Προς το περιεχόμενο

Digitech RP500-1000 - GSP1101


ignantios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

imho δεν υπαρχει λογος για καποιον που στοχευει για ρακ να παει στο GSP1101...

 

ορμίστε του παιδιά  :P :P (πλάκα κάνω  :P)

 

Εγώ έχω κάνα δίμηνο τώρα την rp 500 και είμαι 7000 % ευχαριστημένος . Απ την μέρα που την πήρα δεν την έχω ξεσυνδεσει ποτέ από το rig μ  ;D Παίζω όλα τα είδη  μεταλ ( καφριλα  :P ) και πραγματικά το μηχάνημα σπέρνει (που λέει και ο συνφορουμιτης ignatios  :P ) και δεν ψευτικιζει ούτε στο ελάχιστο... παρόλα αυτά έχω φτιάξει και πάρα πολύ ωραίους καθαρούς και οβερντριβεν  ήχους .  σχετικά με το noise gate ούτε εγώ έχω καταφέρει να το ρυθμίσω κάπως που να μου αρέσει και συνηθως το εχω off .  :(

 

 

 

Υ.Γ. εγώ παίζω πάντα στο return του ενισχυτή μου (Peavey Studio Pro transtube) με το κουμπάκι στην επιλογή MIX ενεργοποιημένες τις καμπίνες και τα μυαλά στα κάγκελα  :P  :P  :P  :P  :P

;D  ;D  ;D

 

Schecter Damien Special FR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ορμίστε του παιδιά  :P :P (πλάκα κάνω  :P)

 

Εγώ έχω κάνα δίμηνο τώρα την rp 500 και είμαι 7000 % ευχαριστημένος . Απ την μέρα που την πήρα δεν την έχω ξεσυνδεσει ποτέ από το rig μ  ;D Παίζω όλα τα είδη  μεταλ ( καφριλα  :P ) και πραγματικά το μηχάνημα σπέρνει (που λέει και ο συνφορουμιτης ignatios  :P ) και δεν ψευτικιζει ούτε στο ελάχιστο... παρόλα αυτά έχω φτιάξει και πάρα πολύ ωραίους καθαρούς και οβερντριβεν  ήχους .  σχετικά με το noise gate ούτε εγώ έχω καταφέρει να το ρυθμίσω κάπως που να μου αρέσει και συνηθως το εχω off .  :(

 

 

 

Υ.Γ. εγώ παίζω πάντα στο return του ενισχυτή μου (Peavey Studio Pro transtube) με το κουμπάκι στην επιλογή MIX ενεργοποιημένες τις καμπίνες και τα μυαλά στα κάγκελα  :P  :P  :P  :P  :P

;D  ;D  ;D

 

μεσα σε ολα δικος μου εισαι........και εγω ρε παιδια εχω παθει πλακα με το μηχανημα παιζω ατελειωτες ωρες και δεν κουραζομαι βαριεμαι καθολου....τωρα για το noise εχω μια ρυθμιση αλλα δεν ξερω εαν ικανοποιει τους υπολοιπους

 

 

 

thresh-20 εως 23

attack-0

release-0

atten-28-30

 

 

για δοκιμαστε μηπως σας εχει διαφυγει.........παντως και εγω στο return hot rod deluxe mix mode με on καμπινες και γινεται πανικος ....αλλα ειπαμε ο ηχος ειναι θεμα υποκειμενικο πολυ

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν καποτε ξαναγυριζα στον digi κοσμο θα επερνα αυτο

 

 

ξερω πως το youtube δεν κανει να βγαζει καποιος συμπερασματα...αλλα παλι imho δεν υπαρχει λογος για καποιον που στοχευει για ρακ να παει στο GSP1101...

 

(γνωμη μου ετσι??  ;D )

 

Γνώμη σου φυσικά... Για να αξιολογήσουμε τη γνώμη σου τώρα:

 

1) Έχεις δοκιμάσει το GSP? Και σε τι rig? Με ποιο firmware? Για πόση ώρα?

2) Έχεις δοκιμάσει το 11Rack? Αν ναι, όπως και παραπάνω...

3) Αν η απάντηση στο (2) είναι ναι, ποια είναι η γνώμη σου για τον αριθμό των ενισχυτών, εφφέ κλπ του 11Rack?

4) "Η καλύτερη πεταλιέρα που βγήκε ποτέ και ούτε θα ξαναβγεί καλύτερη"...  ("και φυσικά είναι αυτή που έχω ΕΓΩ")  ;D ;D ;D

5) Ένα Fractal Axe-Fx Standard το έχεις ακουστά? Αν είναι να πάρεις το 11Rack δεν παίρνεις καλύτερα αυτό, να έχεις κάπου 60 φορές περισσότερα και καλύτερα πράγματα και μια αναβάθμιση δωρεάν το μήνα? Γιατί αν περιμένεις αναβαθμίσεις ΔΩΡΕΑΝ από την Digidesign, δεν την ξέρεις καλά την πιάτσα.  ;)

 

Γνώμη μου πάντα ε? Που τυχαίνει να τεκμηριώνεται βέβαια και να μη βασίζεται σε youtube clips.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω πως το youtube δεν κανει να βγαζει καποιος συμπερασματα...αλλα παλι imho δεν υπαρχει λογος για καποιον που στοχευει για ρακ να παει στο GSP1101...

 

Εχεις παιξει με το GSP?

Ειλικρινα ομως...

Με την εκδοση C48?

Σοβαρα ομως...

Και δε σου αρεσε?

Ενω το 11R που το δοκιμασες σου αρεσε?

 

(Σχολιο απο εναν που στο ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΟΣΤ του θρεντ ονομαζει την εταιρια τζιτζιτεκ...και που με χαρα αλλαξε ενα ΛΑΜΠΑΤΟ για ενα τρανζιστορ τελικο+GSP.Και πιστεψε με ειμαι πολυ αυστηρος με τον ηχο μου...γι'αυτο και ειμαι χαλια παικτης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη σου φυσικά... Για να αξιολογήσουμε τη γνώμη σου τώρα:

 

1) Έχεις δοκιμάσει το GSP? Και σε τι rig? Με ποιο firmware? Για πόση ώρα?

2) Έχεις δοκιμάσει το 11Rack? Αν ναι, όπως και παραπάνω...

3) Αν η απάντηση στο (2) είναι ναι, ποια είναι η γνώμη σου για τον αριθμό των ενισχυτών, εφφέ κλπ του 11Rack?

4) "Η καλύτερη πεταλιέρα που βγήκε ποτέ και ούτε θα ξαναβγεί καλύτερη"...  ("και φυσικά είναι αυτή που έχω ΕΓΩ")  ;D ;D ;D

5) Ένα Fractal Axe-Fx Standard το έχεις ακουστά? Αν είναι να πάρεις το 11Rack δεν παίρνεις καλύτερα αυτό, να έχεις κάπου 60 φορές περισσότερα και καλύτερα πράγματα και μια αναβάθμιση δωρεάν το μήνα? Γιατί αν περιμένεις αναβαθμίσεις ΔΩΡΕΑΝ από την Digidesign, δεν την ξέρεις καλά την πιάτσα.  ;)

 

Γνώμη μου πάντα ε? Που τυχαίνει να τεκμηριώνεται βέβαια και να μη βασίζεται σε youtube clips.

 

 

θα τα ελεγα εγω αλλα περιμενα να μαθω την τιμη του 11 rack πρωτα.....γιατι εαν ειναι αυτη που υποψιαζομαι οτι ειναι...δεν χρειαζεται να απαντησω..............:P

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ποσο εχει το 11 rack θα μου πει κανεις???????????????????

 

 

το βρηκα ο μπαγασας................ωραια εαν καποιος το εχει ας πει μια γνωμη για το περι ου ο λογος ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξα μιά μπάνκα (10άδα) με τους ήχους που χρειάζομαι και πραγματικά ήδη βολεύτηκα αφάνταστα.

Οι πέντε κάτω είναι καθαροί - ακουστικοί ήχοι ενώ οι πέντε πάνω είναι με παραμορφώσεις.... Blues, blues με Delay, British, Hard Rock με Overdrive, επιτέλους μπορώ να ακούω ολα τα ακόρντα, Heavy.

 

Δοκιμή έγινε στον Rivera και από εμπρός αλλά και στις λούπες και το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό, τελικά σε αυτόν τον ενισχυτή θα παίζει από εμπρός (κρίμα να χάνω τον προενισχυτή του Rivera αλλά και το βρώμικό του που άλλοι πληρώνουν τόσα Λ7 για να το αποκτήσουν. Επισκεύασα τον KMD (Υβρίδιο - με τρανζίστορ στην προενίσχυση και 2 6L6GC στην έξοδο -selection sidewider μεγάφωνο) και εδώ τα αποτελέσματα ήταν διαφορετικά, πετώντας εκτός τον τρανζιστορικό προενισχυτή και μπαίνοντας κατευθείαν στην λαμπάτη έξοδο έπαιζε πολύ καλύτερα.

 

Τώρα θα δοκιμάσω να την συνδέσω στο PC...

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξα μιά μπάνκα (10άδα) με τους ήχους που χρειάζομαι και πραγματικά ήδη βολεύτηκα αφάνταστα.

Οι πέντε κάτω είναι καθαροί - ακουστικοί ήχοι ενώ οι πέντε πάνω είναι με παραμορφώσεις.... Blues, blues με Delay, British, Hard Rock με Overdrive, επιτέλους μπορώ να ακούω ολα τα ακόρντα, Heavy.

 

 

 

δλδ θες νας μας πεις οτι δεν ειναι ψευτικα? οτι δλδ ειναι μια χαρα?οτι ειναι πολυ ωραια τα drives? ειλικρινα δεν μπορω να σε καταλαβω αφου δεν ειναι το real thing.........δλδ θες να μας πεισεις οτι σου αρεσει? ειχες παλια καποια αλλη πεταλιερα? ;D

 

 

 

σοβαρα τωρα με τι επαιζες παλια ετσι για να κανουμε μια συγκριση ...εγω ας πουμε με τονελαβ και δεν υπαρχει συγκριση........

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες το βράδυ έφτιαξα άλλους 3 ήχους που χρησημοποιώ στα Live. Ένα καθαρό (επιπλέον), ένα με rectifier για κάτι ψιλό-heavy κομμάτια και ένα με pitch shifter σε στύλ drop-c που χρησημοποιώ για 1 κομμάτι.

Το καθαρό ήταν πολύ καλό και με αρκετό σκάσιμο (που φυσικά συνέβαλαν και οι μαγνήτες (HS-2, HS-3)) και το έβγαλα με τον 59Bassman, ήταν καλός ο ήχος και με τον 65 twin αλλά τελικά προτίμησα τον bassman, λίγο chorus, λίγο delay, βαθάκι...αυτά.

Το rectifier χωρίς εξτρά distortion (εννοείτε) με 85 gain, μπάσσα στο 6, ελαφρός κομμένα τα μεσσαία στο 3,5 και τα πρίμα στο 3. Και πάλι λίγο chorus, delay στο 220 με 25 στην επανάληψη και κάπου 38-40% mix. Το βαθάκι σχεδόν πάντα το lexicon hall με χαμηλό mix.

Στον ήχο με το pitch shifter τώρα. Εδώ αν και γενικά το αποτέλεσμα ηχητικά ήταν αρκετά καλό, ανακάλυψα μία...χμ, θα την πω αδυναμία. Στις ρυθμίσεις του Pitch Shifter, το FX Level πάει μέχρι το 99 και όχι 100, με αποτέλεσμα στο εικονικό drop-c πρόγραμμα που έφτιαξα ο ήχος έχει ένα blend +4 ημιτονίων (απ'το κανονικό κούρδισμα, αφού το 99% είναι το εφφέ) που ακούγεται αμυδρά, αλλά παρ'όλα αυτά ακούγετε.

Ελπίζω στο μέλλον να το διορθώσουν και μάλιστα πάω τώρα να τους στείλω mail.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου