Προς το περιεχόμενο

Facebook Privacy


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανως αλλα τοτε ποιο ειναι το νοημα?

Να βρω καποια παλια γκομενα ως ο αγνωστος χ?

 

Μα εκεί είναι η μαγκιά. Αν μπείς στην διαδικασία να αφαιρέσεις όλα όσα δεν χρειάζονται ή δεν θές να είναι διαθέσιμα, το facebook αυτομάτως μετατρέπετε σε κάτι τόσο άχρηστο όσο μια θήκη για τηλεκοντρόλ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το βρήκα από κάτω και το ποστάρω επειδή έχει (λίγο) πλάκα...

http://www.noiz.gr/index.php?topic=153297.0

 

Τι είναι αυτο ρε παιδιά και τι κάνει?Βοηθάει σε κάτι?Δεν βλέπω κάτι στο νόιζ που να χει σχέση με το φέισμπούκ.Τι !#$$#^%^#* παίζει?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν κάνεις κάποια "βρωμιά" με το καρτοκινητό, δεκάρα δεν δίνεις γι' αυτό, αρκεί να μην μάθουν ΠΟΙΑ είσαι

 

έχουμε κάνει την ασυδοσία θρησκεία μερικοί στο ελαδιστάν...

 

και τον τόνο τον ορίζω μόνος μου, όπως κι εσύ τον δικό σου, ευχαριστώ πολύ

 

Η τεχνολογία που λες νομίζω ότι καλύπτεται με ένα gps που έχει ιδιαίτερη ακρίβεια. Επίσης δεν έχω σκοπό να κάνω κάποια βρωμιά με το κινητό μου και όχι δεν σου έκανα φάρσες εγώ στις 4 το πρωί. Δεν έχω επιχείρημα σοβαρό γιατί να μην δηλώσω τα στοιχεία μου σε καρτοκινητό όπως είπα και πριν και θα με ενδιέφερε αν μπορείς να μου πεις κάποια ουσιαστικά επιχειρήματα. Τα νεύρα σου όμως ντάξει δε με βοηθάνε ιδιαιτέρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρεις πχ. πως τα δεδομένα ακόμη και μετά την διαγραφή που ζητάς, αυτά ΔΕΝ διαγράφονται επειδή παραμένουν στους servers τους και προκύπτουν στις αναζητήσεις? Αρκετοί καταφεύγουν σε τέτοιες - λίγο ύποπτες - λύσεις με ειδικά scripts που επεμβαίνουν στους servers και κάνουν κανονική διαγραφή, αλλά ακόμη κι αυτούς τους κυνηγούν δικαστικά, πχ. το http://suicidemachine.org/ (edit: λίγες μέρες πριν δούλευε, από ότι βλέπω το "εξαέρωσαν")

 

Άλλο επαναφέρω αυτό... Το συγκεκριμένο σαητ το χάζεψα γρήγορα και επιβεβαίωσα και τη διαδικασία σβησίματος/ απενεργοποίησης λογαριασμού. Στο συγκεκριμένο σαητ απλά σου λέει ότι σου το κάνει πιο γρήγορα από ότι θα το έκανες μόνος.

Δηλαδή η διαδικασία που θα ακολουθούσε κάποιος θα ήταν να σβήσει χειροκίνητα τα πάντα. Ομάδες, applications, φωτογραφίες, σελίδες κτλ, να αλλάξει το όνομα σε κάτι άσχετο και να κάνει απενεργοποίηση.

Με πιάνει μια μικρή διάθεση να το κάνω ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνολογία που λες νομίζω ότι καλύπτεται με ένα gps που έχει ιδιαίτερη ακρίβεια. Επίσης δεν έχω σκοπό να κάνω κάποια βρωμιά με το κινητό μου και όχι δεν σου έκανα φάρσες εγώ στις 4 το πρωί. Δεν έχω επιχείρημα σοβαρό γιατί να μην δηλώσω τα στοιχεία μου σε καρτοκινητό όπως είπα και πριν και θα με ενδιέφερε αν μπορείς να μου πεις κάποια ουσιαστικά επιχειρήματα. Τα νεύρα σου όμως ντάξει δε με βοηθάνε ιδιαιτέρως.

 

έχεις καμιά αμφιβολία πως ένα μη ταυτοποιήσιμο κινητό αποτελεί εργαλείο στα χέρια κακόβουλων; από φαρσέρ μέχρι εγκληματίες ή και τρομοκράτες; με τι τηλεφωνο θα επέλεγες να επικοινωνείς για να κλείνεις αγοραπωλησίες ναρκωτικών; εγώ πάντως με καρτοκινητό, χαλαρά!!

 

η τεχνολογία επιτρέπει εντοπισμό σε επίπεδο γειτονιάς, από τον πάροχο, εφόσον διαθέτει Location Based Server, όπως εδώ και χρόνια έχει η Wind και πιθανόν και οι άλλοι, το ξέρω γιατί έχω δουλέψει επαγγελματικά στον τομέα αυτό  πριν λίγα χρόνια, μιλάμε για εντοπισμό σε χώρο χιλιάδων στρεμμάτων  --> τρίχες

 

και βέβαια ο κακόβουλος δεν θα κάνει την βλακεία να μπλέξει με τηλέφωνα που έχουν GPS

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις καμιά αμφιβολία πως ένα μη ταυτοποιήσιμο κινητό αποτελεί εργαλείο στα χέρια κακόβουλων; από φαρσέρ μέχρι εγκληματίες ή και τρομοκράτες; με τι τηλεφωνο θα επέλεγες να επικοινωνείς για να κλείνεις αγοραπωλησίες ναρκωτικών; εγώ πάντως με καρτοκινητό, χαλαρά!!

 

Όχι δεν έχω αμφιβολία, αλλά δεν νομίζω πως ο περιορισμός ενός μέσου προς όλους είναι η λύση. Ειδικά όταν διαβάζω εδώ ανησυχίες για τη χρήση του φέησμπουκ με τραγικές προεκτάσεις στον έλεγχο ανθρώπων συνηθειών κτλ, απορώ που προβληματίζει αυτό και όχι η υποχρεωτική ταυτοποίηση στοιχείων στα καρτοκινητά.

 

Επίσης είμαι σίγουρη πως αργά ή γρήγορα όλες οι εταιρίες θα χρησιμοποιούν gps. Κάτι το οποίο φυσικά θα περάσει αρκετά χαλαρά σε όλους χωρίς καμία σκέψη ή διαφωνία, μιας και είναι πλέον αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας όλων.

 

(Όσο μιλάμε μπήκα στη διαδικασία να σβήνω ομάδες που είμαι μέλος στο fb :P Πάμε αντίδραση. Πλάκα έχει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, αλλά η λογική

 

Ειδικά όταν διαβάζω εδώ ανησυχίες για τη χρήση του φέησμπουκ με τραγικές προεκτάσεις στον έλεγχο ανθρώπων συνηθειών κτλ, απορώ που προβληματίζει αυτό και όχι η υποχρεωτική ταυτοποίηση στοιχείων στα καρτοκινητά.

 

είναι μερικές φορές επικίνδυνη γιατί πολύ απλά οδηγεί σε απαξίωση προβλημάτων επειδή αυτά αποδυναμώνονται σε σύγκριση με σοβαρότερα. Το θέμα δεν είναι να ασχολείσαι με τα σόβαρά προβλήματα πρώτα και εφόσον τα λύσεις να ασχοληθείς με τα υπόλοιπα. Με αυτόν τον τρόπο περνάνε πολλά κάτω από το χαλί. Το θέμα είναι να ασχολείσαι με ότι μπορείς και όσο μπορείς. Φασούλι το φασούλι...

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εκεί είναι η μαγκιά. Αν μπείς στην διαδικασία να αφαιρέσεις όλα όσα δεν χρειάζονται ή δεν θές να είναι διαθέσιμα, το facebook αυτομάτως μετατρέπετε σε κάτι τόσο άχρηστο όσο μια θήκη για τηλεκοντρόλ.

 

Ελα ντε.Εν τω μεταξυ, το τρελο ειναι οτι ενω πχ στο μαισπεις ,οσο εχω παρατηρησει, ουτε εκει συμμετεχω, βλεπεις ονοματα οπως μανος666 ή μπιουτι84 ή προβατοσφαχτης κλπ, στο φεισμπουκ εχουν μπει ολοι στο λουκι να γραφονται με το ονομα τους οπως το εχουν στην ταυτοτητα.Δηλαδη παιζει ο αλλος να εχει λαθος στοιχεια στο ιμειλ του, αλλα ολα και ολα στην "κοινωνικη διαδικτυωση" ολοι σωστα.

 

Ρε χταποδη μιας και ειμαστε ολντ σκουλ θα με βοηθησεις στην κανταδα ή να παω να γραφτω φμπ?? ;D ;D ;D

It can only be attributable to human error.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου