Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με USPS Priority tracking


kostaras75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι σχέση έχει η (όποια) μεταφορική εταιρεία και μέθοδος αποστολής με τα λεγόμενα import charges;Ποιός σου το είπε αυτό;

 

Βασικα εμενα οτι εχω πάρει με usps πράγματα αξιας απο 100 μεχρι και 400 ευρω μου εχουν ερθει ελτα και πληρωνω πάντα 6 ευρω και τίποτα άλλο.

Απλα ρωτησα να μαθω αν συμβαίνει το ιδιο και σε άλλους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι σχέση έχει η (όποια) μεταφορική εταιρεία και μέθοδος αποστολής με τα λεγόμενα import charges;Ποιός σου το είπε αυτό;

Έχει. Να μην τα ξαναλέμε.

Με USPS θα πληρώσει (πιθανότατα) μόνο τα import charges ενώ με UPS και λοιπές θα πληρώσει (οπωσδήποτε) και τα ιmport charges αλλά και extra χρέωση για τον "κόπο" που κάνανε να το εκτελωνίσουν. Ακόμα και αν πάει ο ίδιος να το εκτελωνίσει, πέρα από τη βαβούρα, οι εταιρείες αυτές θα παρακρατήσουν ένα μικρό ποσό (γύρω στα €20) "φύλαξης".

Επειδή τα import charges είναι πάνω στην τιμή CIF (Αξία + έξοδα αποστολής) το κόστος αποστολής μετράει και αυτό στην τελική φορολόγηση.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εμενα οτι εχω πάρει με usps πράγματα αξιας απο 100 μεχρι και 400 ευρω μου εχουν ερθει ελτα και πληρωνω πάντα 6 ευρω και τίποτα άλλο.

Απλα ρωτησα να μαθω αν συμβαίνει το ιδιο και σε άλλους.

 

Αυτό είναι καθαρά θέμα τύχης και φόρτου εργασίας μέσα στο τελωνείο και δεν έχει σχέση με την USPS και την μέθοδο αποστολής.Τα €6 που πλήρωνες ήταν λόγω ειδικής συμφωνίας μεταξύ USPS και ΕΛΤΑ.Εξάλλου,αν τα δέματα που περίμενες ήταν και σχετικά μικρά,συνήθως περνάνε "στο ντούκου".

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος! Εγω πριν κανα δυο χρονακια, τρια, δε θυμαμαι (προσπαθω να το διαγραψω απο τη μνημη μου ;D) παρηγγειλα απο StewMac κατι κλειδια Grover για Les Paul αξιας 35 ευρω και με μεταφορικα οχι πανω απο 5-10 ευρω! Τοτε βεβαια δεν ηξερα οτι οι ιδιωτικες εταιριες UPS, Fedex κτλ γδερνουν και δεν το εψαξα πολυ για να ερθει με USPS, το αφησα στην τυχη! Αυτο ηταν και το λαθος μου! Το αποτελεσμα? Μου εβγαινε πανω απο την αξια των κλειδιων ο εκτελωνισμος γυρω στα 50 ευρω, κατι τετοιο! Της ειπα να τα βαλει στο κ@λο της και τα αφησα στο Ελ Βενιζελος! Αυτα τα ωραια! Εκτοτε δεν διανοηθηκα καν να ξαναπαρω κατι εκτος USPS που ερχεται με ΕΛΤΑ, ποσο μαλλον μια κιθαρα που ειναι πολυ μεγαλυτερης αξιας απο τα γ@μοκλειδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει. Να μην τα ξαναλέμε.

Με USPS θα πληρώσει (πιθανότατα) μόνο τα import charges ενώ με UPS και λοιπές θα πληρώσει (οπωσδήποτε) και τα ιmport charges αλλά και extra χρέωση για τον "κόπο" που κάνανε να το εκτελωνίσουν. Ακόμα και αν πάει ο ίδιος να το εκτελωνίσει, πέρα από τη βαβούρα, οι εταιρείες αυτές θα παρακρατήσουν ένα μικρό ποσό (γύρω στα €20) "φύλαξης".

Επειδή τα import charges είναι πάνω στην τιμή CIF (Αξία + έξοδα αποστολής) το κόστος αποστολής μετράει και αυτό στην τελική φορολόγηση.

 

Τα γνωρίζω αυτά και επαναλαμβάνω οτί δεν έχει καμία απολύτως σχέση το αν θα πληρώσει φόρους με την μεταφορική εταιρεία.Σε αυτό απήντησα και όχι στο πως θα υπολογιστούν οι όποιοι φόροι.Είναι καθαρά θέμα τύχης όταν πρόκειται για αποστολές με την USPS.(στις περιπτώσεις που έχει δηλωθεί η πραγματική αξία).Με την USP και τις άλλες που λες,δεν το γλιτώνει με τίποτα γιατί αυτοί θέλουν να εισπράξουν τα έξοδα εκτελωνισμού οπωσδήποτε.Επίσης στα import charges δεν συμπεριλαμβάνονται τα "customs handling fees",είναι ξεχωριστά και το γνωρίζω από πρώτο χέρι όταν σε μια περίπτωση αποστολής με UPS ενώ είχα δώσει εντολή οτί θα έρθει "δικός" μου εκτελωνιστής να εκτελωνίσει,αυτοί μου χρεώσανε μέσα στα import charges και έξοδα εκτελωνισμού.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εμενα οτι εχω πάρει με usps πράγματα αξιας απο 100 μεχρι και 400 ευρω μου εχουν ερθει ελτα και πληρωνω πάντα 6 ευρω και τίποτα άλλο.

Απλα ρωτησα να μαθω αν συμβαίνει το ιδιο και σε άλλους.

 

 

για δεματα μεχρι 200 usd κ γω μια απο τα ιδια...σχεδον παντα πληρωνα τα 5-6 ευρω στα Ελτα κ καθαριζα...Ομως,την προηγουμενη βδομαδα που μου ηρθε ογκωδες δεμα απο Αμερικα με usps αξιας 280 ευρω πληρωσα στο τελωνειο 89 ευρω εξτρα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 2 επιλογές USPS priority και  USPS express με διάφορα 30 ευρώ. Αξίζει το express τι διάφορα εχει σε χρόνο παράδοσης ξέρει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 2 επιλογές USPS priority και  USPS express με διάφορα 30 ευρώ. Αξίζει το express τι διάφορα εχει σε χρόνο παράδοσης ξέρει κανεις;

Για μένα, αξίζει.

Καμιά βδομάδα διαφορά. Μπορεί και παραπάνω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα, αξίζει.

Καμιά βδομάδα διαφορά. Μπορεί και παραπάνω.

Δηλαδη με το express παίζει να την πάρω σε λιγοτερο απο 10 μέρες?

Συνηθως max 15 μέρες δεν κάνουν να ερθουν πακέτα με Priority?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη με το express παίζει να την πάρω σε λιγοτερο απο 10 μέρες?

Συνηθως max 15 μέρες δεν κάνουν να ερθουν πακέτα με Priority?

Όχι απαραίτητα.

Μην ξεχνάς ότι το express το παρακολουθείς door to door και έρχεται σπίτι σου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου