Προς το περιεχόμενο

Ελλάς - Ευρώπη : Σημειώσατε Χ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...αν ειχες δίκιο τοτε θα εφερνες την αγγλια ως παράδειγμα...για πηγαινε στην αγγλια να γινεις σεσιονας...εκει που ενα 60% ειναι ξενοι...οπως ακριβως το λες...αλλα αν αρχισεις να βγάζεις χρηματα εκει απο αυτο πιστεψε με θα ειναι πολυ περισσοτερα απο οσα εχεις φανταστει...αυτο οπως το περιγράφεις δεν ειναι παρε-δωσε εργατικου δυναμικου?Καταρχην ας μην ξεχναμε οτι στην πατριδα μας ολοι τα κανουν ολα με τον πιο τσαμπατζιδικο τροπο...παιρνεισ ηλεκτρολογο και σου κανει πατεντες η τα φτιαχνεις μονος σου...κατι που δεν εχει σχεση με το "¨χρειαζομαι αυτο το μηχανημα αλλα το βρισκω αλλου σε καλυτερη τιμη...) δεν παιρνεις φτηνοπραγματα επειδη ειναι φθηνα...παιρνεις αυτα που εχεις διαλεξει αφου κανεις ερευνα αγορας....και πες μου θα μου φερεις εσυ alan smart, chandler, wunder audio, royer, neumann κτλ? και αν το κανεις θα το κανεις σε τιμες που να ειναι ανταγωνιστικες? και αν ειναι ανταγωνιστικες θα φερεις ενα κομματι μονο και δεν θα αφηνεις κανενα να το δοκιμασει?και μετα αν καποιος το αγορασει δεν παιζει με τιποτα να το παρεις πισω?....αν εχεις επειχηρηση και πας να αγορασεις κατι απο ενα τετοιο ντιλερ κανεις κακο στην αγορα...ο πωλητης φυσικα οπως ΟΛΕΣ οι επιχειρησεις εχουν σκοπο το κερδος....και αυτο ερχεται με πολλους τροπους που συμπεριλαμβανουν customer service και οχι με αρπαχτές. Η ελλαδα θα ειναι οπως την περιγραφεις σε λιγα χρονια...δεν ειναι καλο αυτο?τζαμι θα ειναι....θα εχει το ενδιαφερον ολου του κοσμου....και εξηγησε μου...αν τοτε θα μπορουν οι ντιλερσ να κανουν πολυ καλυτερες τιμες γιατι δεν αρχιζουν απο τωρα?

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα. :wink:

 

Καταρχην η ελληνικη μουσικη δεν πεθανε επειδη της ..εβαλαν ηλεκτρικο,πεθανε γιατι μετα το 1980 επεσε στα χερια ενος κυκλωματος ημετερων το οποιο στερειται ταλεντου,φαντασιας ,οράματος και βασικου επιχειρηματικου ενστικτου... :twisted:

 

Μια χαρα ειναι ο ηλεκτρισμος & υπαρχει πλεον σε ΟΛΕΣ τις εθνικες μουσικες στον πλανητη (μη πας μακρια ενα ταξιδακι στην Πολη πηγαινε για να δεις τα ΘΑΥΜΑΤΑ που κανουν οι γειτονες μας με την εθνικη τους μουσικη & τον ηλεκτρισμο...)

 

Κατα δευτερον τα περιθωρια ΚΕΡΔΟΥΣ ειναι ακομα ΚΤΗΝΩΔΗ για τον μεσο ελληνα επιχειρηματια (σε οποιονδηποτε τομεα) οποτε το μονο που εχει να κανει ειναι να εχει ΛΟΓΙΚΕΣ τιμες (οχι τιποτα το τρελλο απλα λογικες) & να μη θελει να γινει πλουσιος σε 1 χρονο,επισης πρεπει να γινει ΕΜΠΟΡΟΣ (δηλ. να "αφουγκραζεται " και να ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ την εποχη του) τι να κανουμε? ΕΤΣΙ ηταν,ειναι & θα ειναι παντα το εμποριο. :wink:

 

Και γιατι παρακαλω να μην παω στη Σοφια αν εχει καλυτερα στουντιο (που δεν εχει) ,ηχοληπτες (που δεν εχει) & μουσικους (που οντως εχει).

 

Και στη Σοφια θα παω για μουσικους & στο Λονδινο για mastering (που οντως παω γιατι ειναι καλυτερο & φθηνοτερο) & στην Ταϋλανδη για διακοπες & στο Βερολινο για αγορες ακινητων & στην Πολη για λουκούμια & ρουχα ! :lol:

 

Οπου θελω θα παω οταν η χωρα μου δεν μου προσφερει ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ (μονο περυσι πληρωσα φορους 20.000 ευρω!!) & οι "επιχειρηματιες" της με περνανε για ΗΛΙΘΙΟ (γιατι οι τιμες στην Ελλαδα δειχνουν οτι μας περνανε για ηλιθιους )

 

Δεν σημαινει βεβαια οτι δεν την αγαπαω (αγαπαμε) αλλωστε αν δεν την αγαπουσα (αγαπουσαμε) δεν θα γκρινιζα (γκρινιαζαμε) για τα χαλια μας!

 

Πάντα οικονομικός ήταν ο πόλεμος. Αν νικούσες και μετά είχες λιγότερους πόρους πάλι οι "χαμένοι" είχαν νικήσει. Τέλος άμα θες εξάπλωση ή συντήρηση του οτιδήποτε είναι ελληνικού, τότε θες παραγωγή και προώθηση αυτού του ελληνικού. ¶μα δεν παράγεται πολιτισμός, επιστήμη, αγαθά, υπηρεσίες, ή οποιοδήποτε προιον τέλος πάντων, και δεν πωλείται σωστά, τότε σε καταπίνουν οι γύρω αμοιβάδες, γιατι όλοι απο τις ίδιες διατροφικές ουσίες τρώνε (τους καταναλωτές). Το βάρος λοιπόν πέφτει στην κρατική οικονομία, και στους επαγγελματίες οποιουδήποτε είδους, όχι στον καταναλωτικό ρόλο... αυτός είναι ίδιος ανεξαρτήτως εθνικότητας. Η παραγωγή είναι που έχει εθνικότητα (κι αυτή όχι πάντα), όχι η κατανάλωση.... Η κατανάλωση οδηγείται απο τις τιμές και τη χρησιμότητα αναγκαστικά, πάλι δεν είναι θέμα ήθους ή φιλοσοφίας...

 

να αγιάσει το στομα σου!!!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SUPERFUNK

 

Α,και κατι ακομα αγαπητε ΙΧΝΗΛΑΤΗ, ΠΟΥ την ειδες τωρα τελευταια αυτη την περιβόητη ελληνικη φιλοξενια ?γιατι ψαχνω να τη βρω τα τελευταια χρονια & δεν μπορω να την εντοπισω με τιποτα..

 

Εμ, εξευρωπαϊστήκαμε φίλε μου.

 

Θα σου πω μια ΠΡΑΓΜΑΤΚΗ δικη μου εμπειρια με αγγλικο καταστημα ……….

 

Δεν μου λές κάτι, είπες δοκίμασες 30 κιθάρες.

5 -10 λεπτά με την κάθε μία θέλεις περίπου 4 ώρες.

 

Δηλαδή είσαι σε ένα μαγαζί και έχεις δίπλα σου έναν υπάλληλο να σε βοηθά για 4 ώρες.

 

Και αφού δοκίμασες όλο το μαγαζί, διάλεξες κάποια,

την οποία επέστρεψες την επόμενη μέρα.

Υποθέτω πως και πάλι δοκίμασες όλο το μαγαζί,

και κατέληξες σε μια κιθάρα στο 10% την τιμής της προηγούμενης.

 

Εσύ αν είχες έναν τέτοιο «πελάτη» πως θα τον χαρακτήριζες; Εντάξει «πάει»;

 

Δηλαδή έπρεπε να την κουβαλήσεις μέχρι το σπίτι για να δείς αν σου κάνει το πλάτος;

Στο μαγαζί τι δοκίμαζες τόσην ώρα δηλαδή;

 

 

 

 

Την πολιτική αυτή, του ότι θέλεις το επιστρέφεις την έχω διδαχθεί παλιά στην σχολή πωλήσεων της MORAX καθώς και τα συγκεκριμένα πειράματα που έγιναν στο παρελθόν.

 

Τώρα δεν έχω χρόνο. Σύντομα θα σου εξηγήσω το πώς η πολιτική αυτή σε κάνει να αγοράζεις πράγματα που διαφορετικά δεν θα τα αγόραζες με αποτέλεσμα να παίρνουν από τους καταναλωτές περισσότερα χρήματα.

lt;P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κι εγώ μια άσχετη ερώτηση μιας και ξέφυγε το πράγμα; Γιατί ασχολούμαστε με τον Δία;

 

Πιστεύει κανείς από εμάς στο Δωδεκάθεο των αρχαίων υμών προγόνων; Έχει νιώσει κάποιος από το forum την ανάγκη να επαναλάβει τις δοξαστικές τελετές προς το Δία και τους άλλους της παρέας του; Αν η απάντηση είναι όχι, ας μείνουμε στο θέμα των καταστημάτων.

 

Επίσης, πατριωτισμός και θρησκοληψία δεν έχουν σχέση νομίζω, δεν υπάρχουν άθεοι πατριώτες ή θρησκόληπτοι ρουφιάνοι; Οπότε άκυροι οι συσχετισμοί...

 

Τέλος, όταν ο Χ μαγαζάτορας στη Γερμανία πουλάει κάτι 30% φτηνότερα από τους Έλληνες μαγαζάτορες, έχει υπολογίσει ότι από τον κάθε πελάτη θα βγάλει κέρδος π.χ. 10% επί της τιμής. Ο (κουτοπόνηρος, συμφωνώ) Έλληνας θα επιχειρήσει να βγάλει αρχικά 40% κέρδος, αν δεν μπορέσει θα πέσει στο35%, στο 30% και πάει λέγοντας, ανάλογα με τη διάθεση του αγοραστή για παζάρια (τα οποία ξέρει ότι γίνονται γιατί η τιμή είναι παράλογα υψηλή) μπας και μπορέσει και το πάρει από εδώ και δεν το παραγγείλει απ' έξω. Εις μάτην όμως (με εξαιρέσεις βέβαια, υπάρχουν και επαγγελματίες). ¶ρα, μπορεί να πάρει κάτι φτηνά, με τίμια αντιμετώπιση από τον πωλητή και φανταστικό after sales support και θα κάτσει να παρακαλάει τους εγχώριους καταστηματάρχες για να γλιτώσει έστω και λίγα από τα ευρώ που θρασύτατα επιβαρύνουν τις εδώ τιμές;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαιως και δοκιμαζα (εψαχνα μαλλον πιο σωστο ειναι αυτο) & οχι 4 ωρες αλλα 4 ΗΜΕΡΕΣ & σε πανω απο 10 μαγαζια. :wink:

 

οχι δεν καταλαβα οτι το μπρατσο δεν μου εκανε γιατι θαμπωθηκα απο την ομορφια της (σοβαρα μιλαω) & τον ηχο της .

 

νομιζω οτι εξηγησα οτι την 2η κιθαρα την αγορασα γιατι ενοιωσα καταυποχρεωμενος στον υπάλληλο και για κανεναν αλλο λογο!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω που νόμιζα ότι το θέμα ήταν οι ...... καταστηματάρχες..... πω πω....

έεεε να το κανιβαλήσω και γώ τότε!

 

Αντουάν τρελέ μου! Εγώ θα γούσταρα να φάω το σούσι με την Akira Watase να σου κάνει σούσι αυτή να γλ΄....ς 5 μέρες (μόνο? και βάλε!) :lol: :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι να πώ ρε παιδιά.

 

Όταν τα σκέπτομαι αυτά, με πιάνει σφίξιμο στο στομάχι.

 

Μπορεί να έχετε και δίκιο,

πάντως την Ελλάδα την χάσαμε.

lt;P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα η Ελλαδα ποτε δεν πεθαινει!

(δεν εχεις ακουσει την παροιμια με το κακο σκυλι?? :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε Ιχνηλάτη δεν μπορεί δεν είναι ΔΥΝΑΤΟΝ!!!! Να ειδοποιήσω την Θεία μου στην Νιγρίτα ότι τα σύνορα ξαναγύρισαν Λαμία? ????

Μπα άσε θα της τηλεφωνήσω αύριο που έχω ρεπώ!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου