Προς το περιεχόμενο

Download, CD, Βινύλιο?


Giorgos_Oikonomou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε Pointy να υποθεσω (και διεψευσε με αν κανω λαθος)  οτι δεν μεγαλωσες με βινιλια η κασσετες (γιατι θα μου αρεσε να ακουσω και αυτη την αποψη)

 

δοξα το θεο ακομα τα οικονομικα μου, μου επιτρεπουν να αγοραζω cd (οχι και τοσο καινουργια) αν και το τελευταιο μου το εφερε φιλος απο ρουμανια (νεα κυκλοφορια μονο 12 ευρω)

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 154
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν πάντως να πω έχω να αγοράσω cd για μένα πάνω από μήνα και συνολικά τα τελευταία 2 χρόνια έχω αγοράσει το πολύ 5 cd, όπου μέχρι πρότινως έπαιρνα 5 cd το μήνα.

 

Γενικά το πολύ μαζικό download δε μου αρέσει γιατί όντως καταλήγεις να μην ακούς τα μισά από όσα κατεβάζεις. Αλλά ποτέ μου δε προσπερνάω κομμάτια ακούω μέρος τους ή οτιδήποτε.

Ή όλο το δίσκο ή τίποτα.

 

Γιατί δεν αγοράζω; Δε περνάω τόσο συχνά από το κέντρο πια, και βαριέμαι να κατέβω συγκεκριμένα για σιντι. Τις φορές που πέρασα από δισκάδικο κάτι τις πήρα.

 

Δε θα πω ψέμματα όμως ότι δε μου λείπει όταν το έκανα τόσο τακτικά και πήγαινα στο δισκάδικο έπιανα κουβέντα και με τους πωλητές, έπαιρνα το cdaki μου το άνοιγα μέσα στο λεωφορείο να δω βιβλιαράκι, να διαβάσω στίχους κ.α. τέτοια όμορφα.

 

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ, αλλά υπερβολικά πολλοί δίσκοι που θα ήθελα να αγοράσω γιατί αξίζει να τους έχω. Μόνιμα σκέφτομαι, ε μωρε αφού το έχω σε mp3 δε πειράζει, μια άλλη φορά, που θα έχω χρήματα, ας πάρω κάτι που δεν έχω ξανακούσει κτλ κτλ.

Αποτέλεσμα. 5 cd σε 2 χρόνια.

 

Προσωπικά για ορισμένες περιπτώσεις η εμφάνιση των mp3 έκανε καλό. (Για ποιο λόγο να έχει πωλήσεις η αρπαχτή δισκάκι του οποιουδήποτε.) Κατα τ' αλλα δυστυχώς μόνο κακό κάνει. :/

 

Άσε που μειωμένες πωλήσεις δίσκου ενός συγκροτήματος μειώνουν και τις πιθανότητες το συγκρότημα να συμπεριλάβει τη χώρα μας στην περιοδεία του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνοι οτι μπορεις να ακους και τα mp3 οπως θες(αν και παντα παρανομο - εφοσον δεν τα 'χεις πληρωσει).Απλα εγω αναφερωμουν στον "πυρετο" του τζαμπα που εχει το μεγαλυτερο ποσοστο των illegal dowloaders να κατεβαζουν ολο και περισσοτερα("κι αυτο - κι αυτο - και τ'αλλο - κι εκεινο") που προερχεται απο τον ενθουσιασμο της "τζαμπα" μουσικης!Ξερω ατομα(που ειναι και καλοι μου φιλοι) που εχουν κατι TBytes κατεβασμενα και τακτοποιημενα ... για να μην πω καποια εκτυπωμενα με τα εξωφυλλα τους ... που δεν τα 'χουν ακουσει ΠΟΤΕ!!!!!!!!

 

Αν και πειρατια δεν ειναι ακριβως αυτο.Πειρατια ειναι κυριως οταν τα τεραμπαιτς γινονται αντιγραφα CD's και πωλουνται απο πλανοδιους , κακομοιρηδες , παμφτωχους  , συνηθως εγχρωμους πωλητες!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά δεν μπορώ να αγνοήσω την ευχρηστία και την αμεσότητα του ψηφιακού μέσου.

 

σίγουρα δεν έχω ζήσει την εποχή που μεσουρανούσε το βινυλιο, αν και λόγω της μητέρας μου έχω στη διάθεσή μου μια μεγάλη συλλογή βινυλίων με ροκ, ελληνική εντεχνη και κλασσική.

 

αυτό που συμβαίνει όταν βάζω ένα βινυλιο είναι οτι αντιλαμβάνομαι μια "ενταση" (οχι βολιουμ) στον ήχο

αισθανεσαι οτι ανα πάσα στιγμή θα κάνει μπουμ. ίσως είναι οι μικροανωμαλίες που βρίσκει η βελόνα, ίσως είναι αυτός ο ηλεκτρισμένος ήχος που κάνει λίγο πριν ακουμπήσει την επιφανεια του δισκου και μόλις την αφήνει, πάντως σου δημιουργεί μια πολυ περίεργη αίσθηση, "ενταση" οπως λέω πιο πάνω.

 

απο την άλλη πιστεύω πως αυτή η νοσταλγία για τα βινύλια, εκφράζει μερικώς την νοσταλγία για τις παλιές παραγωγές, των οποίων η εποχή τέλειωσε περίπου στην ίδια περίοδο με την εποχή που τελείωσε και του βινυλίου

 

όταν ακούω το "In Rock" σε βινύλιο, πραγματικά πιστεύω είναι ο συνδυασμός του "ηλεκτρισμένου" ηχου του βινυλίου με την παραγωγή της εποχής που με κάνει να κάθομαι στα καρφια.

 

το θέμα είναι πως σε 5 δευτερόλεπτα πλέον, μπορώ να έχω πρόσβαση σε ενα αλμπουμ εκ των άπειρων, ή να βρω ένα κομμάτι απο τα άπειρα, η να φτιάξω στο πιτς φυτιλι ένα πλειλιστ με το ταδε ύφος κλπ

μη ξεχνάμε και την ευκαιρία των underground μουσικών να τους γνωρίσει ο κόσμος.

 

και παρόλο που στην εποχή μας έχουμε χάσει αρκετά χαρην ευκολίας, ωστόσο οιπαραπάνω ευκολίες παραείναι σημαντικές για να τις αγνοήσει κάποιος.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάζω παράνομα μουσική, φοιτητής γαρ. Δεν κατεβάζω με το κιλό, πάντα ακούω με προσοχή αυτά που κατεβάζω και δεν κατεβάζω κάτι καινούριο αν δεν τελειώσω με το προηγούμενο. Αν κάτι από αυτά που κατέβασα μου αρέσει πηγαίνω την επόμενη μέρα στο δισκοπωλείο και αγοράζω όσα CD του εκάστοτε συγκροτήματος αντέχει η τσέπη μου.

Βέβαια πολλές φορές βάζω μουσική στο background και κάνω κάτι άλλο, και αυτό μόνο καλό μου έχει κάνει, διότι είτε ξεχωρίζω κάποια πράγματα που μου κάνουν εντύπωση, είτε εξοικειώνομαι με κάποια ακούσματα και μετά μπορώ να τα αναγνωρίσω (εννοείτα πάντα ξέρω τι είναι αυτό που ακούγεται στο background). Και γενικά στηρίζω αυτήν την τρισκατάρατη  ;D μουσική βιομηχανία, και δεν μένω μόνο στο να κατεβάσω κάτι παράνομα.

 

Δυστυχώς όταν άρχισα να ακούω μουσική είχε περάσει η εποχή του βινυλίου, και τώρα έχω ένα και μοναδικό και δεν έχω πικαπ να το ακούσω...  :(

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και πειρατια δεν ειναι ακριβως αυτο.Πειρατια ειναι κυριως οταν τα τεραμπαιτς γινονται αντιγραφα CD's και πωλουνται απο πλανοδιους , κακομοιρηδες , παμφτωχους  , συνηθως εγχρωμους πωλητες!

Καλά κ αυτό πειρατία είναι..

 

Παρεπιπτόντως για διαβάστε και μερικές παλιότερς κουβέντες περί πειρατίας εδώ μέσα,

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=162120.0

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=2260.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατα τη γνωμη μου θα απαγορευτει καποια στιγμη στο μελλον το κατεβασμα copyrighted υλικου. Ηδη κατι ετοιμαζει η ευρωπαικη ενωση για το θεμα και πιστευω οτι θα θεσπιστουν νόμοι οπου θα κοβουν το παρανομο κατεβασμα μεσω των παροχεων ιντερνετ. Η παλια μεθοδος των μηνυσεων δεν απεδωσε αφου δεν αλλαξε κατι τελικά. Δεν μπορουν να σταματησουν/απειλησουν τον κοσμο να κατεβασει οποτε θα στοχευσουν στην πηγή. Παρολο που και εγω κατεβαζω, θα προτιμουσα να μπει ενα χαλιναρι γιατι απαξιωθηκαν πολλοι τομεις απο ολη αυτη την ιστορια και δεν το αξιζαν (τουλαχιστο οχι ολοι). Οπως αγοραζουμε τα ρουχα που φοραμε και χιλιαδες αλλα αγαθά, θα επρεπε να αγοραζουμε και τη μουσικη μας. Μου εχει λειψει εκεινη η εποχη, αλλα οταν πας σπιτι σου & ανοιγεις τον υπολογιστη, νιωθεις σαν ενας ποντικός που έπεσε μεσα σε ενα τουλούμι με τυρί. Τα εχεις ολα μπροστα στο πιατο & δυσκολα θα βγεις εξω να πας στα δισκαδικα να παρεις 1 cd με 20€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η συζήτηση έχει σχέση και με την πειρατεία (η οποία βεβαίως και είναι η οποιαδήποτε παράνομη διακίνηση υλικού με πνευματικά δικαιώματα), περάστε μια βόλτα κι από δω:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=169166.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=166291

 

(εδιτ: στο πρώτο λινκ με πρόλαβε η Εύη)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνοι οτι μπορεις να ακους και τα mp3 οπως θες(αν και παντα παρανομο - εφοσον δεν τα 'χεις πληρωσει).Απλα εγω αναφερωμουν στον "πυρετο" του τζαμπα που εχει το μεγαλυτερο ποσοστο των illegal dowloaders να κατεβαζουν ολο και περισσοτερα("κι αυτο - κι αυτο - και τ'αλλο - κι εκεινο") που προερχεται απο τον ενθουσιασμο της "τζαμπα" μουσικης!Ξερω ατομα(που ειναι και καλοι μου φιλοι) που εχουν κατι TBytes κατεβασμενα και τακτοποιημενα ... για να μην πω καποια εκτυπωμενα με τα εξωφυλλα τους ... που δεν τα 'χουν ακουσει ΠΟΤΕ!!!!!!!!

 

Και σκεφτηκα να το γραψω αλλα δεν το εκανα. Mp3 ΔΕΝ σημαινει οτι κατι ειναι παρανομα κατεβασμενο! Υπαρχουν και τα CD που παιρνεις για ολους τους λογους που κανουν καποιον να αγορασει ενα CD και φυσικα τα περνας και στο δισκο σου ή στο φορητο player σου, υπαρχουν και τα χιλιαδες απολυτως νομιμα τζαμπα κομματια σε mp3, και τελος (αν και δε βλεπω το λογο προσωπικα ;D) μπορεις να αγορασεις νεα δισκο ή ενα κομματι απευθειας σε μορφη mp3 ή αναλογο format.

 

Το mp3 ως "μεσο" δε σημαινει οτι κατεβαζεις μερικα giga τη μερα τα τελευταια rips μονο και μονο για να γεμιζεις δισκους.

 

φιλε Pointy να υποθεσω (και διεψευσε με αν κανω λαθος)  οτι δεν μεγαλωσες με βινιλια η κασσετες (γιατι θα μου αρεσε να ακουσω και αυτη την αποψη)

 

Τι σε κανει να το υποθετεις αυτο? Ξαναδες αυτο που εγραψα πριν: ;)

 

Ποσο συχνα ακουτε εναν ολοκληρο δισκο απο την αρχη μεχρι το τελος (βινυλιο/κασετα), ενα δικο σας playlist (mix tape), ή κομματια σε τυχαια σειρα (mp3 player)?

 

Η αλλαγη των μεσων εφερε και αλλαγη στους τροπους με τους οποιους ακουω και εγω μουσικη, και πανω σε αυτο αναρωτηθηκα. Σε τι βαθμο οι καινουριες συνηθειες εχουν αντικαταστησει τις παλιες? Και πως ακουνε μουσικη οσοι δεν εχουν ακουσει ποτε δισκο ή κασετα?

 

Το CD (και τη μεταγενεστερη δυνατοτητα να γραφεις δικα σου audio CD) δεν το ανεφερα παρα την τεραστια επανασταση που εφερε γιατι αν το σκεφτεις ειναι λιγο μεταβατικη φαση. Κατα τη γνωμη μου δεν εκανε και τοσο μεγαλη διαφορα, περιπου οσο κανανε το auto reverse και το search στις κασετες. Καμια σχεση με την αλλαγη που εφερε το mp3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατα τη γνωμη μου θα απαγορευτει καποια στιγμη στο μελλον το κατεβασμα copyrighted υλικου.

 

Εεεεεεεεεεεεεε...... τι θες να πεις ακριβως?

 

(ηδη απαγορευεται λιγο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου