Προς το περιεχόμενο

ξυλα και κιθαρες


mogwai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ πως δεν εχω τπτ με κανεναν σας,δεν μιλαω ειρωνικα αλλα θα κανω καποιες παρατηρησεις .

(να επισημανω πως ουτε θελω επομενα,αλλα οποιος θελει..πμ...)

 

bloody_sunday

Αφου ηξερες απο την αρχη ενα τετοιο ποστ,γτ δεν το ποσταρες απο την αρχη να σταματησουν και καποιοι να τρωγονται? :P(ακομα και αν αποδειχτηκε τελικα για ηλεκτρακουστικες)

 

spy

εχεις δικαιο στο περι ακουστικης και κατατοπιστικοτατο το σαιτ που εδωσες(btw 1000thnx! :D)

αλλα ρε παλικαρι το παιδι εχει καποια συγκεκριμενα πραγματα που ζηταει

του δινεις την σελιδα αλλα το παιδι ζηταει ΕΛΛΗΝΙΚΑ απο την αρχη!

ξερω πως πλεον δεν ειναι δυσκολο στην εποχη μας να τα εχουμε ολα στο χερι

αλλα και εσυ δεν μπορουσες να το κανεις αυτο που του ζητας να κανειι??

 

mscmkr

το σαιτ που εδωσες,εχοντας και σχηματακια για βοηθεια,αρκετα καλο..

To παιδι ειναι νεο στο φορουμ και εχει μια απορια(ονομα ξυλου,συνδιασμους)

μπορει να εχει 2020102023487συζητηθει,παρολαυτα,αφου κανει μια απορια δεν μπορεις να τον βοηθησεις?(πραγματικα αν ηξερα να βοηθησω θα το εκανα,αλλα ασχετος ειμαι κι εγω! ;D)πρεπει να τον πιασεις απο τον λαιμο?και ναι ξερω το ποιηματακι με το search,αλλα ακομα και αν κει πηγες και δεν βρηκες αυτο που ψαχνεις?

ειμαι κοντα 1 χρονο γραμμενος στο σαιτ και σε αυτο το διαστημα δεν βρηκα ΚΑΜΙΑ σχετικη δημοσιευση σχετικα με την απορια του φιλου μας(οσον αφορα τα ελληνικα ονοματα των ξυλων και πιο παιζει που,και φυσικα ακομα και σημερα ειχα αυτην την απορια αλλα οπως ειναι φυσικο δεν ρωτησα γτ το θεμα εχει 1000συζητηθει και θα φαω αγριο κραξιμο)

 

Και φυσικα το παιδι να ζηταει κατι στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ απο ενα ΕΛΛΗΝΙΚΟσαιτ που μαλιστα εχει αποδειχθει απιστευτα χρησιμο σε ολους μας.Οποτε δεν θα επρεπε απο την αρχη να εχετε ποσταρει και να καρφιτσωσει ενα αντιστοιχο θεμα για εμας τους noob-αδες?

Μπορει καπου,καποτε να τα ειχατε πει,και να τα ξαναειχατε πει αλλα ακομα και τωρα που εκανα search,βρηκα ενα ποστ του 2005 και πιθανον να ειναι ενα παλιοτερο λινκ της warmoth

 

Τεσπα δεν θελω να τσακωθω και μπορει καπου να μαι αποτομος(χωρις να το θελω),αλλα επειδη τα πραγματα τα βλεπω εκ των εξω,επρεπε να εκφερω γνωμη

Συγγνωμη για την κουραση(στο να το διαβασετε ολο)και καλημερα σας

 

σορυ για τα bolt

 

Aoshi Shinomori...Πολυ μπροστα ο τυπος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ πως δεν εχω τπτ με κανεναν σας,δεν μιλαω ειρωνικα αλλα θα κανω καποιες παρατηρησεις .

(να επισημανω πως ουτε θελω επομενα,αλλα οποιος θελει..πμ...)

 

bloody_sunday

Αφου ηξερες απο την αρχη ενα τετοιο ποστ,γτ δεν το ποσταρες απο την αρχη να σταματησουν και καποιοι να τρωγονται? :P(ακομα και αν αποδειχτηκε τελικα για ηλεκτρακουστικες)

 

spy

εχεις δικαιο στο περι ακουστικης και κατατοπιστικοτατο το σαιτ που εδωσες(btw 1000thnx! :D)

αλλα ρε παλικαρι το παιδι εχει καποια συγκεκριμενα πραγματα που ζηταει

του δινεις την σελιδα αλλα το παιδι ζηταει ΕΛΛΗΝΙΚΑ απο την αρχη!

ξερω πως πλεον δεν ειναι δυσκολο στην εποχη μας να τα εχουμε ολα στο χερι

αλλα και εσυ δεν μπορουσες να το κανεις αυτο που του ζητας να κανειι??

 

mscmkr

το σαιτ που εδωσες,εχοντας και σχηματακια για βοηθεια,αρκετα καλο..

To παιδι ειναι νεο στο φορουμ και εχει μια απορια(ονομα ξυλου,συνδιασμους)

μπορει να εχει 2020102023487συζητηθει,παρολαυτα,αφου κανει μια απορια δεν μπορεις να τον βοηθησεις?(πραγματικα αν ηξερα να βοηθησω θα το εκανα,αλλα ασχετος ειμαι κι εγω! ;D)πρεπει να τον πιασεις απο τον λαιμο?και ναι ξερω το ποιηματακι με το search,αλλα ακομα και αν κει πηγες και δεν βρηκες αυτο που ψαχνεις?

ειμαι κοντα 1 χρονο γραμμενος στο σαιτ και σε αυτο το διαστημα δεν βρηκα ΚΑΜΙΑ σχετικη δημοσιευση σχετικα με την απορια του φιλου μας(οσον αφορα τα ελληνικα ονοματα των ξυλων και πιο παιζει που,και φυσικα ακομα και σημερα ειχα αυτην την απορια αλλα οπως ειναι φυσικο δεν ρωτησα γτ το θεμα εχει 1000συζητηθει και θα φαω αγριο κραξιμο)

 

Και φυσικα το παιδι να ζηταει κατι στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ απο ενα ΕΛΛΗΝΙΚΟσαιτ που μαλιστα εχει αποδειχθει απιστευτα χρησιμο σε ολους μας.Οποτε δεν θα επρεπε απο την αρχη να εχετε ποσταρει και να καρφιτσωσει ενα αντιστοιχο θεμα για εμας τους noob-αδες?

Μπορει καπου,καποτε να τα ειχατε πει,και να τα ξαναειχατε πει αλλα ακομα και τωρα που εκανα search,βρηκα ενα ποστ του 2005 και πιθανον να ειναι ενα παλιοτερο λινκ της warmoth

 

Τεσπα δεν θελω να τσακωθω και μπορει καπου να μαι αποτομος(χωρις να το θελω),αλλα επειδη τα πραγματα τα βλεπω εκ των εξω,επρεπε να εκφερω γνωμη

Συγγνωμη για την κουραση(στο να το διαβασετε ολο)και καλημερα σας

 

σορυ για τα bolt

 

 

πες τα,πες τα !!!!!!!!αμαν πια

οτι και να κανεις,εγω το κανω καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους

Λοιπον παιδια..ας μαζευτουμε λιγο γιατι εχουμε αρχισει και χανουμε την μπάλα.

 

Καλο θα ήταν να συνειδητοποιήσουμε πως ενα τεχνικο μουσικό φορουμ εχει ως λόγο υπαρξης την αγαπη για την μουσικη και την γνώση.

Δεν καταλαβαινω γιατι να υπάρχουν κόντρες.

Προσωπικα οριακά είμαι στο να φαω ξενέρα ..αλλα δεν εχει σημασια αυτό.

Και εγώ σπάζομαι οταν ο καθένας γραφει το κοντο κ το μακρυ του με το πρόσχημα ..προσωπική γνώμη, αγνοόντας βασικους νόμους της φυσικής (πχ βλέπε ταχυτητα-μετάδοση του ήχου μεσω των υλικών, συντελεστες επηρροής οπως  υγρασία...μοριακή πυκνότητα κτλ κτλ) αλλά δεν θα κάτσω να τσακωθω κιόλας!!  

 

Με ενοχλεί όμως γιατί ως τεχνικός στην δουλειά μου κ στις σπουδες μου παλιότερα, ξερω πολυ καλά οτι καποια πραγματα δεν διαπραγματευονται. Δεν χρειαζετε να ειναι κάποιος τεχνικός όμως για να το κατανοησει αυτό. Απλη λογικη και αντίληψη θέλει.

 

πχ δεν μπορει κανείς να πει...<προσωπικη μου γνωμη δεν επηρεάζετε ο ηχος του οργανου απο την υγρασία ή απο το υλικό κατασκευης. >

Θα μπορουσε να πει όμως....<τα αυτια μου δεν ακουνε την διαφορα,δεν την αντιλαμβανομαι.>

 

Ειναι θέμα νόμων της φύσης και καλό θα ήταν να τη σεβόμαστε την άτιμη την φυση γιατι καμιά φορά μπαινουν στα φορουμ παιδια μικρά με ελειπή γνωση αλλα με δίψα για αυτή.

 

Αυτα τα ολίγα

Φιλικά ως προ το βωμό της μουσικής

και

Καλημέρα αγκαλιά με μια ταστιέρα.  :D

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες τα,πες τα !!!!!!!!αμαν πια

 

Καλα τους τα ειπατε. Τους χρειαζοτανε. Τωρα, κρατηστε τις δυναμεις σας και μαζεψτε αυτες τις λιγες πληροφοριες περι ξυλων του 2005, τις αλλες του kithara.gr, ο,τι βρειτε στο noiz μεσω search και οτι αλλο προκυψει, επιμεληθειτε τις  και φτιαξτε ενα ωραιο αρθρο για τα ονοματα των ξυλων, τις τονικες ιδιοτητες τους, την χωρα τους, τη σπανιοτητα τους, την εμφανιση τους να μην αντιμετωπισουν και οι επομενοι n00bαδες τα ιδια προβληματα, οταν πατανε search και δεν βρισκουν τιποτα.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Οποτε δεν θα επρεπε απο την αρχη να εχετε ποσταρει και να καρφιτσωσει ενα αντιστοιχο θεμα για εμας τους noob-αδες?

 

Αυτο το "θα επρεπε" μπορεις να μου το εξηγησεις?Νομιζεις οτι αμοιβομαστε για να "πρεπει" να κανουμε κατι?

 

Το site της Warmoth ειναι ΣΑΦΩΣ το πλεον πληρες σχετικα με τις "ιδιοτητες" των ξυλων της ηλεκτρικης κιθαρας,απο εκει και περα ειναι ζητημα 1-2 λεπτων καποιος να βρει μια μηχανη μεταφρασης η ενα on line ΛΕΞΙΚΟ για να βρει τα ελληνικα ονοματα των ξυλων,αν δεν ΘΕΛΕΙ να το κανει λυπαμαι αλλα δεν θα το κανω εγω η τα υπολοιπα παιδια εδω μεσα που ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ δινουν πληροφοριες.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το "θα επρεπε" μπορεις να μου το εξηγησεις?Νομιζεις οτι αμοιβομαστε για να "πρεπει" να κανουμε κατι?

 

Το site της Warmoth ειναι ΣΑΦΩΣ το πλεον πληρες σχετικα με τις "ιδιοτητες" των ξυλων της ηλεκτρικης κιθαρας,απο εκει και περα ειναι ζητημα 1-2 λεπτων καποιος να βρει μια μηχανη μεταφρασης η ενα on line ΛΕΞΙΚΟ για να βρει τα ελληνικα ονοματα των ξυλων,αν δεν ΘΕΛΕΙ να το κανει λυπαμαι αλλα δεν θα το κανω εγω η τα υπολοιπα παιδια εδω μεσα που ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ δινουν πληροφοριες.

 

 

Αντε, πρωι ειναι, βοηθα τους, συμπληρωσε/διορθωσε να τελειωνουμε...

 

Λοιπον, χωρις να νοιαζομαι καθολου για τα ξυλα των ηλεκτρικων, in my book of terminology (warning: actual translations may vary κλπ κλπ) τα ονοματα μεταφραζονται ως εξης

 

alder = σκληθρο

ash = μελιο (καπου εχω ακουσει αυτο το ονομα)

basswood = φλαμουρι, ευρειας χρησης, υποκαταστατο του alder, γενικα φτηνοτερο

poplar = αγνωστο, ευρειας χρησης, υποκαταστατο του alder, γενικα φτηνοτερο.

maple = κελεμπεκι (η σφενταμι)

figured/flamed maple = μουαρε

roswoord, cedar = θα ελεγα οτι ειναι ειδη παλισανδρων (και οχι τριανταφυλλια και κεδρος)

 

spurce = ελατακι

pine = πευko

 

disclaimer: δεν εχω ψαξει σε κανενα λεξικο για την ορθοτητα τους

 

upd: που ειναι οι κατασκευαστες οργανων του noiz οταν τους χρειαζομαστε?

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://lexicon.pathfinder.gr/?lookup=poplar

 

βεβαια για ποιο λογο θα πρεπει καποιος να ξερει τις ελληνικες ονομασιες ξυλων οργανοποιιας που προερχονται απο δεντρα που δεν υπαρχουν στην Ελλαδα & ετσι κι αλλοιως θα τα αγορασει απο εξω (μια και αν υπαρχουν στην Ελλαδα θα κανουν σιγουρα...30 φορες ακριβοτερα απο οτι εξω... ;D) δεν μπορω να καταλαβω...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δε φαινεται πουθενα στην αρχη οτι ζηταει αρθρο στα ελληνικα, εγω καταλαβα οτι ζηταει τα ονοματα των ξυλων, που βεβαια ουτε εγω τα ξερω :P Και παρολο που παντα κατα καιρους μου σκαει η απορια και τα ψαχνω, δεν τα εμαθα ποτε για το απλο λογο που λεει ο SF.

 

Καλημερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου