Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή γέφυρας σε μπάσο


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

μιας και η γέφυρα που έχει το μπάσο μου

(Fender jazz bass Deluxe series, μεξικάνικο 4χορδο)

έχει φθαρμένες τις βίδες στα βαγονάκια και δε μπορώ να τη ρυθμίσω, θα την αλλάξω.

 

Σκεφτόμουν να βάλω την ίδια γέφυρα σαν αυτή που έχει, δηλαδή

http://www.thomann.de/gr/fender_vintage_bass_bridge.htm

 

Παρ' αυτά αναρωτιέμαι μήπως θα άξιζε ή θα προσέφερε ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ να βάλω κάποια άλλη, που ίσως τυχόν αναβαθμίζει το όργανο και αν ναι ποια;

 

Ευχαριστώ για όποια πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω ακούσει τα καλύτερα για τις BadAss αλλά είναι μάλλον πολύ πάνω από το budget σου...

http://www.thomann.de/gr/badass_bab2b_bassbridge.htm

Και οι schaller βελτιώνουν αρκετά το sustain πάντως...

http://www.thomann.de/gr/schaller_3d4_c.htm

Και οι 2 έχουν το καλό ότι δεν έχουν το τρίξιμο που συναντάτε συχνά σε φθηνές γέφυρες όταν παίζεις δυνατά ή με πένα....

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ριχνεις και μια ματια σε wilkinson και παρομοιες εταιρειες; Εχω την εντυπωση οτι θα εχουν κατι ισαξιο ή και καλυτερο ποιοτικα σε φτηνοτερη τιμη (μιλαμε παντα για παρομοια παραδοσιακη γεφυρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο! με μια προχειρη ματια που εριξα δε βρικα!

αν ειναι ετσι τοτε θα προτιμουσα την αρχικη σου λυση! αν ειναι η ιδια δεν θα χρειαστεις καινουργιες τρυπες!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος για την badass ναι παραπάει για μένα σίγουρα.

Και γενικά έχω και το άγχος για οποιαδήποτε η οποία δεν είναι σαν τη συγκεκριμένη που έχω αν υπάρχει η περίπτωση να μην ταιριάζει ακριβώς στο μπάσο.

Θα ήθελα απλά να τη ξεβιδώσω και να βιδώσω την καινούρια και τέλος.

 

πχ η schaller θέλει νέες τρύπες; Θα ήθελα να το αποφύγω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα ιδια λεφτα παιρνεις μια Gotoh 201

http://cgi.ebay.co.uk/Gotoh-Bass-Guitar-201-Bridge-4-String-Chrome_W0QQitemZ150407828281QQcmdZViewItemQQptZUK_Guitar_Accessories?hash=item2305015339

κ τελος τα ενοχλητικα τριξηματα που συνοδευουν τις vintage style bridges,χωρις να χανει τον vintage ηχο.

 

 

Τωρα αν θες μπορεις να βαλεις μια απο τις πολυ βαριες γεφυρες που κυκλοφορουν με αποτελεσμα περισσοτερο sustain και γενικοτερα αλλαγη στον χαρακτηρα του ηχου.Αυτο ειναι θεμα γουστου και μονο.Παντως αν αποφασισεις να παρεις καποια απο αυτες τις γεφυρες μην δωσεις 150 ευρω να παρεις badass,καλες μεν(την εχω μαλιστα σε ενα μπασο μου κ σε αλλα στο παρελθον) αλλα σιγα μην πληρωσεις το βαρος της σε χρυσο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να εχεις υπ'οψιν σου οτι, αν δε θες να ανοιγεις εξτρα τρυπες για βιδες, πρεπει να παρεις γεφυρα που να ειναι direct replacement για Fender. Οι BadAss για παραδειγμα ειναι, ενω η Schaller οχι. Προσωπικη μου προταση ειναι η Gotoh 201.

 

EDIT: Ο μεσημεριαρης με ninjaρε και μαλιστα με λινκ. Ξεφτιλα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος για την badass ναι παραπάει για μένα σίγουρα.

Και γενικά έχω και το άγχος για οποιαδήποτε η οποία δεν είναι σαν τη συγκεκριμένη που έχω αν υπάρχει η περίπτωση να μην ταιριάζει ακριβώς στο μπάσο.

Θα ήθελα απλά να τη ξεβιδώσω και να βιδώσω την καινούρια και τέλος.

 

πχ η schaller θέλει νέες τρύπες; Θα ήθελα να το αποφύγω αυτό.

 

Η scaller θελει νεες τρυπες.

Παρε την gotoh k τελειωσες  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου