Προς το περιεχόμενο

1.000.000 $ θα κοστιζει αυτη η κιθαρα σε μερικα χρονια...


solega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://cgi.ebay.com/VINTAGE-1960-GIBSON-LES-PAUL-STANDARD-BURST-OHSC-TAGS_W0QQitemZ180433734696QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item2a02b04c28#ht_500wt_1182

 

ευκαιρία! ;D

 

προλάβετε! ;D

 

Πάντως είναι σε πολύ καλή κατάσταση

 

Καλή είναι αλλά έχω δύο προβλήματα..

1)Ο πωλητής έχει αξιολόγηση 22..Είναι αρκετή;  ;D ;D ;D

2)Η πιστωτική μου έχει όριο 3.000..Μπορώ να πληρώσω με paypal;  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που για να είναι σε τόσο καλή κατάσταση, τόσο χρονών κιθάρα, πάει να πει ότι δεν παιζόταν καθόλου όλα αυτά τα χρόνια (παράξενο δεν είναι!!!)

Μάλλον είναι μάπα η κιθάρα και γι' αυτό δεν την ακούμπαγε κανένας.

Ίσως να είναι μία απο τις μάπα κιθάρες που βγάζει η Gibson.

Αφού μία στις 10 τουλάχιστον είναι χάλια, φαντάσου πόσες θα κυκλοφόρησαν στις 1600... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό ειμαι σίγουρος. Γτ αν την σετάρεις και αλλάζεις ότι χαλάει σε μια κιθάρα που ειναι πενηντάρα θα έχουν μεινει μονο τα ξύλα. Άρα αν θα παιζει καλά δεν θα ειναι πια vintage και αν θα ειναι vintage δεν θα παιζει και τπτ τρελο.

 

δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοεις,μια και ολες οι κιθαρες μου ηταν 100% original και επαιζαν ΜΙΑ ΧΑΡΑ,απλα δεν ειχαν καποιες "μυθικες" ηχητικες ιδιοτητες και παρα πολλες καινουργιες κιθαρες ειχαν πολυ καλυτερο ηχο, η μοναδικη vintage κιθαρα που εχω κρατησει ,μια τελε του 70 που κρατησα ακριβως επειδη επαιζε καλυτερα απο ολες τις παλιες μου τελε,  παραμενει 100% original και δεν εχει "χαλασει" ΤΙΠΟΤΑ πανω της (με εξαιρεση τα ταστα τα οποια εχουν αλλαχτει).

 

εξαλλου τι ακριβως μπορει να..."χαλασει" (εκτος απο τα ταστα) πανω σε μια solid body ηλεκτρικη κιθαρα (και μαλιστα Fender που προσωπικα με ενδιαφερει) δεν μπορω να καταλαβω ...

 

Φυσικα οταν σεταρεις μια κιθαρα ΔΕΝ χαλας τιποτα (πρωτη φορα το ακουω αυτο στη ζωη μου.... :o) αλλοιως θα επρεπε να...πεταμε τις κιθαρες μας καθε φορα που χρειαζεται να πειραξουμε το truss rod  η να φτιαξουμε το intonation...

 

απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι και με τις vintage κιθαρες ισχυει οτι και με τις μαζικα παραγωμενες σημερινες κιθαρες,μη ξεχναμε αλλωστε οτι το ...50 ΔΕΝ υπηρχαν custom shop αλλα μονο γραμμες μαζικης παραγωγης......,καποιες "λενε" και καποιες δεν λενε,απλα στην εποχη μας και λογω του πολυ καλυτερου quality control  οι σημερινες κιθαρες ειναι πολυ πιο σταθερες σε ποιοτητα,αν βαλεις και την "χρυση" επιστροφη στις "παραδοσιακες αξιες" που παρατηρειται τωρα τελευταια (δες ας πουμε τις σειρες VOS της Gibson,Thin Skin & CS της Fender κτλ αλλα και των αναριθμητων boutique αντιγραφεων τους) ευκολα καταλαβαινεις οτι ΣΗΜΕΡΑ ειναι η ΧΡΥΣΗ εποχη της ποιοτητας στην ηλεκτρικη κιθαρα.  

 

για να βρεις π.χ μια ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΗ οσο οι σημερινες RI   αυθεντικη Fender NOCASTER θα πρεπει να ψαξεις ΠΑΡΑ πολυ...ενω σχεδον ολες οι νεες NOCASTER "πετανε"...

 

Αλλά τι εννοεις οταν λες πως δεν φτιαχνονται πια vintage κιθάρες;

 

εσυ τι λες να εννοω? :o

 

Αν θελεις  μια original strat του 1954 πρεπει να ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ μια original strat του 1954 μια και ουδεις μπορει να ταξιδεψει πισω στο χρονο και να σου...φτιαξει μια..καινουργια...οσες φτιαχτηκαν φτιαχτηκαν δηλ. (φυσικα αν θελεις μια κιθαρα ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ μιας original strat του 1954 βρωμαει ο τοπος)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα.

 

εγω παλι δε μπορω να πιστεψω κατι ιστοριες του στυλ πριν απο χροοοοοοοονια πετυχα σε ενα παλιατζιδικο στο ταδε παζαρι του ταδε χωριου μια gibson του '60 που την εδωσε ενας γυφτος ο οποιος την ειχε κλεψει απο ενα τυπο που την εφερε απο το Αμερικα οταν ειχε παει οικονομικος μεταναστης το 1965 και του τη δωσανε ως ανταλλαγμα επειδη η επιχειρηση που επλενε πιατα δε μπορουσε να τον πληρωσει.και ο γυφτος την εδωσε στον παλιατζη για να παρει μια σομπα πετρελαιου και ο παλιατζης δεν ηξερε και την πουλουσε 150 € και εγω με παζαρι την πηρα 100 ας πουμε. Μα ειλικρινα υπαρχουν τετοιες ιστοριες ρε γμτ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(και ξανά) ναι. Έχω περιστατικό με φίλο μου:

 

Πριν πολλά χρόνια - με δραχμές ακόμα - το '95 περίπου, κάποιος γνωστός μου βρήκε αγγελία στην εφημερίδα ότι πωλείται κιθάρα μάρκας "Γκιμπσον".

Παίρνει τηλ. το σηκώνει μια γιαγιά και λέει ότι αυτή πουλούσε τη κιθάρα. Ήταν του άντρα της ο οποίος έπαιζε στα πανηγύρια και ο οποίος είχε πρόσφατα εγκταλείψει το μάταιο τούτο κόσμο.

Πόσο θέλεις γιαγιά για τη κιθάρα τη ρωτάει.

Δε ξέρω πόσο έχει γιέ μου, είναι πολύ παλιά, αν σου αρέσει πάρτη και δώσε ότι θέλεις για να φύγει από δω.

Πηγαίνει ο γνωστός και βλέπει μια του '59. Της έδωσε 50.000 δρχ. (περ. 135€ σημερινά) και τη πήρε.

 

Aυτό το έχω δει με τα μάτια μου.

Τώρα αν κάποιος δε το πιστεύει, πρόβλημα του.

Πάντως στην επαρχία υπάρχουν ακόμα τέτοιες περιπτώσεις.

Αλλά θέλει μεγάλη τύχη για να βρεις κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου