Προς το περιεχόμενο

Γ.Θεοφάνους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία κακή συμπεριφορά είναι κακή συμπεριφορά και όσο μεγάλη και να είναι η μουσική αξία κάποιου δεν τη δικαιολογεί

Άν θέλεις δικαιολογία καλύτερα να την αναζητήσεις στον οικονομικό τομέα. Ο άνθρωπος αυτός κάνει τη δουλειά του. Πληρώνεται για αυτή τη συμπεριφορά που εσύ δεν επικροτείς. Όπως πληρώνεται ένας μπράβος για να κάνει σαν μαντρόσκυλο. Άν σταματήσει μπορεί και να χάσει τη δουλίτσα. Η δουλειά του εκεί δεν είναι να ανακαλύψει κανένα ταλέντο. Eίναι να κάνει show. Νομίζω ότι αυτό σε καμία περίπτωση δεν συνδέεται με τη μουσική ιδιότητα του συγκεκριμένου ανθρώπου. Ίσως η μόνη σύνδεση ήταν το ότι τον βοήθησε να πιάσει αυτή τη δουλειά. Από εδώ και πέρα όμως είναι μόνο show. Τώρα, αν το show αυτό μας αρέσει ή όχι είναι άλλο ανέκδοτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πληρώνεται για αυτή τη συμπεριφορά που εσύ δεν επικροτείς.

 

ναι αλλά αυτό δεν σημαίνει πως αν συμπεριφερόταν πιο ευγενικά θα τον έδιωχναν  ;)

 

"γράφουμε" όλοι μαζί bullfrog... έλεος με τις παρεξηγήσεις πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά αυτό δεν σημαίνει πως αν συμπεριφερόταν πιο ευγενικά θα τον έδιωχναν  ;)

 

 

μην είσαι σίγουρος

 

αν πέσει η θεαματικότητα θα τον διώξουν

και τι μπορεί να κάνει αυτός γα να κρατάει ψηλά τη θεαματικότητα;

 

 

σε καμία περίπτωση δεν τον υποστηρίζω

αλλά έτσι είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η συμπεριφορά να υποδηλώνει - εμπεριέχει και μουσική αξία?

Πως συμπεριφέρεται ένας σπουδαίος μουσικός?

και τελος πάντων πως μετριέται αυτή η αξία?

 

Κοιτα. Εγω δεν ξερω τον Θεοφάνους. Κατι "παλιοκαιρους", κατι "δεν εχει σιδερα η καρδια", κατι "φεγγαρι μου να ψαξεις να τον βρεις", τα γνωριζω αλλα μεχρι εκει. Τον βλεπω ομως στην τηλεόραση. Είτε άμεσα, είτε έμμεσα, μεταδιδει την εικόνα του καλλιτεχνη που δεν πρεπει να τον αμφισβητει κανεις. Ευλογα αναρωτιέται κανεις ποιος ειναι του λόγου του και τι υπόβαθρο έχει η θέση του. Προσωπικα λοιπον ηθελα τις γνωμες όσων ασχολουνται με το λαικο τραγουδι ή όσων γνωρίζουν γενικώς να πουν την γνωμη τους για το αν ο Θεοφάνους ειναι μια πολυ καλη περίπτωση του ελληνικου τραγουδιου. Τα βιντεάκια που εχουν μπει στο thread δεν τα γνωριζα. Δυστυχώς το να ψαξεις για δημιουργιες ενος ελληνα συνθετη ισοδυναμei με σουξεδοαποτελεσματα. Οποτε η συνδρομη μεσα απο το Noiz, με λιγότερο γνωστα -στο μη λαικοφιλο κοινο- τραγουδια, μου δινει μια πολυ καλυτερη εικονα. Τα σχόλια πολλών για το έργο του ήταν ακρως θετικά, με καποιες χλιαρες διαφωνιούλες.

Την συμπεριφορα του δεν θα την κρινω εδω, αλλα θα πω πως δε πιστευω οτι το παιζει κακιασμενος για τηλεθεαση. Δε το βρισκω λογικο να συμφωνει να χαλασει την εικόνα του με μια κονσερβα σοου, όταν μαλιστα δεν εχει καμια οικονομική αναγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην είσαι σίγουρος

 

είμαι σίγουρος, γιατί αν ήταν όπως λές, θα βάζανε άλλα άτομα αντί για γκαγκάκη και λεβέντη που να είναι κι αυτοί πιο οξείς

 

ο θεοφάνους συμπεριφέρεται έτσι γιατί είναι το φυσικό του, τόσο απλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο θεοφάνους συμπεριφέρεται έτσι γιατί είναι το φυσικό του, τόσο απλά

 

είμαι σίγουρος ότι δεν μπήκε τυχαία εκει!!!  ;)

Make a married woman laugh and youre halfway there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε άμεσα, είτε έμμεσα, μεταδιδει την εικόνα του καλλιτεχνη που δεν πρεπει να τον αμφισβητει κανεις.

 

όσες φορές βλέπω τηλεόραση, αυτή την εικόνα βλέπω να προσπαθούν να περάσουν όλοι. Από τον Πρετεντέρη και το Λαζόπουλο μέχρι τον Μαμαλάκη. Εσύ γιατί κόλησες με τον Θεοφάνους;

 

 

Δε το βρισκω λογικο να συμφωνει να χαλασει την εικόνα του με μια κονσερβα σοου, όταν μαλιστα δεν εχει καμια οικονομική αναγκη.

 

ίσως αυτός να διαφωνεί με αυτή την άποψη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ο θεοφάνους συμπεριφέρεται έτσι γιατί είναι το φυσικό του, τόσο απλά

 

 

Αυτό είναι λίγο τρομακτικό  :o

 

 

Το κακό πάντως δεν είναι να είσαι εριστικός ή απότομος. Θα έλεγα ότι καμιά φορά it comes with the job  ;D Το κακό είναι να το ΕΜΠΟΡΕΥΕΣΑΙ. Να εμπορεύεσαι δηλαδή ένα ελάττωμά σου.

 

 

 

Βιογραφικό Γ.Θ.

 

 

Συνθέτης λαικής μουσικής

Διευθυντής τζαζ ορχηστρας

Διαπομπευτής ατάλαντων ψωνάρων  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσες φορές βλέπω τηλεόραση, αυτή την εικόνα βλέπω να προσπαθούν να περάσουν όλοι. Από τον Πρετεντέρη και το Λαζόπουλο μέχρι τον Μαμαλάκη. Εσύ γιατί κόλησες με τον Θεοφάνους;

 

Η ευκολη απάντηση ειναι οτι ρώτησα μεσα σε εναν χώρο που συχνάζουν μουσικόφιλοι.

Η αλλη πλευρά ειναι οτι όσους ισχυρογνώμονες κι αν εχω συναντήσει, ο Θεοφάνους με σόκαρε με την συμπεριφορά του. Ίσως απλώς να ειναι ενα ψώνιο, περα απο την δουλεια του. Αλλα η σκηνή οπου νεαρος ροκάς ξαφνιασμένος απο την κριτική του συνθέτη, ζητάει τον λόγο της ολοκληρωτικής αποριψης του ως τραγουδιστή θα μου μεινει αξέχαστη λόγω της απάντησης που έλαβε.

- Θεοφάνους: "Αλήθεια το λες? Ρωτας εμενα πως ξερω αν εχεις φωνή? Τοτε εχεις ενα πολυ μεγαλο οχι απο εμενα...".

Αυτο λεγεται 'καλαμι'; Λέγεται 'Δεν ξερω γιατι δεν εχεις φωνη, μη με απασχολείς'; Λέγεται 'ειναι η δουλεια μου & σώπα'? Το πιο τραγικό ειναι οτι αργότερα τον ίδιο ακριβώς διαγωνιζόμενο, τον αποκάλεσε μεγαλο ροκ σταρ & δηλωσε οτι δε θα μπορουσε να το απορρίψει απο το x-factor... με αποτέλεσμα να διωχτεί μια κοπέλα που προσωπικά θα έβαζα το χερι στη φωτια οτι ως φωνή ήταν κλάσεις ανώτερη του αντιπάλου της.

Δε ξερω ποσοι θα καταλαβουν αυτα που είπα. Δεν θελω να πιασετε τα λογια μου σαν αναφορα στην συμπεριφορα. Αλλα σαν εναν προβληματισμό ως προς το επίπεδο της μουσικής κρίσης του συνθέτη που πολύ θα ήθελα να μαθω πως συμβαδίζει με το επιπεδο της δουλειάς του. Προσωπικά ακούω όλα τα σχόλια σας μεχρι τωρα & ειναι αξιόλογα ειδικά τα ontopic.

 

Υ.Γ. Κάπου υπήρξε αναφορα μου στο αν εχει οικονομικη αναγκη ο συνθέτης αυτος. Ερωτήθηκα για το πως μπορω να ξερω κατι τετοιο. Ο ίδιος έχει δηλώσει οτι δεν εχει αναγκη να τα 'παιρνει' απο καλλιτεχνες για να τους γραψει δίσκο. Με μια τετοια δηλωση του μου σχηματισε την δυνατη εντυπωση οτι ειναι υπερανω αμοιβών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου