Προς το περιεχόμενο

ξυλα και κιθαρες


mogwai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η καρυδιά και το δελφίνι

αν το πιάσεις δεν σ'αφήνει

Μιλάς και εσύ, ρε Ξεκούρδιστε...για κουρδισμενα ξύλα? ;D ;D

Τι άλλο θα δούμε εδώ μέσα...!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μιλάς και εσύ, ρε Ξεκούρδιστε...για κουρδισμενα ξύλα? ;D ;D

Τι άλλο θα δούμε εδώ μέσα...!!!!

 

 

Επίσης έχω να προσθέσω

Η σκλήθρα και η ελιά

μπαίνει πάντα πιο βαθιά

 

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

alder = σκληθρο

ash = μελιο (καπου εχω ακουσει αυτο το ονομα)

basswood = φλαμουρι, ευρειας χρησης, υποκαταστατο του alder, γενικα φτηνοτερο

poplar = αγνωστο, ευρειας χρησης, υποκαταστατο του alder, γενικα φτηνοτερο.

maple = κελεμπεκι (η σφενταμι)

figured/flamed maple = μουαρε

roswoord, cedar = θα ελεγα οτι ειναι ειδη παλισανδρων (και οχι τριανταφυλλια και κεδρος)

spurce = ελατακι

pine = πευko

Ας χρησιμοποιήσω τη γεωπονική μου ιδιότητα.

Σφεντάμι: Acer, με πολλά είδη όπως campestre, negundo, platanoides, pseudoplatanus, robrum κλπ. Είναι δένδρο που προσαρμόζεται καλύτερα σε εύκρατα κλίματα ή ψυχρά. Πολύ ανθεκτικό σε μεταβολές θερμοκρασιών και με μεγάλη αντοχή στην ατμοσφαιρική ρύπανση.

Κλήθρο- Alnus μεγάλη προσαρμοστικότητα σε διάφορα εδάφη και ιδιαίτερα στα υγρά.

Μελία Melia azedarach όλα τα εδάφη είναι κατάλληλα (στην Ελλάδα αναφέρεται και σαν κομπολογιά ή μπιρμπιλονιά).

Poplar εκ του Populus κοινώς λεύκα.Προτιμά τα υγρά εδάφη.

Φλαμουριά ή φιλύρα -Tilia cordata, δένδρο με μεγάλη αντοχή σε προσβολές εντόμων και την ατμοσφαιρική ρύπανση.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέστωρα επιστήμονα...δηλαδή μία κιθάρα φτιαγμένη από μπιρμπιλονιά...είναι πιο "τσαχπίνα" στο παίξιμο? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φλαμουριά ή φιλύρα -Tilia cordata, δένδρο με μεγάλη αντοχή σε προσβολές εντόμων και την ατμοσφαιρική ρύπανση.

 

Οτι πρεπει για Αθηνα δηλαδη... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέστωρα επιστήμονα...δηλαδή μία κιθάρα φτιαγμένη από μπιρμπιλονιά...είναι πιο "τσαχπίνα" στο παίξιμο? ;D ;D

Σίγουρα πιο μπιρμπιλομάτα.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορούσε να φτιάχναν μπράτσα από Βετούλη- Σημύδα, που τουλάχιστον φύονται κατά εκατομύρια στη Σουηδία και το ξύλο είναι τζάμπα?.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν κράζεις κάποιον να πάει να ψάξει, αντί να απαντήσεις στο ερώτημα, ΔΕΝ βοηθάς 

 

αυτός που απαντάει στο ερώτημα, βοηθάει  ;)

 

έχεις επίσης την επιλογή να μην ποστάρεις καμία απάντηση, και να αφήσεις τον "νέο" να κατευθυνθεί εξ ανάγκης στο ψάξιμο

 

Είναι η δεύτερη φορά που επεκτείνεις το ίδιο θέμα σε οφτόπικ σημείο. Υπάρχει τεράστια διαφορά από το να βοηθούμε οικειοθελώς και να ενδιαφερόμαστε για νέες απόψεις και νέες εξελίξεις, μέχρι το να δίνουμε ΜΑΣΗΜΕΝΗ τροφή στον οποιονδήποτε πετάει μια απορία χωρίς να μπει στον κόπο πρώτα να αναζητήσει τις άπειρες πληροφορίες που ήδη υπάρχουν στο σάιτ. Για τα υπόλοιπα, μερικές απόψεις υπάρχουν στο About Noiz. Ευχαριστώ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Περί… (εξωτικών) ξύλων

Για να συνεισφέρω και εγώ το κάτι τις μου στην (ατέρμονη) συζήτηση περί ξύλων θα σας αφηγηθώ μια πραγματική ιστορία που συνέβη στις αρχές της δεκαετίας του ’90…

Τόπος: Ζοζέφ Αθηνάς (Χ. Τρικούπη)

Πρωταγωνιστές: Μάνος Μανουσέλης (τότε πωλητής), Χρήστος Τσιβουκέλης (τότε πωλητής), Λάκης Δελέγκος (δεν θυμάμαι αν τότε δούλευε και ο Λάκης στο Ζοζέφ) και ο «ψαγμένος» πελάτης.

 

Ήταν ένα ήρεμο πρωινό, όταν ξαφνικά ανοίγει η πόρτα ου μαγαζιού και μπουκάρει μέσα ο αγνώστων λοιπόν στοιχείων, πελάτης, ο οποίος λέει τα ακόλουθα:

«Γεια σας, θέλω μια PRS, με εξωτικά ξύλα. Όχι τίποτα μαόνια Ονδούρας και τα σχετικά… θέλω να είναι από ξύλα ΕΞΩΤΙΚΑ»!!!

Μάνος και Λάκης μένουν ψιλό κάγκελο και προσπαθούν να του πουν ότι και το μαόνι Ονδούρας τέλος πάντων είναι «εξωτικό» ξύλο, όμως ο τύπος είναι ανένδοτος.

Τότε ανέλαβε δράση ο Θεός… Χρήστος. Σηκώνεται, πλησιάζει την βιτρίνα με τις PRS και με το πιο φυσικό ύφος του κόσμου, αμολάει την… ρουκέτα:

«Φυσικά και έχουμε την κιθάρα που θέλετε, είναι αυτή» είπε και έδειξε μια PRS. Και τι ξύλα έχει, ρώτησε ο «ψαγμένος» πελάτης. Λάκης και Μάνος την ίδια ώρα είχαν αρχίσει να δαγκώνονται καθώς ο Χρήστος ήταν διαβόητος για τις ατάκες του.

«Αυτή η κιθάρα που βλέπετε, έχει σώμα από ρίζα… Αγριοπασατεμπιάς…»!!!

Ακολουθεί μια στιγμή… αμηχανίας, καθώς το σοβαρό ύφος του Χρήστου δεν άφηνε περιθώρια αμφισβήτησης για την… εξωτική ρίζα της Αγριοπασατεμπιάς. Στα μούτρα του «ψαγμένου» είχε αποτυπωθεί η έκφραση «τώρα αυτός με δουλεύει ή είμαι άσχετος και δεν ξέρω την Αγριοπασατεμπιά;» Μάλλον από τις αντιδράσεις του Λάκη και του Μάνου ο τύπος κατάλαβε την κοτσάνα του και διακριτικά αποχώρησε.

Έκτοτε η ρίζα Αγριοπασατεμπιάς έχει αποκτήσει μυθικές διαστάσεις… Έχουν γίνει ατελείωτες συζητήσεις αναφορικά με τον τόπο καταγωγής της, αλλά δεν έχουν καταλήξει πουθενά- με επικρατέστερη εκδοχή να φύεται στην Γουαδελούπη. Πάντως σε αυτό που συμφωνήσαμε είναι ότι ματσάρει καλά με την ρίζα της Αγριομολόχας, η οποία είναι ιδανική για ταστιέρες…

     

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η δεύτερη φορά που επεκτείνεις το ίδιο θέμα σε οφτόπικ σημείο

...

Ευχαριστώ.

 

Το θέμα συντηρήθηκε εδώ, και όχι από μένα, εγώ απλά συνέχισα. Γιατί ξεχωρίζεις εμένα;;;

 

Παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου