Προς το περιεχόμενο

Digitech RP500-1000 - GSP1101


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηρα την TONELAB

 

KAI ...APOXOROOOOOOO

 

;D ;D

:P

:'(

:'(

 

 

μη με κανεις και αισθανομαι τυψεις......πιστευω για εσενα που δεν θελεις πολυ gain θα σου κανει....... ::)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

τα πολυεφέ/πεταλιέρες σε παραμυθιάζουν όμορφα στην αρχή,

αλλά εάν τα βάλεις δίπλα σε καλό λαμπάτο ενισχυτή καταλαβαίνεις την διαφορά.

 

ελα ομως που δεν εχουμε λεφτα-χωρο για εναν πολυ καλο ενισχυτη.....αλλα εγω προσωπικα και να ειχα δεν υπηρχε περιπτωση να τα εδινα........σιγα μην δωσω 4000 για εναν ενισχυτη..οσο δλδ κανει ενα αυτοκινητο..μην τρελαθουμε κιολας.....το χαβα μας κανουμε δεν εχω κλεισει σεζον με κανενα μαγαζι για να τα παρω πισω αυτα που θα δωσω....εαν καποιος εχει τοσο μερακι ας τα παρει....εγω οχι....εχω αλλες προτεραιοτητες .........δεν θα μπω και φυλακη για την κιθαρα... ;D

 

 

για τα κυβικα μου παιχτικα εννοω και για το κοινο που με ακουει μια χαρα ειναι η rp500.......εαν επαιζα οπως ο kotsadoros και στα μαγαζια που παιζει με χαρα να αγοραζα και εγω bogner....αλλα μη συγκρινουμε καπεταναιους(kotsadoros) με ναυτακια(ignantios).Αν καποιος αισθανεται καπετανιος........με μεγαλη μου χαρα να τα αγορασει  ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωπα μωρε και μεις που δωσαμε τοσα λεφτα η τοσοι αλλοι νομιζεις βρηκαμε την υγεια μας? βαρεθηκα να κουβαλω κεφαλες σε μαγαζια με μαπα καμπινες...δε θυμαμαι ακομα να εχω παιξει σε λαμπατο που να μην ειναι marshall με τις λαμπες να μετρανε 10ετια και πανω...τουλαχιστον μια καλη κιθαρα ειναι η αρχη της αλυσιδας οποτε το θεωρω βασικο...τωρα για το pod λυπαμαι που το λεω αλλα ειναι μεγαλο πισωγυρισμα ηχητικα τουλαχιστον για high gain φαση που παιζω..προτιμω να παιξω σε οποινδηποτε combo με καλο dist πεταλακι μπροστα...τουλαχιστον με την gsp/rp εχεις τον τονο σου σε οτι φαση και να βρεθεις...και ακομα και δυο εφφε που λεει ο λογος να σου αρεσουν μονο σιγα τα λεφτα που εδωσες αξιζαν το κοπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωπα μωρε και μεις που δωσαμε τοσα λεφτα η τοσοι αλλοι νομιζεις βρηκαμε την υγεια μας? βαρεθηκα να κουβαλω κεφαλες σε μαγαζια με μαπα καμπινες...δε θυμαμαι ακομα να εχω παιξει σε λαμπατο που να μην ειναι marshall με τις λαμπες να μετρανε 10ετια και πανω...τουλαχιστον μια καλη κιθαρα ειναι η αρχη της αλυσιδας οποτε το θεωρω βασικο...τωρα για το pod λυπαμαι που το λεω αλλα ειναι μεγαλο πισωγυρισμα ηχητικα τουλαχιστον για high gain φαση που παιζω..προτιμω να παιξω σε οποινδηποτε combo με καλο dist πεταλακι μπροστα...τουλαχιστον με την gsp/rp εχεις τον τονο σου σε οτι φαση και να βρεθεις...και ακομα και δυο εφφε που λεει ο λογος να σου αρεσουν μονο σιγα τα λεφτα που εδωσες αξιζαν το κοπο...

αυτο προσπαθω να πω οτι τελικα οτι και να παρεις......ευχαριστημενος δεν εισαι ...ειτε απο κουβαλημα ειτε απο αλλους παραγοντες......εγω παντως με τα λεφτα που εδωσα ειμαι κομπλε......αλλοι με περισσοτερα μπορει να μην ειναι....ειδωμεν...... ::)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά υπάρχουν κι εντελώς επαγγελματίες που πλέον δεν κουβαλάνε καν τα θηρία με τα οποία ηχογραφούν και βγαίνουν live με κάτι GT6/8 παραμάσχαλα και δεν παίρνεις χαμπάρι ότι αυτό που ακούς δεν είναι κανένας 5150. Μην το ψειρίζουμε εντελώς το θέμα, είμαστε πλέον σε μια εποχή που μια πεταλιέρα μπορεί άνετα να "πείσει". Στην τελική, to each his own.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αν κανεις βαλει ενα προενυσχητικο σαν αυτο

 

http://www.alvertos.gr/product.php?pid=94

 

θα δουλεψει σωστα το πραγμα...????

για να πω την αληθεια δεν ξερω τι ακριβως κανει αυτο και μια εξηγηση θα ηταν εκτιμητεα... η εμπειρια μου παντως ειναι οτι ενα φιλος εχει συνδεσει καρφι-καρφι ενα μεταλζον με αυτο το προενυσχητικο και πραγματικα ο ηχος του μεταλζον απογειωνεται... φτιαχνει μια παραμορφωση ξυραφι με απιστευτο ογκο...

οποτε λεω εγω τωρα.... αν κανεις εχει μια rp1000 η μια x3line κτλ και την συνδεσει καρφι-κρφι με αυτο το μαραφετι και μετα σε ενυσχητη θα γινει τιποτα καλυτερο η περιτο ?

δηλαδη υπαρχει περιπτωση επειδη αυτο ειναι λαμπατο να αντικαταστησει ενα λαμπατο ενυσχητη ???? τελος υπαρχει περιπτωση να γεινει κανενα μπαμ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μεταξύ μας όσες φορες εχω ακουσει τον έναν κιθαρίστα direct και τον αλλον κυριλε με ενισχυτη η διαφορα είναι εμφανης.Δεν ξερω βέβαια με ένα νέο μηχανημα οπως το rp1000 αν θα ναι αλλιως τα πραγματα.Πάντως αυτο το ψυρισμα στον ηχο ειναι πιο πολυ για προσωπικη κατανάλωση.Ο απλός μη μουσικος κόσμος συνηθως δεν χαμπαριάζει.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το GSP-1101.

 

Έχω ακούσει και τα RP-500, RP-1000. Γιατί προτίμησα το GSP-1101;

Για 2 λόγους:

 

1) Είναι αλήθεια ότι έχουν τον ίδιο ήχο, αλλά αυτό στα χαρτιά, γιατί στα δικά μου αυτιά τα distortion του GSP-1101 μου ακούγονται πιο "ζωντανά". Ίσως οφείλεται, όπως σωστά αναφέρθηκε, στα 2 DNA2 chips (έναντι 1 στα RP-500, RP-1000) και στο input που είναι στο 1 Mohm.

 

2) Επειδή έψαχνα κάτι για τοποθέτηση σε rack.

 

Το GSP-1101 (προσωπική μου γνώμη) είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή στην κατηγορία της ψηφιακής προσομοίωσης*. Βάλτε το direct στο PC και ηχογραφήστε.

Εκεί όπου όμως διαπρέπει (και για αυτό το σκοπό έχει λόγο ύπαρξης), βάλτε το σε έναν λαμπάτο τελικό με μια 4x12 καμπίνα και... τα πάντα όλα που λέει ο Αλέφας...

 

* Δεν βάζω το AXE-FX σε αυτήν την κατηγορία λόγω της τιμής του (με τα λεφτά που στοιχίζει, θα προτιμούσα έναν αληθινό λαμπάτο).

---------

 

Και ερχόμαστε στην million dollar question...

 

Ε: Είναι οι ήχοι του εφάμιλλοι (ισοδύναμοι) με έναν λαμπάτο ενισχυτή/προενίσχηση;

Α: Όχι.

 

Ε: Είναι κοντά σε έναν τέτοιο ήχο;

Α: Ναι, πάρα πολύ κοντά.

 

Συμπέρασμα λοιπόν...

 

Αν κάποιος λατρεύει τον ήχο ενός Marshall η ενός Boogie και έχει την οικονομική δυνατότητα, ας πάρει έναν Marshall η ένα Boogie. Δυστυχώς κανένα "τζιτζίκι" δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον ήχο της λάμπας. Αν όμως, κάποιος μπορεί να συμβιβάσει τα αυτιά του με κάτι αρκετά κοντά σε αυτόν τον ήχο, αλλά και σημαντικά φθηνότερο, τότε η λύση είναι προφανής...

 

Σχεδόν όλα τα βίντεο που έχετε ποστάρει, είναι από το GSP-1101, και συγκεκριμένα τα περισσότερα έχουν γίνει από τον Ross Johnson (ο οποίος στο forum του GSP-1101 υπογραφεί ως singtall και έχει ανεβάσει εκεί μερικά από τα καλύτερα patches για το GSP-1101 - για όποιον ενδιαφέρεται να ρίξει μια ματιά:

http://www.digitech.com/soundcomm/guitar_product_start.asp?productid=235).

 

Εγώ χρησιμοποιώ το GSP-1101 με την 4CM, έχοντας στο preamp loop την ENGL-E530,

και μπορώ να χρησιμοποιώ είτε την μία προενίσχυση είτε την άλλη με τα εφφέ και το noise gate του GSP-1101. Επίσης υπάρχει και η δυνατότητα να χρησιμοποιήσω τα distortion πεταλάκια του GSP-1101 μπροστά από την ENGL-E530.

Να σημειώσω ότι έχω κάνει firmware upgrade στην betaC48.

 

Κλείνοντας θα ποστάρω και εγώ μερικά βιντεάκια από ένα άλλο μέλος του GSP-1101 forum. Το setup του είναι: GSP-1101->ProValve Tube Power Amp->Peavey 4x12.

 

http://www.youtube.com/user/buddaman1971#p/a/f/0/NCduDLNTtig

 

http://www.youtube.com/user/buddaman1971#p/a/f/1/nXpfKqZ7dwk

 

http://www.youtube.com/user/buddaman1971#p/a/f/2/yikXpJFWPdw

 

Μόλις βρω λίγο χρόνο θα ποστάρω και δικά μου κλιπάκια, αλλά προς το παρόν ο χρόνος είναι ανελέητος...

 

Ελπίζω να βοήθησα...

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοειται οτι το gsp 1101 θα εχει περισσοτερες δυνατοτητες απο τις rp......αλλα και εγω που βαζω το rp500 στον hot rod deluxe.....μπορω να πω οτι βγαζει καταπληκτικα αποτελεσματα......και οπως ειπαμε δεν ειναι 100% το real thing....με τιποτα...αλλα απο αυτα που κυκλοφορουν στην αγορα σιγουρα ειναι αυτο που κανει τη διαφορα απο τα αλλα.....και πολυ μαλιστα..τουλαχιστον στα δικα μου αυτια πλησιαζει παρα μα παρ πολυ εναν αξιολογο ηχο......και οπως προειπες ...μεγαλο ρολο παιζουν τα χρηματα που εχεις ξοδεψει και το αποτελεσμα που εχεις...Με αυτο τον παραγοντα στο μυαλο τοτε μακραν ειναι η καλυτερη επιλογη απο ολα τα υπολοιπα και ας μην εχω 100% εναν mesa boogie ,αυτο που ακουω με ικανοποιει παρα πολυ....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το GSP-1101 (προσωπική μου γνώμη) είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή στην κατηγορία της ψηφιακής προσομοίωσης*. Βάλτε το direct στο PC και ηχογραφήστε.

Εκεί όπου όμως διαπρέπει (και για αυτό το σκοπό έχει λόγο ύπαρξης), βάλτε το σε έναν λαμπάτο τελικό με μια 4x12 καμπίνα και... τα πάντα όλα που λέει ο Αλέφας...

 

* Δεν βάζω το AXE-FX σε αυτήν την κατηγορία λόγω της τιμής του (με τα λεφτά που στοιχίζει, θα προτιμούσα έναν αληθινό λαμπάτο).

---------

 

 

 

Yπάρχει και τούτο: http://www.digidesign.com/index.cfm?itemid=6862&langid=100

Και απ' ότι λέγεται (και γράφεται) είναι πραγματικά πολύ καλό.

Βέβαια στοιχίζει 400 euros πάνω από το GSP...αλλά και 1000 euros κάτω από το Axe-FX :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου