Προς το περιεχόμενο

1.000.000 $ θα κοστιζει αυτη η κιθαρα σε μερικα χρονια...


solega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι η διαφοροποίηση συλλεκτικότητας και χρηστικότητας θα ήταν ευνόητη σε ένα forum μουσικών.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γνωστές οι ιστορίες με τις 59ers... η πρώτη που λένε ότι θα ξεπεράσει το 1 εκ. δολλάρια είναι η Keithburst που είδατε στο προηγούμενο βίντεο. Πληροφοριακά πάντως, τις υψηλότερες τιμές στην βίντατζ αγορά δεν τις έχουν οι 59ers LP αλλά οι strats όπως εκείνη του Κλάπτον ή αυτή: http://www.noiz.gr/index.php?topic=155972.msg198371#msg198371

 

Είχα την εντύπωση (προερχόμενη μάλλον από ανταπόκριση του Guitarist από το προπέρσινο Dallas International Guitar Festival) ότι το εκατομμύριο εχει παίξει ως τιμή για splithead Explorer. Και γενικά, η αίσθηση μου είναι ότι οι Flying V και οι Explorer σπάνε τα ταβάνια της vintage αγοράς...λόγοι σπανιότητας...

 

Έχεις κανένα σχετικό link για τις κρύες νύχτες του χειμώνα; Καμιά ανάλυση της vintage πιάτσας και των τάσεων της;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η διαφοροποίηση συλλεκτικότητας και χρηστικότητας θα ήταν ευνόητη σε ένα forum μουσικών.

 

Προετοιμαστείτε για άλλες 37 σελίδες... (και να πει κανείς ότι δεν έχει σκοτωθεί στην κυριολεξία το θέμα?)

 

Εαρεντίλ (Τοκai bye bye?  :'( :'( ) για κάτι τέτοια ρωτάνε τον SF!!!    :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα το εξαιρετικό θα έλεγα μετά από 70 χρόνια.

Θές να βάλουμε στοίχημα (όπως και με τον Βlue) για μετά από 70 χρόνια? ;D ;D

Ας συνεχίσει στα επόμενα 70 χρόνια να μην ξαναβγάλει το μοντέλο μου (Doublecut Pro) η Gibson...ήδη εδώ και ένα χρόνο δεν παράγεται...και τα λέμε!!!

 

Ναι αν πάρεις σβάρνα όλη την οικουμένη και κάψεις όλες τις LP DC special του κόσμου, μπορεί.

Moυ αρκεί να κάψω του Faltsoo...δεν νομίζω να υπάρχουν άλλοι τρελλοί στην Ελλάδα που να έχουν αγοράσει αυτή τη κιθάρα ;D

 

Για να ξεκαθαρίσω και λίγο τη θέση μου, τα vintage όργανα (όπως και ο vintage ήχος) μου είναι πλήρως αδιάφορα και δεν θα έδινα φράγκο για να αποκτήσω ένα από αυτά. Αν και κιθαρίστας, τα μόνα όργανα που θα πλήρωνα να έχω να κοιτάω είναι ένα Minimoog ή ένα Rhodes του τότε, για καθαρά συναισθηματικούς λόγους. Αλλά όχι κιθάρα. Ίσως, γιατί όταν αγόραζα τη πρώτη μου Gibson, τότε, την ίδια (με 10 χρόνια διαφορά) είχε και ο Page...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ μην τα μπερδεύεις. Κανείς δεν είπε ότι αγοράζεις μία παλιά κιθάρα των 1.000.000 για να παίξεις μουσική...όπως και ένα Chateau Ykuem του 60 δεν το αγοράζεις για να το πιείς (για να το πιείς, αγοράζεις 2 για να μείνει το ένα).

Δν τα μπερδεύω. Αλλά προσωπικά πιστεύω πως δεν θα αγόραζα τέτοιου είδους πράγμα για επενδυση χρημάτων. Θα το αγόραζα για να πιω το καλύτερο κρασί του κόσμου, ή για να παιξω με μια πολυ κλασσική και πανακριβη κιθάρα. άλλωστε μην ξεχνάμε πως οι ίδιοι οι συλλέκτες των κρασιών και των κιθαρων και των οτιδήποτε άλλων δημιοργούν τεχνητες αυξήσεις προιόντων που ήταν κορυφαία στην εποχή τους στην σημερινή εποχή. Για να τα πουλήσουν με μεγαλύτερο κέρδος. Γτ ειδικα΄σε τέτοια προιόντα ξανα το καλό και το κακό ειναι υποκειμενικό, άρα αν δν μου αρέσει ένα κριασί που θεωρείται κορυφαίο απλά δν μου αρέσει. Και το ίδιο και για κιθάρες. Και για πιανα, παντελόνια, κουμπιά, όπλα, αμάξια και οτιδήποτε άλλο παράγει ο άνθρωπος. Εν τέλει με ενοχλει μια lp να κάνει τόσα λεφτά μονο και μόνο επειδή φτιάχτηκε πριν απο 50 χρόνια και ήταν τοτε ενα καλό όργανο. Στην τελική μια κιθάρα είναι. Τπτ παραπάνω τπτ λιγότερο.

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκαθαρίσω και λίγο τη θέση μου, τα vintage όργανα (όπως και ο vintage ήχος) μου είναι πλήρως αδιάφορα και δεν θα έδινα φράγκο για να αποκτήσω ένα από αυτά. Αν και κιθαρίστας, τα μόνα όργανα που θα πλήρωνα να έχω να κοιτάω είναι ένα Minimoog ή ένα Rhodes του τότε, για καθαρά συναισθηματικούς λόγους. Αλλά όχι κιθάρα. Ίσως, γιατί όταν αγόραζα τη πρώτη μου Gibson, τότε, την ίδια (με 10 χρόνια διαφορά) είχε και ο Page...

Συμφωνώ απόλυτα με τον Marathon, αν και δεν έχω Gibson και ούτε θα έχω ποτε φράγκα να πάρω μάλλον.

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά προσωπικά πιστεύω πως δεν θα αγόραζα τέτοιου είδους πράγμα για επενδυση χρημάτων.

 

πολυ κακως τα τελευταια 20 χρονια εχουν ξεπερασει σε αποδοση μετοχες & ακινητα και με μηδενικο κινδυνο μαλιστα (μια και ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να φτιαχτουν ...καινουργιες vintage κιθαρες ;D)

 

προσωπικα εχω μετανοιωσει πικρα που πουλησα τη συλλογη μου πριν απο μερικα χρονια.... μια & κακως πιστεψα οτι η "τρελλα" αυτη ειχε πιασει "ταβανι"...

 

παντως ....παιχτικα & ηχητικα πολυ λιγες απο τις πολλες vintage κιθαρες που ειχα πραγματικα "ελεγαν" (και ας παθαιναν.... ονειρωξεις  ;D οσοι τις εβλεπαν ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα εχω μετανοιωσει πικρα που πουλησα τη συλλογη μου πριν απο μερικα χρονια....

Ναι, αλλά δεν μας λές τι αγόρασες με αυτά τα λεφτά... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά δεν μας λές τι αγόρασες με αυτά τα λεφτά..

 

μπουρδες...σε σχεση με την αξια που εχουν τωρα....  :(

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα εχω μετανοιωσει πικρα που πουλησα τη συλλογη μου πριν απο μερικα χρονια....

Για πόση διαφορά μιλάμε αν τις είχες πουλήσει για παράδειγμα τώρα ή σε 5 χρόνια?

Σπίτι ας πούμε έχτιζες? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου