Προς το περιεχόμενο

Επιχειρηματολογία στο φόρουμ και προσωπικές αντιπαραθέσεις


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και να τιμώ το συνομιλητή μου παραθέτοντας ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, όχι πορδές.μιλώντας...)

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν έχεις δίκαιο

 

Το ίδιο κάνουν άλλωστε και άλλοι εδώ μέσα, περισσότερο απ'όλους ο Superfunk και αμέσως μετά, εγώ (ποσοτικά μιλώντας).

Ο Superfunk δεν πρόσβαλλε ποτέ κανέναν

 

τότε θα καταλάβεις για ποιο λόγο έχω το τίτλο του "Emeritus", διότι παρά τις αντιπαραθέσεις και τις διαφωνίες και τους καυγάδες, έχω το σθένος να υποστηρίζω αυτές τις "αλλού γι' αλλού" απόψεις

Και ο Audiokostas και εγώ...και αρκετοί άλλοι, αλλά έχουμε απλά τον τίτλο του Noizholic ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν έχεις δίκαιο

Ο Superfunk δεν πρόσβαλλε ποτέ κανέναν

Και ο Audiokostas και εγώ...και αρκετοί άλλοι, αλλά έχουμε απλά τον τίτλο του Noizholic ;)

 

Αισθάνεσαι αδικημένος marathon;

 

Δεν θα έπρεπε, διότι από την ώριμη και πολυσχιδή σου προσωπικότητα, εμάς μας δίνεις μόνο επιγραμματικές απόψεις και αφορισμούς, όταν βέβαια δεν χρησιμοποιείς το φόρουμ σαν ένα μέρος για να κάνεις chatting με τους φίλους σου. Από την (αναμφίβολα σημαντική) σχέση σου με την τεχνολογία, εμάς μας μιλάς μόνο για το garageband.

 

Είσαι σίγουρος ότι δίνεις ότι καλύτερο έχεις να δώσεις; Νομίζεις ότι (επειδή διαφωνήσαμε για την γενικότερη ποιότητα του κλάδου της διαφήμισης) έχεις ερείσματα για να συμμετέχεις με τον επιπόλαιο τρόπο που συνήθως συμμετέχεις;

 

Είσαι βέβαιος ότι οι "άλλοι" δεν θα προαχθούν πριν από εσένα;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρα8ωνοπροτοκολ μετα το ροκ ειστε εσεις μου φαινεται οι γραφικοι.

 

Παλι ποιος δινει περισσοτερο κ λιγοτερο ειστε.Για γαματηλικια παλι το πατε.

 

Και οι δυο απ τις μεριες σας προσφερετε.Κ αν χρειαστει κ κατι πιο εξειδικευμενο θα υπαρξει κ το καταλαβαινουν ολοι.

 

Τον σουπερσκανγκ ομως δεν τον φτανει κανενας.Κ πως να τον φτασετε αφου αλλαζει χορδες καθε 7 ωρες  :P :P :P :P :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αισθάνεσαι αδικημένος marathon;

Είσαι βέβαιος ότι οι "άλλοι" δεν θα προαχθούν πριν από εσένα;

Η καλύτερη προαγωγή μου είναι οι μπύρες και τα BBQ με τους φίλους που απέκτησα εδώ μέσα...όλα τα άλλα είναι γι αυτούς που τα έχουν ανάγκη.

 

Δεν θα έπρεπε, διότι από την ώριμη και πολυσχιδή σου προσωπικότητα, εμάς μας δίνεις μόνο επιγραμματικές απόψεις και αφορισμούς, όταν βέβαια δεν χρησιμοποιείς το φόρουμ σαν ένα μέρος για να κάνεις chatting με τους φίλους σου. Από την (αναμφίβολα σημαντική) σχέση σου με την τεχνολογία, εμάς μας μιλάς μόνο για το garageband.

Αφου χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ το Garageband...τι θέλεις να σου κάνω τον έξυπνο για κάτι που δεν ξέρω? Με έχεις ακούσει ποτέ να μιλώ για ενισχυτές ή πετάλια?

Και το κακό είναι το chatting ή είναι κακό να έχω φίλους?

 

Είσαι σίγουρος ότι δίνεις ότι καλύτερο έχεις να δώσεις; Νομίζεις ότι (επειδή διαφωνήσαμε για την γενικότερη ποιότητα του κλάδου της διαφήμισης) έχεις ερείσματα για να συμμετέχεις με τον επιπόλαιο τρόπο που συνήθως συμμετέχεις;

Το ότι διαφωνήσαμε κάποτε...ήταν κάποτε. Νομίζω ότι είμαστε μεγάλα παιδιά και δεν μένουμε σε αυτά.

Τώρα, όποιος ζήτησε από εμένα, έχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μια καλοβαμένη κιθάρα (και δωρεάν...γιατί έχω κατηγορηθεί και σαν έμπορος). Εάν αυτό είναι επιπολαιότητα, τότε ναι είμαι επιπόλαιος αλλά προσεκτικός ώστε να μην προσβάλλω κανέναν.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο απ τις μεριες σας προσφερετε.Κ αν χρειαστει κ κατι πιο εξειδικευμενο θα υπαρξει κ το καταλαβαινουν ολοι.

 

+1000 στον trigga. Άντε μόνο ορεκτικό θα μείνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι καβγας με τον πολυαγαπημενο μου προσωπο! ;D

ρε σ eye μου το χαλασες.....  :P

την τελευταια φορα θυμαμε ειχα συμφωνισει τοσο πολυ μαζι σου σε κατι που χες γραψει...

 

αυτό που με προβληματίζει όμως είναι πώς τόσο καιρό που είμαι στο φόρουμ, οι πιο συχνοί τσακωμοί που γίνονται (αν εξαιρέσεις αυτούς με την T*****b και τις G****n ;D ;D) εμπεριέχουν και τον eye.

 

eye, δε το λέω με κακία, αλλά πιστεύω πως (ανεξάρτητα με τις θέσεις σου σε διάφορα ζητήματα) υποστηρίζεις την άποψή σου πολλές φορές με τόσο ενθουσιασμό και τόσο έντονα, που ανεβάζεις τις πιθανότητες να σου ξεφυγει και να προσβάλλεις κάποιον.

 

και αν κάποιος που δεν έχει δικιο να προσβληθεί απο αυτό που είπες, τελικα προσβληθεί/τσατιστεί, τότε δε τον αφήνεις να ηρεμήσει, αλλά τον τσιγκλάς μέχρι να τον κανεις θηρίο, και αποτέλεσμα είναι τέτοιας μορφής θέματα.

 

τα παραπάνω τα αναφέρω σαν τα συμπεράσματα μου (ενός τρίτου) μια που διαβάζω πολύ το φόρουμ και έχω πέσει πάνω σε παρόμοιους καβγάδες ;D

 

εσυ εισαι ο τριτος κ εγω ο τεταρτος κ σιγουρα θα δεις κ αλλους να εχουν βγαλει τα ιδια συμπερασματα!

 

Μαρα8ωνοπροτοκολ μετα το ροκ ειστε εσεις μου φαινεται οι γραφικοι.

 

Παλι ποιος δινει περισσοτερο κ λιγοτερο ειστε.Για γαματηλικια παλι το πατε.

 

Και οι δυο απ τις μεριες σας προσφερετε.Κ αν χρειαστει κ κατι πιο εξειδικευμενο θα υπαρξει κ το καταλαβαινουν ολοι.

 

Τον σουπερσκανγκ ομως δεν τον φτανει κανενας.Κ πως να τον φτασετε αφου αλλαζει χορδες καθε 7 ωρες  :P :P :P :P :D

 

ασε ρε του παππουδες να μαλωνουν μου θυμιζουν κατι τετοιο

//www.youtube.com/watch?v=14njUwJUg1I&feature=related

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε ρε του παππουδες να μαλωνουν μου θυμιζουν κατι τετοιο

Πρώτα από όλα δεν μαλλώνουμε, απλά διαφωνούμε...και το κάνουμε σαν κύριοι για να μαθαίνετε...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν, το nick μου είναι "Wow!", όχι "Wow!e". Δεύτερον, η φράση είναι "αλλού γι' αλλού" και όχι "αλλού και αλλού". Τρίτον, είναι μαθηματικώς αδύνατον να υπάρχει κάποια σύγχυση στις απόψεις μου ΚΑΙ να είμαι απόλυτος. Τέταρτον, είμαι 43 ετών και όχι 15.

 

Πέμπτον - και σημαντικότερον: αφού επιλέξατε να συμμετέχετε σε μία δημόσια συζήτηση, είστε "καταδικασμένοι" να ακούσετε και γνώμες διαφορετικές από αυτές που ακούτε από τους φίλους και γνωστούς σας. Η παρέα μας είναι ένα κέλυφος προστασίας: κρατάει μακρυά μας εκείνες ακριβώς τις θέσεις που μας κάνουν να αισθανόμαστε άβολα και μας εκνευρίζουν. Εδώ δεν υπάρχει αυτό.

 

Και εγώ διαβάζω πράγματα που με εκνευρίζουν και με τα οποία διαφωνώ. ΠΡΕΠΕΙ όμως να είναι γραμμένα με επιχειρήματα. Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται αρκετά ώστε να αφιερώσει ένα δίλεπτο-τρίλεπτο να γράψει τις απόψεις του, τότε γιατί πρέπει εγώ να ενδιαφέρομαι για τη γνώμη του;

 

Θα μπορούσε να γίνεται συζήτηση με ποστ του τύπου "Άσε μας ρε...", "Τι λέει ο άνθρωπος...", "Είσαι σωστός..." κλπ. Όχι, δε θα μπορούσε και αν έπεφτες πάνω σε ένα φόρουμ με τέτοιες συζητήσεις, ούτε καν θα είχες γραφτεί στο noiz. ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ να υπάρχουν και "τρελοί" σαν εμένα, με τις "αλλού γι' αλλού" απόψεις τους, και με τον απαραίτητο χρόνο και διάθεση για να τις γράφουν. Σου ΑΡΕΣΕΙ που υπάρχει κάτι να διαφωνείς, διότι ξέρεις ότι υπάρχει τιμιότητα πίσω από αυτή τη σχέση και (κυρίως) διότι έχεις το βήμα να πεις και τη δική σου γνώμη.

 

Άμα μάλιστα προσθέσεις τον παράγοντα μακροπρόθεσμης έκθεσης σε άγνωστους τρίτους (ακριβώς επειδή τα γραπτά μένουν) και συμπληρώσεις ότι δεν υπαναχωρώ καμίας από τις γραπτές τοποθετήσεις μου, τότε θα καταλάβεις για ποιο λόγο έχω το τίτλο του "Emeritus", διότι παρά τις αντιπαραθέσεις και τις διαφωνίες και τους καυγάδες, έχω το σθένος να υποστηρίζω αυτές τις "αλλού γι' αλλού" απόψεις και να τιμώ το συνομιλητή μου παραθέτοντας ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, όχι πορδές. Το ίδιο κάνουν άλλωστε και άλλοι εδώ μέσα, περισσότερο απ'όλους ο Superfunk και αμέσως μετά, εγώ (ποσοτικά μιλώντας).

 

Ελπίζω ότι συστηθήκαμε σωστά.

 

:)

 

 

 

Τωρα τα ορθογραφικά σε μάραναν εσένα.Υπάρχουν και τα επιχειρίματα πορδες βεβαία όταν δεν υπάρχουν επιχειρήματα και υπάρχουν αφορισμοι.Μαθηματικώς(κάτι ξέρω παραπάνω να σαι σίγουρος...) υφίστανται και τα δύο μια χαρά.

 

Αν θες να μιλησουμε όμως και επι της αρχης της διαφωνίας μας δεν έχω κανένα σκάλωμα πάντως.

 

 

Σύμφωνοι. Εκφάνσεις γραφικότητας και γελοιότητας υπάρχουν σε όλα τα είδη μουσικής ακόμα και στα πιο "ψαγμένα".-

 

 

Πάντως ειλικρινά πολλές φορές αυτοί οι "γελοιοι" κυκλοφορούν δισκάρες.Βέβαια το ένα δεν αναιρεί το άλλο. ;) ;)

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε Eye να πω και γω ως πορδή την γνώμη μου.

Μιας και τίθεται ζήτημα ποιοτικής συνεισφοράς στο forum νομίζω ότι θα πρέπει κανείς πρώτα να καθορίσει ποιά είναι τα κριτήρια και την βαρύτητα αυτών σε κάθε επεφρασμένη άποψη. Και αυτό σηκώνει πολύ κουβέντα. Δεν θα επιχειρήσω εν προκειμένω. Αναμφίβολα το βάθος και η έκταση της επιχειρηματολογίας είναι ένα άπό τα κυρίως ζητούμενα. Από την άλλη όμως το ύφος (όχι άρρηκτα δεμένο με το ήθος) του συνομιλητή, δεν είναι θέμα προσωπικής εντύπωσης αλλά βασικός κανόνας του διαλέγεσθαι, πρέπει να βρίσκεται σε κάποια κοινώς (forumικά) επίπεδα ευγενείας.

Νομίζω ότι είναι πασιφανές ότι η επιθετική και συχνά απαξιωτική σου στάση (ειδικά αυτό το ηλικιακό βρε παιδί μου το χεις σκίσει) απέναντι στον συνομιλητή δημιουργεί αμέσως ένταση.

Δεν πιστεύω στις αξιωματικά δεδομένες αλήθειες όσο έντονα και να την παρουσιάσεις όσο μικρός και να είναι o συνομιλητής σου και ειδικά για θεωρητικές συζητήσεις ενός μουσικού forum.

Δεν θέλω να σε πατρονάρω αλλά, κρίνοντας από τα γραπτά σου, βρισκόμαστε κοντά σε πολλά επίπεδα και μπορώ να καταλάβω την ειρωνία, απαξίωση, θυμό σου καλύτερα από έναν νεαρότερο συμφορουμίτη. Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι επικρίνω το επιθετικό και (επαναλαμβάνω) τον απαξιωτικό τρόπο που συχνά τοποθετείσαι. Δημιουργεί παραξηγήσεις και αντιδράσεις από/σε ανθρώπους με τους οποίους τελικά οι κοινές συνιστώσες είναι περισσότερες από όσες διαφαίνονται από τον σκυλοκαυγά που προκύπτει. Κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλότρια, θα ήθελα να σου θυμίσω και την πρώτη μας διαφωνία (to put it mildly).

Οσο για τον τίτλο, διαφωνώ με τον Marathon. Μετά από όλα αυτά τα χρόνια ύπαρξης του forum, είσαι ακόμα εδώ, σχεδόν εξαρχής (ενδιαφέρον βέβαια έχει η διαφοροποίηση του ύφους σου over the years) εμμένων και επιμένων και ως εκ τούτου δικαίως φέρεις τον τίτλο του Emeritus. Οποιον δεν τον νοιάζει ο τίτλος δεν τον αναφέρει/ συζητάει  και προχωράμε παρακάτω.

Αυτά τα ολίγα (δεν έχω χρόνο ούτε για review του posting) και τα ξαναλέμε στο επόμενο break.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου