Προς το περιεχόμενο

Fender Strat:Τι 1000,τι 1800,τι 3500!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαραθώνιε περιμένεις να ακούσεις καλό ήχο με Mac   ;D ;D 

Τέτοιο έχουν στα επαγγελματικά studios και στα περισσότερα live...βγές λίγο έξω από το σπίτι σου ;D ;D

Ας μην χαλάμε το υπέροχο θέμα του SF mε βλακείες plz

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη 2η τη θεωρω καλυτερη απ ολες επειδη...(μη τα 1000λεμε ο Ερικος εβαλε τον αφρο πανω της + γεωμετρια) αλλα μακρια εγω απο οτιδηποτε custom. 

 

Τη 1η θα επαιρνα για μενα επειδη αν και μη στρατοκαστερακιας ηταν αυτη που διαλεξα απο παραπαραπαρα πολλες για το λογο οτι ξεφευγει λιγο απ τα καθιερωμενα των στρατ. Ειναι πιο ροκιαρα. (Αν και μου κατσε μια πλας ντελουξ σε κριμσον ρεντ-ακομα καλυτερα-)

Παραθετω σχετικο link κι ας με συγχωρεσετε για το ασχετο στο dredd.

http://www.stratcollector.com/scn/models/deluxestratplus.html

 

Τη 3η δε θα τη κοιταζα καθολου οσο θεα κι αν ειναι επειδη(μη γελασετε) δε μ αρεσουν τα φτιαχτα σημαδια χρονου. Γνωμη μου(προτιμω να γινονται υπο κατοχη μου με το περασμα του Κρονου).

Τσιερς!!!

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα που αναφερει ο SF ( H Eric Johnson φοραει τα αγαπημενα μου κλειδια δηλ.τα STAGGERED GOTOH VINTAGE, τα γιαπωνεζικα αυτα κλειδια ειναι κατα τη γνωμη μου τα απολυτα κλειδια για vintage οργανα μια και συνδιαζουν ολα τα καλα που εχουν τα  safety post tuners:γρηγορη και ασφαλης αλλαγη χορδων (μολις καταλαβεις πως λειτουργουν),οχι πια... τρυπημενα δακτυλα & θηκες ,ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΒΑΡΟΣ & φυσικα πανω απο ολα ΟΜΟΡΦΙΑ,το γεγονος οτι ειναι staggered βοηθαει στο οτι οι λιγοτερες περιελιξεις που χρειαζεται να κανουμε στις χορδες γυρω απο το κλειδι για να εχουμε ικανοποιητικη γωνια πισω απο το nut βοηθανε στην σταθεροτητα του κουρδισματος,δουλευουν τοσο σωστα δε που η κιθαρα ΟΝΤΩΣ δεν χρειαζεται string tree (ακομα ενα + στην στην σταθεροτητα του κουρδισματος) . )

+ το μπρατσο της

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πολυ καλη αναλυση απο τον SF. Συμφωνω μαζι του για την E.J. Καταπληκτικη stratocaster με απιστευτο μπραστο. Ισως το πιο βολικο που εχω παιξει. Η αναλυση για τα καθαρα ειναι εξαιρετικα κατατοπιστικη. Θα διαφωνησω λιγο για την απολυτη προσεγγιση που εχει για τον ηχο με παραμορφωση (oτι δηλαδη τα πραγματα ομογενοποιουνται απαξ και πατηθει το drive) . Νομιζω οτι οι κιθαρες διαφερουν και στα βρωμικα (πιθανως οχι τοσο εντονα οσο στα καθαρα) και υπαρχουν αρκετοι κιθαριστες που παιζουν με παραμορφωση στη μεγαλυτερη διαρκεια του προγραμματος τους. Για αυτους εχει σημασια το πως βγαινουν και με drive.

  Για τα βιντεακια του Κωστα με τη fender kai th huber: H fender ειναι μια καλη stratocaster με τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα που περιμενουμε. Η Huber μου αρεσε παρα πολυ στη neck θεση , αλλα ο bridge νομιζω οτι την αδικει λιγο. Την ωρα της αλλαγης περιμενεις κατι πιο ζεστο , πιο γεματο και ειμαι σιγουρος οτι η κιθαρα αυτη το εχει. Απιστευτος ηχος στο neck !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πρώτα απ'όλα συγχαρητήρια στον SF για την ενδελεχή ανάλυση!  ;)

 

Κατά δεύτερον, μια ατάκα που διάβασα (νομίζω) από τον φίλο Silot:

 

"Strats grow on trees!"

 

;D ;D ;D

 

Το παραπάνω, για μένα, μπορεί να ΦΑΙΝΕΤΑΙ υποτιμητικό, όμως αν το καλοσκεφτείς δεν είναι.

 

Γιατί η πραγματικότητα είναι πως υπάρχουν σήμερα τόσες πολλές "ποικιλίες" Strat, από τη Fender την ίδια, χωρίς να υπολογίσουμε τους εκατοντάδες λιγώτερο ή περισσότερο επιτυχημένους κλώνους, που δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρει κάποιος αυτό που ψάχνει.

 

Η ηλ. κιθάρα, κακά τα ψέματα, είναι πλέον προϊόν ευρείας παραγωγής και... ευρείας κατανάλωσης. Εδώ βέβαια έχουμε φτάσει να μιλάμε σήμερα για προϊόντα... πολιτισμού, λες και τον έχουμε βγάλει στη διατίμηση, στα μουσικά όργανα θα κολλήσουμε?  ::)

 

Τα λέω όλα αυτά γιατί με ενοχλούν μερικές φορές οι οικονομοτεχνικές αναλύσεις όταν πρόκειται για μουσικά όργανα. Ωστόσο θα παραδεχτώ ότι για μοντέλα όπως η Strat και η Tele, που εδώ και 30 χρόνια έχουν εξαντλήσει οποιοδήποτε ουσιαστικό περιθώριο εξέλιξης, επομένως έχουν γίνει κλασσικά, έχει νόημα η σύγκριση μοντέλων με διαφορετικό κόστος.

 

Για τον εαυτό μου μιλώντας πάντως, δεν θα κόλλαγα ούτε στιγμή στην τιμή, και εννοώ ΚΑΙ προς τα κάτω (δεν θα σνομπάριζα δηλ. ένα φτηνό όργανο), αν ήταν μια Strat που να θεωρούσα ότι "είναι για μένα". Εννοείται ότι κάποια στιγμή θα έπρεπε να σκεφτώ και "λογικά", ότι μια κιθάρα των 3500 ευρώ δεν μπορώ να τη δικαιολογήσω σαν επένδυση σε καμμία περίπτωση (και δεν είμαι συλλέκτης άλλωστε).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF πολύ καλό ''άρθρο''... :)

Θα συμφωνήσω στο να γίνει ένα παρόμοιο με φθηνότερες τημές. Αν και πλέον με τις πληροφορίες που έλαβα απο αυτό (συν άλλες), νομίζω οτι μπορώ να κρίνω σχεδόν αλάνθαστα μια κιθάρα.

Δεν θα ήταν κιθάρες της επιλογής μου μιας και ''τι να το κάνεις το Navara αν δεν είσαι αγρότης''. Με την HW1 μου είμαι πολλάν ευχαριστημένος (-> ιδιαίτερα μετά τους cs69 και τα gotoh vintage και καθώς επίσης και το ''σωστό'' πλέον σετάρισμα σύμφωνα με τις οδιγίες πολλών που κατάφερα να κάνω).

Αν θες εξήγισε μου αυτό με την ανοιχτή Σολ ματζόρε και το flying colours δεν το έπιασα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε τι λέει κι' αυτός για το πώς μπορούμε να ξεχωρίσουμε μια καλή strat από μια... "ψόφια"

 

(ναι, υπάρχουν και τέτοιες. Έχω αγγίξει/ παίξει δυο "ψόφιες" -κατά τη γνώμη- μου μέχρι τώρα. Η μία μάλιστα ήταν αμερικάνα, του '91)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου