Προς το περιεχόμενο

ξυλα και κιθαρες


mogwai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

προφανως υπαρχει καποιος λογος που δεν υπαρχει αυτος ο...... μπουσουλας και μια και δεν εισαι παλαιο μελος θα στον πω:  

ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ μελη εδω μεσα (μεταξυ των οποιων και εγω) πιστευουν οτι ο τυπος του ξυλου δεν παιζει απολυτως ΚΑΝΕΝΑ ρολο στον ηχο της ηλεκτρικης κιθαρας,καποια ομως πιστευουν οτι παιζει,δεδομενου λοιπον οτι υπαρχουν 2 "στρατοπεδα" θα ηταν "αδικο" προς το ενα να "καρφιτσωσουμε" ιδιοτητες "ξυλων" με τις οποιες οι μισοι εδω μεσα διαφωνουν,οπως αλλωστε θα ηταν και αδικο να καρφιτσωσουμε ενα αρθρο που να λεει "οσοι "ακουν" τα ξυλα ζουνε μια αυταπατη"......

 

ενας ακομα λογος ειναι οτι το συγκεκριμενο θεμα παντα προξενει ομηρικους καυγαδες και τους εχουμε βαρεθει (αλλα πραγματικα τους εχουμε βαρεθει...)  

 

για αλλα θεματα τα οποια μπορουν να τεκμηριωθουν 100% υπαρχει το blog που ειναι πραγματικος θησαυρος γνωσεων.

 

Αν μου επιτρεπεται μιας και εγω καινουριος ειμαι, περιεργο αυτο το "ταμπου". Πως γινεται κατι υποκειμενικο να ειναι αδικο προς τη μια ή την αλλη κατευθυνση? Απο την αλλη το να ξεκινανε καυγαδες απο το απολυτο μηδεν δεν ειναι και ασυνηθιστο ::). Ακομα και αυτο το ποστ παντως καλο θα ηταν σαν ενημερωση προς αυτους που ψαχνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ΤΟΣΟ απλό, το sticky ποστ θα μπορούσε κάλλιστα να υπάρχει, και να παραθέτει ΟΛΕΣ τις απόψεις 

 

και τότε θα αποφεύγονταν και χρόνος ψαξίματος μέχρι να βρεθεί ως ψύλλος στ' άχυρα μέσα στα αναρίθμητα ποστ το ποστ με τις κατάλληλες πληροφορίες, και αντεγκλήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση εκανα,οκ συνθετη,για να μαθω τις ορολογιες

 

αυτο ηταν το μεγαλυτερο λαθος που μπορουσες να κανεις,χαχαχα ;D

οτι και να κανεις,εγω το κανω καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πιο πολλά forum έχουν απαγορευτεί οι θρησκευτικές συζητήσεις . όπως πάει θα απαγορευτούν και οι συζητήσεις για κουρδισμένα ξύλα

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι, είναι απλό. Όσοι θέλετε το sticky, ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στα πιο πολλά forum έχουν απαγορευτεί οι θρησκευτικές συζητήσεις . όπως πάει θα απαγορευτούν και οι συζητήσεις για κουρδισμένα ξύλα

 

 

Αν το πήρατε χαμπάρι έκανε σεισμό πριν λίγο.. Θεϊκό σημάδι για να κλείσει αυτό το post

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι, είναι απλό. Όσοι θέλετε το sticky, ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα...

 

εγώ πάντως ''το 'πιασα''  ;)

 

Y.Γ. Το τόπικ είναι μια χαρά και το λινκ του spy στην αρχή είναι πολύ καλό. Εγώ θα ήθελα να μάθω επίσης ποια είναι η διαφορά των υλικών αυτών στην πάροδο του χρόνου...το είδος-ποιότητα των ξύλων δεν παίζει ρόλλο στον ήχο κατά πολλούς εδώ μέσα...μήπως όμως παίζει ρόλλο στην συντήρηση-ανθεκτικότητα της κιθάρας στην πάροδο του χρόνου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως όμως παίζει ρόλλο στην συντήρηση-ανθεκτικότητα της κιθάρας στην πάροδο του χρόνου?

To ξύλο της ηλεκτρικής κιθάρας, έχει περαστεί με 2-3 (4...) χέρια filler,sealer, κανα2 χέρια μπογιά (βάλε το είδος που θέλεις), κανα 2 (3-4...) χέρια λούστρο, κρέμες γυαλίσματος....

Το μόνο πρόβλημα ανθεκτικότητας που μπορεί να έχεις, είναι να τη σκάσεις στο κεφάλι κάποιου δύστυχου...όπως ο Keith....και πάλι, εκείνος, συνέχισε να παίζει...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I see...ούτε στο σκέβρωμα παίζει ρόλλο δηλαδή?

 

Και μια τελευταία ερώτηση:  (Γι αυτούς που πιστεύουν ότι το ξύλο παίζει ρόλλο στον ήχο-τόνο)

Έχω ακούσει από πολλούς την άποψη ότι σε μια παλιά (καλή) κιθάρα, το ξύλο με την πάροδο των ετών ''ωριμάζει'' και ο τόνος γίνεται πιο γλυκός...ισχυεί αυτό ή είναι π@π@ρι@?? Είναι το ξύλο της κιθάρας σαν ''παλιό καλό κρασί'' , ή εφόσον τα ηλεκτρολογικά είναι οκ, η διαφορά της δεν είναι στην ουσία καμμία?

 

Και αν δεν ισχύει αυτό, γιατί δεν μπορώ να βρω μια μεταχειρισμένη Gibson (std) κάτω από 1400 και μια μεταχειρισμένη Fender (std) κάτω από 700? (τιμές που και πάλι είναι παραπάνω από τις αντίστοιχες των πιο ακριβών epiphone-fender MIM αντίστοιχα)

 

Τα όργανα αυτά διατηρούν καλή μεταπωλητική αξία μόνο λόγω ονόματος ή λόγω του ότι τα specs-ξύλα είναι πιο ανθεκτικά στο χρόνο από τα υπόλοιπα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου