Προς το περιεχόμενο

Ελλάς - Ευρώπη : Σημειώσατε Χ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Menelaos & John +100000000000000000000!!! :wink:

 

Arpegios' date='και εμεις ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ πηραμε τεραστια βοηθεια & απο το σχεδιο Marshall (την οποια βεβαια την μοιραστηκαν οι "ημετεροι) & ΚΤΗΝΩΔΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ απο την ΕΟΚ (η οποια βεβαια εγινε βιλλες & αυτοκινητα απο τους Πασοκους.. :twisted: τους οποιους βεβαια για να καλοπαιρναμε τους ψηφιζαμε εμεις για 20 χρονια μια και απλα μας βολευε η διοχετευση της στην ακρατη κατανάλωση :lol: )

 

Αν νομιζεις οτι η Ισπανια και η Πορτογαλια ειναι στην ιδια κατασταση με την Ελλαδα μαλλον δεν τις εχεις επισκεφθει ποτε (π.χ.η Λισσαβωνα εχει μετρο απο το 1980!!!και κανονικο μετρο οχι την κουτσουλια που εχουμε εμεις...)

 

Η Ελλαδα εχει δυνατοτητες και μεγαλη γεωργικη & κτηνοτροφικη παραγωγη απλα ΜΕΘΟΔΕΥΜΕΝΑ την καταστεφουν οι κρατουντες!

 

Τι λες τωρα,εδω το μεγαλυτερο asset μας δεν εκμεταλευομαστε σωστα τον ΤΟΥΡΙΣΜΟ! :twisted:

[/quote']

 

 

Δυστυχώς έχεις δίκαιο!

 

Η χώρα μένει πίσω λόγω ενός μίγματος ανικανότητας, ηλιθιότητας και ασχετοσύνης των κυβερνούντων, οι οποίοι δυστυχώς ψηφίζονται από το 80-90% των Ελλήνων, συνήθως για "μικροκομματικούς" λόγους...

 

:( :(

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

**** Το παρόν post αφαιρέθηκε από τον Wow!, διότι ανέφερε προσβλητικούς υπαινιγμούς για συγγενικά πρόσωπα κάποιου μέλους ****

 

 

8O 8O 8O 8O 8O

:? :? :? :? :? :?

 

Wow!

 

Θα μπορούσες να σβήσεις μόνον την συγκεκριμένη φράση,

ώστε και εγώ να καταλάβω τι εννοείς με την λέξη «υπαινιγμούς»

αλλά και οι άλλοι να μην φαντάζονται τα χειρότερα

που δυστυχώς εννοούν αυτά που έγραψες.

 

Θεωρώ την ενέργειά σου αυτή, ως συκοφαντική εναντίων μου._

lt;P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Menelaos & John +100000000000000000000!!! :wink:

 

Arpegios' date='και εμεις ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ πηραμε τεραστια βοηθεια & απο το σχεδιο Marshall (την οποια βεβαια την μοιραστηκαν οι "ημετεροι)

[/quote']

Ακόμα και αναλογικά είναι λιγότερη και απο της Γερμανίας και απο της Γαλλίας, με βάση πλυθυσμό το 60 (ψάξε px population Germany 1960 και έχεις και τους πίνακες απο wikipedia για τα ποσά)

 

& ΚΤΗΝΩΔΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ απο την ΕΟΚ (η οποια βεβαια εγινε βιλλες & αυτοκινητα απο τους Πασοκους.. :twisted: τους οποιους βεβαια για να καλοπαιρναμε τους ψηφιζαμε εμεις για 20 χρονια μια και απλα μας βολευε η διοχετευση της στην ακρατη κατανάλωση :lol: )

Είναι προφανές οτι υπάρχει διαφθορά, αν και δεν ξέρω πόσο κτηνώδης ήταν η βοήθεια της ΕΟΚ (απλώς δεν το έχω ψάξει), αλλά σε πιστεύω. Νομίζω οτι βοήθεια ειδικά το 80 έπαιρνε και η Ισπανία ή η Πορτογαλλία.

 

Τέλος πάντων, το κύριο point μου είναι οτι δεν έχουμε και ειδικά στο παρελθόν, την τζάμπα ενέργεια που είχαν οι χώρες της κεντρικής ευρώπης, αυτό δεν είναι κανένα προσωπικό μου κουφό εύρημα, νομίζω οτι και η τελευταία σχετική πηγή θα το αναφέρει. Οπότε, λέω, το επιχείρημα των κατασκευών δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί τόσο όσο αυτό των υπηρεσιών, και ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΕΙ, και νομίζω οτι όλοι συμφωνούμε (κάποιος άλλος επίσης είπε πριν για τον ΤΟΥΡΙΣΜΟ), είναι που κάνουμε στραβες απο μόνοι μας!!Θέλω να δω πηγές για τα πετρέλαια στη Θάσο πάντως....

 

Αν νομιζεις οτι η Ισπανια και η Πορτογαλια ειναι στην ιδια κατασταση με την Ελλαδα μαλλον δεν τις εχεις επισκεφθει ποτε (π.χ.η Λισσαβωνα εχει μετρο απο το 1980!!!και κανονικο μετρο οχι την κουτσουλια που εχουμε εμεις...)

Καλές οι επισκέψεις, αλλά τα μακροοικονομικά της πορτογαλίας ακόμα και τώρα αν κοιτάξεις στη eurostat (google), είναι απο τα χειρότερα στην ευρώπη (ωστόσο καλύτερα απο τα δικά μας, πχ στο GDP ανα άτομο πλεον τον τρώμε και απο την Πολωνία νομίζω, αν θυμάμαι καλά). Ειδικά το 80 ήταν και πίσω μας σε πολλά μεγέθη.

 

Η Ελλαδα εχει δυνατοτητες και μεγαλη γεωργικη & κτηνοτροφικη παραγωγη απλα ΜΕΘΟΔΕΥΜΕΝΑ την καταστεφουν οι κρατουντες!

.... συγγνώμη αλλά όχι... οι εκτάσεις είναι απίστευτα μικρές σε σχέση με το ποσοστό καλλιεργίσημης γης της κεντρικής ευρώπης πάλι, και τεμαχισμένες σε αρκετούς αγρότες (παρα την αστυφιλία που λέμε, έχουμε απο τα μεγαλύτερα ποσοστα γεωργικού πλυθυσμού, αν και μειώνεται) Ευτυχώς έχουμε φρούτα και ελιές, και ελπίζω αυτά να τα προσέχουμε.

 

Τι λες τωρα,εδω το μεγαλυτερο asset μας δεν εκμεταλευομαστε σωστα τον ΤΟΥΡΙΣΜΟ! :twisted:

Νομίζω οτι εδώ η κατάσταση είναι τραγική... πρέπει να βρω το λινκ που είχε στη σειρά κατ'αναλογία τουριστικά έσοδα ανα χώρα... έχουμε πέσει πίσω απο τουρκία,πολωνία, σλοβενία. Για να μην πω για τις κλασσικές ευρωπαικές χώρες...

 

Τα σχολια σου για τους Γερμανους ειναι απλα αστεια και μια και ζω και στις 2 χωρες και ειδικα το Βερολινο ειναι 1 εκ.φορες πιο χαλαρη,"ζεστη" & ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ πολη απο την Αθηνα & νοιωθεις παντου την ζεστασια των ανθρωπων (π.χ. εχεις δει ποτε οδηγο λεωφορειου στην Ελλαδα να καλει απο το ΔΙΚΟ του κινητο ΤΑΞΙ για καποιον ηλικιωμενο επιβατη,τον οποιο βεβαια τον εχει παρει ΕΚΤΟΣ της "νομιμης" στασης!!,εγω στο Βερολινο το βλεπω συνεχεια & δεν γινεται βεβαια επειδη ειναι υποχρεωτικο... ) απλα δεν ανεχονται λαμακιες και πολυ καλα κανουν... :wink:

Δεν είπα ποτέ κανένα σχόλιο για τους Γερμανούς!Κάποιον άλλο διάβασες...

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι εδώ η κατάσταση είναι τραγική... πρέπει να βρω το λινκ που είχε στη σειρά κατ'αναλογία τουριστικά έσοδα ανα χώρα... έχουμε πέσει πίσω απο τουρκία' date='πολωνία, σλοβενία. Για να μην πω για τις κλασσικές ευρωπαικές χώρες...[/quote']

 

Έλα μωρέ τώρα τι να συζητάμε. Χάλια μαύρα. Εγώ πάντως επιμένω στην προσωπική ευθύνη του καθενός μας για αυτό το θέμα. Όταν κάνουμε τις παραλίες σκατά πετώντας ένα σκασμό σκουπίδια, όταν πάμε (ο κάθε μάγκας) και χτίζουμε πάνω στην κορυφογραμμή ενός βουνού, όταν ο κάθε έξυπνος επιχειρηματίας καταπατά εκτάσεις, όταν ο κάθε ταβερνιάρης πετάει ένα αθλιο φαΐ και το χρεώνει και ακριβά, τι να περιμένουμε; Τα ξενοδοχεία μας, και ειδικά τα ΦΤΗΝΑ ξενοδοχεία μας είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ, ούτε χαρτί στην τουαλέτα δε φέρνουν όποτε χρειάζεται (λες και είναι κανα σοβαρό έξοδο)............. Για τα σκουπίδια που πετάνε διάφορα ΖΩΑ παντού στους δρόμους, στις πόλεις, στα βουνά (και όπως είπα πριν και στις παραλίες) δε νομίζω ότι χρειάζεται και ανάλυση. Είμαστε απολίτιστοι, ανεξαρτήτως του τι έκαναν οι κάτοικοι του αντίστοιχου χώρου πριν απο 2-3 χιλιάδες χρόνια.

 

Από την άλλη και οι κυβερνητικές ευθύνες δεν πάνε πίσω. Οι σκαλωσιές στην ακρόπολη έιναι πλέον μνημείο κι αυτές τόσα χρόνια που είναι εκεί πάνω. Τι άλλο να λέμε; Αυτό αποδεικνύει πόσο ΑΧΡΗΣΤΕΣ ήταν ΟΛΕΣ οι κυβερνήσεις των τελευταίων 50 ετών στο συγκεκριμένο τομέα. Για τουριστική αστυνομία μη μιλήσουμε. Στο κάθε κωλονήσι είναι όλοι γνωστοί και με την ελληνική λογική κάνουν τα στραβά μάτια, είτε γιατί "είναι φίλος" είτε λόγω χρήματος.

 

Ο μόνος λόγος που υπάρχουν ακόμα τουρίστες στην ελλάδα είναι ότι όποιος έρχεται εδώ γίνεται ΣΤΟΥΠΙ κάθε βράδυ και δεν τρέχει τίποτα, δεν του τη λέει κανείς. Αυτός είναι ο ΜΟΝΟΣ λόγος που υπάρχει ακόμα τουρισμός. Ε, και 5-6 ιστορικοί που έρχονται να δουν κανα μνημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος λόγος που υπάρχουν ακόμα τουρίστες στην ελλάδα είναι ότι όποιος έρχεται εδώ γίνεται ΣΤΟΥΠΙ κάθε βράδυ και δεν τρέχει τίποτα' date=' δεν του τη λέει κανείς. Αυτός είναι ο ΜΟΝΟΣ λόγος που υπάρχει ακόμα τουρισμός.[/quote']

 

Κάνεις Μ Ε Γ Α Λ Ο λάθος φίλε μου!!! Δεν είναι έτσι οπως τα λες. Όλοι η Ελλάδα δεν είναι Μύκονος και Ρόδος και όλοι οι τουρίστες δεν είναι αλκοολικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι σίγουρα όχι. Ήταν σχήμα λόγου. Αλλά σε τεράστιο βαθμό έρχονται για αυτό, εγώ αυτό βλέπω. Κι αν όλη η ελλάδα δεν είναι μύκονος και Ρόδος (.....και Ίος, και Κρήτη και και και), ούτε οι τουρίστες πάνε σε όλη την ελλάδα.

 

Εύχομαι βέβαια να κάνω όντως λάθος. Αλλά εγώ αν πήγαινα σε μια χώρα ακριβή, βρώμικη, αφιλόξενη (μην κοροϊδευόμαστε, πραγματικά το πιστεύω αυτό) και χαμηλού επιπέδου ως προς τις τουριστικές υπηρεσίες της, όπως η ελλάδα, όχι μόνο δε θα ξαναπατούσα, αλλά θα μετέφερα την εμπειρία μου και σε όλους τους γνωστούς μου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι σίγουρα όχι. Ήταν σχήμα λόγου. Αλλά σε τεράστιο βαθμό έρχονται για αυτό' date=' εγώ αυτό βλέπω. Κι αν όλη η ελλάδα δεν είναι μύκονος και Ρόδος (.....και Ίος, και Κρήτη και και και), ούτε οι τουρίστες πάνε σε όλη την ελλάδα.

 

Εύχομαι βέβαια να κάνω όντως λάθος. Αλλά εγώ αν πήγαινα σε μια χώρα ακριβή, βρώμικη, αφιλόξενη (μην κοροϊδευόμαστε, πραγματικά το πιστεύω αυτό) και χαμηλού επιπέδου ως προς τις τουριστικές υπηρεσίες της, όπως η ελλάδα, όχι μόνο δε θα ξαναπατούσα, αλλά θα μετέφερα την εμπειρία μου και σε όλους τους γνωστούς μου ;)[/quote']

 

Πρέπει να είναι βλαμμένος κάποιος να κανει ενα ταξίδι για να παει να πιεί σε μια αλλη χώρα επειδή το αλκοολ είναι φθηνό και το βρίσκεις παντού.

 

Νομίζεις οτι εμεις ειμαστε καλυτεροι οταν παμε εξω??? Δες Ελληνα στην Ολλανδια η στην Γερμανια και μετά ελα να τα πουμε!

 

Δεν είμαστε βρώμικοι και αφιλόξενοι. Τουλάχιστον εδω στην Κάλυμνο είμαστε καθαροί (μπράβο δήμαρχε) και φιλόξενοι. Απόδειξη το οτι οσοι ερχονται εδω ξαναρχονται! Οπως και στην Κω και στην Λέρο και, και, και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ποτέ κανένα σχόλιο για τους Γερμανούς!Κάποιον άλλο διάβασες...

 

Συγγνωμη :oops: ABRAXAS ηθελα να πω! :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη :oops: ABRAXAS ηθελα να πω! :wink:

 

Superfunk δεν πειράζει' date=' το ίδιο αστεία βρίσκω και εγώ την τάση σου να θέτεις τα πάντα σαν 'άσπρο-μαύρο'...

 

...αλλά για μια στιγμή, μήπως το κάνεις για να δώσεις [b']έμφαση[/b] απλώς στη γνώμη σου; :roll:

 

Λες; :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να σβήσεις μόνον την συγκεκριμένη φράση[/b]

 

Και εσύ θα μπορούσες να μην την γράψεις ή να την σβήσεις μόνος σου.

Τέλος πάντων, διαβεβαιώνω τους υπόλοιπους ότι το υπόλοιπο ποστ κινείτο σε απολύτως ευπρεπείς τόνους.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου