Προς το περιεχόμενο

Ελλάς - Ευρώπη : Σημειώσατε Χ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη τυχαινει να διδασκω σε "καλο" Αγγλικο πανεπιστημιο' date=' και επειδη ο κολλητος μου διδασκει σε επισης "καλο" Αμερικανικο πανεπιστημιο, μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι ο μεσος ορος ειναι ΣΤΟΚΟΙ. Αυτο δε σημαινει οτι εμεις οι Ελληνες ειμαστε ο τελειος λαος, σε καμια περιπτωση. Αλλα αυτη η λιστα οπως και οι ερευνες τις PISA ειναι χαλαρα για τα ΜΠΑΖΑ.

 

Δεν το λεω απο εθνικοφρωσυνη αυτο, αλλα ενταξει , να μιλησουμε για τιμες και επαγγελματικοτητα, αλλα μη μας ερχονται και οι ηλιθιοι οι δυτικοι να μας λενε για εξυπναδα και IQ.[/quote']

 

Αγαπητέ math2014 το post σου μου κίνησε το ενδιαφέρον. Λες ότι οι δυτικοί είναι στόκοι (κατά 50%) και ηλίθιοι. Μέχρι εδώ καλά. Αλλά επίσης λες ότι έχουν καλύτερες τιμές και καλύτερη επαγγελματικότητα, οπότε η απάντησή μου είναι : "γκλουπ"!!

 

Δηλαδή, για να έχεις καλύτερες τιμές και για να είσαι περισσότερο επαγγελματίας πρέπει να είσαι ηλίθιος; Ή, ενώ είναι ηλίθιοι στο πανεπιστήμιο, μετά την αποφοίτησή τους ξαφνικά γίνονται έξυπνοι;

 

Λοιπόν, για να ξεπεράσουμε την λογική αντίφαση στα λεγόμενά σου (και είσαι και math), ιδού ποια είναι η απάντηση: η εξυπνάδα που έχει ο έλλην έχει τεθεί στην υπηρεσία της πάρτης του ενώ η εξυπνάδα (κατά εσέ ηλιθιότητα) που έχει ο δυτικός έχει τεθεί στην υπηρεσία του κοινωνικού συνόλου. Αυτή είναι η πραγματική εξυπνάδα, όχι του έλληνα.

 

Διαφωνείς; Γιατί είσαι στο εξωτερικό και διδάσκεις και δεν έρχεσαι εδώ, αφού εδώ είναι μαζεμένοι όλοι οι έξυπνοι. Έλα να δεις ότι θες τέσσερις ώρες για να πας από τη μία άκρη της Αθήνας ως την άλλη και μετά περιμένω τον ορισμό σου για την εξυπνάδα και την ηλιθιότητα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Διαφωνείς; Γιατί είσαι στο εξωτερικό και διδάσκεις και δεν έρχεσαι εδώ' date=' αφού εδώ είναι μαζεμένοι όλοι οι έξυπνοι. Έλα να δεις ότι θες τέσσερις ώρες για να πας από τη μία άκρη της Αθήνας ως την άλλη και μετά περιμένω τον ορισμό σου για την εξυπνάδα και την ηλιθιότητα.[/quote']

 

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Τα αίτια είναι πολιτισμικά και κοινωνικά, όχι βιολογικά, φυλετικά και τέτοιες τρίχες.

 

Και γι'αυτό είναι που πρέπει να ντρεπόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τυχαινει να διδασκω σε "καλο" Αγγλικο πανεπιστημιο' date=' και επειδη ο κολλητος μου διδασκει σε επισης "καλο" Αμερικανικο πανεπιστημιο, μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι ο μεσος ορος ειναι ΣΤΟΚΟΙ. Αυτο δε σημαινει οτι εμεις οι Ελληνες ειμαστε ο τελειος λαος, σε καμια περιπτωση. Αλλα αυτη η λιστα οπως και οι ερευνες τις PISA ειναι χαλαρα για τα ΜΠΑΖΑ.

 

Δεν το λεω απο εθνικοφρωσυνη αυτο, αλλα ενταξει , να μιλησουμε για τιμες και επαγγελματικοτητα, αλλα μη μας ερχονται και οι ηλιθιοι οι δυτικοι να μας λενε για εξυπναδα και IQ.[/quote']

 

Αγαπητέ math2014 το post σου μου κίνησε το ενδιαφέρον. Λες ότι οι δυτικοί είναι στόκοι (κατά 50%) και ηλίθιοι. Μέχρι εδώ καλά. Αλλά επίσης λες ότι έχουν καλύτερες τιμές και καλύτερη επαγγελματικότητα, οπότε η απάντησή μου είναι : "γκλουπ"!!

 

Δηλαδή, για να έχεις καλύτερες τιμές και για να είσαι περισσότερο επαγγελματίας πρέπει να είσαι ηλίθιος; Ή, ενώ είναι ηλίθιοι στο πανεπιστήμιο, μετά την αποφοίτησή τους ξαφνικά γίνονται έξυπνοι;

 

Λοιπόν, για να ξεπεράσουμε την λογική αντίφαση στα λεγόμενά σου (και είσαι και math), ιδού ποια είναι η απάντηση: η εξυπνάδα που έχει ο έλλην έχει τεθεί στην υπηρεσία της πάρτης του ενώ η εξυπνάδα (κατά εσέ ηλιθιότητα) που έχει ο δυτικός έχει τεθεί στην υπηρεσία του κοινωνικού συνόλου. Αυτή είναι η πραγματική εξυπνάδα, όχι του έλληνα.

 

Διαφωνείς; Γιατί είσαι στο εξωτερικό και διδάσκεις και δεν έρχεσαι εδώ, αφού εδώ είναι μαζεμένοι όλοι οι έξυπνοι. Έλα να δεις ότι θες τέσσερις ώρες για να πας από τη μία άκρη της Αθήνας ως την άλλη και μετά περιμένω τον ορισμό σου για την εξυπνάδα και την ηλιθιότητα.

 

Δεν το διατυπωσα σωστα, μαλλον.

 

1. Διδασκω σε φοιτητες, αυτους μπορω να κρινω με βαση την επιστημονικη αρτιοτητα.

2. Εκρινα την ερευνα της ΠΙΖΑ που αναφερεται σε επιστημονικη αρτιοτητα(εαν δεν κανω λαθος)

3. ΔΕΝ εκρινα τον Αγγλικο/Γερμανικο/ΧΧΧΧΧΧΧ λαο εν γενη.

 

Εαν δεν κανω λαθος η ερευνα της ΠΙΖΑ αναφερεται σε επιπεδο μορφωσης, και το αλλο λινκ σε θεμα νοημοσηνης (IQ).

 

Οποτε κρινοντας και συγκρινοντας αυτες τις δυο ερευνες με αυτο που ζω εγω διδασκοντας δυτικους, λεω οτι εαν αυτες οι ερευνες λενε οτι υστερουμε σημαντικα (ακραιο), εγω παω στο αλλο ακρο και λεω οτι ειναι ΣΤΟΚΟΙ (για να αντιπαρατεθω στην ερευνα και οχι για να βγαλω τους ξενους ηλιθιους).

 

Εμεις σαν Ελληνες δεν ειμαστε πιο χαζοι ή πιο αμορφοτοι. Αυτο δυστυχως ομως δεν μας κανει αυτοματως καλυτερους, μιας και αυτο που μας τρωει ειναι η φαγομαρα, και οχι η βλακεια.

 

Την εξυπναδα την εκρινα σε επιστημονικο/ακαδημαικο επιπεδο, και ΟΧΙ σε κοινωνικο/επαγγελματικο επιπεδο οπου εκει ειμαστε ΗΛΙΘΙΟΙ, γιατι κοιταμε να αρπαξουμε.

 

Ειμαι εξω γιατι που δωθηκε η δυνατοτητα να κανω αυτο που θελω με υποτροφιες και εργασια, αλλα προσπαθω οσο μπορω να επιστρεψω.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνε μια μελέτη αντίστοιχη της PISA να δούμε... Μέχρι τότε το μόνο που έχουμε είναι η γνώμη σου, και μάλιστα όχι για τον μέσο όρο αλλά για φοιτητές ενός πανεπιστημίου. Έχω φίλο στο Cornell, κάνει το διδακτορικό του και είναι κάνει και TAs και έχει βγάλει αντίθετα απο τα δικά σου συμπεράσματα. Να τον πιστέψω?Προφανώς όχι, μιλάμε για ένα απο τα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου. Το δείγμα όπως ξέρεις παίζει μεγάλο ρόλο. Μπορεί οι φοιτητές σου να είναι για τα μπάζα, αλλά και οι μανάβηδες στην αγγλία να είναι στο επίπεδο των φοιτητών σου, να μην υπάρχει δηλαδή τόσο μεγάλη διαφορά σε επίπεδο φοιτητών απο πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο ή φοιτητών - μη φοιτητών, ενώ στην ελλάδα η διασπορά να είναι μεγάλη. Αν είναι έτσι τι αξία έχει το συμπέρασμα σου? Τη μεθοδολογία της PISA τη βρίσκεις τελείως για πέταμα? ένα κάποιο συμπέρασμα τουλάχιστον δεν βλέπεις να βγαίνει? Υπάρχει κάτι άλλο πιο χειροπιαστό αυτή τη στιγμή? Επίσης μιλάει για γενική κατάσταση μαθητών όχι φοιτητών. Μπορεί (και για πολλά τμήματα ισχύει αυτό) τα καλά πανεπιστήμια στην ελλάδα να έχουν σουπερ-ουαου επίπεδο, και την αφρόκρεμα των ελλήνων φοιτητών. Τι σύγκριση κάνουμε τότε?

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η "χωρα" αυτη απο ποιους αποτελειται?απο "αλλους" ανθρωπους απο αυτους που την κατοικουν?? :lol:

 

Αυτό είναι σοφιστία. Περιμένω πιο σοβαρή αντιμετώπιση από σένα (τώρα μιλάω σοβαρά).

 

Μιλαω πολυ σοβαρα,η "κυβερνηση" & η "διαχειριση" μιας χωρας γινεται απο ανθρωπους που ΕΠΙΛΕΓΕΙ ο λαος της (αρα ΑΥΤΟΣ Ο ΛΑΟΣ ειναι υπευθυνος.

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι οταν αναφερομαι σε εξυπναδα ΔΕΝ εννοω την "φυλετικη" εξυπναδα (οτιδηποτε βασιζεται σε "φυλετικη" μελετη ειναι παπαρια μαντολες κατα τη γνωμη μου ) αλλα την ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΞΥΠΝΑΔΑ που μεταφραζεται σε ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΔΡΑΣΗ/ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ/ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ & τελικα σε ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ & ΠΡΟΟΔΟ.

 

Να σου πω λοιπον γιατι προσωπικα θεωρω τους Γερμαναραδες :lol: ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ εξυπνοτερους στον κοινωνικο τομεα απο τους Ελληνες:

AΠΛΑ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ & ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΓΙΑ/ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ.

 

Δυο απλα παραδειγματα που ΕΖΗΣΑ & ΕΙΔΑ με τα ματια μου και στις δυο πολεις (ΑΘΗΝΑ-ΒΕΡΟΛΙΝΟ)

 

1.Σαν γνησιος Ελληναρας στην ΑΘΗΝΑ :oops: καθε πρωϊ που βγαινω απο την πολυκατοικια μου κατεβαζω και τα σκουπιδια (αντι να κανω το σωστο και ΝΟΜΙΜΟ δηλ. να τα κατεβασω απο βραδυς για να τα αποκομισει ο σκουπιδιαρης τα ξημερωματα ωστε να μην τα τρωνε στη μαπα ολη την ημερα οι συμπολιτες μου).

ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ δεν μου εχει κανει ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ (οπως και εγω ποτε δεν εχω κανει σε κανεναν παρατηρηση μια και ΟΛΟΙ στη γειτονια μου συμπεριφερονται σαν και εμενα (δηλ. σαν ΚΑΦΡΟΙ)

 

Σαν γνησιος Ελληναρας στο ΒΕΡΟΛΙΝΟ κατεβασα το ΠΡΩΪ της πρωτης μερας που εμεινα στο νεο μου διαμερισμα τα σκουπιδια μου στον καδο των αχρηστων.

Το μεσημερι που γυρισα τα ΒΡΗΚΑ ΑΔΕΙΑΣΜΕΝΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ ΜΟΥ με ενα σημειωμα καρφωμενο (πανω στη πορτα) "ΜΗ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ,ΕΙΣΑΙ ΑΓΕΝΗΣ!!"

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι κατανροπιασμενος δεν ηξερα που να κρυφτω & οτι σχεδον ολη η πολυκατοικια με αντιμετωπιζε ως υπανθρωπο μεχρι που πορτα-πορτα ΖΗΤΗΣΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ απο ολους για την απαραδεκτη συμπεριφορα μου.

:oops:

 

2.Στην Αθηνα βλεπουμε παντου & ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ παρκαρισμενα αυτοκινητα ακομα και σε σημεια που υπαρχει ραμπα αναπήρων (και πως να μην εχουμε προβλημα σταθμευσης αφου το 90% των καφρων χρησιμοποιουν τα

αυτοκινητα τους παρα τις συγκοινωνιες) ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΤΑΙ & πριν απο λιγο καιρο με εκπληξη ειδα τροχονομο να κανει παρατηρηση σε "τζιπατο" τυπο επειδη ειχε κλεισει ραμπα αναπηρων & ο "μαγκας" του απαντησε "γραψε με,λεφτα ΕΧΩ".

 

Στο Βερολινο ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ειναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να παρκαρεις παρανομα ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ & για ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ λογο,οχι μονο τα προστιμα ειναι εξοντωτικα αλλα ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ ΚΙΔΥΝΕΥΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΞΑΓΡΙΩΜΕΝΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ (λογω τιμης ειδα παρανομα παρκαρισμενο αμαξι με 2 ΑΞΙΝΕΣ καρφωμενες πανω στο καπο!)

 

αυτο λεγεται ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ & ΑΙΣΘΗΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ & κατα τη γνωμη μου ειναι ΣΥΝΩΝΥΜΟ με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΞΥΠΝΑΔΑ! :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σαν γνησιος Ελληναρας στο ΒΕΡΟΛΙΝΟ κατεβασα το ΠΡΩΪ της πρωτης μερας που εμεινα στο νεο μου διαμερισμα τα σκουπιδια μου στον καδο των αχρηστων.

Το μεσημερι που γυρισα τα ΒΡΗΚΑ ΑΔΕΙΑΣΜΕΝΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ ΜΟΥ με ενα σημειωμα καρφωμενο (πανω στη πορτα) "ΜΗ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ' date='ΕΙΣΑΙ ΑΓΕΝΗΣ!!"

[/quote']

 

Και αυτό τι μας δείχνει;;;

Εγώ αν έβρισκα τα σκουπίδια ΑΔΕΙΑΣΜΕΝΑ (δηλαδή πεταμένα έξω από την σακούλα και πεταμένα στο πατωμα) θα έσπαγα το κεφάλι αυτού που το έκανε!

 

 

Να αφήσει σημείωμα; Δεκτόν!

Να κάνει παρατήρηση; Δεκτόν!

Αλλά μια τέτοια ενέργεια την βρίσκω επιεικώς απαράδεκτη, αφού ήταν η πρώτη φορά που έκανες κάτι τέτοιο...

 

 

Και που ήξερε ο τύπος ότι δεν σου έτυχε κάτι που δεν σου επέτρεψε να τα κατεβάσεις από το βράδυ; Στον καδο που είναι γι' αυτόν τον σκοπό τα άφησες και όχι στον δρόμο...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι οταν αναφερομαι σε εξυπναδα ΔΕΝ εννοω την "φυλετικη" εξυπναδα (οτιδηποτε βασιζεται σε "φυλετικη" μελετη ειναι παπαρια μαντολες κατα τη γνωμη μου ) αλλα την ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΞΥΠΝΑΔΑ που μεταφραζεται σε ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΔΡΑΣΗ/ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ/ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ & τελικα σε ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ & ΠΡΟΟΔΟ.

 

 

Ακριβως αυτο το θεμα ηθελα να χτυπησω και ο ΣΦ το εθεσε καλυτερα απο εμενα. Οι μελετες αυτες που ειδα στις προηγουμενες σελιδες ειναι για μενα (που ειμαι ασχετος) αλλα και για καποιους φιλους μου (που ειναι ειδικοι στο θεμα) ΑΣΧΕΤΕΣ. Ειδικα η 2η που εσκασε στους Ταιμς.

 

Μπορει να ειμαστε ευστροφοι και ξυπνιοι σε καποιους τομεις, αλλα ειμαστε βλακες στην κοινωνικη εξυπναδα.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να ειμαστε ευστροφοι και ξυπνιοι σε καποιους τομεις' date=' αλλα ειμαστε βλακες στην κοινωνικη εξυπναδα.[/quote']

 

Αυτό εννοούσα και εγώ - όπως είπα άλλωστε.

Τώρα σε σχέση με το αν υπάρχει ή δεν υπάρχει φυλετικώς οριζόμενη ηλιθιότητα, η απάντηση είναι απλή : αν οι έλληνες συνεχίσουν τις επόμενες δεκαετίες να συμπεριφέρονται σαν κάφροι, τότε αυτό θα έχει καταγραφεί στα φυλετικά τους χαρακτηριστικά και μετά θα είναι πολύ δύσκολο να πεισθεί οποιοσδήποτε ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι.

 

¶λλωστε η ζημιά έχει γίνει. Ξέρετε ποιος είναι δυσκολότερο να πεισθεί για την αξία του έλληνα; Ο ίδιος ο έλληνας! Όποτε ακούω μία συζήτηση για κάτι το κακόν, τότε οι παρευρισκόμενοι τι λένε; Λένε: ε, τι τα θες, ελλάδα είμαστε... το οποίο σημαίνει ότι "πως θέλετε να πεισθούν οι άλλοι, αν δεν μπορούμε να πεισθούμε ούτε εμείς";

 

Και κάτι ακόμη (προς Superfunk) : τα σκουπιδιάρικα σε πάρα πολλούς δήμους της Αθήνας ΔΕΝ περνάνε πλέον το πρωί, αλλά μέρα μεσημέρι. Από εκεί να καταλάβεις τι γίνεται.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μιλαω πολυ σοβαρα' date='η "κυβερνηση" & η "διαχειριση" μιας χωρας γινεται απο ανθρωπους που ΕΠΙΛΕΓΕΙ ο λαος της (αρα ΑΥΤΟΣ Ο ΛΑΟΣ ειναι υπευθυνος.

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι οταν αναφερομαι σε εξυπναδα ΔΕΝ εννοω την "φυλετικη" εξυπναδα (οτιδηποτε βασιζεται σε "φυλετικη" μελετη ειναι παπαρια μαντολες κατα τη γνωμη μου ) αλλα την ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΞΥΠΝΑΔΑ που μεταφραζεται σε ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΔΡΑΣΗ/ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ/ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ & τελικα σε ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ & ΠΡΟΟΔΟ.

 

Να σου πω λοιπον γιατι προσωπικα θεωρω τους Γερμαναραδες :lol: ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ εξυπνοτερους στον κοινωνικο τομεα απο τους Ελληνες:

AΠΛΑ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ & ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΓΙΑ/ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ.

 

Δυο απλα παραδειγματα που ΕΖΗΣΑ & ΕΙΔΑ με τα ματια μου και στις δυο πολεις (ΑΘΗΝΑ-ΒΕΡΟΛΙΝΟ)

 

1.Σαν γνησιος Ελληναρας στην ΑΘΗΝΑ :oops: καθε πρωϊ που βγαινω απο την πολυκατοικια μου κατεβαζω και τα σκουπιδια (αντι να κανω το σωστο και ΝΟΜΙΜΟ δηλ. να τα κατεβασω απο βραδυς για να τα αποκομισει ο σκουπιδιαρης τα ξημερωματα ωστε να μην τα τρωνε στη μαπα ολη την ημερα οι συμπολιτες μου).

ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ δεν μου εχει κανει ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ (οπως και εγω ποτε δεν εχω κανει σε κανεναν παρατηρηση μια και ΟΛΟΙ στη γειτονια μου συμπεριφερονται σαν και εμενα (δηλ. σαν ΚΑΦΡΟΙ)

 

Σαν γνησιος Ελληναρας στο ΒΕΡΟΛΙΝΟ κατεβασα το ΠΡΩΪ της πρωτης μερας που εμεινα στο νεο μου διαμερισμα τα σκουπιδια μου στον καδο των αχρηστων.

Το μεσημερι που γυρισα τα ΒΡΗΚΑ ΑΔΕΙΑΣΜΕΝΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ ΜΟΥ με ενα σημειωμα καρφωμενο (πανω στη πορτα) "ΜΗ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ,ΕΙΣΑΙ ΑΓΕΝΗΣ!!"

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι κατανροπιασμενος δεν ηξερα που να κρυφτω & οτι σχεδον ολη η πολυκατοικια με αντιμετωπιζε ως υπανθρωπο μεχρι που πορτα-πορτα ΖΗΤΗΣΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ απο ολους για την απαραδεκτη συμπεριφορα μου.

:oops:

 

2.Στην Αθηνα βλεπουμε παντου & ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ παρκαρισμενα αυτοκινητα ακομα και σε σημεια που υπαρχει ραμπα αναπήρων (και πως να μην εχουμε προβλημα σταθμευσης αφου το 90% των καφρων χρησιμοποιουν τα

αυτοκινητα τους παρα τις συγκοινωνιες) ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΤΑΙ & πριν απο λιγο καιρο με εκπληξη ειδα τροχονομο να κανει παρατηρηση σε "τζιπατο" τυπο επειδη ειχε κλεισει ραμπα αναπηρων & ο "μαγκας" του απαντησε "γραψε με,λεφτα ΕΧΩ".

 

Στο Βερολινο ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ειναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να παρκαρεις παρανομα ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ & για ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ λογο,οχι μονο τα προστιμα ειναι εξοντωτικα αλλα ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ ΚΙΔΥΝΕΥΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΞΑΓΡΙΩΜΕΝΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ (λογω τιμης ειδα παρανομα παρκαρισμενο αμαξι με 2 ΑΞΙΝΕΣ καρφωμενες πανω στο καπο!)

 

αυτο λεγεται ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ & ΑΙΣΘΗΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ & κατα τη γνωμη μου ειναι ΣΥΝΩΝΥΜΟ με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΞΥΠΝΑΔΑ! :wink:[/quote']

 

Πρώτα πρώτα, θα σε παρακαλέσω και εγώ με τη σειρά μου, όπως το έχεις κάνει και εσύ, και σε άλλους, να διαβάζεις πριν απαντήσεις... Η συγκεκριμένη μελέτη για την οποία τόσος ντόρος έγινε, αφορά την μονομανία του συγγραφέα της με τη φυλετικά διαφοροποιούμενη ευφυία. ¶ρα η εκτίμησή μας γι'αυτή, είναι ταυτόσημη (παπάρια μάντολες). :wink:

 

Κατά δεύτερον, συμφωνώ με τον gangster απόλυτα σχετικά με την 'κοινωνική' συμπεριφορά των Γερμανών.

 

Αυτό δε δείχνει ευγένεια και ανωτερότητα πνεύματος που θα διέκρινε έναν ευφυή άνθρωπο, αλλά φανατική προσκόληση στο γράμμα του νόμου και οπαδισμό.

 

Αλλά το ότι οι Γερμανοί συνηθίζουν να φέρονται σαν κοπάδι δεν είναι κάτι νέο... :roll:

 

Εν'πάσει περιπτώσει, οι Γερμανοί είναι το απόλυτα λανθασμένο παράδειγμα κατά τη γνώμη μου, υπάρχουν λαοί, όπως οι Ολλανδοί, οι Δανοί και οι Σουηδοί, με πραγματικά και σωστά αναπτυγμένη κοινωνική ευαισθησία και ουσιαστική 'συναισθηματική ευφυία' (όρος που έχει νόημα, σε αντίθεση με τις ηλίθιες μετρήσεις του IQ).

 

Γιατί βλέπεις αυτοί δεν ξεκίνησαν όλους τους παγκόσμιους πολέμους της Ανθρωπότητας, οπότε δεν κουβαλάνε και τα ανάλογα συμπλέγματα... :roll:

 

Εδώ έχουμε να κάνουμε με ουσιαστικά ζητήματα Παιδείας και μακρόπνοης πολιτικής/κοινωνικής οργάνωσης. Δεν είμαι αισιόδοξος ότι θα γίνουν ποτέ αυτά στην Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά μια τέτοια ενέργεια την βρίσκω επιεικώς απαράδεκτη, αφού ήταν η πρώτη φορά που έκανες κάτι τέτοιο...

 

Μα ΕΚΕΙ ακριβως ειναι και η κοινωνικη "μαγκια" τους δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΩΤΗ & ΔΕΥΤΕΡΗ φορα,ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ & ο ΚΑΘΕΝΑΣ πληρωνει τα λαθη του !

 

Εν αντιθεση με εμας τους ραγιαδες ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ οσες φορες και να τη "φαμε" (μια και μονη ματια στην πολιτικη ιστορια μας το δειχνει καθαρα αυτο αλλωστε)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου