεαρά καλονή που είχε έρθει πρόσφατα στην δουλειά. Και δεν μιλάω για μικρή επιχείρηση.Που θα βρεί δουλειά λοιπόν στα 50 της?

Αν αυτά δεν έχουν αναφερθεί καν, πως μπορώ να πάρω στα σοβαρά την οποιαδήποτε πρόταση κατάργησης της μονιμότητας?

Εννοείται και δεν τα θεωρώ ασήμαντα, αν μη τι άλλο έχω πολύ κοντινό συγγενή που βρέθηκε σε αντίστοιχη θέση.

Συνήθως αυτά συμβαίνουν στις πολυεθνικές και εύχομαι να μη βρεθώ ποτέ στο δυναμικό τους για πάρα πολύ καιρό.

Βρέθηκα για κάποιο καιρό παρ' αυτά και έτυχε η ομάδα εργασίας που εντασσόμουν να είναι αρκετά καλή και να έχω αποκομίσει καλές εμπειρίες.

 

Οι καλές περιπτώσεις είναι στις μικρές και τίμιες μικρομεσαίες (ναι υπάρχουν) οι οποίες μπορούν να είναι ευέλικτες και να προσφέρουν έργο εάν δεν εμποδίζονται από ασφυκτικό κρατισμό.

Στις μικρομεσαίες δε υπάρχουν και οι κακές περιπτώσεις πάλι με ασύδοτη εκμετάλευση και άθλια συμπεριφορά, αλλά όπως είπα και συμφωνείς τα πάντα κόποις κτώνται.

 

4.Φυσικά και κόποις κτώνται. Τι γίνεται όταν αυτά πλέον έχουν σχεδόν καταργηθεί?

Πολεμάς ή ρίχνεις μαύρη πέτρα και πας σε πολιτισμένο μέρος. (Δεν αρνούμαι πως προτιμώ το 2ο)

 

 

Φυσικά και δεν προσβάλλει κανέναν, παρά μόνο εμένα. Έχουν υπάρξει αρκετές φορές που το έχει κάνει στο παρελθόν και για αυτό είμαι αρκετα αυστηρός στο πως και τι θα πει όταν αναφέρεται σε μένα.

Στο συγκεκριμένο θέμα όμως δε νομίζω πως απευθύνθηκε σ εσένα με άσχημο τρόπο ή προσβλητικό, εκτός και αν παράβλεψα κάτι. Είναι κρίμα να καεί το θέμα λόγω προηγουμένων όπως λες πως έχετε, κατα τ άλλα με κάλυψε ο Γιαμεθ.

 

Παιδιά να αφήσουμε λίγο κατα μέρος το ζήτημα του πώς πρέπει να προσλαμβάνονται/κρίνονται/αμοίβονται/απολύονται κλπ οι ΔΥ και να δούμε λίγο το πράγμα βάσει αυτού που συμβαίνει; Αν κάποιος θεωρεί ότι είναι ευθύνη των ΔΥ η κατάσταση που επικρατεί ας συζητήσουμε επ'αυτού και όχι για θέματα μισθών και αριθμού ΔΥ γιατί νομίζω θα χαθούμε πάλι σε άλλες συζητήσεις και όχι στο θέμα μας, δηλαδή φωτιές, τι έπρεπε να γίνει, τι έγινε, τι δεν έγινε, πού φταίει ποιός κλπ. Άλλωστε αν πχ ένας δασονόμος δεν κάνει σωστά τη δουλειά του έχει σαφώς ευθύνη για τέτοιες καταστροφές ανεξαρτήτως του καθεστώτος προσλήψεων, απολύσεων, μισθοδοσίας κλπ κλπ κλπ.

Θα συμφωνήσω και θα συμμαζέψω εμένα μιας και κάπου πήρα φόρα λες και θα έβγαινε λύση λέγοντας μια δυο απόψεις εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=58873&cid=5

Kακοί δημόσιοι υπάλληλοι και εκεί?

Και αρκετοί από εσάς ξέρετε ότι δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μια περίπτωση είναι να κλειδώσω το θεμα εξ αιτίας σου. Η άλλη είναι να σου ζητήσω να αλλάξεις τόνο όχι γιατί διαφωνούμε (που είδες την άποψη μου γι αυτά που γράφεις; ) αλλά για να συνεχιστεί η κουβέντα σε κόσμιο κλίμα. Αν έχεις παραπονα για τη διαχείριση σε πμ σε παρακαλώ και όχι εξυπνακισμούς στα θέματα.

 

Όχι ακριβώς εξαιτίας μου, αλλά τέσπα.

Δεν είπα ότι είδα την άποψη σου για αυτά που γράφω.(το διαφωνούμε που είπα έχει να κάνει με κάποιο θέμα του moderation, το οποίο φυσικά δεν σε απασχολεί από την στιγμή που απλά έχω μια άποψη και δεν δημιουργώ πρόβλημα φυσικά)

Από μένα κλίνει το θέμα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να γυρίσουμε στο θέμα με τις φωτιές...κάπως.

 

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=58798&cid=4

 

Εγγύηση είναι η Ρόδος \m/

Τέσπα όχι ότι φταίει το νησί ή και οι Ροδίτες από μόνοι τους, απλά είδα κ άλλο διαμάντι από πατρίδα και χάρηκα χαχαχα

 

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=58873&cid=5

Kακοί δημόσιοι υπάλληλοι και εκεί?

Και αρκετοί από εσάς ξέρετε ότι δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος...

 

Το καλύψαμε από της φωτιές στην Καλιφόρνια που είπε ο φεντεριάρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι συγκρίνεις τωρα εμας με τη Γερμανία? τι να τους κανει τους δημ. υπαλληλους η Γερμανία? ελεγκτές?

αφου ολοι απασχολουνται στην τεραστια πρώτη γραμμη παραγωγής της...

" Όταν θα'στε ευτυχισμένοι... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιους δεν φτύνουμε και δεν πιέζουμε αρκετά; Αυτή είναι η πραγματική ερώτηση.

 

Από το πρωί, ακούω στα ραδιόφωνα μία διαρκή γκρίνια: για την κυβέρνηση, για τον άνεμο, για οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς ΕΚΤΟΣ από τους πραγματικούς υπεύθυνους, δηλαδή τους ανθρώπους που στελεχώνουν τη δημόσια διοίκηση (ή αλλιώς, τους δημοσίους υπαλλήλους).

 

Δεν είναι θέμα προσωπικού μίσους μου προς τη συγκεκριμένη ομάδα πολιτών... κάθε άλλο. Απλά, είμαι υποχρεωμένος να είμαι οξύς, ακριβώς διότι κανένας (μα κανένας) δε θίγει το συγκεκριμένο ζήτημα, το οποίο θα παραμείνει ίδιο και απαράλαχτο και με την επόμενη και με την μεθεπόμενη κυβέρνηση.

 

Οπότε, αγαπητέ relayer, επαναλαμβάνω ότι δεν έχω και δεν αποδέχομαι κανένα μερίδιο ευθύνης, διότι απλούστατα εγώ δεν έχω καμία σχέση με τη δημόσια διοίκηση. Αν εσύ έχεις, τότε καλώς αποδέχεσαι ένα μερίδιο ευθύνης. Αν δεν έχεις, τότε.. δεν μπορώ να σε καταλάβω.

 

Δεν θα φάω το παραμύθι ότι όλοι φταίμε διότι δεν φταίμε όλοι - φταίνει πολύ συγκεκριμένοι άνθρωποι που σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του δυτικού κόσμου θα τους είχαν τιμωρήσει ήδη.

 

Τώρα, όσον αφορά την ταμπέλα "νέο-χριστανο-σοσιαλιστικός", δεν είχα καμια πρόθεση να την αποδώσω σε εσένα προσωπικά, διότι δεν σε γνωρίζω. Άλλωστε, είναι γνωστό ότι μεγάλη μερίδα ανθρώπων υιοθετεί (και επαναλαμβάνει) ιδέες των οποίων την προέλευση δεν γνωρίζει. Σε ενημερώνω λοιπόν ότι η ιδέα της συλλογικής ευθύνης για θέματα δημόσιας διοίκησης είναι σοσιαλιστικής / κομουνιστικής προέλευσης, ήτοι απουσιάζει από τη νομοθεσία των κρατών του δυτικού κόσμου. Η δε αποδοχή της (της ιδέας) προϋποθέτει - σε κάποιο βαθμό - νεοχριστιανικά συμπλέγματα. Αν δεν είσαι νεο-χριστιανό-σοσιαλιστής, πρέπει σοβαρά να προβληματιστείς τι ακριβώς σε έχει γοητεύσει στις ιδέες που επαναλαμβάνεις δημόσια. Ίσως, έχοντας καλύτερη εικόνα για την προέλευση και το σκεπτικό τους, να προτιμήσεις να τις αναθεωρήσεις.

 

Φιλικά

 

 

 

Δε μίλησα για συλλογική ευθύνη αγαπητέ eye και βεβαίως ΠΡΕΠΕΙ κάποτε να αρχίσουν να τιμωρούνται κάποιοι στην Ελλάδα όπου η ατιμωρησία βασιλεύει, όμως άλλη είναι η ευθύνη των δημοσίων υπαλλήλων που σωστά την έθιξες διότι όλοι την έχουμε νιώσει στο πετσί μας κι άλλη η ευθύνη μας ως σκεπτόμενοι πολίτες... Αυτό που μπορούμε να κάνουμε εκτός από ότι έθιξα στην πρώτη μου απάντηση είναι να ΓΚΡΙΝΙΑΖΟΥΜΕ και να ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΜΕ το σύστημα και τη δημόσια διοίκηση σε κάθε ευκαιρία ιδιαίτερα δε όταν συμβαίνουν τέτοια απαράδεκτα καταστροφικά φαινόμενα... Εννοείται πάντα φιλικά... :)

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε μια κοινωνία δεν υπαρχει μια κρίσιμη μάζα που να συμπεριφέρεται σύννομα και να δικαιώνεται για αυτό, βράστα. Ο καθένας μόνος του και γύρω γύρω διαφθορά. Όπως Σικελία...

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει το "μαζί', συλλογικότητα. Έχετε πάει έξω να δείτε πώς γίνεται ουρά μπροστά π.χ. από ένα ταμείο;

 

Θυμάστε τους Γερμανούς στις πλημμύρες πως κάναν ανθρώπινες αλυσίδες με κουβάδες, φτυάρια και σάκους με άμμο; Ρώτησε κανείς τους πού είναι το κράτος;

 

Εμείς ο καθένας μόνος του. Και μετά φωνάζουμε, στην τηλεόραση και τα φόρουμ.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου