Προς το περιεχόμενο

footswitch για program change σε synth?


vanner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω ένα roland xp30 και ένα alesis micron τα οποία χρησιμοποιώ για πρόβες και live, τα προγράμματα ήχων που έχω φτιάξει, είναι διαδοχικά σωσμένα έτσι ωστε κατα τη διάρκεια του τραγουδιού, απλά με μια κίνηση του value, να αλλάζω στον ήχο που θέλω...

Το πρόβλημά μου λοιπόν, είναι οτι όταν και τα δύο χέρια μου είναι στο ένα synth πρέπει να "κλέψω" 2-3 νότες για να προλάβω να αλλάξω τον ήχο στο άλλο...

Καιρός λοιπόν, λέω, να πάρουν μπρός και τα πόδια μου!

Αναζητώ, ένα footswith που να έχει "previous - next" διακόπτες για να κάνω τη δουλειά μου...

Έχει κανείς τίποτα υπόψη του?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν midi (in out thru)

όπως και υποδοχές για hold (sustain pedal),

switch (δε γνωρίζω τι κάνει... αλλά κάπου εκεί πρέπει να βρήσκεται η λύση...)

και για volume pedal

Τώρα το relay switch? Πρώτη φορά το ακούω... Τι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

relay switch ειναι αυτο που λεει "switch", σε αυτο μπορεις να συνδεσεις ενα footswitch με jack και να αλλαζεις τα καναλια σου, οπως σε εναν ενισχυτη (gain/clean)

 

Εφοσον ομως εχεις midi, νομιζω οτι αρκει να παρεις ενα midi footswitch να το συνδεσεις και εισαι ok:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σίγουρα με midi γίνεται αλλά, με μία πρόχειρη ματια στο net (εντάξει, πρόχειρη μη βαράτε!...) βρήκα αρκετά footswitch που έχουν 2 ποδοδιακόπτες Α-Β που συνδέονται με jack στο synth, θέλω όμως να είμαι σίγουρος οτι κάνουν αυτό που είπα στην αρχή: "previous - next" στα programs των ήχων.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο κανουν, απλα πιστευω οτι ενα midi ειναι καλυτερο, καθως στο μελλον μπορει να θες περισσοτερους ηχους και ενα previous-next να μην σου κανει. Βεβαια το midi κοστιζει πολυ πιο πολυ, οποτε πρεπει να σκεφτεις τις αναγκες σου-οπως και τις μελλοντικες σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όντως το XP-30 δεν διαθέτει υποδοχή για Patch Up/Down. Συνήθως στα κιθαριστικά μοντέλα υπάρχει ως standard.

 

Μία λύση (όχι φθηνή) είναι αυτό:

http://www.thomann.de/gr/roland_fc300.htm

 

ή αυτό:

http://www.thomann.de/gr/behringer_fcb_1010.htm

 

Τα πιό πάνω, κάνουν και άλλες λειτουργίες όπως για παράδειγμα expression, volume, sustain κλπ. Χρήσιμα θα έλεγα...

 

Άλλη λύση είναι να βάλεις ένα δεύτερο midi κλαβιέ χωρίς ήχους και να έχεις έτοιμο κάποιον άλλο ήχο στο δεύτερο κλαβιέ μέσω του midi. Εάν στο XP-30 δουλεύεις σε Performance mode τότε μπορείς να το κάνεις. Δηλαδή το δεύτερο keyboard να είναι σε διαφορετικό midi κανάλι. Αρκετά λειτουργικό θα έλεγα.

 

Όμως, εάν δεν έχεις κάποιο midi κλαβιεδάκι ή δεν θέλεις να φορτωθείς με δεύτερο κλαβιέ, τότε η πιό φθηνή λύση είναι να προλάβεις να αλλάξεις ήχο με κάποιο χέρι (δάχτυλο) ή αν σε παίρνει, να έχεις έτοιμο κάποιο split στο κλαβιέ.

Αυτά, εάν πρόκειται για ελάχιστες περιπτώσεις άμεσης αλλαγής ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και ένας άλλος πολύ πιο απλός, οικονομικός και εύκολος τρόπος. Δεν ξέρω το όργανό σου αλλά ξέρω ότι σε πολλά όργανα μπορείς να μπες και να καθορίσεις εσύ το τι θα κάνει το πετάλι. Στα YAMAHA πχ μπορείς να τα έχεις ένα πεντάλ για sustain και ένα  άλλο για να πηγαίνεις την μπάνκα κατά ένα  ;) Δες αν μπορείς να το κάνεις και εσύ!   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου