Προς το περιεχόμενο

Γιατί οι μίξεις μου είναι μπάσσες; εε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ:

Χρησιμοποιώ cubase SX. Χρησιμοποιώ μόνο VST instruments οπότε δε χρησιμοποιώ κατά την ηχογράφηση κομπρεσσορες...

 

Και ενώ αφού έχω κάνει τη μίξη και όλα ακούγονται ωραία όσο ακούω το κομμάτι απο το περιβάλλον του Cubase, όταν το κάνω export σε wav, ακούγεται γενικά όλο το κομμάτι πολύ μπάσσο! (Είναι σωστό που κάνω export se 16 bit kai 44KHz?)

 

EΡΩΤΗΣΗ:

Γιατί συμβαίνει αυτό; Κάνω κάποιες ρυθμίσεις λάθος;

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Wow!! Βέβαια τα ηχεία μου (στερεοφωνικού) δεν είναι καλά και κάνω μίξη με τα ακούστικά μου που βγαίνουν από την κονσολα μου (UΒ1202 Behriνger)! Οπότε δε νομίζω ότι παραμορφώνεται πολύ ο ήχος.

 

Στα ίδια ηχεία άλλα κομμάτια ακούγονται μια χαρά...

 

16 bit και 44ΚΗΖ είναι οκ; Μήπως χαλάω την ποιότητα όταν κάνω export? Έχω direct X Mastering Compressor & Mastering equalizer. Aν τα χρησιμοποιήσω όμως μήπως αλλοιώσω το αποτέλεσμα;

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπέρδεψες... μιξάρεις με τα ακουστικά αλλά ακούς το export με τα ηχεία, ή μιξάρεις και ακούς με τα ακουστικά;...

 

Συγνώμη που επιμένω, αλλά όπως σου είπε και ο boody το 16/44 είναι ΟΚ, με την έννοια ότι δεν είναι λόγος για να αλλάζει το EQ του κοματιού. Οπότε ελπίζω σε περισσότερες πληροφορίες, προκειμένου εγώ (ή κάποιος άλλος) να καταλήξουμε σε κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα.

 

Επίσης (και με την προϋπόθεση ότι υπάρχει όντως διαφορά μετά το export), είσαι βέβαιος ότι αυτή η διαφορά είναι περισσότερα μπάσα, ή μπορεί να είναι κάτι άλλο στον ήχο το οποίο εκ' πρώτης όψεως ακούγεται σαν περισσότερα μπάσα;

 

Επίσης, πέρα από τα ακουστικά και τα ηχεία σου, δοκίμασες να ακούσεις το export σε κάποιο άλλο σύστημα; Αν ναι, ισχύει ότι και στο άλλο σύστημα ακούς περισσότερα μπάσα;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν sorry που δε μπορώ να γίνω αρκετά σαφής και σας ταλαιπωρώ...

 

Με μπέρδεψες... μιξάρεις με τα ακουστικά αλλά ακούς το export με τα ηχεία' date=' ή μιξάρεις και ακούς με τα ακουστικά;...[/quote']

Μιξάρω και ακούω από τα ακουστικά! Όταν ακούω τη μίξη μου με τ' ακουστικά ακούγεται μια χαρά, όταν το κάνω export και ακούω το wav πλεον από τα ακούστικά, ακούγεται λίγο πιο μπάσσο! Όταν το βάζω να το ακούσω σε άλλα ηχοσυστήματα μπουκώνει πολύ! Δε νομίζω όμως να φταίει το ηχοσύστημα γιατί αλλα cd ακούγονται μια χαρά!

 

Επίσης (και με την προϋπόθεση ότι υπάρχει όντως διαφορά μετά το export)' date=' είσαι βέβαιος ότι αυτή η διαφορά είναι περισσότερα μπάσα, ή μπορεί να είναι κάτι άλλο στον ήχο το οποίο εκ' πρώτης όψεως ακούγεται σαν περισσότερα μπάσα;[/quote']

Αυτό δεν το ξέρω... Εμένα για μπάσσα μου φαίνεται (& όσοι το έχουν ακούσει)

 

Βέβαια χθες βράδυ, δοκίμαζα διάφορες ρυθμίσεις -από το να χαμηλώσω απλά την ένταση της μπασσογραμμής, να περάσσω το μπάσσο από κομπρέσσορα κτλ κτλ- και κατέληξα τελικά ότι ίσως φταίει ο ήχος του μπάσσου που είχα επιλέξει!!! Γιατί όταν άλλαξα απλά ήχο, αμέσως το κομμάτι καθάρισε αρκετά (με τα ακουστικά μου η διαφορά δεν ήταν έντονη, στο ηχοσύστημα όμως...) και είχα το καλύτερο αποτέλεσμα σε σχέση με ότι είχα δοκιμάσει νωρίτερα! _Σε λίγο πάω να ακούσω τις νέες μίξεις και στο στερεοφωνικό ενός φίλου να δω... Λέτε να ήταν τελικά θέμα επιλογής ήχου;;; Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο; (Μήπως είναι ιδέα μου; ) ΟΥΦ!

 

(για την ιστορία ο ήχος που χρησιμοποιούσα ήταν ο "Low Bass" από το "Synth1" αν τον γνωρίζετε...) Τώρα χρησιμοποίησα το Χ-Phrase και το Super Quartet που αν και όταν ακούω τον ήχο του μπάσου μονο του, δεν μ ενθουσιάζει, στο σύνολο όμως κολλάει πολύ καλύτερα...

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Βαγγέλη δεν μας τα λες καλά...

Δια της ατόπου απαγωγής θα ψάξεις το πρόβλημα.

 

Πρώτα θα βρείς τις σταθερές. Δηλαδή:

 

1. Γράφεις και ακούς με τα ίδια μόνιτορ.

2. Διαλέγεις ένα τραγούδι από εμπορικό CD ( .wav 16bit/44.1 khz και όχι .mp3) και το κάνεις import στο sequencer. Δεν χρειάζεται να είναι ολόκληρο.

3. Κάνεις μετά export με τις ίδιες ρυθμίσεις.

4. Κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει καμία διαφορά στο κομμάτι.

5. Αφού ξεκαθαρίσεις ότι δεν φταίει το Cubase και οι ρυθμίσεις σου, τότε καταλήγεις ότι μπορεί να φταίνε οι ενορχηστρώσεις σου.

6. Αν πάλι μετά αφού τα φτιάξεις ωραία όπως τα θες και μετά σε άλλα ηχεία (περισσότερα απο ένα ζευγάρι...) ακούς μπάσα πχ, τότε κάτι πρέπει να κάνεις και με την προμήθεια σωστών monitor.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου