Προς το περιεχόμενο

ξυλα και κιθαρες


mogwai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

I see...ούτε στο σκέβρωμα παίζει ρόλλο δηλαδή?

 

Και μια τελευταία ερώτηση:  (Γι αυτούς που πιστεύουν ότι το ξύλο παίζει ρόλλο στον ήχο-τόνο)

Έχω ακούσει από πολλούς την άποψη ότι σε μια παλιά (καλή) κιθάρα, το ξύλο με την πάροδο των ετών ''ωριμάζει'' και ο τόνος γίνεται πιο γλυκός...ισχυεί αυτό ή είναι π@π@ρι@?? Είναι το ξύλο της κιθάρας σαν ''παλιό καλό κρασί'' , ή εφόσον τα ηλεκτρολογικά είναι οκ, η διαφορά της δεν είναι στην ουσία καμμία?

 

Και αν δεν ισχύει αυτό, γιατί δεν μπορώ να βρω μια μεταχειρισμένη Gibson (std) κάτω από 1400 και μια μεταχειρισμένη Fender (std) κάτω από 700? (τιμές που και πάλι είναι παραπάνω από τις αντίστοιχες των πιο ακριβών epiphone-fender MIM αντίστοιχα)

 

Τα όργανα αυτά διατηρούν καλή μεταπωλητική αξία μόνο λόγω ονόματος ή λόγω του ότι τα specs-ξύλα είναι πιο ανθεκτικά στο χρόνο από τα υπόλοιπα?

 

 

Από ιδία άποψη θα σου πω ότι το Fender μου που αισίως είναι 14 ετών, ακούγεται καλύτερα. Θα μου πεις, μπορεί να κάνουν πουλάκια τα αυτιά σου. Δεκτό… Όμως και φίλοι που το ξέρουν το μπάσο και το έχουν ακούσει μέσα στα χρόνια, έκαναν την ίδια διαπίστωση. Πιθανώς όσο γερνάνε και ξεραίνονται τα κούτσουρα να παίζουν καλύτερα. Να «κουδουνάνε» καλύτερα… Πιθανώς…

Τα αμερικάνικα όργανα και των δύο εταιριών κρατάνε και από ένα σημείο ανεβάζουν στον… θεό αξία λόγο ονόματος, παλαιότητας και του vintage που κουβαλάνε. 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από ιδία άποψη θα σου πω ότι το Fender μου που αισίως είναι 14 ετών, ακούγεται καλύτερα.

Tα τελευταία 14 χρόνια, μένεις στο ίδιο σπίτι, παίζεις στον ίδιο ενισχυτή, βάζεις τις ίδιες χορδές, χρησιμοποιείς τις ίδιες πένες, δεν έχεις βελτιώσει καθόλου το παίξιμό σου...και ένα τελευταίο, από πότε έχεις να τσεκάρεις τα αυτιά σου? ;D ;D

Εάν έχεις κάνει όλα αυτά...πιθανώς...να έχεις δίκιο... :-X

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Tα τελευταία 14 χρόνια, μένεις στο ίδιο σπίτι, παίζεις στον ίδιο ενισχυτή, βάζεις τις ίδιες χορδές, χρησιμοποιείς τις ίδιες πένες, δεν έχεις βελτιώσει καθόλου το παίξιμό σου...και ένα τελευταίο, από πότε έχεις να τσεκάρεις τα αυτιά σου? ;D ;D

Εάν έχεις κάνει όλα αυτά...πιθανώς...να έχεις δίκιο... :-X

 

Έλα βρε από μηχανής Marathon…

Λοιπόν, έχω αλλάξει τρία σπίτια, παίζω με άλλον ενισχυτή, αλλάζω χορδές, δεν παίζω με πένα, μάλλον έχω βελτιώσει το παίξιμο μου (αλλά δεν χάνω στοίχημα) και τελευταία φορά πήγα στο ΟΡΛ για καθαρισμό πριν μερικούς μήνες… Χε,χε. Παρ’ όλα αυτά μπορεί και να κάνω λάθος…

 

PS: είδα το βίντεο του ORCHESTRION και έπαθα ένα μικρό σοκ…

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS: είδα το βίντεο του ORCHESTRION και έπαθα ένα μικρό σοκ…

Θέλω ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ να τον δώ live, με βολεύει το Παρίσι, αλλά δεν έχω μία αυτόν τον καιρό...επόμενη ελπίδα μου το Montreux...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Θέλω ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ να τον δώ live, με βολεύει το Παρίσι, αλλά δεν έχω μία αυτόν τον καιρό...επόμενη ελπίδα μου το Montreux...

 

Ατυχώς μια από τα ίδια αναφορικά με την... μια και γαμώτο, έχω άκρη να μείνω στο Άμστερνταμ, αλλά...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ιδία άποψη θα σου πω ότι το Fender μου που αισίως είναι 14 ετών, ακούγεται καλύτερα. Θα μου πεις, μπορεί να κάνουν πουλάκια τα αυτιά σου. Δεκτό… Όμως και φίλοι που το ξέρουν το μπάσο και το έχουν ακούσει μέσα στα χρόνια, έκαναν την ίδια διαπίστωση. Πιθανώς όσο γερνάνε και ξεραίνονται τα κούτσουρα να παίζουν καλύτερα. Να «κουδουνάνε» καλύτερα… Πιθανώς…

Τα αμερικάνικα όργανα και των δύο εταιριών κρατάνε και από ένα σημείο ανεβάζουν στον… θεό αξία λόγο ονόματος, παλαιότητας και του vintage που κουβαλάνε. 

 

Εγώ είχα αγοράσει από ένα μέλος του νόιζ μια fender 50th anniverasy 9 κατοστάρικα (η κιθάρα είναι του '96). Μου φάνηκε λίγο τσιμπημένη η τιμή(για κιθάρα 14 ετών) και λόγω κακής συνεννόησης (δικό μου φταίξιμο) την πήρα 5 λεπτά πριν φύγει το πλοίο(δεν ήμουν από εκείνη την πόλη) χωρίς να προλάβω να την τσεκάρω καλά...ε δεν ξέρω πως έπαιζε πριν 14 χρόνια, αλλά είναι πραγματικά άψογη, και σε κατάσταση και σε ήχο.

 

Από την άλλη έχω δυο δανικές κιθάρες σπίτι, μια samick (απομίμηση στρατ) και μια squier, του '96 και αυτές. Στην πρώτη αναγκάστηκα να βάλω το χέρι στη τσέπη επειδή τα ηλεκτρολογικά ήταν χαλασμένα και πλέον στο πρώτο τάστο δεν ακούγεται καμμία νότα. Η δεύτερη επίσης δεν παίζουν τα ηλεκτρολογικά (και δεν έχω μπει στον κόπο να την πάω και αυτή για επιδιόρθωση, σημειωτέον ο κάτοχός της την είχε πάει ήδη μια φορά).

 

Από την άλλη σε αυτό σίγουρα συμβάλλει και σε τι κατάσταση τις έχει και πως τις συμπεριφέρεται ο ιδιοκτήτης...αλλά μήπως αυτό δεν είναι αρκετό? Τα παραπάνω είναι από προσωπική εμπειρία και δεν ισχυρίζομαι ότι δεν θα μπορούσε να υπάρξει η αντίστροφη κατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καταφέρατε να το πάτε στις 8 σελίδες.

Αν και το έχω ξαναπει παλαιότερα σε "δίδυμο" θρεντ, έχουμε το εξής:

Το ξύλο στην ηλεκτρική ταλαντεύεται και συντονίζεται με τις χορδές και τους μαγνήτες, κατα την ταλάντωση του ξύλου, ανάλογα με το είδος,  παράγονται διαφορετικά συχνοτικά φάσματα τα οποία επηρεάζουν με τη σειρά τους τον τελικό ήχο.

Για να φανεί καλύτερα η ηχητική συμπεριφορά στον ήχο του κάθε ξύλου, θα πρέπει οι μαγνήτες να είναι όσο το δυνατόν γίνετε σε μεγαλύτερη επαφή με το ξύλο. Στην περίπτωση των pickguard η ταλάντωση μεταφέρεται και εξασθενεί μέσω αυτού.

Επίσης η ταλάντωση έχει να κάνει και με το είδος της γέφυρα, σε άλλες έχουμε περισσότερη (strings through the body, stop tailpiece, non tremolo strat type κλπ) και σε άλλες λιγότερη (6 or 2 screws strat type tremolo, floyd rose, kahler κλπ).

Το ίδιο ισχυεί και για τις ταστιέρες, που επιστρέφουν την ταλάντωση μέσο των τάστων στη χορδή.

 

Σόρρυ αν κάποιους τους μπέρδεψα, προσπάθησα να το γράψω με όσο το δυνατό λιγότερα και κατανοητά λόγια.

 

 

Υ.Γ: Όσοι πιστεύουν οτι τα ξύλα δεν παίζουν ρόλο, γιατί δεν αγοράζουν όργανα με ρόζους?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καταφέρατε να το πάτε στις 8 σελίδες.

 

Εμένα (και σε αρκετούς άλλους) αυτό που μου κάνει κακή εντύπωση - γενικώς και δεν το λέω για σένα, όσα γράφεις είναι πάντα καλοδιατυπωμένα - είναι πως το θέμα, ακόμη και πριν γραφτεί στο φόρουμ η "νουβέλ βαγκ" (το νέο κύμα), είχε αρχίσει ήδη να μετατρέπεται σε ανεγκέφαλη αντιπαράθεση του στυλ Μακ εναντίον PC, με την κάθε πλευρά να νιώθει την ανυπέρβλητη ανάγκη να σκάσει πάλι μύτη και να υποστηρίξει την άποψή της, λες κι αν δεν το κάνει θα συμβεί η Αποκάλυψη. Φαντάσου λοιπόν από τότε πόσες φορές έχει επαναληφθεί το ίδιο σκηνικό, και από πόσα άτομα που επιθυμούν να δώσουν στην άποψή τους μια χροιά αντικειμενικότητας και να έχουν την τελευταία λέξη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορθός ο προλαλήσας.

Εμένα αυτό που με ενοχλεί ακόμα περισσότερο είναι ότι ορισμένοι νέοι χρήστες (και νέοι μουσικοί, φαντάζομαι) ασπάζονται άκριτα τη μια ή την άλλη άποψη, επειδή κάποιος την υποστήριξε κάποια στιγμή.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωω

ελεος

φυσικα κ ενα οργανο καθως περνανε τα χρονια..αλλαζει προς το καλυτερο ήχο

Αφου τα ξυλα στεγνωνουν

θα πεις κανεις τωρα τι εννοεις στεγνωνουν,,,

ε ας κανει search σε κανα ξενο site,,,

 

http://www.google.gr/search?q=guitar+wood+get+dry&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-GB:official&client=firefox-a,

 

(μιας κ ειναι κακο να ζητας μεταφραση σε ελληνικο site, ε τοτε μπες κατευθειαν σε κανα ξενο και μετα κανε την μεταφραση σου να εισαι κυριος  :P)

 

 

Τεσπα αποχωρω

 

 

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου