Προς το περιεχόμενο

Digitech RP500-1000 - GSP1101


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Playloud, ειμαι σίγουρος ότι παλευοντας την RP, ΟΤΙ ήχο ψάχνεις θα τον βρείς.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

προσοχή, δεν εννοούσα οτι ζηλεύω τον ήχο, απλά μου αρέσει που η TL έχει προσομοίωση και του τελικού, που η RP δεν έχει. Δε νομίζω πως δε μπορείς να φτιάξεις ό,τι ήχο θες με τη μια η την άλλη.

 

πάντως εντάξει, μιλάμε για πολύ παραπάνω απο το απλώς να ακούει τις δυναμικές τα βολιουμ κλπ, κάτι που πλέον το θεωρω ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ για την εποχή μας.

 

σίγουρα είναι πολύ καλή η RP αλλά αυτό που λέω είναι οτι ένας ήχος που για μενα είναι αξιοπρεπής για κάποιους είναι μέτριος.

 

Προσωπικά πιτεύω οτι ναι, η rp βγάζει αξιοπρεπείς ήχους απέναντι απο την TL (δεν έχω δοκιμάσει άλλη πεταλιέρα).

Ηχητικά, δε μπορώ να πω οτι κάποια είναι καλύτερη

Το feature της TL με τους τελικούς μου αρέσει πολύ έτσι, για τα χαρτιά, ειναι ψαρωτικό και είναι (για μενα) ο μονος τρόπος να βγαλεις ωραίο semi-clean στην TL

Η rp1000 απο την άλλη είναι τέρας ευχρηστίας και χρηστικότητας, τι πετάλια βαζεις-βγαζεις, τι προενισχύσεις εναλλάσσεις, τι wah ενεργοποιείς με το ίδιο το πεταλ, τα πετάλια σου βάζεις/βγαζεις με ενα πατημα, USB, looper, balanced stereo out, άστα να πάνε, έχει ΠΑΡΑ πολύ ψωμί, είναι ενα προιόν που εκμεταλλεύται στο έπακρο τα θετικά του να έχεις ένα ψηφιακό μηχάνημα. Και έχει και πάρα πολύ καλό ήχο, άρα...

 

;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει η RP προσωμοιώσεις τελικών και καμπίνων ???

Μπας και κατάλαβα κάτι διαφορετικό ????

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η TL έχει στους ενισχυτές ρυθμιση για "preamp gain" και "power amp gain" το οποιο νομίζω ονομαζεται vr gain δεν ειμαι σιγουρος.

 

για να "βρωμίσεις" έναν ενισχυτή, μπορείς είτε να πουσάρεις τον προενισχυτή, είτε να πουσάρεις τον τελικό, το αποτέλεσμα είναι διαφορετικό και ενδιαφέρον.

 

η RP σε αφήνει να ρυθμίσεις μόνο το preamp gain (οπως και οι υπόλοιπες πεταλιέρες πλην της TL, νομιζω)

Απο ό,τι έχω καταλάβει την "πληροφορία" του "τελικού" θα την περνάει μετά το preamp αλλά δεν μπορείς να επέμβεις.

 

οι καμπίνες μπαίνουν πιο μετά και στην ουσία είναι απλώς φίλτρα. Βέβαια, η TL ισχυρίζεται οτι προσομοιάζει ακόμα και την "σχετική" αντίσταση του ηχείου, αλλά αυτα ειναι για τα αφτιά που τα ακουνε.

 

 

γενικά η TL φαίνεται πως είχε δώσει πολλή βάση στο να γίνει "σωστή" προσομοίωση, αλλά αυτό φυσικά δε σημαίνει πως δε μπορείς να βγάλεις ηχάρες με την RP

 

 

 

ξαναλέω οτι ηχητικά οι διαφορές είναι μικρές και υποκειμενικού τύπου, για να επικεντρωθει κάποιος σ'αυτες. Για μένα το τεράστιο ατου του να αγοράζεις μια πεταλιέρα είναι τα features και η χρηστικότητα που αναφέρω πιο πάνω.

 

ούτως ή άλλως, αν είσαι μανιακός με τον ήχο, θα αγοράσεις το real deal

 

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος και ευχαριστω πολυ.

Απλα μια διορθωση. Ο "τελικος" που αναφερεσαι, μη φανταστει καποιος τελικο ΕΝΙΣΧΥΤΗ αλλα τελικο ΣΤΑΔΙΟ ενισχυσης του ενισχυτη (f.e MASTER VOLUME). Σα να εχεις ας πουμε το master volume ΤΕΡΜΑ στο JCM800

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια με το output level στο gsp κανω το ιδιο πραμα push-αροντας τον λαμπατο τελικο μου...με εξαιρετικο αποτελεσμα...και μιλαμε για το real thing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως τα λές. Αναφερόμουν στο τελικό στάδιο του εκαστοτε ενισχυτή.

 

τώρα αν και όπως και να το κάνουμε είναι μια "παράλειψη" σε μια μηχανη προσομοιωσης να μην υπάρχει το κουμπί μαστερ βολιουμ, ωστόσο πρακτικά υπάρχουν στην RP εναλλακτικές (περισσοτερα μοντελα ενισχυτών για να παιξεις με τα preamp τους)  και αρκετά ντράιβ πετάλια ωστε και πάλι να βολευτείς μια χαρα.

 

ούτως ή άλλως, νομιζω (αν κανω λάθος διορθώστε με) οτι μονο η TL έχει αυτο το feature. Είναι ελκυστικό, δε λέω, αλλά η συγκεκριμένη πεταλιέρα πάσχει απο τραγικά προβλήματα χρηστικότητας και ευκολιών, ενώ στην πράξη ηχητικά δεν προσφέρει κάτι χειροπιαστό σε σχέση με τις άλλες.

 

για κάποιους βέβαια η TL είναι ο "μόνος δρόμος" ;D

ρε παιδια με το output level στο gsp κανω το ιδιο πραμα push-αροντας τον λαμπατο τελικο μου...με εξαιρετικο αποτελεσμα...και μιλαμε για το real thing...

 

zebric δεν έχουν όλοι λαμπάτο τελικό να πουσάρουν και ακόμα κι αν έχουν, πώς θα τον ηχογραφήσουν? που θα τον ανοίξουν?

επίσης μη ξεχνάς πως η rp1000 (και η 500άρα ακόμα χειρότερα) δεν μπορούν να πουσάρουν τελικό γιατί δεν φτάνουν το output level της rack έκδοσης

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προς ενημέρωση, το GSP στους "ενισχυτές" του έχει και master volume και preamp gain (όπου υπάρχουν και στην πραγματικότητα) και φυσικά όλο το tonestack. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην υπάρχει κάτι ανάλογο στις RP.  ???

 

Το Level είναι απλά ένα control για να ρυθμίσεις το output για βελτιστοποίηση του λόγου σήματος προς θόρυβο. Δεν συμφωνώ στο να χρησιμοποιείται για να υπεροδηγήσεις έναν τελικό λαμπάτο ή όχι. Αλλά όπως τον βολεύει τον καθένα.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο αλλα αυτο το καιρο ειμαι σε φαση ηχογραφησης demo εχει κανεις εμπειρια ως τωρα με τα μηχανακια μας σε τετοια φαση...(οχι χαβαλε...full band recording με 3-4 guitar tracks/overdubs)...κυριως με προβληματιζουν το ποσο distortion να χρησιμοποιησω τι presets μπλα μπλα μπλα για να πετυχω ενα υποτυπωδες wall of guitars....με μια σχετικη γυαλαδα...η φαση ειναι metal-hardcore...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο αλλα αυτο το καιρο ειμαι σε φαση ηχογραφησης demo εχει κανεις εμπειρια ως τωρα με τα μηχανακια μας σε τετοια φαση...(οχι χαβαλε...full band recording με 3-4 guitar tracks/overdubs)...κυριως με προβληματιζουν το ποσο distortion να χρησιμοποιησω τι presets μπλα μπλα μπλα για να πετυχω ενα υποτυπωδες wall of guitars....με μια σχετικη γυαλαδα...η φαση ειναι metal-hardcore...

 

Δεν θα το χρησιμοποιείς και σαν recording interface φαντάζομαι? Μέσω κάρτας/κονσόλας?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου