Προς το περιεχόμενο

Σύστημα ήχου για αθλητική εγκατάσταση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπίζω να είμαι στην σωστή κατηγορία.

 

Έχουμε ένα αθλητικό σύλλογο τένις και ψάχνουμε για ένα ηχητικό σύστημα προκειμένου να καλύψουμε το κομμάτι των ανακοινώσεων, μουσική από laptop σε μέτρια ένταση και ιδανικά μικρών συγκροτημάτων 3-5 ατόμων σε μουσικές βραδιές.

 

Ο κλειστός χώρος είναι γύρω στα 200 τετραγωνικά αλλά δεν μας ενδιαφέρει τόσο.

 

Η κύρια χρήση του θα είναι στον εξωτερικό χώρο, όπως φαίνεται εδώ (εκεί που έχει πλακόστρωση και κυβόλιθο):

 

XOROS_SLIDE_1_zpsmshes91g.jpg

 

Έχω στο νου μου το Υamaha Stagepas 600i. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα, δηλαδή μέχρι 900-100 ευρώ.

 

Όποια γνώμη θα είναι μεγάλη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το σύστημα που αναφέρεις μια χαρά είναι και ποιοτικά και ηχητικά, απλά εστιάζει κυρίως στην "φορητότητα", πράγμα που για να το πετύχει, κάνει κάποιους λογικούς "συμβιβασμούς" σε δυνατότητες, σε σχέση με άλλα στην κατηγορία τιμής που έβαλες σαν όριο...

 

σου προτείνω λοιπόν, να προτιμήσεις να κινηθείς ανάμεσα στα αξιόλογα διακριτά σεταπ που φαντάζομαι θα σου προταθούν  από φίλους εδώ, για να μην πληρώσεις μια δυνατότητα που δεν σου χρειάζεται σε βάρος άλλων πιο χρήσιμων κατά συνθήκη...

 

η δική μου πρόταση, είναι το "διαμαντάκι" (σε αυτή την τιμή), πλήρες δυνατοτήτων ακόμα και για πιο απαιτητικές χρήσεις (παραμετρικό eq στα μεσαία, insert, pfl, mute κλπ), μιξεράκι της soundcraft (EFX 8)

 

7422936_800.jpg

 

http://www.thomann.de/gr/soundcraft_efx_8.htm

 

σε συνδυασμό με δύο ισχυρά και καλόηχα ενεργά ηχεία της samson (Live 1215)...

 

3938359_800.jpg

 

http://www.thomann.de/gr/samson_live_1215.htm

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Stollas music

http://stollas.com/

[email protected]

Τηλ.: (+30) 2610-435400

Fax: (+30) 2610-435440

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές. Με μπούσουλα τις προτάσεις που μου έκανες είμαι πολύ κοντά στην αγορά του ηχοσυστήματος που θέλουμε.

 

Μια περαιτέρω βοήθεια. Μου είχες προτείνει την soundcraft EFX 8. Ένας άλλος φίλος μου είπε και για την Soundcraft Signature 10. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω διαφορές και η τιμή είναι πολύ κοντά.

 

Επίσης έχω μια πρόταση και για τα American Audio CPX 15A.

 

Την Δευτέρα, το αργότερο Τρίτη όλα πρέπει να έχουν παραγγελθεί, οπότε είμαι με το δάχτυλο στην "σκανδάλη" :)

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μια περαιτέρω βοήθεια. Μου είχες προτείνει την soundcraft EFX 8. Ένας άλλος φίλος μου είπε και για την Soundcraft Signature 10. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω διαφορές και η τιμή είναι πολύ κοντά.

 

ως βασικές διαφορές σου αναφέρω τις κάτωθι:

 

- η Signature 10 είναι  πιο "ερασιτεχνικής all in one" φιλοσοφίας... σου προσφέρει USB επικοινωνία με έναν υπολογιστή, υποκαθιστώντας τρόπο τινά μια τυπική κάρτα ήχου, καθώς και έναν τυπικό limiter  για τις εισόδους...

 

- η EFX 8 από την άλλη έχει πιο "επαγγελματικό" προσανατολισμό προσφέροντας σου περισσότερες εισόδους, insert σε κάθε κανάλι (για χρήση απαραίτητων για ένα σωστό live εξωτερικών επεξεργαστών όπως compressors) και καλύτερη ποιότητα κατασκευής (τηρουμένων των αναλογιών για την τιμή τους, που την καθιστά όμως εν δυνάμει πιο ανθεκτική σε βάθος χρόνου σε σκληρή χρήση και σε εξωτερικούς χώρους)...

 

όπως καταλαβαίνεις στην κάθε περίπτωση κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις...

η "επεκτασιμότητα" είναι βασικό για μένα προσόν για αποφυγή δυσάρεστων εκπλήξεων στο μέλλον... επίσης αποφεύγω να προτείνω μεσοβέζικες λύσεις όπως usb mixer... μια καλή φθηνή κάρτα ήχου πάντα είναι προτιμότερη...

 

ζύγισε τις ανάγκες σου και αποφάσισε (χωρίς φυσικά να αποκλείσεις και οποιαδήποτε άλλη πρόταση σου γίνει)... καλή αγορά και ακόμα καλύτερη αξιοποίηση της σου εύχομαι...  :)

 

 

 

ΥΓ. τα American Audio ούτε καν τα έχω ακούσει οπότε δεν έχω υπεύθυνη άποψη γνώμη περί αυτών... άκου πριν επιλέξεις...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, η κονσόλα έκλεισε.

 

Για τα ηχεία έχω μια πρόταση για τα παρακάτω στα 420 ευρώ:

 

DB Techologies Opera 715DX

http://www.dbtechnologies.com/en/products/opera-dx/opera-715-dx-p721.aspx

 

Δεν ξέρω αν είναι προτιμότερα τα Cromo 15+

http://www.dbtechnologies.com/en/products/cromo-plus/cromo-15-p729.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

από την στιγμή που κατέληξες σε κονσόλα και επειδή θα σου γίνουν διάφορες προτάσεις, όταν την παραλάβεις πάρε την παραμάσχαλα και πήγαινε και άκου (όπως σου είπα και παραπάνω) την κάθε μία από αυτές, για να είσαι σίγουρος ότι επέλεξες κάτι που θα αρέσει και σε σένα, όχι μόνο σε όποιον στο πρότεινε... ;)

 

τώρα μια που βλέπω ότι "ανοίγεσαι" λίγο στην τιμή, αν μπορείς να ανέβεις μέχρι τα 500, άκου οπωσδήποτε και τα EV ZLX 15P που για μένα είναι εμφανώς καλύτερα και σε τεχνολογία και σε ήχο και αξίζουν κάθε ευρώ που θα δώσεις...

 

http://www.electrovoice.com/zlx/powered.php

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι βιάζομαι, απελπιστικά. Αύριο πρέπει να έχω καταλήξει γιατί το ΣΚ χρειάζεται να τα χρησιμοποιήσουμε.

 

Τα 420-430 ανά ηχείο είναι ταβάνι. Ήδη τους έχω πιέσει πολύ στον σύλλογο για να φτάσουμε σε αυτά τα λεφτά.

 

Θα ανέβω Αθήνα για να ακούσω ηχεία αλλά δεν νομίζω να προλάβω και πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους πείθω να ανέβουμε στα 500€ για τα Electrovoice, ψάχνω να τα αγοράσω αλλά δεν υπάρχουν διαθέσιμα πουθενά...Οπότε πάμε πάλι από την αρχή.

 

Κάποια εναλλακτική πρόταση στα 500€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου