Προς το περιεχόμενο

1.000.000 $ θα κοστιζει αυτη η κιθαρα σε μερικα χρονια...


solega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολυ κακως τα τελευταια 20 χρονια εχουν ξεπερασει σε αποδοση μετοχες & ακινητα και με μηδενικο κινδυνο μαλιστα (μια και ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να φτιαχτουν ...καινουργιες vintage κιθαρες ;D)

 

προσωπικα εχω μετανοιωσει πικρα που πουλησα τη συλλογη μου πριν απο μερικα χρονια.... μια & κακως πιστεψα οτι η "τρελλα" αυτη ειχε πιασει "ταβανι"...

 

παντως ....παιχτικα & ηχητικα πολυ λιγες απο τις πολλες vintage κιθαρες που ειχα πραγματικα "ελεγαν" (και ας παθαιναν.... ονειρωξεις  ;D οσοι τις εβλεπαν ;D)

Για αυτό ειμαι σίγουρος. Γτ αν την σετάρεις και αλλάζεις ότι χαλάει σε μια κιθάρα που ειναι πενηντάρα θα έχουν μεινει μονο τα ξύλα. Άρα αν θα παιζει καλά δεν θα ειναι πια vintage και αν θα ειναι vintage δεν θα παιζει και τπτ τρελο. Αλλά τι εννοεις οταν λες πως δεν φτιαχνονται πια vintage κιθάρες;

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για πόση διαφορά μιλάμε αν τις είχες πουλήσει για παράδειγμα τώρα ή σε 5 χρόνια?

Σπίτι ας πούμε έχτιζες? :D

Τρελλός είσαι? Ας τον να λέει, ποιός νομίζεις αγόρασε το παλιό κότερο της Αγγελοπούλου? ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θές να βάλουμε στοίχημα (όπως και με τον Βlue) για μετά από 70 χρόνια? ;D ;D

 

Και βέβαια. Μου θυμίζει η περίπτωση έναν καμένο (δεν υπονοώ για όνομα πως εσύ είσαι κάτι τέτοιο) που πρόσφατα αγόρασε ένα συλλεκτικό φαζ για δυόμισι χιλιάδες δολλάρια από το Ebay, με την ψευδαίσθηση ότι αγοράζει κάτι τόσο συλλεκτικό που η τιμή του θα ανέβει κατακόρυφα σε μερικά χρόνια. Προσοχή,

(α) ήταν μοντέρνας παραγωγής (κατασκευάστηκε 4-5 χρόνια πριν),

(β) ο ίδιος ο δημιουργός του πεταλιού προσπαθούσε να τον πείσει να μην κάνει τέτοια κουτσουκέλα. Εννοείται βέβαια πως ούτε καν είχε καταλάβει πως είχε κάνει τη μλκια του αιώνα, και ούτε καν καταλάβαινε πως αυτό που είχε αγοράσει, αν όντως ανεβεί η τιμή του ποτέ, αυτό θα γίνει ΠΟΛΥ μετά από κλασσικά κομμάτια του 60 (πχ. ένα Fuzz Face δεν πιάνει πάνω από 1200 δολλάρια).

 

Εαρεντίλ το λινκ το έχω ξεσηκώσει από τον SF, αλλά είναι για ενισχυτές: http://www.ampwares.com/

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια. Μου θυμίζει η περίπτωση έναν καμένο (δεν υπονοώ για όνομα πως εσύ είσαι κάτι τέτοιο) που πρόσφατα αγόρασε ένα συλλεκτικό φαζ για δυόμισι χιλιάδες ευρώ νομίζω από το Ebay,...

1) Προφανώς και δεν είμαι εγώ, γιατί το μόνο πετάλι που έχω είναι ένα California

2) Δεν μιλάμε (υποθετικά πάντα) για τις ίδιες περιπτώσεις. Εσύ αναφέρεις ένα παράδειγμα με ανώτερη τιμή αγοράς από τις τρέχουσες, και ελπίδα ανάκαμψης.

3) Όπως σου είπα, δεν αγοράζω κάτι για τη τωρινή (ή μελλοντική) vintage αξία του. Σίγουρα όμως θα αφήσω στα παιδιά μου (εγγόνια μου) ένα καλό όργανο, με περισσότερη αξία από όση το αγόρασα.

4) Εάν ξέρεις κάτι για τη μελλοντική τιμή του δολλαρίου, plz pm με ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και κιθαρίστας, τα μόνα όργανα που θα πλήρωνα να έχω να κοιτάω είναι ένα Minimoog ή ένα Rhodes του τότε, για καθαρά συναισθηματικούς λόγους.

 

Ασχετο

 

Ξερεις οτι πριν απο λιγα χρονια, στη θεσσαλονικη πουληθηκε minimoog model D στην τιμη των 500 ευρω? :o Και δεν είναι μυθος, το εχασα για μια μερα. Μαλιστα εχω την υποψια οτι απο τη δικη μου σαστιμαρα και βιασυνη εκτιναχθηκε εκει η τιμη για το παλιο ξεκουρδιστο οργανο που εκανε και χριτς.

 

(οταν λεω μια μερα, εννοω το βραδυ 9 μου το ειπαν, την αλλη μερα 10 το πρωι πηρα τηλεφωνο και ειχε φυγει  :(  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ασχετο

 

Ξερεις οτι πριν απο λιγα χρονια, στη θεσσαλονικη πουληθηκε minimoog model D στην τιμη των 500 ευρω? :o Και δεν είναι μυθος, το εχασα για μια μερα. Μαλιστα εχω την υποψια οτι απο τη δικη μου σαστιμαρα και βιασυνη εκτιναχθηκε εκει η τιμη για το παλιο ξεκουρδιστο οργανο που εκανε και χριτς.

 

(οταν λεω μια μερα, εννοω το βραδυ 9 μου το ειπαν, την αλλη μερα 10 το πρωι πηρα τηλεφωνο και ειχε φυγει  :(  )

...πόνεσα τώρα...για κοίτα για κανα Rhodes...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικο Suitcase του '73 φανταζομαι. Οκ, θα τσεκαρω και αν μου πουν τιποτα 200-300 ευρα θα κανω τον αρνητικα ξαφνιασμενο

 

"Τι λες ρε απατεωνα, που θα δωσω 300ευρω για τη ντουλαπα σου που εχει χαλια ήχο πιανου? >:("

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Τι λες ρε απατεωνα, που θα δωσω 300ευρω για τη ντουλαπα σου που εχει χαλια ήχο πιανου? >:("

Μπορείς να πείς όμως..."έχω ένα βλάκα στην Αθήνα...αυτός θα το πάρει σίγουρα!!!"

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου