Προς το περιεχόμενο

ΑΓΓΕΛΙΕΣ στο Νοιζ και Λαμογιες !!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω τη πρωτη φορα που εβαλα αγγελια περιμενα 15 μερες

Σ αυτες τις 15 μερες ειδα ενα σωρο γρηγορες ανα-δημοσιευσεις αγγελιων

τωρα και εγω ανεβαζω και θα ανεβαζω αγγελια οποτε με συμφερει, ποια παιδεια? εδω μιλανε τα λεφτα :P

 

 

μια ευκολη λυση ειναι ισως να χωρανε περισσοτερες αγγελιες στη καθε σελιδα..

 

 

 

No comments !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αγαπητέ theoctapus ο gdevelek έχει δίκιο… Μου έχει τύχει να δω ένα jazz σε μια σελίδα και λίγο παρακάτω να δω ένα όμοιο jazz λίγες σελίδες παρακάτω, που ήταν το… ίδιο μπάσο, με άλλη φωτογραφία από το ίδιο άτομο! 

 

εσύ θες να με τρελάνεις...

 

πώς αυξάνει, αν πουλάω την Χ κιθάρα σε δύο αγγελίες;

 

ΜΙΑ είναι η κιθάρα...

 

Χα, χα. Ρε παιδιά μια + μια αγγελία=δύο αγγελίες ανεξάρτητα αν πουλάει το ίδιο. Αν αναδημοσιεύσω την ίδια αγγελία 100 φορές θα αυξηθούν οι σελίδες των αγγελιών κατά 6 περίπου σελίδες και το απόλυτο νούμερο των αγγελιών, το πλήθος βρε αδερφέ, θα αυξηθεί κατά.....100 αγγελίες. Αρα μεγαλύτερη ποσότητα. Πως αλλιώς να το πω;  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα προτεινα...

1.οριο 2 αγγελιες ταυτοχρονα για καθε χρηστη και μονο σε διαφορετικες κατηγοριες (θα εβγαζα εξω τις κατηγοριες ''ζητουνται'' και ''μουσικοι κλπ''...

2.αυτοματη διαγραφη μετα απο μια εβδομαδα (ισως και μεχρι 15 ημερες) ανεξαρτητα αν πουληθηκε η οχι

3. απαγορευση δημοσιευσης καινουργιας αγγελιας αν δεν εχουν περασει 7 ημερες απο το τελος της προηγουμενης.

4.υποχρεωτικη αναγραφη τιμης και τουλαχιστον 2 πραγματικων φωτογραφιων (εδω εχουν λιγο παραπανω δουλεια οι admin-συγνωμη)

 

σε αυτα που λεω δεν εχω πραξει ουτε εγω σωστα (συγνωμη απο ολους) αλλα νομιζω οτι ετσι θα ειναι λιγο πιο ευκολα τα πραγματα. δεν ξερω ποσο εφικτα ειναι απο θεμα προγραμματισμου, αλλα... my 2 cents...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ θα πρότεινα μια περαιτέρω κατηγοριοποίηση των αγγελιών σύμφωνα με ένα φάσμα τιμών.

Παραδείγματος χάριν:

Αγγελίες->

     Κιθάρες & Έγχορδα -> 0 έως 100,

                                   100 έως 300,

                                   300 έως 500,

                                   500 έως 750,

                                   750 έως 1000,

                                   1000 και άνω.

Αυτός ο τρόπος θα έδινε περισσότερα πρωτοσέλιδα για τους πωλητές! Τώρα για την ακριβή κατάτμηση των διαστημάτων των ζητούμενων τιμών θα χρειαστεί μια μικρή στατιστική ανάλυση, διότι εάν π.χ. υπάρχει διάστημα 300 έως 800, μάλλον οι περισσότερες κιθάρες θα εμπίπτουν σε αυτήν την ταξινόμηση.

 

Επίσης όπως αναφέρει ο brain_g

εγω θα προτεινα...

 

4.υποχρεωτικη αναγραφη τιμης και τουλαχιστον 2 πραγματικων φωτογραφιων (εδω εχουν λιγο παραπανω δουλεια οι admin-συγνωμη)

 

Υποτυπώδες έλεγχος ποιότητας....

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως ένα listing ανά τιμή να βολέψει. Κοινώς, στην κατηγορία κιθάρες & μπάσσα π.χ. κάθε αγγελία θα μπαίνει σε θέση αναλόγως της τιμής της, είτε σε αύξουσα είτε φθίνουσα ταξινόμηση. Ίσως έτσι δεν θα χρειάζεται να υπάρχει το γνωστό θέμα της πρώτης σελίδας, και φυσικά αν ο οιοσδήποτε θέλει να ξαναβάλει την αγγελία του θα μπεί ακριβώς εκεί που ήταν και προηγουμένως.

 

Βεβαίως δεν γνωρίζω πως λειτουργεί το σύστημα κι επομένως δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο θα ήταν εφικτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι τις προάλλες (πριν 20 μέρες περίπου) έκανα αγορά από την κατηγορία "υπολογιστές" και το αντικείμενο έφυγε από τις αγγελίες μετά από 10 μέρες...  ???

επίσης και κάτι άλλο άσχετο. ενώ πληρώνω κανονικά, τοις μετρητοίς καθ' ότι ψιλοάσχετος και τουρίστας χωρίς πολλές απαιτήσεις και ταλαιπωρίες για τον πωλητή, ποτέ κανείς δεν μπήκε στον κόπο να το αξιολογήσει θετικά ή έστω αρνητικά. εννοείται πως εγώ αξιολόγησα θετικά φτιάχνοντάς τους το προφίλ. εκείνοι αν και επιφανέστατα μέλη εδώ μέσα δεν καταδέχτηκαν...   :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι βέβαιο ότι το noiz είναι ένα σοβαρότατο site για μουσικούς. Την σοβαρότητα αυτού του site λίγο την βλάπτει η αυθαιρεσία ή μη του κάθε πωλητή. Με το να ορίζεις κανόνες επί κανόνων για τον τόπο ανάρτησης αγγελιών, το μόνο που καταφέρνεις είναι να κάνεις πιο δυσκοίλια την λειτουργία του site.

Άλλωστε όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο gmw τα πάντα είναι θέμα παιδείας. Ό,τι κανόνες και να θεσπίσεις αν ο άλλος είναι απαίδευτος πάλι θα αυθαιρετήσει εις βάρος του συνόλου.

 

ΥΓ: έχω παρατηρήσει ότι όταν οι δικές μου αγγελίες λήγουν, διαγράφονται αυτομάτως από την αντίστοιχη κατηγορία. Δεν ισχύει αυτό γενικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα, χα. Ρε παιδιά μια + μια αγγελία=δύο αγγελίες ανεξάρτητα αν πουλάει το ίδιο. Αν αναδημοσιεύσω την ίδια αγγελία 100 φορές θα αυξηθούν οι σελίδες των αγγελιών κατά 6 περίπου σελίδες και το απόλυτο νούμερο των αγγελιών, το πλήθος βρε αδερφέ, θα αυξηθεί κατά.....100 αγγελίες. Αρα μεγαλύτερη ποσότητα. Πως αλλιώς να το πω;  ;D

 

εντάξει παραιτούμαι, δεν έχει νόημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμποσοι!

αλλα σε γενικες γραμμες, εμεις και εμεις!

γενικα ειναι κριμα να αποκλειστουν ανθρωποι απο τις αγγελιες!

ειναι κατι που δεν συμφερει ουτε εμας, τους συστηματικους ποστερς! ;D

 

 

παντως πολλες φορες δεν υπαρχει και καποιο θεμα που εχει ενδιαφερον για ποστ....

εγω ας πουμε μπορει να διαβαζω αρκετα ποστς αλλα γραφω σε πολυ λιγα γιατι δεν εχω κατι καινουργιο να πω  (οπως τωρα.. ;D  )

 

αν και 1-2 ποστερς οπως ο OurDarkness εχουν ενδιαφεροντα θεματα για συνθ-ακηδες οι υπολοιποι μιλανε για κατι μαχογκανια και πραγματα αλλοκοτα που δεν καταλαβαινω  ;)

 

τελος παντων δεν νομιζω οτι ο αριθμος ποστς παιζει πολυ ρολο....

και εχω κανει αρκετες αγοραπωλησιες χωρις δαξα το θεο καποιο προβλημα ακομα...

ακομα και φιλιες εχω κανει απο αρχικο κοντακτ λογω αγορας....

απλα οπως σε ολα τα πραγματα χρειαζεται λιγο προσοχη.. και χρηση του feedback... και παιδεια....

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι πολύ απλά με τις αγγελίες, και μπορούν να γίνουν και απλούστερα.

 

Καταρχάς, όλοι νομίζω προσέξαμε ότι ο τίτλος του site άλλαξε προ μερικών μηνών σε "Forum και Αγγελίες για Μουσικούς".

 

Αυτό μου δίνει να καταλάβω ότι η διοίκηση του forum δίνει μεγάλη βαρύτητα σ'αυτή την πλευρά του site. Επιπλέον, από κάποια σχόλια του yameth συμπεραίνω ότι δεν υπάρχει η επιθυμία να απαγορευτεί ή να δυσκολευτεί η πρόσβαση στις Αγγελίες στα μη-ενεργά μέλη και ο λόγος είναι προφανής:

 

Οι Αγγελίες προσφέρονται σαν μια υπηρεσία στα μέλη του forum, διευκολύνοντάς τα να πουλήσουν αλλά και να αγοράσουν κάτι χρήσιμο σε καλή τιμή. Αν λαμβανόταν κάποιο μέτρο που να απαγόρευε στα μέλη με λιγώτερα από Χ posts να αναρτήσουν αγγελία, τότε πιθανώς να χανόταν μια ευκαιρία για ένα μέλος. Τι μας πειράζει αν κάποιος γραφτεί μόνο και μόνο για να πουλήσει κάτι, αν αυτό το κάτι είναι χρήσιμο/πολύτιμο για κάποιο μέλος?

 

Για το ΣΥΝΟΛΟ τώρα των προβλημάτων με τις Αγγελίες, η λύση είναι μία: ΟΛΕΣ οι αγγελίες να περνάνε από έγκριση πριν αναρτηθούν.

 

Καθώς ανεβαίνουν κατά μέσο όρο ~10 αγγελίες την ημέρα ανά κατηγορία (στις περισσότερες αυτών), πιθανώς θα έπρεπε τη δουλειά να την αναλάβουν 2-3 άτομα. Τα οποία, παρεμπιπτόντως, δεν χρειάζεται να είναι "αξιωματούχοι" κατά τη γνώμη μου. Ο ΜεγΑλέξανδρος ήδη προσφέρθηκε παλιότερα γι'αυτό το πόστο.

 

Σε περίπτωση που ο έλεγχος δείξει προβλήματα σε μια pending αγγελία, θα πρέπει να ενημερώνεται το μέλος για τους λόγους απόρριψης (που μπορεί να είναι περισσότεροι από ένας). Για παράδειγμα:

 

- Λάθος κατηγορία (το συνηθέστερο)

- Απουσία τιμής πώλησης

- Ανύπαρκτο κείμενο, ή κείμενο με greeklish

- Απουσία φωτογραφιών (όπου έχει νόημα)

- Ανάρτηση της ίδιας αγγελίας σε λιγώτερο από Χ μέρες

 

Ο υπεύθυνος για τον έλεγχο θα πρέπει επίσης να "υπενθυμίζει" στα μέλη να διαγράφουν τις αγγελίες τους όταν λήξουν και να ενημερώνει τους... αρμόδιους για όποιον κατ'επανάληψη δεν ακολουθεί τους κανόνες.

 

Α, και μιας και το έφερε η κουβέντα, οι κανόνες για τις Αγγελίες θα πρέπει να είναι αναρτημένοι και να περιγράφουν τον τρόπο λειτουργίας με ακρίβεια, τα δε μέλη θα πρέπει να "υπογράψουν" (το γνωστό "Accept" κουμπάκι) ότι τους έχουν διαβάσει και τους αποδέχονται.

 

Νομίζω ότι τα παραπάνω είναι εύκολα υλοποιήσιμα και θα μας γλυτώσουν από ΜΙΑ ακόμα συζήτηση σε κανα μήνα, για το ΙΔΙΟ ακριβώς θέμα.  ;)

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου