Προς το περιεχόμενο

ξυλα και κιθαρες


mogwai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bloody συμφωνώ μαζί σου, επίσης μου αρέσει να βλέπω να γίνετε (μέχρι ένα σημείο) και λίγο χαβαλές γύρω απο θέματα, σοβαρά ή μη. Μου αρέσει όμως να βλέπω και απόψεις πιο εμπεριστατωμένες και με πιο λογική βάση, για να μην πηγαίνει το θέμα όπως πολύ σωστά είπες σε φάση PC vs MAC, Gibson vs Stratocaster κλπ κλπ.

 

Ορθός ο προλαλήσας.

Εμένα αυτό που με ενοχλεί ακόμα περισσότερο είναι ότι ορισμένοι νέοι χρήστες (και νέοι μουσικοί, φαντάζομαι) ασπάζονται άκριτα τη μια ή την άλλη άποψη, επειδή κάποιος την υποστήριξε κάποια στιγμή.

+1000

Εγώ θα τους έλεγα το εξής, ρωτάω, διαβάζω, μαθαίνω, δοκιμάζω και μετά στηρίζω με σθένος την άποψή μου. Οι φανατισμοί δεν βρίσκουν λύσεις, απλά δημιουργούν επιπλέον ερωτήματα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

jkstigma, ευχαριστώ για τα λινκς  ;)

 

Ρε παίδες εμένα πάντως η παρέμβαση μου ήταν για ένα πολύ συγκεκριμένο θέμα...και οι Marathon-Jkstigma-Terry ανταποκρίθηκαν με πολύ συγκεκριμένες απαντήσεις...δεν είχα σκοπό να προκαλέσω μια αντιπαράθεση χωρίς νόημα απλά καταθέτω μια απορία που έχει να κάνει με τα ξύλα, όχι γενικά...αλλά επειδή και το θρέντ έχει πολύ γενικό τίτλο δεν το θεώρησα κακό να εκφράσω τις απορίες μου...τα λέω όλα αυτά σε περίπτωση που με 8εωρείτε υπεύθυνο που το τόπικ μεγάλωσε λίγο  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια τελευταία ερώτηση:  (Γι αυτούς που πιστεύουν ότι το ξύλο παίζει ρόλλο στον ήχο-τόνο)

Έχω ακούσει από πολλούς την άποψη ότι σε μια παλιά (καλή) κιθάρα, το ξύλο με την πάροδο των ετών ''ωριμάζει'' και ο τόνος γίνεται πιο γλυκός...ισχυεί αυτό ή είναι π@π@ρι@?? Είναι το ξύλο της κιθάρας σαν ''παλιό καλό κρασί'' , ή εφόσον τα ηλεκτρολογικά είναι οκ, η διαφορά της δεν είναι στην ουσία καμμία?

 

Αυτο μπορει να απαντηθει πολυ ευκολα με μια απλη δοκιμη: παιξε την ιδια κιθαρα καινουρια και αμεσως μετα 20 χρονων, μετα παλι καινουρια, καντο αυτο 4-5 φορες και θα δεις. Τωρα το πως θα το καταφερεις αυτο δεν ξερω :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλοι θα συμφωνήσω για μία ακόμα φορά με το φίλο ''jkstigma'' στο θέμα του στεγνώματος κλπ κλπ.  Η γνώμη μου για τα ξύλα και τα tremolo και οολα αυτά που διαμορφώνουν τον ήχο ενός οργάνου είναι ότι ο ήχος είναι 85% στα δάχτυλα...  Ασχολούμαστε αρρωστημένα με ένα 15%...........ΑΥΤΑ... Και θα ήθελα να πω ακόμα ότι πλέον έχουν γίνει πάρα πολλοί ΕΙΔΙΚΟΙ σε όλα τα θέματα και τα ξέρουν όλα και τα υποστηρίζουν πολύ φανατικα. Σέβομαι τις γνώσεις όλων των μελών και γι αυτό το λόγο είμαι στο site για να διαβάζω θέματα που με ενδιαφέρουν και να λεω και τη γνώμη μου όπου πιστεύω ότι γνωρίζω.    αν είναι να πούμε μ...κια ή να αρπαχτούμε με κάποιον ας κρατήσουμε τη σιωπή μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου