Προς το περιεχόμενο

Digitech RP500-1000 - GSP1101


ignantios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγει νέο φάκελλο user και αποθηκεύει εκεί.....

Σήμερα δοκίμασα την πεταλιέρα στο pc κι έπαθα πλάκα....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αρη η ειναι bug(δηλαδη σφαλμα στο software) η ο τροπος που αλλαζεις preset σε πηγαινει στα factory που εχουν την ιδια αρίθμηση και μπερδευεσαι.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε το software από το internet για την RP1000 και θα διαπιστώσεις ότι όταν φτιάχνεις δικούς σου ήχους, ανοίγεις νέο φάκελο User και στο καντράν την πεταλιέρας γράφει U-0 / U-100 αλλιώς στους Factory -αν θυμάμαι καλά- F ή P -0 / 100.

Βάζεις να παίζει στο PC στο Winamp πχ ο καλλιτέχνης που θέλεις να φτιάξεις τον ήχο του, κοτσάρεις την κιθάρα και συνδέεις την πεταλιέρα στον ενισχυτή.... και απλά παίζεις.

Πχ θέλεις Gallagher ??? Βάζεις ενισχυτή AC30 ανεβάζεις το Gain στο 70 καμπίνα με 8άρι μεγάφωνο, Overdrive TS στο 70, Reverb TR στο 40, Λίγο NoiseGate και είσαι οκ.

Ένας πολύ καλός ήχος που έφτιαξα και πήγαινε με όλα (αυτός θα είναι ο ήχος μου - τελος) είναι με soldano τέρμα όλα μπάσα, μεσαία, πρίμα, gain 69, καμπίνα vintage ή fane, CS κομπρεσορα 35 sustain, 0 att, 90 out, Twin Reverb 35, Overdrive 808 στο 66.

 

Πολύ φτιάχτηκα χτες.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!!!! Είχα κάνει και πιο παλιά μία ερώτηση περί των δυνατοτήτων της RP1000, και πήρα τις απαντήσεις που ζητούσα!!!

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, είναι αν αξίζει να την έχεις στο input του ενισχυτή. Πλέον αυτό είναι το μόνο που σκέφτομαι για να το αποφασίσω, και αυτό γιατί θα συνδεθεί με έναν VOX Night Train, (ΔΕΝ διαθέτει FX loop) ενισχυτής που δεν θα αλλάξω για καιρό!

 

Ρωτάω βασικά γιατί διάβασα όλο το thread, και θυμάμαι την αρχική αντίδραση του IraklisZS που την είχε συνδεδεμένη με αυτόν τον τρόπο!!! Είναι πολύ κρίμα να την πάρω από το εξωτερικό και να μην μου κάνει τελικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως με τις δοκιμές που έκανα στα μαγαζιά, κατάλαβα πως στο 90% των περιπτώσεων θα παίζει καλά στο input ή loop κάθε ενισχυτή, απλά θα πρέπει να την ρυθμίσεις κατάλληλα ΚΑΠΟΙΕΣ φορές.

 

υπάρχουν και κάποιες λίγες περιπτώσεις που το αποτέλεσμα θέλει τόσο πολλή ρύθμιση που σου σπάει τα νεύρα.

 

Ας πούμε εγώ με 2 ενισχυτές που είχα δοκιμάσει τότε, (blues jr & valve jr) για να βγάλω μέτριο ήχο (απο προσομοιώσεις ενισχυτών μιλάω ΠΑΝΤΑ, τα overdrive μια χαρά ταιριάζουν παντού) έπρεπε να κάτσω να λιώσω στις ρυθμίσεις και το παραμετρικό eq.

 

την δοκίμασα και σε λούπα & input απο τον φτηνό peavey windsor studio και το αποτέλεσμα ήταν απλά άθλιο, και επίσης τη δοκίμασα στην λούπα & ινπουτ απο έναν ενισχυτή που βρήκα στον κουρμπή (δες στο λινκ)

http://www.noiz.gr/index.php?topic=177643.0

στον οποίο ακουγόταν πολύ καλά.

Επίσης στον hot rod deluxe του Ignantiou ακουγόταν φοβερά.

 

Τελικά βρήκα έναν Genz-Benz el diablo στον οποίο η πεταλιέρα απλά ΤΑ ΣΠΑΕΙ.

 

 

όπως κατάλαβες, παίζει ρόλο σε τι ενισχυτή θα την βάλεις, όπως επίσης και αν θα μπει σε λουπ ή ινπουτ.

Το θέμα είναι πως στις περισσότερες περιπτώσεις θα χρειαστεί αναλογα τον ενισχυτή και τη σύνδεση να κάνεις τις απαραίτητες μικρορυθμίσεις, υπάρχουν όμως περιπτώσεις

 

α) που δεν θα ακουγεται το αποτέλεσμα (όπως ο peavey windsor studio)

β) που θα χρειαστεί να ψιλολιώσεις για να βγάλεις ήχο (όπως blues jr και valve jr)

γ) που θα ακούγεται τζάμι με το που θα την συνδέσεις (hot rod, genz-benz, AXL)

 

πρακτικά μόνο η πρώτη περίπτωση είναι απογοητευτική, αλλά πιστεύω πως πολύ λίγοι και φτηνιάρικοι ενισχυτές δεν θα συνδυάζονται. (ο windsor ακουγόταν σκατά και απο μόνος του, λογικό να συνεχίσει όταν του έβαλα την rp ;D)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

την δοκίμασα και σε λούπα & input απο τον φτηνό peavey windsor studio και το αποτέλεσμα ήταν απλά άθλιο, και επίσης τη δοκίμασα στην λούπα & ινπουτ απο έναν ενισχυτή που βρήκα στον κουρμπή (δες στο λινκ)

http://www.noiz.gr/index.php?topic=177643.0

 

 

 

 

(ο windsor ακουγόταν σκατά και απο μόνος του, λογικό να συνεχίσει όταν του έβαλα την rp ;D)

;D ;D ;D ;D.....εεε ειπε μην αλλαξει ροτα............... ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φίλος που έχει το GSP σκέφτεται να αγοράσει τον Peavey Windsor Studio για χρήση στην λούπα. Μετά από τα τελευταία θα μου προτείνατε να τον αποτρέψω από αυτήν την αγορά; Τόσο χάλια είναι ο ενισχυτής; Αν αλλάξουν οι λάμπες ή το μεγάφωνο;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν αλλάξει την τελική του ενισχυτή, ή το μεγάφωνο, αν θα μετρήσει.

 

εγώ πάντως, βρήκα το αποτέλεσμα άθλιο με τον ενισχυτή στοκ. Αν ο φίλος σου είναι στην αθήνα, μπορεί να πάει να τον ακούσει στο μουσικόραμα στα εξάρχεια που τον άκουσα εγώ

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου