Προς το περιεχόμενο

Wikipedia σέλει κοκό


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε αυτη τη βαση αλλαζει και η δικη μου οπτικη στο πραγμα!

εγω μιλουσα για συνδρομες!

το ζητημα της δωρεας ειναι εντελως διαφορετικο και δεν εχει την περιοδικοτητα της συνδρομης,πραγμα που αλλαζει τα πραγματα!

εχω ψηφισει το ''ουτε μια στο εκατομμυριο'' αν μιλαμε για ζητημα συνδρομης.

αν μιλαμε για οικονομικη ενισχυση μια στο τοσο, οποτε τυχαινε, θα πηγαινα μαλλον στην πρωτη επιλογη!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω εβαλα το 3 γιατι μαλλον θα εδινα αλλα τελικά μαλλον δε θα δώσω ;D Ή ίσως και να δώσω, θα δουμε. Δεν ήξερα οτι ζητάει donation γι αυτο :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, δεν υπάρχει κανένα περιθώριο παρερμηνείας μιας και αναφέρουν παντού ότι είναι δωρεά, πχ. http://wikimediafoundation.org/wiki/Appeal/en?utm_source=2009_Notice51&utm_medium=sitenotice&utm_campaign=fundraiser2009&referrer=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FWikipedia%3AAbout&target=Appeal (αναφέρει και οικονομικά στοιχεία, πού πάνε τα χρήματα κλπ)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειχα δει καν μεχρι σημερα πως ζηταει δωρεες το γουικι.....!

 

 

 

 

 

η υπογραφη του μπλοντι σαντει ειναι τρομερη............. :) :) :) :) ;D ;D :) :) :) :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εγώ είμαι αυτός που ψήφισα το 1.

 

 

Αντίστοιχα αν το νόιζ είχε επιλέξει ως μέσο οικονομικής ενίσχυσης το donation θα το ενίσχυα.....όπως αντίστοιχα κάνω σε φόρουμ που συμμετέχω και χρησιμοποιούν αυτή τη μέθοδο . Όπως και στην wiki έτσι και σε όλους αυτούς τους διαδικτυακούς τόπους το επίπεδο,η ακρίβεια και το αληθές της πληροφόρησης που, απλόχερα, παρέχεται είναι και θα είναι πάντα αμφισβιτήσημο.....αυτό δεν μειώνει σε τίποτα την αξία της ύπαρξης τους.

 

..................money makes the world go round ::) :)

 

Ελπίζω απλά να κατάλαβα καλά και να μιλάμε για το donation και όχι για κάποιας μορφής συνδρομή που δεν έχω αντιληφθεί.....

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τη χρησιμοποιούμε, καλό θα είναι να δώσουμε κάτι. Ανάλογα με το πόσο τη χρησιμοποιούμε.

Αν όχι, δεν βλέπω το λόγο.

Εγώ έχω κάνει δωρεά γιατί σε πολλές περιπτώσεις μου φάνηκε χρήσιμη, όχι ως το απόλυτο εργαλείο γνώσεων, αλλά ως ένας φίλος μου που θα έπαιρνα τηλέφωνο επειδή ξέρει πέντε πράγματα παραπάνω σε ένα θέμα.

 

Αλλά βέβαια στην Ελλάδα δεν πληρώνουμε αυτά που πρέπει να πληρώσουμε, θα πληρώσουμε για τα προαιρετικά;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι από τους ανθρώπους που βγάζουν σπυριά, αφρούς και παθαίνουν κρίσεις παροξυσμού όταν βλέπουν τη wikipedia ως reference σε σοβαρές εργασίες/papers και από τους ανθρώπους που όταν χρειάζονται κάποια πληροφορία με σιγουριά ανατρέχουν πάντα στα references κάθε άρθρου για να επιβεβαιώσουν τη σοβαρότητα της εκάστοτε πληροφορίας. Αυτό όμως δεν αλλάζει πως έχω περάσει άπειρες ώρες πάνω διαβάζοντας/χαζεύοντας άρθρα τους. Προσωπικά, επιχειρήματα του γιατί πρέπει κάποια πράγματα να είναι δωρεάν, σπασμένα, αποκλειστικά ad-supported κλπ δε με απασχολούν, οπότε ναι, θα τους κάνω ένα donation (μικρό προφανώς, δεν εννοώ να χτίσω όλη την εταιρία).

 

Γενικώς, πάντως, νομίζω ότι καθόμαστε και το παρακουράζουμε στις αναλύσεις ενίοτε (οχί στο noiz, γενικώς) για να βρούμε επιχειρήματα να υποστηρίξουμε γιατί τα πράγματα πρέπει να είναι δωρεάν και μετά πάμε και δίνουμε 10€ για ένα ποτό. Ε, συγνώμη αλλά... μη μου πείτε ότι η wikipedia δεν έχει την αξία ενός ποτηριού αλκοόλ (και ας μη μπούμε στο θέμα της ποιότητας του αλκοόλ που μας δίνουνε). ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είμαι μεγάλος οπαδός των freeware/donationware/opne source/ etc. έκανα το διδακτορικό μου στο Οpen Office!

 

Η wiki aνήκει σε ένα από τα παραπάνω! Και με το παραπάνω! είναι μια απόδειξη ότι μπορεί κάτι να λειτουργήσει από την κοινότητα πρός την κοινότητα, για την κοινότητα (όπου κοινότητα η διαδικτιακή διεθνής χώρα). το ίδιο με το IMSLP και τελικά κάθε φόρουμ, όπου ο κάθε χρήστης προσφέρει ότι μπορεί!

 

Δεν έχω κάνει ακόμη donation, θα πράξω σύντομα. Αλλά έχω κάνει donation πολλές φορές σε διάφορους developers (Sips, Jbridge, Sir, Nifflas, Vi-control forums) κλπ, ακριβώς γιατι κάτι τέτοιο τους κρατάει μακριά απο καθαρά εμπορικούς δρόμους, που θα καθιστούσαν την έννοια που προανέφερα ως obsolete!

 

Τέλος, μπράβο στο ΑΪ που το ανέφερε (και δε μου πέρασε απ'το μυαλό εμένα).

 

Φυσικά η wikpedia δεν έχει θέση σε οτιδήποτε ακαδημαϊκό αλλά φυσικά αυτό, όπως αναφέρετε και στο παραπάνω ποστ, δεν την καθιστά άχρηστη! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Γενικώς, πάντως, νομίζω ότι καθόμαστε και το παρακουράζουμε στις αναλύσεις ενίοτε (οχί στο noiz, γενικώς) για να βρούμε επιχειρήματα να υποστηρίξουμε γιατί τα πράγματα πρέπει να είναι δωρεάν και μετά πάμε και δίνουμε 10€ για ένα ποτό. Ε, συγνώμη αλλά... μη μου πείτε ότι η wikipedia δεν έχει την αξία ενός ποτηριού αλκοόλ (και ας μη μπούμε στο θέμα της ποιότητας του αλκοόλ που μας δίνουνε). ;)

Χε χε χε - ακριβώς...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου