Προς το περιεχόμενο

Ελλάς - Ευρώπη : Σημειώσατε Χ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι εννοείς;

 

Εννοω να ανοιγε κανενα μαγαζι της προκοπης.

 

Η επιθυμεια σου------------> θα γινει πραγματικοτητα σε πολυ λιγο διαστημα>

 

.............(το τζiνi των guitarfreaks) !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς;

 

Εννοω να ανοιγε κανενα μαγαζι της προκοπης.

 

Η επιθυμεια σου------------> θα γινει πραγματικοτητα σε πολυ λιγο διαστημα>

 

.............(το τζiνi των guitarfreaks) !

 

 

:?: :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Menelaos & John +100000000000000000000!!! :wink:

 

Arpegios,και εμεις ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ πηραμε τεραστια βοηθεια & απο το σχεδιο Marshall (την οποια βεβαια την μοιραστηκαν οι "ημετεροι) & ΚΤΗΝΩΔΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ απο την ΕΟΚ (η οποια βεβαια εγινε βιλλες & αυτοκινητα απο τους Πασοκους.. :twisted: τους οποιους βεβαια για να καλοπαιρναμε τους ψηφιζαμε εμεις για 20 χρονια μια και απλα μας βολευε η διοχετευση της στην ακρατη κατανάλωση :lol: )

 

Αν νομιζεις οτι η Ισπανια και η Πορτογαλια ειναι στην ιδια κατασταση με την Ελλαδα μαλλον δεν τις εχεις επισκεφθει ποτε (π.χ.η Λισσαβωνα εχει μετρο απο το 1980!!!και κανονικο μετρο οχι την κουτσουλια που εχουμε εμεις...)

 

Η Ελλαδα εχει δυνατοτητες και μεγαλη γεωργικη & κτηνοτροφικη παραγωγη απλα ΜΕΘΟΔΕΥΜΕΝΑ την καταστεφουν οι κρατουντες!

 

Τι λες τωρα,εδω το μεγαλυτερο asset μας δεν εκμεταλευομαστε σωστα τον ΤΟΥΡΙΣΜΟ! :twisted:

 

Τα σχολια σου για τους Γερμανους ειναι απλα αστεια και μια και ζω και στις 2 χωρες και ειδικα το Βερολινο ειναι 1 εκ.φορες πιο χαλαρη,"ζεστη" & ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ πολη απο την Αθηνα & νοιωθεις παντου την ζεστασια των ανθρωπων (π.χ. εχεις δει ποτε οδηγο λεωφορειου στην Ελλαδα να καλει απο το ΔΙΚΟ του κινητο ΤΑΞΙ για καποιον ηλικιωμενο επιβατη,τον οποιο βεβαια τον εχει παρει ΕΚΤΟΣ της "νομιμης" στασης!!,εγω στο Βερολινο το βλεπω συνεχεια & δεν γινεται βεβαια επειδη ειναι υποχρεωτικο... ) απλα δεν ανεχονται λαμακιες και πολυ καλα κανουν... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν νομίζω οτι η σύνοψη που έκανες γι αυτό το θρεντ είναι σωστή' date=' μάλλον λίγο προκατειλημένο σε βρίσκω... απο κει και πέρα, ειδικά όσον αφορά τη Γερμανία, αυτό είναι απάντηση και σε προηγούμενο πόστερ, στον taq νομίζω, δεν έιναι όλα θέμα κουλτούρας, και ειδικά τα οικονομικά.

Ρίχτε μια ματιά στη wikipedia πχ να δείτε τι πήρε κάθε ευρωπαική χώρα μέσω του marshall plan, ή πόσους λιγνίτες και πρώτες ύλες έχει η Γερμανία και πόσους η Ελλάδα (ο κύριος λόγος για την αναπτυξη μεγαλύτερης βαριάς βιομηχανίας σε όλη την κεντρική ευρώπη απο αυτήν της νότιας τον προηγούμενο αιώνα).

Είναι τυχαίο οτι η ιταλία στηρίζεται στο βορρά? Τι έχει η Ελλάδα?Μεγάλες έυφορες πεδιάδες για γεωργία?Πρώτες ύλες?Λιγνίτες και πετρέλαιο?Σταθερή δημοκρατική διακυβέρνηση για 50 χρόνια?Γιατί η νότια Ιταλία η Ισπανία και η Πορτογαλία είναι μόνο σε λιιιιγο καλύτερη κατάσταση απο μας?Όλοι αυτοί πάσχουν απο ραγιαδισμό???

 

Περιθώρια για βελτίωση υπάρχουν, αλλά είναι σαφές οτι στον κατασκευαστικό τομέα δεν μας παίρνει να ανταγωνιστούμε κανέναν, απλώς και μόνο λόγω του τόπου που ζούμε. Το μοναδικό παρόν και μέλλον, είναι οι υπηρεσίες. Δεν έχει νόημα να κλαιγόμαστε γιατι δεν φτιάχνουμε τίποτα... θα έπρεπε να κλαιγόμαστε για τις τράπεζες, τις ασφάλειες, την μεταποίηση, τις υψηλές τεχνολογίες, τον τουρισμό κτλ κτλ...[/quote']

 

Φιλαράκο arpegios, Η Ελλάδα ΕΧΕΙ ΠΟΡΟΥΣ, αλλά μας τους ΤΡΩΝΕ ΑΛΛΟΙ ως συνήθως...... άλλοι οι οποίοι τα έκαναν πλακάκια με κάποιους "εθνομπαμπάδες" πριν κάμποσα χρονάκια.

Η θάσος καλύπτει 85% της εγχώριας κατανάλωσης σε πετρελαιο αλλά το έβγαλαν Καναδικές εταιρείες και μας δίνουν και κάτι Ψίχουλα για ΝΟΙΚΙ δηλαδή το 3-4% των αναγκών μας!!!! Λίγο πριν στερέψει και όταν η εξωρηξη των Υπολυμάτων θα είναι πιό Δαπανηρή φυσικά με τυμπανοκρουσίες θα μας τα παραχωρήσουν και οι έλληνες κυβερνήτες θα μας κάνουν ΕΘΝΙΚΑ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ! (μείον ένας σημαντικός εθνικός πλούτος δηλαδή)

Πάμε παρακάτω ...... Τα Χρυσορυχεία στην Κασσάνδρα τα κλείνουν .... ενώ είναι ΚΕΡΔΟΦΟΡΑ

Τα Λιπάσματα του Μποδοσάκη τα έκλεισαν και ξέρω πολλά γιατί από εκεί απολύθηκε ο πατέρας μου.... Δεν μπορεί να παράγεις, να κερδοφορείς και να σε κλείνουν....περιέργο.... την στιγμή που δίνονται κίνητρα απο άλλες χώρες για επενδύσεις......και εδώ κλείνουν τους ΠΑΝΤΕΣ!!

Επίσης αυτό το "συνεκμετάλλευση" του Αιγαίου.... πόσα πετρέλαια μπορεί ακόμη να έχουμε.....

ΑΑΑΑ και στην Ζάκυνθο και κατ' επέκταση στο Ιόνιο υπάρχουν λέει πολλά ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΙΜΑ κοιτάσματα.... αλλά όλοι κοφέυουν.... όλοι λένε νταξ μωρέ πόσα θα έχουμε και μεις οι φτωχούληδες........ ΑΛΛΑ κανείς επίσημος δεν βγάζει κιχ!!!!

Αλλά στην μπάντα όλα αυτά μην τρελαθούμε και τελείως. Αυτό που λέει ο superfunk, τον τουρισμό μας δεν εκμεταλευόμαστε!, μετρό φτιάξαμε το 2001!!! Δρόμους ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ! χτες στην γειτονιά μου παραλίγο να σπάσω το αμάξι πάλι! ΕΛΕΟΣ αδέρφια!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες τωρα' date='εδω το μεγαλυτερο asset μας δεν εκμεταλευομαστε σωστα τον ΤΟΥΡΙΣΜΟ! :twisted:[/quote']

 

Καλά, αυτό πια! Είναι απίστευτο!!!! Αλλά όπως έλεγα, όταν ο καθένας κοιτάει να βγάλει 3-4 χιλιάρικα παραπάνω φέτος καταστρέφοντας την εικόνα του και κατ'επέκτασην της ελλάδας ως τουριστικό προορισμό για τα επόμενα 50 χρόνια τι να περιμένουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δρόμους ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ! χτες στην γειτονιά μου παραλίγο να σπάσω το αμάξι πάλι! ΕΛΕΟΣ αδέρφια!

 

 

Aυτο εγινε απο τα τσιπουρα taq και οχι απο τους ελληνικους δρομους...με πιανεις πιστευω ανωμαλε αντρα..ετσι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντούαν τρελιάρη ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ 11 σήμερα ήρθα στο γραφείο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Λιώσαμε χτες! ακόμα το οινόπνευμα μουδιάζει τον εγκέφαλο :P

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετα κατηγορεις την Ελλαδα μας και τους αρτια δομημενους δρομους μας...ντροπη σου..αλητη...!!!!!!

:D :D :D :D :D

 

 

Σε φιλω..ελιπιζω να πιουμε και κανενα μαζι.......μακια σου!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αλλο αυτό που βλέπουμε στα ταξίδια (βιτρίνα) και άλλο το τι πραγματικά υπάρχει πίσω απο αυτήν.

 

ps:εγώ πάντως από την "βιτρίνα" της Γερμανίας έμεινα κατενθουσιασμένος! :D

 

Το πιο ανησυχητικό είναι ότι στην δική μας θρυματισμένη βιτρίνα δεν βλέπω πια ούτε το ραγισμένο μου είδωλο και το πιο τρομακτικό ότι μαθαίνω και στα παιδιά μου (που ευτυχώς δεν έχω) να της πετάει πέτρες μεγαλύτερες από αυτές που ο ίδιος χρησιμοποιώ.... :cry: :cry: :cry:

 

ΥΓ.Έχω μια ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο όταν θα σβήσω από τον καθρέφτη της αυτοκριτικής μου την εικόνα του διπλανού μου...

Τώρα το γιατί κάθε πρωτοχρονιά η απόφαση σε χρόνο dt μεταρέπεται σε ευχή για τον επόμενο χρόνο, το αφήνω στα χέρια της επιστήμης...βρε λες να φταίνε τα ελληνικά μου γονίδια??? :roll: :roll: :roll:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου