Προς το περιεχόμενο

Digitech RP500-1000 - GSP1101


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν

Θα πω κατι με αφορμη ενα σχολιο που εκανες σε αλλο θεμα.

 

Μερικα μηχανηματα ειναι ψηφιακα απο την κατασκευη τους. Δεν ξερω γιατι καποιοι το θεωρουν αρνητικο. Δεν ειναι ομως, ειναι καθαρα θεμα γουστου και πρωτερεοτητων. Κοιταζα και εγω την 1000αρα αλλα τελικα εκανα αλλες αγορες (πηρα πχ το timebender). Αυτο που εχω παρατηρησει σε ολες της πεταλιερες δεν ειναι τοσο οτι εχουν ασχημο ηχο αλλα η αισθηση που μου δινουν στα δαχτυλα. Τι θελω να πω. Εαν για να παιξω μια νοτα, καρφι σε λαμπατο, εβαζα τοση δυναμη και εδινα την ταδε δυναμικη στην πεταλιερα αυτο καπως αναιρειται (για μενα παντα). Δηλαδη μπορει να εχουν προχωρησει παρα πολυ σε θεμα ηχου (ηχοχρωμα και προσομοιωσεις) αλλα κατι λειπει που κανει και την διαφορα απο την λαμπα και ειναι και λογικο.

 

:)

 

 

Δεν διαφωνω καθολου σε αυτα που λες......αυτο ελειπε αλλωστε....εξαλλου θα ητανε χαζο να πιστευω οτι ολα ειναι ισα και ομοια....καθε αλλο....

Το θεμα ειναι οτι με αυτο το μηχανημα εχω πααααααααααρα πολυ καλο ηχο...μου στοιχισε κατω απο 300 ευρω......με πορωνει πολυ στο ακουσμα αλλα και στα δαχτυλα που νιωθω αρκετα ζεστο ηχο.....και οπως ειπα και στην αρχη τα υπολοιπα τα αφηνω σε αυτους που ειναι επαγγελματιες εχουν λεφτα να ξοδεψουν καθως βγαζουν απο τη μουσικη (εγω δεν βγαζω).Παμε τωρα σε ενα αλλο θεμα.

Ας πουμε οτι ειχα λεφτα να παρω το ονειρεμενο ενισχυτη μου ο οποιος εχει 4 καναλια(πρωτο φαουλ)....που θα τον εβαζα να παιξει? στο σπιτι που παιζω τις περισσοτερες ωρες μου?το αποτελεσμα θα ητανε να εχω δωσει 5000 ευρω και να μην ακουω τιποτα απο τις δυνατοτητες του μηχανηματος που αγορασα καθότι στο 2 το volume δεν βλεπεις φως.Aς παρουμε την περιπτωση πως εχω χωρο και δεν εχω προβλημα με τις εντασεις.......θα επρεπε να χορευω κλακετες για να αλλαξω τα εφφε που θελω και να ειμαι ετοιμος για την συνεχεια του καθε κομματιου.

Τελος για να μην κουραζω κανεναν εγω επαγγελματιας δεν ειμαι...και ουτε ηθελα να γινω ποτε.........αρα θεωρω ατοπο για τα κυβικα μου (παιχτικα εννοω) καθως και για αυτους που με ακουνε απο κατω να παω να δωσω extreme ποσα για κατι που ποτε δεν θα εχω ακριβως.....Αν παρω μια πολυ καλη κεφαλη θα πρεπει να παρω και μια πολυ καλη καμπινα....αλλα μετα στα live θα πρεπει να τα κουβαλαω ολα αυτα γιατι η καμπινα που θα υπαρχει εκει θα ειναι μαπα με αποτελεσμα μαπα να ειναι και ο ηχος.Και συνοψιζοντας........οχι για εμενα δεν αξιζει τον κοπο να δωσεις 4000 για μια καλη κεφαλη για κανεναν λογο.......δεν πειραζει εμενα αυτο που εχω τωρα μου αρκει.........καποιος αλλος μπορει να θεωρει οτι ειναι χαζο παιχνιδακι παω πασο........δεν με απασχολει κιολας ο καθενας με οτι την βρισκει.....αλλα εμενα αυτο που με ευχαριστησε κοστισε 300 ευρω ο αλλος εχει δωσει 5000.....εεεε οπως και να το κανουμε ειναι κατι αυτο....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μην μπερδεύουμε ευχριστία με απόδοση και τιμές.

Εννοείται πως ένα τέτοιο μηχανάκι σου ανοίγει κάποιους ορίζοντες. Απλά κάποιοι θέλουν αναλογικά πράγματα ενώ άλλοι καλύπτονται με ψηφιακά. Τίποτα δεν είναι κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλως για την ιστορία αλλιώς κοστολογείται κάτι ψηφιακο και αλλιως κάτι αναλογικό.Δεν ισχυει το οτι πληρώνεις παίρνεις μεταξυ των δυο αλλά σε καθε ένα χωριστα(σχετικο πάλι...)

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι απο οσο εχω ακουσει το youtube που βεβαια δεν σου δινει καλο δειγμα αλλα οκ νομιζω οτι η rp500-1000 δεν ακουγεται και τοσο ψηφιακη οσο καποιες αλλες... βεβαια δεν την εχω ακουσει ποτε λαιβ... αυτο ομως εχω καταλαβει.

διορθωστε με...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι απο οσο εχω ακουσει το youtube που βεβαια δεν σου δινει καλο δειγμα αλλα οκ νομιζω οτι η rp500-1000 δεν ακουγεται και τοσο ψηφιακη οσο καποιες αλλες... βεβαια δεν την εχω ακουσει ποτε λαιβ... αυτο ομως εχω καταλαβει.

διορθωστε με...

 

ναι θα σε διορθωσω στην προταση σου:δεν ακουγεται και τοσο....βγαλε το τοσο και βαλε καθολου ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χε χε  ;D ;D ;D

 

οκ πολυ συντομα θα της ειμαι κατοχος.... αν δεν μπορω να παιξω dream theater με αυτο το μαραφετι θα βαλω χακερ να σου ανατιναξει τον υπολογιστη... ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα κι εγω με τη σειρα μου να ρωτησω καποια πραγματακια.

Ειναι η RP ειναι το ιδιο ευκολη/απλη για Home Recording με τα POD;Επισης απο latency τι λεει;

Με το συνοδευτικο cubase κάνεις δουλεια ή γενικα χρειαζεται κατι πιο πληρες;

Τελος υπαρχουν site απ' οπου μπορει να ανεβασει/κατεβασει κανεις

user patches;

 

Thanks

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χε χε  ;D ;D ;D

 

οκ πολυ συντομα θα της ειμαι κατοχος.... αν δεν μπορω να παιξω dream theater με αυτο το μαραφετι θα βαλω χακερ να σου ανατιναξει τον υπολογιστη... ;D ;D ;D ;D ;D

 

οχι συντροφε μην ανησυχεις εξ'αλλου προσπαθω να ειμαι οσο πιο αντικειμενικος γινεται(να κερδισω κατι δεν εχω αντιθετα μπορει να χασω...αμα εχετε ολοι καλο ηχο ;D

).....απο την αλλη γουστα ειναι αυτα....εγω ημουν κατοχος της tonelab και ειπα οτι δεν υπαρχει συγκριση ουδεμια...η μια με την αλλη εβαλα και καποια videos .......εεεεε απο κει και περα ..πιστευω καταλαβαινεις και μονος σου εαν αυτα που λεω ειναι αληθεια ή μουφα..... ;)

 

 

 

p.s δεν μου ειπες ομως εαν εχω δικιο τι κερδιζω εγω? ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ την άποψη μου για τα Digitech,είχα όλα τα μαραφέτια πού κυκλοφόρησε η εταιρία,με κορυφαίο το 2120 το οποίο έκανε το 2000 1300 ευρώπουλα.

Δεν έχω δοκιμάσει το GSP1101,αλλά όλα τα υπόλοιπα δεν λέγανε μία ειδικά στα γκάζια είχαν τα χάλια τους,το 2120 έχει πολύ καλά εφέ είναι και λαμπάτο 2 12ΑΧ  ;)

Το μοναδικό πολυεφέ που θα αγόραζα πέρα απο το Axe Fx το οποίο είναι πανάκριβο,

είναι το Line 6 Pod X3.

Τέλος να πώ ότι όλα αυτά τα πολυεφέ/πεταλιέρες σε παραμυθιάζουν όμορφα στην αρχή,

αλλά εάν τα βάλεις δίπλα σε καλό λαμπάτο ενισχυτή καταλαβαίνεις την διαφορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου