Προς το περιεχόμενο

Digitech RP500-1000 - GSP1101


ignantios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα αποτελέσματα στον Windsor Studio θα αλλάξουν με άλλες λάμπες.

 

Επίσης, αν τον χρησιμοποιεί σαν external preamp μπορεί να κάνει εναλλαγές ανάμεσα στον προενισχυτή του GSP ή του Peavey, ανάλογα με τις ανάγκες.

 

Εγώ τα καλύτερα αποτελέσματα τα είδα με το Power Engine, χρησιμοποιώ και καμπίνες και τα πάντα, αλλά το Tech21 δίνει μια πιο "κιθαριστική" αίσθηση στον ήχο. Φαντάζομαι ότι το απόλυτο (για χρήση καμπινών στο gsp πάντα) θα είναι κάτι σαν το Atomic FR της Fractal.

 

Το βασικό πρόβλημα, για πρόβες μιλώντας, όταν βγαίνεις από την κονσόλα, είναι να δαμάσεις τα υπερβολικά πρίμα που βγάζουν τα περισσότερα PA. Συνήθως τα κόβω πολύ. Το GSP έχει ένα παραμετρικό EQ που είναι post amp, αλλά δεν είναι εύκολο να το ρυθμίζεις συνέχεια από το μηχάνημα...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το βασικό πρόβλημα, για πρόβες μιλώντας, όταν βγαίνεις από την κονσόλα, είναι να δαμάσεις τα υπερβολικά πρίμα που βγάζουν τα περισσότερα PA. Συνήθως τα κόβω πολύ. Το GSP έχει ένα παραμετρικό EQ που είναι post amp, αλλά δεν είναι εύκολο να το ρυθμίζεις συνέχεια από το μηχάνημα...

 

γι'αυτο ήθελα ενισχυτή ωστε να μπορώ να έχω τους ήχους στο σπίτι ΧΩΡΙΣ τη χρήση παραμετρικού και επίσης με το κουμπάκι στη θέση AMP, ωστε στο προβάδικο ή στο λάιβ να συνδέομαι στην κονσόλα και το μονο που χρειάζεται να κάνω να είναι να βάλω το κουμπακι στο mixer και να πατήσω ON στο παραμετρικό του ήχου μου, χωρις να χρειάζεται δουλειά απο την αρχή.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα κατι βιντεακια παιδια με πολυ καλους direct ηχους ( metal φαση )...ισως ειναι και οι καλυτεροι που εχω ακουσει μεχρι τωρα γενικοτερα οχι μονο απο το gsp...

Digitech GSP1101 - " Mesa Dual Recto + Peavey 5150 " + Maxon OD808

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τελευταια που παιζω με την rp500 σε μια λαμπατη κεφαλη μαρσαλ στη λουπα της.....εχω παθει σοκ απο τον ηχο.......δεν εχω λογια.Ειδικα εχω φτιαξει καποιους ηχους με marshall  jcm2000 με καμπινα bog 4x10 που σκοτωνουν κυριολεκτικα.Επισης προσφατα εφτιαξα ηχο για καθαρα που σπερνει .Εβαλα VOX 30TB με ελαχιστο gain ........δοκιμαστε εαν δεν το εχετε κανει......τρελο καθαρο με δαγκωμα...........δεν ξερω αλλα ειναι μηχανηματαρες τα ατιμα.....αρκει να παιζουν πανω σε σωστους ενισχυτες......αλλιως δεν σε σωνει τιποτα...............

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε σκασεις 3 χιλιαρικα hight-gain δεν εχεις...

 

 

πες το ρε μεγαλε ..........και εγω που νομιζα αλλο πραγμα..............ευχαριστω........ :P

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ρε μαγκες πριν κανα μηνα εστεισα ηχο για ενα live στο οποιο επαιζα και εγω...το live ειχε alternative-hip hop-hardcore groups τα παντα ολα δηλαδη...το ενα set-up κιθαρας ηταν furman power conditioner-gsp1101-marshall el84-behringer ultrastack 4x12....

παροτι μιλαμε για μια αθλια καμπινα ο ηχος ηταν εξαιρετικος και πολυ γλυκος ευχαριστος στα αυτια οσο gain και αν ειχε...και τα καθαρα δυνατα και κρυσταλλινα...πολυ χαρουμενος γενικα με το αποτελεσμα και με την ευκολια χειρισμου του μηχανηματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα και γω την αγορα παιδια. πηρα την 1000 αλλα δεν καταφερα και πολλα πραγματα. την δουλεβω σε τελικο engl me 4x12.ουτε τους προενισχυτες βρισκω ουτε τιποτε ακομη.... κατι κανω λαθος. βεβαια καποια ετοιμα presets ειναι ωραια αλλα για βαση πιστευω να κανεις τα δικα σου. δωστε καμια βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα και γω την αγορα παιδια. πηρα την 1000 αλλα δεν καταφερα και πολλα πραγματα. την δουλεβω σε τελικο engl me 4x12.ουτε τους προενισχυτες βρισκω ουτε τιποτε ακομη.... κατι κανω λαθος. βεβαια καποια ετοιμα presets ειναι ωραια αλλα για βαση πιστευω να κανεις τα δικα σου. δωστε καμια βοηθεια

 

Read the manual και αφιέρωσε χρόνο παίζοντας και πειράζοντας ρυθμίσεις! Δεν γίνεται να βγάλεις ήχο απο καμία πεταλιέρα αν πρώτα δεν ασχοληθείς να την μάθεις!  ;)

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου